Mot. vůz M 152 TT MTB

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod MirekTT » stř 20 dub, 2022 8:42 am

Proč sundávat setrvák? Jestli hází, beru, ale pokud ne, fakt stačí mírně probrousit jamku. Není to náročný úkon. Osobně raději volím vlastní úpravy, než absolvovat martirium reklamace. A netýká se to jen Báni. Stejně většinu vozidel předělávám na svá čísla a příslušnosti k depu, respektive ozvučuju, měním elektroniku za profi od Martina Černého atd. Tovární výrobky jsou pro mě téměř vždy surovina. Takže sorry, ale MTB kupovat budu veřejnému mínění navzdory.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod Fox » stř 20 dub, 2022 8:56 am

OK, já MTB globálně nezatracuji, mám více jejich modelů a ty jsou bez problémů. Ale holt tahle M152 se nezadařila. Život jde dál.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod dudlifuk » stř 20 dub, 2022 4:31 pm

MirekTT píše:Stejně většinu vozidel předělávám na svá čísla a příslušnosti k depu, respektive ozvučuju, měním elektroniku za profi od Martina Černého atd. Tovární výrobky jsou pro mě téměř vždy surovina. Takže sorry, ale MTB kupovat budu veřejnému mínění navzdory.

s tymto nazorom sa plne stotoznujem, mam to presne tak isto. Kazdy kus co kupim beriem ako polotovar, vzdy nieco upravim, niekedy viac, niekedy menej.
Moja M152 mala zotrvacnik nalepeny loctaitom, snad to bol dovod preco hadzal, prilis velka diera. Vymenil som motor a zotrvacnik som vyrobil novy. Prevedenie karoserie sa mi paci, tak som sa rozhodol, ze z toho spravim uplne tichy model aj za cenu, ze by som mal komplet prekopat cele prevody. Model som komplet rozobral, urobil par preventivnych ukonov a ejhle model jazdi uplne ticho tak ako singrovka.
dudlifuk
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned 15 led, 2017 9:40 pm
Bydliště: TT

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod Fox » stř 21 pro, 2022 9:30 am

Mohu potvrdit, že výměna origo kol za kola MM prům. 7mm zcela zásadně zlepší jízdní vlastnosti přes výhybky IBW (popsáno již dříve zde ve vláknu). Po delší době jsem vytáhl ven moje mini "Dolany", kde se s M152 prakticky nedalo jezdit. Nyní je vše OK.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod mvck » stř 22 bře, 2023 7:22 am

Tak jsem si nakonec zkusmo pořídil také jednu M152 od MTB, když produkce Kuehna je v nedohlednu. Po přečtení zdejších diskuzí jsem raději volil jistotu a vybrat si v prodejně kousek, který jede tiše (na poměry MTB) a nevyskakuje na každé výhybce. I doma jelo vše hladce do okamžiku, než jsem vůz osadil digitálním dekodérem. Zatímco v analogu běží motor hladce a tiše, v digitálu za jízdy vyluzuje podivný zvuk, který ale není zapříčiněn drhnutím o něco v kastli. Spíš to zní, jako by jel na špatné frekvenci, trochu to připomíná stav, kdy je analogový model omylem položen na digitální kolejiště, byť tento zvuk je hlasitější a vyšší. Mám za to, že důvodem by mohla být nějaká součástka na DPS, která vyvolává interferenci. Zvuky jsou patrné od rozjezdu a při jakékoliv rychlosti jsou v podstatě stejné. Dekodér je Zimo MS se zvukem Jacek, výměna za jiný dekodér nepomohla, snad jen starší typ MX vydává zvuky také, ale o jiné frekvenci. V jiném modelu jsou dekodéry bezproblémové. Setkal se s tím někdo? Pomůže odpájet nějakou součástku z DPS, případně nastavit dekodér na jinou frekvenci motorku?
Naposledy upravil mvck dne stř 22 bře, 2023 3:03 pm, celkově upraveno 2
mvck
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob 02 zář, 2017 7:21 pm

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod radula63 » stř 22 bře, 2023 11:40 am

Není třeba nic na DPS odpájet, motorek je přímo připojen na výstupy dekodéru.
V tomto případě bude potřeba změnit frekvenci PWM na dekodéru. Daná frekvence v dekodéru si nerozumí s daným motorkem, proto ty pazvuky. Není to běžný motorek s kartáčky. Něco na způsob Coreles motorků. A z vlastní zkušenosti, s těmito motorky nejlépe fungují Zimo dekodéry. Kuehn a Lais dekodéry se mi na takovýto typ motorků špatně nastavují, většinou radši vyměním za jiný dekodér. Mám taky 810 MTB a dekodér Zimo bez zvuku. Měnil jsem v něm nastavení dekodéru, ale z hlavy už nevím na jakou frekvenci jsem ho nastavoval. Nyní jezdí tiše. Model aktuálně nemám doma, tak nevyčtu hodnoty CV co jsem dával.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod Fox » stř 22 bře, 2023 1:05 pm

to by mohla být veledůležitá informace! Také honím bez úspěchu duchy v pohonu a zejména při pomalé jízdě/ nízkých otáčkách to vyluzuje podivné vrnění, vzdáleně připomínající kdysi tramvaje s tyristorovou regulací.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1308
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod Jacek » stř 22 bře, 2023 2:48 pm

Bylo by dobré dojít k nějakému doporučenému nastavení, pak by se to třeba mohlo implementovat přímo do zvukových projektů. Možností nastavení u Zimo je mnoho, ale není to moje parketa.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod mvck » stř 22 bře, 2023 2:57 pm

Fox píše:to by mohla být veledůležitá informace! Také honím bez úspěchu duchy v pohonu a zejména při pomalé jízdě/ nízkých otáčkách to vyluzuje podivné vrnění, vzdáleně připomínající kdysi tramvaje s tyristorovou regulací.


Ano, to je přesně ono. Při pomalé jízdě je to výraznější, pak už to přehluší zvuk z repráku, když je motor v zátěži.

radula63 píše:Není třeba nic na DPS odpájet, motorek je přímo připojen na výstupy dekodéru.
V tomto případě bude potřeba změnit frekvenci PWM na dekodéru. ... Měnil jsem v něm nastavení dekodéru, ale z hlavy už nevím na jakou frekvenci jsem ho nastavoval. Nyní jezdí tiše. Model aktuálně nemám doma, tak nevyčtu hodnoty CV co jsem dával.

Pročetl jsem manuál k dekodérům Zimo a jediné, co mi připadalo smysluplné, byla úprava CV9 na hodnotu 11 – 19 (směrodatná je první číslice, tedy desítky, ta určuje frekvenci motorku; druhá číslice (jednotky) je míra vzorkování, u té jsem ale nepozoroval žádný efekt v souvislosti s popisovaným problémem). S tímto nastavením je jízda o poznání klidnější, byť tak čistá jako v analogu není.
Protože model ale za jízdy více cukal, doporučuji ještě změnit CV56 (regulace PID) na hodnotu 11.

Pokud by měl někdo lepší řešení, rád vyzkouším.
mvck
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob 02 zář, 2017 7:21 pm

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod jamik22 » stř 22 bře, 2023 3:01 pm

pro úpravy nastavení ZIMO je možné:

CV 9 frekvence vzorkování
jednotky def. 5 nižší snižuje hlučnost a zvyšuje výkon
desítky def. 5 nižší snižuje hlučnost, vyšší odstraňuje cukání
vyhovuje 55,33,77,73,71
CV 56 při problémech s cukáním vyhovují hodnoty 55, 33, 77, 73 , 71

podrobněji v mauálu ZIMO
našel jsem vždy nastavení, kdy modely jezdily lépe
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod Myšpulín » stř 22 bře, 2023 3:22 pm

Už jsem to tu kdysi někde uváděl. Kupoval jsem přímo na prodejně AMB nějakou loko od MTB (sice H0, ale to není podstatné). Model jsme vyzkoušeli v analogu, já jej schválil a požádal o zamontování dekodéru. Pan prodávající loko odnesl dozadu panu Daleckému, ten jej po chvilce přinesl zpět. Pán loko uložil do krabičky, začal připravovat pokladnu a pak náhle povídá: "Ale vždyť to je MTB", vyndal loko na programovací kolej a něco tam přenastavil. Pak ji opět uložil do krabičky a dokončili jsme obchod. Loko jezdí jako hodinky a tiše. Bohužel nevím, které CV a jakou hodnotou přenastavil. Škoda.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod kapmor » čtv 23 bře, 2023 8:23 pm

ahojte, čtu vcelku zajímavou diskuzi. už delší dobu přemýšlým, jestli reklamovat mašinu, jezdí pěkně, klidně, nehází, jen vydává zvuk o vysoké frekvenci. V analogu jsem ji nezkoušel. a nemám chuť páčit kastlu aby byla šance ji rozlomit. asi mi neporadíte nastavení pro deko lais které by pomohlo? teď jsem zkoušel něco pokus omyl s cv 56 a 57, ale ne moc s úspěchem
TT - V. epocha
Uživatelský avatar
kapmor
 
Příspěvky: 69
Registrován: úte 23 črc, 2019 7:20 pm
Bydliště: střední Haná

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod Ferys » čtv 23 bře, 2023 9:52 pm

Měl jsem s M 152 stejný problém (osazená dekodérem Zimo MS, zvuk Jacek), nastavil jsem v CV 9 hodnotu 33 a "bzučení" se změnilo v poněkud hlubší a přijatelný tón. Děkuji tímto jamikovi22.
Chtěl bych se ještě zeptat zkušenějších trochu mimo téma 152 - stojící model Kyklopa (Zimo MX, zvuk) vyluzuje permanentně tenký, ale slyšitelný zvuk bzučení. Je to stejný problém, nebo je to spíše záležitost hardware? Děkuji za případné doporučení.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod radula63 » pát 24 bře, 2023 5:18 am

Ferys píše:Chtěl bych se ještě zeptat zkušenějších trochu mimo téma 152 - stojící model Kyklopa (Zimo MX, zvuk) vyluzuje permanentně tenký, ale slyšitelný zvuk bzučení. Je to stejný problém, nebo je to spíše záležitost hardware? Děkuji za případné doporučení.

Vyzkoušej vyndat dekodér, bude-li bzučet dál, tak je to vada kondenzátoru 10uF (bzučí on) za usměrňovačem osvětlení, tak ho odstraň. Na svitu LED chybějící kondenzátor nepoznáš. Ze svých XY modelů od MTB jsem se s tímto setkal u jednoho možná dvou, že byl vadný kondenzátor (bzučel s frekvencí DCC signálu).
Použil jsem fotku ze stránek Petra Smutka (JACEK) a označil ti daný kondenzátor. Na fotce je DPS od TT 751, ale usměrňovač je u kyklopa stejný.
P1080419.jpg


KAPMOR S nastavením lais dekodéru nepomohu, nepoužívám je (nemají ABC funkci, kterou na svém kolejišti vyžaduji).
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1308
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Mot. vůz M 152 TT MTB

Příspěvekod Ferys » pát 31 bře, 2023 8:06 am

Odpájení kondenzátoru na desce kyklopa viz výše pomohlo, děkuji kolegovi radula63.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků