Malé posunovací lokomotivy z NDR

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Malé posunovací lokomotivy z NDR

Příspěvekod hank » ned 15 srp, 2021 8:31 am

Modely malých motorových posunovacích lokomotiv východoněmeckých lokomotivek jsou oblíbeným artiklem německých továrních výrobců v TT. V různých barvách a provedeních odpovídajících epochám III až VI je v TT vyrábělo a/nebo vyrábí nejméně pět podniků: Karsei, Kühn, PIKO, Beckmann a Tillig. Jde o lokomotivy řad V 15/22/23 (DR epocha III), BR 101/102 (DR epocha IV) a BR 311/312 (DB po sjednocení Německa, tj. epochy V - VI). Kromě toho existují i modely v barvách vlečkařů a nostalgických spolků. Na trhu je dost velký výběr nových i použitých modelů. Docela by mě zajímalo, jestli si někdo udělal aspoň základní srovnání kvality modelů různých výrobců. Jaké s nimi máte zkušenosti?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malé posunovací lokomotivy z NDR

Příspěvekod RSC » ned 15 srp, 2021 7:50 pm

Nejsem v tom zběhlý tak, že bych měl vše doma. Takže to zde možná někdo opraví..
Pokud se nepletu, tak tillig měl loko propůjčenou od PIKO zabalenou ve své krabici a ta mi unikla. Za mne jezdí slušně, ikdyž pohon mohli hoši od Pika udělat jak Arnold Kof a ne přes ojnice.
Kuehn ji sliboval, čekal jsem na ni a snad nikdy v TT nebyly vyrobeny (koupil bych určitě jednu), jen to bylo v katalogu. Od Kuehn nejmenší mám V60 (není DDR), trošku pro mne zklamání z jízdy, jedna hnaná náprava a zbytek přes ojnice, nejezdí ideálně, jde to vidět a není to jen u mého kusu (kdysi jsem to u sebe kritizoval (TT není H0). V15 a V22 Piko se překvapivě pohybuje s tímto řešením přes ojnice výrazně lépe.
Od Beckmana beru jen parní lokomotivy, takže to by mne asi zajímalo, jak jim to jezdí a zda ji někdo zde má. Pro mne to není zajímavý kousek, abych ji vlastnil.
Karsei - to jsem nepostřehl, mám jen vozy.
A pak Arnold Kof (co do vyjmenovaného také nepatří) co nesvíti a digitalizace ji také obešla, ale jede to obstojně a hlavně se Arnold nepokoušel o jednu hnanou nápravu a přesvědčit svět, že to je v pohodě... 8)
Uživatelský avatar
RSC
 
Příspěvky: 520
Registrován: sob 28 bře, 2015 4:07 pm
Bydliště: Pardubice

Re: Malé posunovací lokomotivy z NDR

Příspěvekod hank » ned 15 srp, 2021 8:14 pm

RSC: Děkuji. V češtině jsem našel recenze jenom od Trainmaniaka na modely PIKO. Velice pozitivní, nutno podotknout.
Dám sem katalogová čísla, některé kousky už budou dost letité.
Karsei: 2410 až 2415, 2431 až 2433, 2436, výroba probíhala poprvé už cca před 10 lety
Kühn: 33610, 612, 614 - uvedeno jako novinka 2017, ale tenkrát mě to ještě tolik nezajímalo, tak mi mohlo něco uniknout...
Tillig: 501331 (uvádějí "ve spolupráci s fou PIKO", tak to zřejmě byl jenom nějaký barevný klon prodávaný pod značkou)
Beckmann: 1012100 až 103 (e-shopy i eBay t.č. nabízejí 1012100)
PIKO sem vypisovat nebudu, výroba i prodej několika variant nadále běží, tak zřejmě ještě neřekli poslední slovo.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malé posunovací lokomotivy z NDR

Příspěvekod Petr Barchánek » ned 15 srp, 2021 8:24 pm

Ještě tam chybí ASF od Arnolda, to je taky malá posunka z NDR, akorát má místo spalováku baterky.
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Malé posunovací lokomotivy z NDR

Příspěvekod hank » ned 15 srp, 2021 8:48 pm

Petr Barchánek píše:Ještě tam chybí ASF od Arnolda, to je taky malá posunka z NDR, akorát má místo spalováku baterky.


Schválně jsem ji vynechal, stejně jako všechny verze Köf, WR 200, WR 360 a Kalug, protože mě teď zajímá právě jen porovnání stejných dvojspřežek od růzých výrobců.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6104
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků