Tillig 16530 Bmz

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Tillig 16530 Bmz

Příspěvekod mpinta » pon 10 dub, 2023 9:26 am

Poradíte někdo, jak rozebrat vůz Bmz od Tillig č.16530 ?
Jít to musí, neboť tam je připraveno snímání pro osvětlení.
Nerad bych to poničil ... velice děkuji.
Přílohy
TT-Model Bmz 7861 800x166.jpg
Naposledy upravil mpinta dne pon 10 dub, 2023 9:42 pm, celkově upraveno 2
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: TT-Model 7861 Bmz

Příspěvekod jamik22 » pon 10 dub, 2023 3:21 pm

Způsob rozebrání se mění u této firmy v čase. Některé měly šroubek v podlaze, který po vyndání uvolnil kastli od spodku. Později samostatný šroubek, který skrz podlahu a plastový krček držel střechu. Můj Bmz, který jsem teď pro kontrolu vyndal z krabice ,má již střechu na západkách jako má Tillig. Asi jsem potřeboval dost velkou sílu. Jak to tak studuji tak to vlastně nejsou západky. Skoro po celé délce střechy je " límec", který zapadá do skříně. Hrany límce jsou na osmi místech něčím teplým nataveny, tak že se udělají výstupky. Ty to drží. Made in USSR :D . Ještě doplním, že na skříni jsou na každé straně dva výstupky nad krajními okny. Ty to jen fixují stranově, nic nedrží. Rozebrání klasika, lehce zmáčknout a nehet od palce neublíží.
Pokud jde o osvětlení, tak to jsem vzdal. Vozy od TT-model mají bočnici dělanou jako potisk na průhledný plast. Při pokusu o osvětlení svítí celá bočnice. Snahu vytvořit zatemňovací bočnici jsem vzdal. Pokud uspěješ, bude to hezký článek na tvůj web :wink:

A ještě kontrolní otázka. Máš opravdu vůz od TT-model ?. Ten můj má podvozek přichycený jakýmsi plastovým čudlíkem v ose a příprava na osvětlení tam není. Na rozdíl od modelu Tillig, který je klasika, střecha na vycvaknutí a příprava na osvětlení. Rus má koncové číslo vozu 021-8, Tillig 035-8.
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Tillig 16530 Bmz

Příspěvekod mpinta » pon 10 dub, 2023 4:49 pm

Bmz_cislo_male.jpg
Bmz_cislo_male.jpg (10.08 KiB) Zobrazeno 4078 krát
Kontrolní odpověď: Nemám. Je to Tillig 16530. Jak jsem došel k tomu TT-Model, to opravdu netuším.
Číslo mám ovšem jiné ...
Každopádně střechu lze nepatrně vodorovně posunout, takže by měla jít ven. Ale zatím se nedaří. A už jsem si lehce vmáčknul pár oken.
Mám to nafocené, ale nechci to dávat sem.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Tillig 16530 Bmz

Příspěvekod jamik22 » pon 10 dub, 2023 4:59 pm

To se podá. Střecha se musí posunout o 3 mm. Ted´ jsem to změřil. Každopádně Tillig je výrazně lepší varianta. Já mám nejraději osvětlení PeLi. Stojí sice skoro jako půlka vozu ale je nej.. Poslední verse již mají více kondíků proti výpadkům, ale raději tam ještě na volné pozice přidám.
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Tillig 16530 Bmz

Příspěvekod Pavel 152 » pon 10 dub, 2023 6:54 pm

Posunutí střechy brání měchy, ty drží přes zasklení čel. To se mi rozpadlo. Němky si to zjednodušují, zasklení nelepí, zacvaknou měchy no a pak samozřejmě střecha nejde zasunout, tak ji nasilu zacvaknou. Ony nejdou ani ty měchy vyndat. Přemek Říha mi poradil, střechu vypáčit skalpelem podebrat a zpět zaklapnout jako ty Němky, odpadne práce s měchy.
U starších provedení nebylo ani plechové vyvedení nad interiér, bylo nutno vůz kompletně rozebrat i s kulisami kkk. Na plíšky ve dnu napájet drátky celé to sestavit.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Tillig 16530 Bmz

Příspěvekod nadkachna » úte 11 dub, 2023 5:55 am

mpinta píše:
Bmz_cislo_male.jpg
Kontrolní odpověď: Nemám. Je to Tillig 16530. Jak jsem došel k tomu TT-Model, to opravdu netuším.

Nejspíše podle ilustrační fotky, kde je vůz od TT-Model. :wink:
Já rozdělával rakouské Bmz tak, že jsem si nad měchy vytvořil malou škvírku, do ní strčil nehet palce a kompletně s ním objel vůz - západky postupně vyskákaly. Jak zde však bylo zmíněno, nebyly plíšky vyvedeny nad interiér, takže bylo nakonec nutné vůz kompletně rozebrat vyjmutím podvozku od kastle. Zde je to opět řešeno západkami a nehet je potřeba vrazit do švírky na úrovni podlahy.
G
TT
nadkachna
 
Příspěvky: 391
Registrován: stř 28 lis, 2007 12:02 pm

Re: Tillig 16530 Bmz

Příspěvekod mpinta » úte 11 dub, 2023 7:21 am

nadkachna píše:Nejspíše podle ilustrační fotky, kde je vůz od TT-Model. :wink:

Jo, jenže tu jsem tam dal já.
No nic, už to nemá cenu řešit. Je to Tillig, a to staršího provedení.
Střechu jsem sundal bez poškození. Opět jedna z debilních konstrukcí, na to už jsme, bohužel, zvyklí. Měchy zacvaknuté až za zasklení, takže pokud to člověk neví, je s podivem, že jsem nic neulomil. Nakonec střecha povolila i bez posunu (vlastně moc nechápu, jak), takže ty měchy jsem si mohl ušetřit. Aspoň to trochu nafotím, příště se to může hodit.
Provedení je starší, takže vývody v nedohlednu. Původně jsem jen chtěl připojit na sběr kol odpor, kvůli odběru pro proudovou detekci, takže to by stejně nešlo snadno. To už je vyřešeno odporovým lakem na kolech.
Po příspěvku od jamik22 jsem se nahlodal směrem k osvětlení, ale zatím to odložím. Vůz se mi dál rozebírat nechce a když si představím tu práci s instalací osvětlení (nebude třeba odfrézovat nějaké části?), vč. koncového (půjde-li tam vůbec), k tomu cestující (svítit bez nich je nesmysl), elán mě poněkud opustil.
Slibuji, že pokud se k tomu někdy vrátím, rozhodně vše zveřejním.
Moc děkuji všem za příspěvky, inspirativně mě dovedly k identifikaci vozu i k sundání střechy. A dál se uvidí ... :D

EDIT: Teď jsem shlédnul video od PeLi. To je velká pomoc. Peter, ďakujem pekne.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Tillig 16530 Bmz

Příspěvekod mpinta » ned 02 črc, 2023 5:32 am

Nakonec jsem koupil dekodéry PeLi WL120B5 a konce WL120K0. Jak jsem předpokládal, konce jsou určeny pro jiné typy vozů a sem se nehodí.
Dotaz zní: řešil jste někdo koncové osvětlení tohoto vozu a jak?
Přílohy
Bmz Eurofima.jpg
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Tillig 16530 Bmz

Příspěvekod mpinta » ned 13 srp, 2023 11:55 am

http://lokopin.wz.cz/body.php/loko/vozy.htm%23BMZ
Zde je výsledek, pár postřehů, pár obrázků.
Přílohy
vozy_bmz_2_model_real.jpg
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 43 návštevníků