Dotaz na předlohu modelu - vůz na mléko DRG

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Dotaz na předlohu modelu - vůz na mléko DRG

Příspěvekod hank » úte 01 bře, 2022 1:16 pm

Má model na fotce skutečnou předlohu nebo je to freelance?

nakladni-vagon-drg-na-mleko.jpeg

Je to Tillig 502307, vůz na mléko DRG epocha II.
Naposledy upravil hank dne pát 04 bře, 2022 11:46 am, celkově upraveno 1
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Dotaz na předlohu modelu

Příspěvekod Trainmaniak » pát 04 bře, 2022 5:38 am

Tož to je otázka do pranice. :) Já jsem si pořídil o číslo vyššího brášku Glm 502308. Na skříně obou udělal Tillig evidentně nové formy, ale u toho Glm je pojezd z klasické původní Zetky G10. Soudě dle LüP 76 mm, bude u tohoto chlaďáku pojezd tentýž. Na skříni toho mého je udaná délka 9,30 m = 77,5 mm v TT. Takže se skoro trefili. Je někde na tom Tvém, Hanku, také napsaná? Z Tvé fotky nevidno a na tovární fotce se mi to taky nedaří najít. Takže odhaduji, že úplně přesné modely to nebudou, nicméně oba se mi líbí. Kvůli tomu chlaďáku bych ale musel začít pěstovat i druhou epochu... :)

glm.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Dotaz na předlohu modelu

Příspěvekod hank » pát 04 bře, 2022 8:48 am

Trainmaniak: Ten chlaďák má přes nárazníky podle jednoho prodejce 91 mm, podle jiného 76 mm. :?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Dotaz na předlohu modelu

Příspěvekod Trainmaniak » pát 04 bře, 2022 9:19 am

Podle Tilliga má 76 mm. Ten je Tvůj? Máš možnost jej změřit, případně alespoň vyfotit zespodu? Ale jsem přesvědčen, že pojezd jest tentýž. :wink:
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Dotaz na předlohu modelu

Příspěvekod hank » pát 04 bře, 2022 9:51 am

Trainmaniak píše:Podle Tilliga má 76 mm. Ten je Tvůj? Máš možnost jej změřit, případně alespoň vyfotit zespodu? Ale jsem přesvědčen, že pojezd jest tentýž. :wink:


Já ho nemám, ale Tillig snad nekecá.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Dotaz na předlohu modelu

Příspěvekod jamik22 » pát 04 bře, 2022 10:04 am

Na přibalovem letátu má Tillig 75 mm. Asi mají jinou šupléru :D
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Dotaz na předlohu modelu

Příspěvekod Trainmaniak » pát 04 bře, 2022 10:09 am

Doménou TT modeláře je focení modelů ze všech stran, což se občas hodí.
Je tam foto zespodu: https://ttmodelar.eu/index.php?route=pr ... t_id=20957
Totéž je i u 502308: https://ttmodelar.eu/index.php?route=pr ... t_id=20958
Je to sichr, pojezd je ze Zetky. :D Neřeší to sice podstatu Tvého dotazu, ale alespoň jsme se dostali k tomu, že to možná trochu freelance model bude a že byl prostě zvolen jen nejvhodnější pojezd. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1460
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Dotaz na předlohu modelu

Příspěvekod hank » pát 04 bře, 2022 11:33 am

Něco víc k originálu jsem našel v Eisenbahn Journal 11/2010, kde je na str. 32 fotka úplně stejného vozu, jaký znázorňuje model. Vůz Gkn (ve 30. letech přeznačený na Geh) byl určen pro dopravu mléka z bavorských Alp do Mnichova a Norimberka. Základem jeho konstrukce byl G20 Kassel, Spur Null Magazin zde https://www.spurnull-magazin.de/neuheit ... -von-lenz/ ale uvádí, že byl o 0,5 m delší, tj. 9,6 m přes nárazníky při zachování rozvoru 4,5 m. Vozy měly tlakovou brzdu, potrubí parního a kabel elektrického topení a vnitřní vybavení - police pro ukládání 40litrových konví s mlékem. Dvoje dveře v každé boční stěně urychlovaly manipulaci při nakládce plných a vykládce prázdných konví. Vozy často jezdily jako pravidelné spěšninové kurzáky i v osobních vlacích. Pro původní účel se používaly až cca do poloviny 50. let, pak byly přetřeny na normální vagónový nátěr a DB je používaly k dopravě spěšnin a kusového zboží. Jinak detaily i nápisy na modelu odpovídají té tovární fotce z r. 1925. Suma sumárum, model v TT zřejmě až na malý rozdíl v délce odpovídá skuečné předloze.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Dotaz na předlohu modelu - vůz na mléko DRG

Příspěvekod blekk1 » sob 05 bře, 2022 11:01 am

Pozdravujem -Na otázku od Hanka či má model od Tilliga reálnu predlohu - má. Posielam ukážku fotky tohoto vozňa Z knihy Güterwagen Band 1. Mňa osobne model potešil . Richard A.
Přílohy
4A9B064C-4C26-43C1-9B87-B7154BC3D8BE.jpeg
blekk1
 
Příspěvky: 156
Registrován: pon 07 led, 2008 12:07 pm
Bydliště: Púchov

Re: Dotaz na předlohu modelu - vůz na mléko DRG

Příspěvekod hank » sob 05 bře, 2022 3:07 pm

blekk1: Já už jsem si mezitím díky časopiseckým análům odpověděl sám, viz můj minulý post, ale díky za fotku. Taky přihodím pár švestiček ze své zahrádky :wink: :

Tovární fotografie vozu, který se stal předlohou modelu, z roku 1925:
gkn_tovarni_fotka.jpg

(Pod obrázkem je uveden zdroj jeho i obou dalších snímků.)

Vůz na mléko na sklonku své životní dráhy koncem 50. let s příslušnou provozní patinou po třech desítkách let provozu u DR a DB:
gh20_db.jpg

A pro dokreslení ještě žánrový snímek zachycující atmosféru bavorského nákladiště s typizovanou agenturní budovou (Agenturgebäude), jejíž součástí je příruční skladiště s krátkou rampou. Na rampě jsou připraveny k nakládce konve s mlékem.
mauerstetten.jpg

Umístění rampy u dopravní koleje naznačuje, že rampa nesloužila k ložným manipulacím u odstavených vozů, ale právě jenom k nakládce/vykládce do/z vozů v projíždějících vlacích.

Jenom k tomu dodám, že mléko se vozilo i v hytlácích osobních vlaků, v motorových vozech nebo v běžných zetkách připojených do osobních souprav.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků