Tillig - BR 92

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Tillig - BR 92

Příspěvekod hank » čtv 14 pro, 2023 2:18 pm

Na německém tržišti eBay se objevily zdánlivě slušně vyhlížející kousky z posledních tilligovských výrobních sérií modelů výmarských dvaadevadesátek-šestitisícovek z konce 90. a začátku nultých let, kat. č. 02220 = 92.6582 a 02222 = 92.6583 (ta druhá s předehřívačem napájecí vody). Na první pohled se od starších provedení Zeuke/BTTB zvenku poznají jiným provedením kulisy, viz obrázek:

92_6582_P.jpg

Dva modely jsou v textu popsány jako perfektní, plně funkční a provozuschopné atd., nicméně na jejich fotkách mě zarazila nepřirozená poloha kulisy a výstředníkové tyče na jedné straně vnějšího rozvodu:

92_6582_L.jpg

92_6583_L.jpg

Do takové polohy, tj. až nad osu prodloužené šoupátkové tyče, se přece na skutečné lokomotivě kulisa a výstředníková tyč normálním způsobem nikdy nemůžou dostat... Jak je tomu u modelu? Máte s tím někdo zkušenost? Dá se těm prodávajícím věřit "perfektní stav", "provozuschopnost" a "plná funkčnost" modelů? Nebo to vyžaduje demontáž a opravu rozvodu?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Tillig - BR 92

Příspěvekod Pavel 152 » čtv 14 pro, 2023 2:48 pm

Kulisa. Se jen lehce potlačí dolů. Nevěřte jim, mám jich několik opraveno, prasklé ozubené kolo na šneku. U Tilliga nechali větší drážkovaný průměr, ten kolo časem roztrhne. Je to i u 56 a 86 z poslední doby stejně. Já to obrušuji a nahrazují kolem z E 250ky. Musí se hodně rozebrat. Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Tillig - BR 92

Příspěvekod jamik22 » čtv 14 pro, 2023 4:14 pm

Poslední versi již s paticí na dekodér mám. Její jízda je poněkud problematická. Nevím kde soudruzi udělali chybu, ale klika rozvodu při projíždění EW1 i EW2 do odbočky občas/jak to vyjde/ škrtne o hlavu koleje. Někdy loko jen nadskočí, někdy se i zastaví. Starší typ modelu s nutností dekodér napájet na drátky tento problém nemá.
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Tillig - BR 92

Příspěvekod Trainmaniak » sob 06 led, 2024 5:01 am

U těch posledních Tilligových byl docela problém s průjezdem oblouků, vždy v něm znatelně zpomalily. Psal jsem to tehdy i v recenzi. Zkoušel jsem BR 81 i BR 92, mají identický pojezd, chovaly se stejně. Dva kamarádi si je tehdy před ukončením výroby koupili. Nedávno jsem si BR 92 půjčil znovu a dal do ní dekodér. Jízda mě fakt nijak neoslnila. A původní Zeuke/BTTB mají zase na Kuehnovo kolejivo moc vysoké okolky.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Tillig - BR 92

Příspěvekod hank » sob 06 led, 2024 7:15 am

Trainmaniak píše:A původní Zeuke/BTTB mají zase na Kuehnovo kolejivo moc vysoké okolky.


No ano, tohle je pro mě to důležité a nikdo mi na to zatím jasně neodpověděl: Znamená to, že ty poslední tilligovské série s jinou kulisou mají nižší okolky? Ty původní se mi kvůli výšce okolků vykolejovaly na kühnovských výhybkách.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Tillig - BR 92

Příspěvekod Trainmaniak » sob 06 led, 2024 8:30 am

Mně na kolejišti z kolejiva Kuehn projela ta BR 92 všude, okolky problém nedělaly. Jen ta tuhost v obloucích.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Tillig - BR 92

Příspěvekod hank » sob 06 led, 2024 9:26 am

Trainmaniak píše:Mně na kolejišti z kolejiva Kuehn projela ta BR 92 všude, okolky problém nedělaly. Jen ta tuhost v obloucích.


OK, díky za info.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků