Vadná výhybka Kühn?

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Vadná výhybka Kühn?

Příspěvekod hank » úte 14 bře, 2023 5:43 pm

Mám výhybku Kühn WL20, u které se projevuje následující závada: Při průjezdu proti hrotu do odbočky si ji lokomotiva přestavuje na přímo. Dělá to jenom lokomotiva Köf II od Arnolda (resp. mám dvě a dělají to obě), delší a těžší hnací vozidla projíždějí bez závad. Jazyky nejsou ve své poloze nijak zajištěné, jenom aretací. U jiných výhybek se to neprojevuje. Má smysl pokoušet se s tou výhybkou něco dělat nebo ji mám rovnou vyměnit?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vadná výhybka Kühn?

Příspěvekod Zlámalík » úte 14 bře, 2023 6:13 pm

Hanku, myslíš, že by tím, jak se kola "odrážejí" o kolejnici, došlo k přetlačení aretace a přestavení? Zajímavé.
Aretace - taková ta pružinka pod krytem přestavné tyče - tam je? Chodí to rovnoměrně na obě strany? (jestli není nějak vyskočená)
A násuvné spojky mezi jazyky a pevnou částí kolejnic tam jsou nasunuté a s přiměřenou (malou) vůlí?
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Vadná výhybka Kühn?

Příspěvekod hank » čtv 16 bře, 2023 2:54 pm

Zlámalík píše:A násuvné spojky mezi jazyky a pevnou částí kolejnic tam jsou nasunuté a s přiměřenou (malou) vůlí?


Tohle asi bude ta příčina. Vyšťoural jsem ještě jednu kühnovskou výhybku z úplně první výroby (2014) a při porovnání s vadnou výhybkou jsem našel na první pohled sice téměř neznatelné, ale přece jen rozdíly v příčných vůlích... Jako kdyby ty spojky byly při humpolácké montáži zdeformované - roztažené do šířky. :x Ta starší výhybka funguje na dané pozici bezchybně. A to ta výhybka přímo navazuje na oblouk r=190 mm...

Znovu se potvrzuje pokles kvality výhybek Kühn z novější výroby. (Předmětnou výhybku jsem koupil loni.) Dotaz na ostatní: Jaká je aktuální situace? Zlepšila se kvalita řekněme ve srovnání s dodávkami z let 2020 - 22?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Vadná výhybka Kühn?

Příspěvekod Zlámalík » čtv 16 bře, 2023 3:55 pm

Takže kleštičky a stiskni to. Nedávno jsem koupil WL10 kvůli testování a to jsem se divil! Takže kvalita se nezlepšila, dle mne.
Já mám Malou Paku taky na starých výhybkách a ty fungují dobře. Pro jistotu mám ale propojené jazyky s křídlovou kolejnicí smyčkou drátku - jednak to vede proud, jednak spojka nikam nevyjede.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: carter88 a 20 návštevníků