Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní téma)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 10 črc, 2013 7:31 am

Pánové, pokud bude zájem, mohu zajistit nakreslení i vytištění zakázkových obtisků (ALPS/OKI)... Více případně přes mejla.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod chameleon » stř 10 črc, 2013 3:18 pm

Prosím, nemohl byste někdo sem dát obrázek naskenovaného (či makrofotografii) kvalitního obtisku? Společně třeba s pravítkem pro porovnání velikosti, nebo ještě lépe i společně s nějakým hezkým potiskem na továrním modelu. Jde mi o to, vidět rozdíl v technologii (např. sítotiskový obtisk vs. ALPS obtisk vs. origo tamponový potisk).

Kterou technologii lze brát jako referenční kvalitu? Mám na mysli příklad, že referenční bude třeba ALPS, neboť je to kvalita dostatečná a lepší není potřeba, atd..

Nevlastním žádný obtisk, ale mohl bych vyzkoušet technologii, která by mohla být ještě kvalitnější než jste zatím zkoušeli.. Komerčně mě to nezajímá :wink: , mám jen rád zkoušení technologií...a třeba vám pár lidem, co děláte obtisky, by to mohlo pomoct..
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 10 črc, 2013 6:06 pm

Tisk alps i sítotisk umí kvalitní tisk na obtiskový papír od čáry/textu/objektu 0,015 mm - takže záleží jak kvalitní je tisková předloha. Pokud to je třeba v Corelu namalované kvalitně, je i kvalitní obtisk (Parostroj - Alps, Jiran - sítotisk). Tampon má omezení v oblasti nerovností modelu plus obrovskou výhodu díky absenci krycí lakové vrstvy co je vždy na dekálu (vespod a nahoře) a co vím má také tisknutelnost od cca 0,015 mm. Tzn dekál bude vždy vystupovat z povrchu více než tamponový tisk. Druhá věc je jaké barvy se mají tisknout - alps operuje bohužel jen se základníma odstínama, cokoliv neobvyklého (třeba pískově hnědá nebo Jawa červen) pak tiskne v rastrech.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod vvitty » čtv 18 črc, 2013 3:08 pm

Jakou techonologii, pochlub se :)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod chameleon » čtv 18 črc, 2013 8:58 pm

Petr Z.
Petře díky za vysvětlení. Musím teda uznat, že jsi mě dost překvapil :wink: Netušil jsem, že jedete na sítotisku/tamponu/Alps na tloušťku čáry 0,015mm, měl jsem za to, že na sítu jsou čáry realizovatelné od cca 0,2mm. V tom případě mi přijde vynaložená námaha za kvalitnějšími obtisky naprosto zbytečná, 0,015mm mi přijde na TT dost dobrý, nebo ne??

Takže defacto se pro tisk rozhodujete následovně?
málo přímých barev, pouze křivky = sítotisk
hodně různých barev, obrázky/rastry = Alps

vvity
chlubit se zatím není čím (obtiskový papír jsme nikdy nezkoušeli), a vlastně mi to přijde zbytečné, kvalita v současně využívaných technologiích je dostatečná... Mám k dispozici UV ofset = nesavé materiály OK, tisk/podtisk bílou OK, rastry až 300lpi (min. laserovaný bod je myslím cca 16μm což vlastně máte taky), akorát budu mít jen lepší soutisk než síto a rastrové obrázky budou určitě lepší... Nevýhodou jsou jen nákladné přímé Pantone barvy, ty tisknem nejraději soutiskem (teda pokud je to možné a nejedná se např. o "zářivé" barvy, které jsou mimo gamut namíchaných cmykovek)
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod Martin Kalina » čtv 18 črc, 2013 10:37 pm

Měl jsem možnost vyzkoušet tiskárny uvedené níže a výsledek tisku je opravdu perfektní. Tiskárny Versa STUDIO BN-20UV a Versa UV LEF-12. Místo složité předtiskové přípravy rychlé ripování, které obě tiskárny zvládají skvěle.
První má možnost volby k barvám mimo Cmyk ještě stříbrnou nebo bílou, ale nikdy ne obě.
Výsledek je perfektní, ne všechny typy barev se snesou s konečným sjednocovacím lakem modelu .
Tiskárna Versa UV LEF-12 je sen každého modeláře. Tisk přímo na model a bez dotyku i obtisky zvládá skvěle. A bílá je bílá! U přímého tisku je limitní pracnost, kdy je potřeba nastavit pozici tisku, což je vhodné pro série, ale nikoliv individuální tisk. U tisku obtisků je třeba „vychytat“ správný typ finálního čirého laku sjednocující barvu a obtisky na modelu.
Vzhledem k pořizovací ceně a srovnáním cen za sítotisk/Tampon Print je cena potisku z obou tiskáren vždy vyšší při kusových zakázkách. Vyplatí se však při sériové výrobě.
velikost TT, DCC, Ep.V a historická vozidla
Martin Kalina
 
Příspěvky: 31
Registrován: ned 25 led, 2009 4:05 pm
Bydliště: Mělník

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod vvitty » pát 19 črc, 2013 9:41 am

Velk8 v7hoda s9totisku je moznost udelat kazdemu obtisku vlastni lakovou vrstvu, takze se nemusi pracne ostrihavat... posledni dodavky sitotiskovych obtisku se mi libi prave kvuli tomu :wink:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod Jacek » pát 19 črc, 2013 10:00 am

Pánové, k tomu rozdílu technologií. Kreslením obtisků se zabývám skoro 10 roků, pochopitelně žádným obtiskem nikdy nedosáhnete rozlišení jaké má potisk továrního modelu tampoprintem. Namátkou mám v ruce T 478.3187 od Kuehna, pod řadovou tabulkou je bílá tabulka s červeným nápisem:

SEVEROZÁPADNÍ DRÁHA
LD HRADEC KRÁLOVÉ

Tabulka je vysoká asi půl milimetru, nápis dvouřádkový. Přesto je písmo perfektně čitelné, byť pod velmi silnou lupou.

Pokud tak budu srovnávat mě dostupnou technologii, ALPS má nepatrně vyšší rozlišení než sítotisk. Drobné nápisy jsou u sítotisku jakoby tučnější, u ALPS jsou ještě čitelné, už se ale rozpadají písmenka. S tímto už musím počítat při kreslení. U ALPS je možné použít jen základní odstíny barev, každá barva se tiskne zvlášť. Nejsou to tonery jako do klasické tiskárny, ale pásky jako do psacího stroje. Barvy se tisknou v přesném pořadí, což s počtem barev a soutiskem klade vysoké nároky na obsluhu. Omyl znamená papír hodit z okna. Tisk na obtiskový papír také poškozuje tiskovou hlavu, dříve nebo později odejde. Soutisk barev u ALPS nikdy není stoprocentní, v horní části papíru bývá dobrý, dole už se začíná rozjíždět, není možné zajistit, aby papír při tisku další barvy byl na setiny milimetru stejně jako při předchozím tisku.
Tisk je jednorázový, je ale drahý a nepokryje ani náklady, pokud se nebude tisknout ve velkém, jako např. Parostroj.
Své by o tom mohl sáhodlouze psát Hekttor, po mnohaletých zkušenostech bych tu tiskárnu nechtěl ani zadarmo. Napadá mě přirovnání k ojetému autu, které vyžaduje stále drahé opravy a náklady.
U sítotisku je možné použít libovolnou barvu z palety, pochopitelně každá barva ale něco stojí. Soubor pro tisk je podobný jako u ALPS s několika rozdíly. Výsledné obtisky, aspoň tedy ty moje :) , jsou kvalitnější než z ALPS, barvy jsou sytější, soutisk na kterémkoliv listu stoprocentně přesný. Není nuté světlé barvy podtisknout bílou, aspoň tedy v souborech nic takového nemám, a nikde mi zpod barevných nápisů žádná bílá nevystupuje. Obtisky se mi zdají tenčí, po nanesení na model není znatelná vrstva laku. Největší výhoda sítotisku je možnost lakovat jednotlivé nápisy nebo skupiny nápisů. U těch maličkých prostě člověk namočí celou část a pak nanáší potřebný nápis. Nic se nemusí obstřihávat, což u jistého výrobce je práce za trest :D
Cena jednoho obtisku je mnohem nižší než u ALPS, potíž je, že obtisků máte minimálně po 100 kusech, takže pro jednotlivce by to bylo šíleně drahé.

S tím souvisí druhá stránka věci. Tiskárna jako sen modeláře je nesmysl. Když to zas přirovnám k tomu autu, je levnější koupit a živit auto jen kvůli občasné jízdě na nákup nebo dát sousedovi na benzín, aby mě tam zavezl?
S kreslením a zařizováním tisku pro zájemce mám taky bohaté zkušenosti. Většina lidí by chtěla nanejvýš jeden, dva obtisky, mnozí by rádi jen některé nápisy. Ti co by toho chtěli více by to zas chtěli teď hned okamžitě. Když to pak bylo hotové, už ani neodpověděli, nevzali si to. Po těchto zkušenostech již opravdu ne.
U sítotisku se zas často setkávám s lidmi, kteří chtějí jedno logo ČD a ještě by rádi, abych jim to přes celou republiku přivezl na burzu :D . Naposledy si někdo prohlížel se zaujetím obtisk a než by dal 40 Kč, utrousil, že si už taky musí koupit ten počítač, aby si to mohl sám vytisknout. A to se vyplatí !
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod JBr » pát 19 črc, 2013 2:30 pm

Osobne bych uvital nejakou technologii, ktera by umela tisknout zakazky maleho rozsahu (10-20 archu) za prijatelnou cenu. Coz ALPS proste neni. Obcas se vyskytnou veci, ktere by se v tomhle mnozstvi v pohode prodaly, ale tisk na ALPS je vetsinou kvalitativne (pouzitymi barvami) a hlavne nakladove neprijatelny a sitotisk se zase nevyplati, protoze v tomhle malem mnozstvi vyjde nakladove stejne blbe.

Jacek: Kolik barev mas obvykle v archu? Posledni tisk s 12 barvami u BOA (predpokladam, ze tam tisknes taky) mi teda zazracne co se tyce soutisku nedopadl. Az tak, ze cca 1/3 obtisku z 200 kusoveho nakladu je u nekolika arsiku mimo moji toleranci pro meritko 1:144 (s cistym svedomim bych takove obtisky zakaznikovi neprodal).
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod Jacek » pát 19 črc, 2013 3:45 pm

JBr:
poprvé s šesti, teď po roce s osmi. Ale nejsou tam žádné osmibarevné obrázky, soutisky jako takové asi jen dvou a tříbarevné a bez problémů, všechno čistě, přesně. Na co jsem narazil je minimální tloušťka čáry tuším 0,2 mm, tenší už se u některých listů nepodařila. Asi bude záležet na velikosti, či spíš "malosti"
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod chameleon » pát 19 črc, 2013 8:36 pm

Jacek píše: Naposledy si někdo prohlížel se zaujetím obtisk a než by dal 40 Kč, utrousil, že si už taky musí koupit ten počítač, aby si to mohl sám vytisknout. A to se vyplatí !

Tohle znám velice dobře :( proto jsem taky ve svém příspěvku uváděl, že mě nezajímá komerční využití u té mnou popisované technologie. Zkrátka jen vědět, že to jde, a dělat to jedině pro kluky z klubu/hospody/kamarády/známé, samozřejmě zdarma.

Jacek píše:Na co jsem narazil je minimální tloušťka čáry tuším 0,2 mm, tenší už se u některých listů nepodařila.
Cože? To by mě vrátilo "do hry" :) Tak nějak jsem pořád nemohl uvěřit, že se Petr Z. nespletl s těmi 0,015mm... spíš jsem to tipoval na 0,15mm, ale sítotisk/tampon/alps nevlastním a tak se ani o ně moc nezajímám...

Nebyl by někdo z vás ochotný mi zaslat třeba 10 archů toho obtiskového papíru? Poštovné/náklady uhradím - kdyžtak se mi prosím ozvěte přes SZ.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod Jacek » pát 19 črc, 2013 9:40 pm

Tak 0,20 mm. Při 0,17 mm už je čára na některých listech roztrhaná, při 0,10 někde chybí. Konkrétně malý rámeček. Čáru 0,015 asi nevytiskne nikdo, to by bylo 10x slabší než to co hledám pod silnou lupou :D Obecně ale pokud něco nakreslím, vytisknu si to na obyčejný papír inkoustovkou, když tam je co tam má být, půjde to i jako obtisk. Také se nedoporučuje titěrné nápisy dělat přesně v měřítku, ale o 10% větší.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod chameleon » čtv 25 črc, 2013 9:29 pm

Tak jsem zkusil vytisknout obtisk zatím na čirou pvc fólii, a bez bílé (ještě nemám obtiskový papír).
Jak to ale vyfotit :?: Lípnul jsem to na sklo s pětikorunou a fotil proti obloze, proto je to modré :wink:
Zkusím to ještě ale vyfotit s kamarádovo makro objektivem, páč vyfocené to vypadá hůř než skutečnost - asi tam mám odraz v okně...
Dole je stupnice á 1cm, 1mm a nejmenší černé čárky jsou á 0,1mm. Bude tahle kvalita dostatečná?
Otázkou však je, jak tisk bude vypadat na obtiskovém papíře a se soutiskem s bílou barvou... ČSD je soutiskem azurové+purpurové, v barvách/obrázkách takový problém tedy nevidím, s bílou to bude trochu náročnější... (barvotisk se tiskne 1-průchodově, barva+bílá 2-průchodově)
Přílohy
P7250001.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod MOL » pát 26 črc, 2013 10:47 am

WTF „KOŠICE HL.N.?“ :lol:
Uživatelský avatar
MOL
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 17 črc, 2009 4:06 pm

Re: Obtisky TT - výrobci, zkušenosti, kde sehnat (hlavní tém

Příspěvekod JBr » pát 26 črc, 2013 1:02 pm

chameleon píše:Dole je stupnice á 1cm, 1mm a nejmenší černé čárky jsou á 0,1mm. Bude tahle kvalita dostatečná?
Otázkou však je, jak tisk bude vypadat na obtiskovém papíře a se soutiskem s bílou barvou... ČSD je soutiskem azurové+purpurové, v barvách/obrázkách takový problém tedy nevidím, s bílou to bude trochu náročnější... (barvotisk se tiskne 1-průchodově, barva+bílá 2-průchodově)


Ta bílá se opravdu tiskne jako druhá? Jinak to vypadá pěkně, spíš by mě zajímalo, jak je to třeba s různými odstíny. Dá se třeba tisknout barvy podle vzorníku Pantone bez znatelného rastru jaký je třeba u laserovek?
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Sedlečák a 28 návštevníků