Modely ROKAL

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Modely ROKAL

Příspěvekod hank » čtv 14 dub, 2022 12:28 pm

Modely ve velikosti TT od fy ROKAL už dnes patří spíš mezi starožitné hračky, ale občas se v bazarech objeví kousek, který by asi nedělal ostudu ani na současném kolejišti, zvlášť když někdo provozuje i modely Zeuke a BTTB. Takže moje otázka zní: Přemýšleli jste někdo o reálných možnostech, jak je upgradovat na dnešní podmínky? Jedná se především o dvojkolí a jejich uložení a hlavně o spřáhla.

A ještě: Mám na mysli vozy, u hnacích vozidel je zřejmě zbytečné vůbec se tím zabývat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod Pavel 152 » čtv 14 dub, 2022 1:54 pm

Jestli ti nevadí, že jsou o 20% větší. Které modely máš na mysli hlubinový vůz, Sas nebo ameriky?
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod hank » čtv 14 dub, 2022 2:37 pm

Pavel 152 píše:Jestli ti nevadí, že jsou o 20% větší. Které modely máš na mysli hlubinový vůz, Sas nebo ameriky?
Pavel


Aha, tak to jsem netušil. :? Měl jsem za to, že ten nesoulad rozměrů a měřítek snad platil pro britského výrobce Triang... Nějaké nákladní vozy od Rokalu jsem sice v ruce měl, ale rozměry jsem nesrovnával. Ony spolehlivě nejezdily ani na plechových kolejích Zeuke, tak jsem to pustil z hlavy.

Měl jsem na mysli některé osobní vozy, které pozdější výrobci v TT bohužel nedělali a nedělají, třeba toto:
rokal.jpg
rokal.jpg (16.43 KiB) Zobrazeno 3496 krát
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod Donatelli » pát 15 dub, 2022 12:22 pm

Jenom bych dodal, že pod značkou ROKAL se prodávali i některé modely Zeuke. V roce 1969 to byly vozy Bi 30, Pwi 30, 4 nápravový chlaďák, vůz na cement, vůz na vápno a vůz typu Blomberg. Tyto modely měly spřáhla a dvojkolí ROKAL, zbytek dodal Zeuke.... To byly také poslední novinky ROKAL, firma po roce 1970 vymizela z nabídky obchodů a v roce 1971 bylo oddělení modelové železnice prodáno firmě Rőwa....
Donatelli
 
Příspěvky: 355
Registrován: sob 17 kvě, 2008 6:50 pm

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod Petr Barchánek » pát 15 dub, 2022 4:49 pm

Bromberg, tedy dnešní Bydgoszcz. V epoše II (do roku 1945) se u nákladních vozů říšské dráhy používalo označení podle okresních měst a to včetně těch, která jsou dnes na území Rakouska, Polska, Lotyšska a Ruska - namátkou Leipzig, Dresden, Altona, Wuppertal, Linz, Königsberg, Saarbrücken, Essen, Stuttgart, Kasel, Riga, Heilbronn, Trier, Stettin, Posen, Oppeln, Danzig a mnoho dalších.

Bloomberg je americká televizní společnost.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod Jan+Bjoern » pát 15 dub, 2022 8:22 pm

hank píše:Modely ve velikosti TT od fy ROKAL už dnes patří spíš mezi starožitné hračky, ale občas se v bazarech objeví kousek, který by asi nedělal ostudu ani na současném kolejišti, zvlášť když někdo provozuje i modely Zeuke a BTTB. Takže moje otázka zní: Přemýšleli jste někdo o reálných možnostech, jak je upgradovat na dnešní podmínky? Jedná se především o dvojkolí a jejich uložení a hlavně o spřáhla.

A ještě: Mám na mysli vozy, u hnacích vozidel je zřejmě zbytečné vůbec se tím zabývat.


Nahradni dvojkoli pro vozy Rokal, ktera funguji i na soudobem kolejivu, vyrabi pan Veikko Müller. Ovsem vymena dvojkoli je pro zkuseneho modelare, protoze Rokal pouzival nytovane spoje. Takze odvrtat nyty, rozebrat podvozek, vymenit dvojkoli a opet snytovat (nebo sesroubovat). Kovove podvozky nejde jen tak roztahnout a dvojkoli vymenit jako u modelu Zeuke s plastovymi podvozky.
Ja jsem si od Rokal koupil hlubinny vuz DB a "americke" osobni vozy (ktere se predloze podobaji jen velmi vzdalene). Lokomotiva k nim byla v jinem meritku a proto nejde kombinovat s modely TT 1:120 (ale mozna by se dala pouzit s vozy Wesa)
Stranky pana Müllera jsou momentalne nedostupne, tak aspon link na Elriwa: https://www.elriwa.de/produkte/ersatzteile/radsaetze/spur-tt/mueller/66677/mueller-95-rokal-tt-radsatz-d-8-3mm-beidseitig-isoliert
Jan+Bjoern
 
Příspěvky: 134
Registrován: stř 22 led, 2020 6:09 pm

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod Střelec » sob 16 dub, 2022 7:32 pm

Měřítko originál Rokal? Možná 1/100, kastle Br89 byla rozměrově někde na půl cesty mezi TT a H0 - viz moje anabáze s "krausskou" FOD, která měla být v TT, ale vzhledem k výše zmíněnému polotovaru by se hodila spíš na H0m.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod vojtas » sob 16 dub, 2022 9:49 pm

Mám doma BR80 od Roco i od Rokalu. Přibližně 1:100 to bude, ale můžu je změřit a porovnat a budeme to vědět přesně.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod Jan+Bjoern » ned 17 dub, 2022 8:13 pm

Střelec píše:Měřítko originál Rokal? Možná 1/100, kastle Br89 byla rozměrově někde na půl cesty mezi TT a H0 - viz moje anabáze s "krausskou" FOD, která měla být v TT, ale vzhledem k výše zmíněnému polotovaru by se hodila spíš na H0m.


Modely Rokal nemaji jednotne meritko. Muzete zmerit konkretni model a vyjde vam meritko onoho modelu, ale vseobecne pro vsechny modely to neplati.
Jan+Bjoern
 
Příspěvky: 134
Registrován: stř 22 led, 2020 6:09 pm

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod Střelec » pon 18 dub, 2022 12:29 pm

Díky za varování! Takže jediná pevná hodnota je rozchod 12 mm. Faktem je, že jsem potkal za život asi tři - včetně zmíněné kastle.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Modely ROKAL

Příspěvekod Trainmaniak » stř 27 dub, 2022 6:02 am

Tak to vysvětluje i nesoulad modelové a skutečné délky přes nárazníky u modelu, který mi byl kdysi zapůjčen – http://www.trainmania.info/vozy.html#sypak_rokal, kde to v reálu "letí" o metr.

sypak_rokal-21.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků