Laminátka Piko TT

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Laminátka Piko TT

Příspěvekod dudlifuk » pát 25 bře, 2022 11:05 pm

Prve poznatky so zvukovym dekoderom Zimo MX658N18.
F0- predne biele svetla , smerovo zavysle
F1- zadne cervene svetla
F2- predne cervene svetla
F3- osvetlenie kabiny , smerovo zavysle
F4- osvetlenie strojovne
F5- reflektor, smerovo zavysly
F6- predne zlte svetla, smerovo zavysle

rozsirene funkcie osvetlenia su tvorene v obvode na doske plosnych spojov a ovladane vystupom SUSI, pre funkcnost musi byt SUSI zapnute.
Pre spravnu cinnost dekodera Zimo som preventivne odstranil kondenzatory z obvodu filtracie motora C1, C2, C3.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod Jacek » sob 26 bře, 2022 8:32 pm

Možnosti osvětlení jsou úžasné, podařilo se mi s dekodérem Zimo MX658N18 nastavit i rozložení jako u zvukových projektů, dálkové na F2, posun na F3 a kabiny na F5. Po dvou dnech ladění nových 16-bitových zvuků jsem ale narazil na problém. To rozšířené osvětlení nefunguje s dekodérem MS580. Bohužel na to jsem krátký. Buď je chyba ve firmware nebo něco ještě není implementováno :(
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod Colonel32 » sob 26 bře, 2022 8:34 pm

Pokud chci laminátku do vitríny s tím, že jednou možná bude jezdit a možná taky ne, má smysl investovat do tovární zvukové verze, nebo je lepší teď koupit analog a v budoucnu případně dodigitalizovat a ozvučit, protože jackův zvkuový projekt bude stejně lepší?
Colonel32
 
Příspěvky: 865
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod MirekTT » sob 26 bře, 2022 9:47 pm

To je dost subjektivní coloneli.
Záleží, jak vnímáš zvuky. Rozeznáš osmibit od šestnácti bitu? Záleží, jak precizně bude reproduktor zabudován, atd.
Další věc. U elektrik (zatím nemám osobní zkušenost) je prý zvuk ne zas až tak podstatný, jako u motorů, nebo par.
A v neposlední řadě je zde konzumace zvuku. Kolik zvukových mašin současně v provozu ustojíš, v jakém prostoru a jak dlouho.
Můj osobní postoj je takový, že dnes se zvuk na mašinách sice dá vyšpičkovat, ale nakonec jde stejně spíše o pocit, že to mám super skvělý. V provozu např na modulišti se to dost ztrácí a doma z toho po chvíli bolí hlava. Zkus někdy sedět celej den na setkání ve koncovém nádraží, kde fíři odstavují stroje a nevypnou zvuk.
A z opačného konce....mám pár celkem slušně ozvučených strojů s reproduktory prdícími do kovu, nikoli do plastu. Sem tam si je doma poslechnu. Ale má to charakter "pro ten pocit", v provozu to význam nemá.
Takže odpověď na tvoji otázku zní: zvuk u elektriky zas tak podstatný není. Spíš se rozhodni podle pořizovací ceny.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod romino » sob 26 bře, 2022 11:50 pm

Jacek píše:To rozšířené osvětlení nefunguje s dekodérem MS580. Bohužel na to jsem krátký. Buď je chyba ve firmware nebo něco ještě není implementováno :(

B je spravne. V MS su este neni komplet SUSI
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod dudlifuk » ned 27 bře, 2022 11:33 am

MirekTT píše:.....Můj osobní postoj je takový, že dnes se zvuk na mašinách sice dá vyšpičkovat, ale nakonec jde stejně spíše o pocit, že to mám super skvělý. V provozu např na modulišti se to dost ztrácí a doma z toho po chvíli bolí hlava. Zkus někdy sedět celej den na setkání ve koncovém nádraží, kde fíři odstavují stroje a nevypnou zvuk...

ja vnimam zvuk podobne ako modelari vnimaju detaily na svojom modely, rozhodne si vychutnavam zvuk vzdy iba jednej masiny a bavia ma detaily ako bzucanie trafa, nabeh ventilatorov, alebo " praask" od hlavneho vypinaca pri stiahnuti pantografu. Hlasitost mam nastavenu v rozsahu 35-45. Vsimol som si u inych modelarov strasne "vyhuleny zvuk" az neprirodzene, aj zvuk podla mna podlieha mierke. Prilis velka hlasitost ma rusi a kazi celkovy dojem. Myslim ze ani u elektrickych masin nieje zvuk nuda. Staci sa pozorne zapocuvat :wink: . Tymto dakujem Jackovi za jeho uzasne projekty.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod Jacek » ned 27 bře, 2022 1:30 pm

Romino:
děkuji za důležitou informaci, snad to Zimo brzy doplní, protože to bude teď problém.

Mirek TT
je to věc názoru a také podmínek. Nejde srovnávat hromadné ježdění na modulišti s domácím ježděním. Na setkání chce zpravidla každý slyšet ten svůj model a ještě nastaví hlasitost co to snese. Výsledkem je jen jeden velký hluk, zvuky se slijí dohromady a není ani nic poznat.
Doma si člověk pustí model jeden a jak píše dudlifuk, může si vychutnávat detaily jak vzhledové, tak zvukové. Taky může zvuk vypnout, není nucen hodiny sedět v hluku :D
Také je už poněkud klišé, že zvuky elektrik jsou o ničem. No u moderních strojů ano, dnes je vše na jedno kopyto a nedá se poznat jestli je to Vectron, Taurus nebo Trax. Ale zrovna u laminátek, banánů, peršingů, atd. tomu modelu dává zvuk další rozměr.

Na stránky jsem napsal článek.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod Stanin » úte 29 bře, 2022 6:18 am

Colonel32 píše:Pokud chci laminátku do vitríny s tím, že jednou možná bude jezdit a možná taky ne, má smysl investovat do tovární zvukové verze, nebo je lepší teď koupit analog a v budoucnu případně dodigitalizovat a ozvučit, protože jackův zvkuový projekt bude stejně lepší?

Za mě koupit analog a ozvučit zvukem od Jacka, až teda příjde chvíle, kdy se rozhodneš jezdit. Cenově je to stejný a výsledek bude lepší.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod drlo » úte 29 bře, 2022 8:42 am

Dotaz na skúsenejších, digitalizoval som mašinku dekodedérom Kuehn 45, ale svietia len spodné predné a zadné svetlá, pričom pri postavení na koľaj pred priradením adresy, jazdných stupňov, presvietilo všetko, čo by svietiť mohlo, ovládanie mám klasický MM, neviete, čo treba nadstaviť, aby išlo aj to ostatné osvetlenie, cez horný reflekor, osvetlenie kabány, strojovne. Za odpoved budem vdačný.
Uživatelský avatar
drlo
 
Příspěvky: 133
Registrován: stř 09 led, 2008 10:26 am
Bydliště: Piešťany

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod dudlifuk » úte 29 bře, 2022 9:16 am

drlo píše:.... digitalizoval som mašinku dekodedérom Kuehn 45 ....

s dekoderom Zimo v defaulte vsetko funguje ako ma, tym nevravim ze s Kuehnom to nejde, ale kuehn nepoznam. ovladanie svetiel je taka "specialitka" cez SUSI.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod jamik22 » úte 29 bře, 2022 10:31 am

U mne Kuehn v poho. Je potřeba zkontrolovat nastavení SUSI. CV 56 bit 3 / hodnota 4 je on / default je SUSI off. Jinak jsem nic neměnil.
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod drlo » úte 29 bře, 2022 1:59 pm

Jamik22: jo z kouknu to
Uživatelský avatar
drlo
 
Příspěvky: 133
Registrován: stř 09 led, 2008 10:26 am
Bydliště: Piešťany

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod dudlifuk » úte 29 bře, 2022 2:09 pm

jamik22 píše:..... Je potřeba zkontrolovat nastavení SUSI. CV 56 bit 3 / hodnota 4 je on / default je SUSI off...

to bude ono, SUSI musi byt kazdopadne "on".
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod drlo » stř 30 bře, 2022 8:07 am

Jo páni, dakujem za radu, bolo to v tom CV 56, už svíti vše co má, ješte jednou dekuji
Uživatelský avatar
drlo
 
Příspěvky: 133
Registrován: stř 09 led, 2008 10:26 am
Bydliště: Piešťany

Re: Laminátka Piko TT

Příspěvekod loby » čtv 31 bře, 2022 2:41 pm

Zdravím kolegy,
mám dotaz ohledně výměny spřáhel. Chci vyměnit za nové od Tilliga. Má s tím někdo zkušenosti, popř. které, mám na mysli kat. číslo
Děkuji za odpověď
loby
 
Příspěvky: 23
Registrován: pát 19 kvě, 2017 2:40 pm

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků