Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod KaRei » ned 15 říj, 2023 3:03 pm

Kolmar začal s Kresem připravovat novou verzi M262.0 Stettin - celočervený z let těsně po válce (před přeznačením na M262.1). Jsem zvědavý, jestli to nakonec vyjde.
Nicméně na snímcích prototypu, který mají ukázaný na stránkách, mě praštilo označení ČSD na bočnici namísto lvíčka, kterého bych normálně čekal. Nebo šlo o běžné "provizorní" označení kořistních mašin těsně po válce?

https://www.kolmar.cz/cs/produkt/stetti ... ka-csd-tt/
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod Jan+Bjoern » pon 16 říj, 2023 10:37 pm

Mne ty stranky pripadaji takove divne, takove strasne buranske. Pokud chce oslovit zakazniky, tak by se snad mohl pokusit o trochu slusnosti? Pokud s tim ma problem, tak by se mozna mohl najit nekdo, kdo by mu s tim rad pomohl? Doba, kdy byli vsichni soudruzi je uz nenavratne pryc. Dikybohu.
Ja jsem od nej sice pred casem koupil nejake vagony, ale ten jeho zpusob komunikace... no radsi tentokrat nic.
Jan+Bjoern
 
Příspěvky: 134
Registrován: stř 22 led, 2020 6:09 pm

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod Ivan » úte 17 říj, 2023 6:10 am

Chápu, že se každému Michalův styl prezentace nemusí líbit. Mne to zas přijde vtipné, moderní, byť s vnucováním se možná lehce na hraně. Beru to také tak, že to není klasický eshop, ale jen kluk, co chce vydat něco zajímavého (a samozřejmě na tom i něco vydělat). Mám od něj vícero věci a vždy bylo vše hned odesláno v naprostém pořádku, včetně dokladů. Tak nerozumím, kde je problém. Nikoho nenutí na jeho stránky chodit.

Mimochodem, znám i někoho odtud, kdo se s ním zná osobně a je to prý spolehlivý modelář (moduly Brno). Nebál bych se ohledně ztráty zálohy na projekt Stettin. Naopak si myslím, že zvolená forma je dobrý nápad. Pro někoho, koho eschop neživí je objednávka takového počtu limitek napřímo zkrátka příliš velké riziko, že mu to pak zůstane doma. Jsem zvědav, zda se vůbec sejde 100 lidí. Ono spousta fandů už tuhle jednotku má doma, byť polomáčenou a že by chtěli ještě jednu, když se jedná o stejné (jediné) číslo? Takových moc nebude.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod prcek » úte 17 říj, 2023 6:38 am

Navrhuju diskusi stran komunikace prodejce presunou nekam do prodejců a tady pokracovat jen o modelu. Bohuzel to vypada, ze odpoved ma polozenou otazku nikdo nezna.

Založil jsem téma viewtopic.php?f=18&t=14627
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod Zippich » úte 17 říj, 2023 8:36 am

Tohle téma se před časem řešilo tady:
viewtopic.php?f=42&t=12897&start=90
Model německé jednotky od firmy Kres je moc pěkný a legenda o jednom kusu, který v divokém období po válce zůstal na území republiky je samozřejmě lákavá pro modeláře. Ale domnívám se, že prezentovaný model od Kolmara obsahuje poměrně vysokou míru imaginace. To není špatně, vždyť celé naše hraní je založené na imaginaci, ale asi bychom v tomto modelu neměli hledat historickou věrnost. "Obvykle dobře informovaný zdroj" Radeksindy k tomu ve výše jmenovaném vlákně uvádí toto:

Příspěvek od radeksindy » 03 bře 2023 07:41 pm
Informací je dost na to, abychom spekulace na téma provozu nebo barvy vyřešili. Jednak je nutné říct, že právě jednotka 137 372 byla jako jediná za války přestavěna na pohon svítiplynem. Nádrže na plyn byly umístěné na střeše, byla spousta malých nádrží propojených potrubími a pokrýbaly značnoučást střechy. Existuje fotografie z léta 1945, kdy lidmi obsazená jednotka přijela do Prahy. Jenmže není jasné zda přijela vlastní silou nebo tažená parní lokomotivou, to druhé je výrazně pravděpodobnější. Pro případné plnění nebo opravy tady nebylo pochopitelně zázemí. Jednotka je v letech 1945 až 1947 vedena jako neprovozní, administrativně nesla nejdříve číslo M 262.001, od roku 1947 M 262.101 a o rok později ji výnosem č.84388/1948 z 7.12.1948 zrušily. V roce 1951 se vrátila k DR, kde ji hned rozebrali. A kdyby i tak někoho po tom celém vyprávění zajímal nátěr, tak na fotografii je jednobarevná. Ovšem vzhledem k přestavbě na plyn, mohla dostat klidně nátěr zelený, to se za války stalo mnoha barevným vozům.


Data uváděná Radkem se shodují s tím, co píše historická literatura. Naopak historka na stránkách Kolmar se zdá být poněkud účelově upravena. Proč ne. Také rád vymýšlím různé fiktivní situace k provozu na kolejišti, ale za tímto modelem bychom historickou předlohu hledat neměli, Je to pěkný freelance. Z tohoto pohledu je pak diskuze o lvíčku, nebo nápisu, celkem irelevantní.
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod dorix » úte 17 říj, 2023 3:16 pm

Když jsem objevil nabídku na tento model, zvažoval jsem, jestli ho mít, či nemít. A hned jsem si dal k sobě plusy a mínusy. A plusy prostě převážily.
MÍNUSY: Je mi naprosto jasné, že to není model skutečné jednotky, nepasuje mi do epochy mého kolejiště (bude spíše ve vitríně, než na kolejišti), vysoká cena, záloha na rok dopředu, nejistota, jestli vůbec bude.
PLUSY: Budu jeden ze sta, kdo ji bude mít, je to provedení ČSD (co by jsme před třiceti léty za to dali, mít něco ČSD), výrobek firmy KRES, která dodává modely v prvotřídní kvalitě, i ve verzi DCC+zvuk není už potřeba nic dodělávat, model se možná už nikdy nikdo nevyrobí, takže to po létech bude dobrá raritka (že by investice?)
A tak jsem si ji zarezervoval a těším se, že mi bude říkat "PANE". :D


Ohledně věrnosti a přesnosti originálu. Kolik kdo z nás mám naprosto věrné modely skutečných předloh. Moc nás nebude. Tovární modely jsou plné kompromisů, nepřesností, zbytečných chyb a nebo vůbec v provedení, jaké je nabízeno, nikdy neexistovaly. A přesto je kupujeme, provozujeme, kocháme se jimi a různě je upravujeme.

Tak i u tohoto modelu se prostě bude řešit, jestli ho chci, či nechci. Mám na něho, nemám na něho. Nic mezi tím není. A já doufám, že těch, kdo ho chce, bude 100.
dorix
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 31 pro, 2021 12:39 pm

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod KaRei » úte 17 říj, 2023 6:48 pm

Mě se ta jednotka líbí, a takhle červená asi i více než ta předchozí polomáčená. Takže ohledně nákupu mám v tomto ohledu jasno, ať už má na boku lva, nebo ČSD (i když lvíček by se mi líbil asi ještě víc :mrgreen: ). Než se objevila, pokukoval jsem po hnědočervené DRG (ep.II).
Ale taky rád o těch modelech něco vím - třeba v čem se liší od skutečnosti. Ne abych je kvůli tomu kritizoval, ale abych věděl, v čem jsou "zvláštní". Prostě mě to jen zajímá :wink:

O Štětínu u ČSD se mi mnoho informací dohledat nepodařilo. Nejvíce mě jich přinesl zrovna ten zde znovu citovaný příspěvek od radeksindy, a to bylo tak asi vše. Fotografie na internetu žádné. Prý něco málo je snad v jednom z dílů o Ganzech (Encyklopedie Světa Železnice), ale zrovna tyto nevlastním (to budu muset asi napravit) :roll:

Kdysi jsem někde snad četl, že těsně po válce se obecně na kořistní lokomotivy provizorně ČSD psalo, když je potřebovali rychle označit, než přišel dostatek litých tabulek se lvem. Ale jak dlouho toto provizorium mohlo trvat, to jsem už nedohledal, ani jak takové provedení nápisu ČSD mohlo vypadat. Takže když jsem viděl ČSD na boku tohoto chystaného Štětína, tak mě samozřejmě napadlo, že by teoreticky mohlo jít o znázornění onoho provizorního kořistního označení. Ale jak říkám, nemám ponětí, jak vlastně toto kořistní značení normálně vypadalo, a tedy ani jestli se mu to ze Štětína alespoň trochu blíží, jen že se něco takového zkrátka dělo. Možná, že některé kořistní lokomotivy nebo vozy lva třeba nedostaly vůbec, ale to už hodně spekuluju.
Uživatelský avatar
KaRei
 
Příspěvky: 211
Registrován: pát 16 bře, 2012 2:06 pm

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod hank » úte 17 říj, 2023 7:12 pm

Tak ke dnešnímu datu už těch rezervací mají 59. Řekl bych, že to dají. A jako příznivec i občasný autor různých what-if příběhů a alternativních historií dodávám: Budiž jim přáno. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod Ossi » stř 18 říj, 2023 10:00 am

Zdravím. Nejdříve jsem přemýšlel, zda si Stettina předobjednat, jelikož mám jeho polomáčenou verzi. Na stránkách Jacka je hezký popis této verze a je tam vyřešeno i ozvučení. Jacek píše, že polomáčená verze nátěru byla na jednotce po roce 1950. Celočervená byla tedy po válce. Pokud by jste si model objednali, doporučuji verzi s dekodérem FlexDec, osvětlení s ním je úplně jinde, než při pouhém zdigitalizování analogu osazením dekodéru. I toto je popsáno u Jacka. Nakonec jsem si Stettina předobjednal ve FlexDecu, limitku beru i jako investici (i když půjde samozřejmě občas do provozu). Ossi
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod Ivan » stř 18 říj, 2023 6:50 pm

Já jen dodám, ať už to bylo jakkoli (a asi to je freelance, ta zelená dle radka je dost možná), tak vůz je prostě hezký a ve III. epoše bude pěkným zpestřením na kolejišti :)

osobně však stále váhám...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod Ivan » čtv 19 říj, 2023 10:23 am

Tak rezervací už je 74, nakonec jsem se rozhoupal, protože to bude pěkný model a do III. epochy moc motorů není. Na nějaký ten rychlík bude fajn :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod rawen » čtv 19 říj, 2023 2:03 pm

Jak chápete řešení situace, kdy by přišel 101. a další zájemci? Stovka je definitivní konec anebo vyrobí i víc?

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 19 říj, 2023 4:06 pm

Píše to snad jasně. K tomu, aby se model vyráběl, je potřeba minimálně 99 předobjednávek + jeden model je předpokládám pro něj. Pokud bude objednávek víc, tak se vyrobí víc kusů, k radosti Kolmara i Krese. Proč by to měl omezovat. Když jich Kres vyrobí 100, pak jistě vyrobí i 120ks.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod Colonel32 » čtv 19 říj, 2023 8:17 pm

A nebylo by lepší, abyste někdo prostě napsal žádost o ujasnění přímo Kolmarovi?

...technicky vzato je totiž úplně jedno kdo tomu jak rozumí, pokud to autor myslel jinak - ono se to totiž bude řídit tím, jak to myslel autor a nikoli tím, jak jste to vy interpretovali...
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Poválečný Stettin (Kolmar/Kres)

Příspěvekod Ivan » pát 20 říj, 2023 11:49 am

rawen píše:Jak chápete řešení situace, kdy by přišel 101. a další zájemci? Stovka je definitivní konec anebo vyrobí i víc?

Radek


Bude skutečně vyrobeno pouze 100ks, takže zájemce č. 101 má smůlu.

Mam to potvrzeno Michalem L. alias Kolmar.
.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: PajaF a 30 návštevníků