Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí TT

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí TT

Příspěvekod Trainmaniak » pát 24 čer, 2022 7:29 am

Je to spíše zajímavost pro milovníky starých časů a (n)ostalgie. V příručce Po správné koleji s železnicí TT asi z roku 1972 bylo prezentováno celkem zajímavé a na tu dobu dobře provedené kolejiště, které se tehdy dočkalo i představení v televizi NDR, viz obrázek níže. Na TT-Boardu se objevilo vlákno, kde toto kolejiště figuruje: https://www.tt-board.de/forum/threads/a ... 968.63347/ Sice se tam spekuluje, že je to jedno z více takových tehdy postavených, to ale nepovažuji za pravděpodobné. Podle všech indicií je to právě ten konkrétní exemplář. Jak sám autor vlákna uvádí, veškeré detaily jsou přesně na místě jako na fotkách z příručky, dokonce i každý dům a strom. Sám jsem si prostudoval jím pořízené fotky, počítal stromy, sledoval zakřivení silnice a jiné specifické znaky a jsem přesvědčen, že je to vskutku tak. Dokonce i různé odstíny zelené na konkrétních místech travního porostu odpovídají, což je dle mého soudu dosti jednoznačné. Zajímavostí je, že majitel je Švéd a kolejiště pořídil rovněž ve Švédsku na jakémsi bleším trhu. :shock:

kolejiste_zeuke.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí

Příspěvekod Střelec » pát 24 čer, 2022 8:31 am

Tenhle plánek si pamatuju - kolejiště typu "dvě v jednom". Velký a malý ovál propojené relativně strmě stoupající spojkou, malý (horní) ovál byl s vlečkou a dost se podobal jednomu ze souboru malých kolejišť na ploše 100x75(80). Přitom plocha nebyla až tak enormní, takže se to vešlo do panelákového bytu a rozhodně to mohlo posloužit pro velmi zajímavý provoz. Plánek byl často recyklován v řadě dederónských příruček.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí

Příspěvekod Trainmaniak » pát 24 čer, 2022 9:03 am

V souvislosti s horním oválem máš asi na mysli toto, že?
021.jpg

Podobné, jen trochu rozsáhlejší, je i "Průmyslové předměstí" z oranžového sešitu Plány kolejišť. To bylo na ploše 100 x 80 cm.
00-tit.JPG
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí

Příspěvekod milan ferdián » pát 24 čer, 2022 12:55 pm

Originál plánek č.11 :wink: .
-m-
Přílohy
DDR Plánek 11.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11823
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí

Příspěvekod Střelec » pát 24 čer, 2022 2:40 pm

Byla to ta dvojka. Přidaljsem jednu slepou kolej vedle výtažné, osadil papírovými domečky od Vyškovského a celé to bylo na papundeklovém víku z krabice od xeroxu. Moje první plzeňské kolejiště (a druhé pevné). Koleje z plechu časem umřely, takže šlo na součástky. První bohužel rozšlapala tehdy tříletá neteřinka, kterou neuhlídali...
Přílohy
kolejiště.jpg
kolejiště.jpg (49.03 KiB) Zobrazeno 3311 krát
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí

Příspěvekod Trainmaniak » sob 25 čer, 2022 5:01 am

Střelec: Tak to je paráda. V jaké době to vznikalo?
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí

Příspěvekod hank61 » sob 25 čer, 2022 5:19 am

No. to už je pořádná nostalgie. Já jsem si pro podobné, byť né zcela dokončené kolejiště v H0 o velikosti cca 1200x2200mm, jel se Š120 a vozejkem v roce 1988 do Ždáru nad Sázavou... :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí

Příspěvekod Střelec » ned 26 čer, 2022 8:01 pm

Trainmaniak píše:Střelec: Tak to je paráda. V jaké době to vznikalo?


V první polovině devadesátek, využil jsem kolejivo ze zdevastovaného prvního kolejiště. Rozebral jsem ho někdy kolem roku 2005. Mělo 100x80, klasický analog na kolejivu BTTB, kromě výhybek fungovaly i šraňky a veřejné osvětlení. Tráva byla ještě pilinová, listnáče už ale byly od Jordana. Hospodářské stavby byly hrázděnky ze Sudet. Po pár letech vše zelené zežloutlo, takže v době likvidace vládl těžký podzim. Ovládací klávesnice se schovává vlevo pod opěrnou zdí proti nádražní budově... Šel na tom docela čilý provoz - dvě mašiny na trati a jedna ve výtopně, na fotce je rozeznat celkem 20 vozů.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí

Příspěvekod Trainmaniak » úte 12 črc, 2022 8:14 am

Ještě jsem objevil oprášenou verzi tohoto kolejiště ze sešitu plánků vydaného roku 1984. Vršek je jednodušší, spodní stanice má trochu upravená zhlaví. À propos, nemáte někdo tento sešit v papírové podobě, že by se to naskenovalo ve větším rozlišení než 800 x 600?

gleisplane_1984.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Staré kolejiště z příručky Po správné koleji s železnicí

Příspěvekod Střelec » stř 13 črc, 2022 5:15 am

Zajímavá variace. Tyhle plánky vlastně byly stavěné na to, aby lokomotiva nemusela objíždět soupravu ve stanici, ale po okruhu. Z ilustrační kresby lze zároveň odhadnout tehdejší nabídku staveb a příslušenství.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků