M 275 od MTB velikost TT

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod Ferys » čtv 11 bře, 2021 7:00 pm

Tak to je opět smutné čtení. Chtěl jsem ho taky, tak nevím, no...
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod marian1311 » čtv 11 bře, 2021 7:33 pm

No a co za "inziniera" navrhol zber z obojstannne izolovaného dvojkolia a z napravy , kde by zber aj mal nejaky efekt , tak tam je bez zberu , nad tym mi rozum postava.
Ak pojde model nejako nedestrukcne rozobrat asi pojde do lakovne. Aj tak sa mi viac paci ta verzia so sedym spodkom. No a tie atrapy na celach tiez pojdu vymenit za lepty a doplnim aj typicke mreze na okna pre tieto vozy.
Přílohy
IMG_6661.JPG
marian1311
 
Příspěvky: 113
Registrován: stř 16 kvě, 2012 6:16 am

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod vojtas » čtv 11 bře, 2021 7:47 pm

Radek Strnad píše:...Zadní podvozek vykolejuje na každé druhé výhybce., ale zato spolehlivě vykolejí podvozek při přejezdu výhybkového jazyka... Za 4.000,-Kč....nekup to!!!!

Takže Báňa vyrobil první skutečně realistický model? :DDD
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 11 bře, 2021 8:35 pm

Ne, ani to ne. On ve skutečnosti vykolejoval ten trojosý Rónay. Zatím jsem zkusil lépe napasovat dekodér do rozhraní. Zjistil jsem, že se musí nastrčit co nejdál do zdířek, jinak má tendenci vypadávat. Myslel jsem, že toto je příčinou nefunkčního osvětlení. Pro jistotu jsem ještě mikropájkou prohřál všechny PINy na DPS. Už jsem se zaradoval, neboť u modelu začal svítit interiér na obě strany. Ale chyba. Po chvilce ježdění osvětlení zablikalo a konec, zase svítí pouze na jednu stranu. Takže další rozborka a už znám příčinu. Vadná DPS. Když ji zhruba uprostřed stlačím, osvětlení se rozsvítí. Takže zítra zjistím, jestli je tam nějaký studený spoj nebo jestli není přerušená nějaká vodivá cesta. Ale je to černé, takže to bude opruz. Tedy soudruzi, při vší úctě, nečekal jsem zázraky, ale tohle je fakt síla.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod peter_vy » pát 12 bře, 2021 7:57 am

Radek Strnad píše:Já jsem si zakoupil toto: Oba pluhy jsou posazeny tak nízko, že místy škrtají o hlavy kolejnic. Zadní podvozek vykolejuje na každé druhé výhybce. Osvětlení interiéru svítí pouze při jízdě hnacím podvozkem vpřed(dekodér ZIMO MX648). Obě kinematiky jsou ohnuté směrem dolů tak, že spodní část kovového háčku spřáhla trčí mezi kolejnice. O pražce nedrhne, ale zato spolehlivě vykolejí podvozek při přejezdu výhybkového jazyka. Za 4.000,-Kč....nekup to!!!!

Ešte si porovnaj na oboch čelách výšku nárazníkov nad temenom kolajnice.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod Radek Strnad » pát 12 bře, 2021 10:25 am

Tak jsem zatím vyřešil nefunkční DPS. Studený spoj tvořila malá černá součástka, nejspíš dioda, která nebyla dostatečně připájená, resp měla krátkou jednu nožičku, která se jen dotýkala cínu na DPS. Když jsem chtěl pájkou prohřát druhou stranu, tak součástka odpadla. Takže jsem tam udělal kapku cínu a je to OK, osvětlení svítí oběma směry. Tak, teď jdu zapracovat na kinematikách a pluzích.
Přílohy
P1080643.JPG
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod Radek Strnad » pát 12 bře, 2021 11:32 am

Tak jsem odbrousil část základových lišt obou pluhů a trochu i vnitřní část pluhů, aby kinematika nedrhla. Oba pluhy "vyjely" nahoru, vytvořila se mezera mezi pluhem a hlavou kolejnice. Za stálého míchání jsem vyhodil spřáhla MTB do koše a namísto nich dal Tillig, který, jak jsem předpokládal, trčí směrem nahoru. A už je to o něčem jiném - viz obrázek přední části.
Přílohy
P1080644.JPG
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod Radek Strnad » pát 12 bře, 2021 12:20 pm

P1080646.JPG
Ještě jsem si trochu pohrál z rozchodem dvojkolí na zadním podvozku a o nějakou desetinku ho zmenšil. Špatný rozchod byl nejspíš další příčinou vykolejování zadního podvozku. Ovšem bohužel jsem odhalil další problém: Celý vůz je zkopce, tzn přední část je o cca 0,7mm výš než zadní. Přitom pojezd mám ve skříni zacvaknutý přesně na zámečky a přesto je tam rozdíl. Viz. obrázek tentokrát zadní části s uhlákem od Tilliga, který vpředu spojím naprosto přesně, zatímco vzadu to moc nezapadá. Takže zase rozborka a asi bude nejjednodušší nějak podložit zadní podvozek. Pokračování příště.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod Radek Strnad » pát 12 bře, 2021 1:25 pm

P1080649.JPG
Nemaje sil na další vymýšlení, nahradil jsem původní dvojkolí zadního podvozku dvojkolími Tillig průměr 8mm. Ubrousil jsem hroty, dal to tam(osa je stejná) a zlepšilo se to, trochu se to zvedlo a spřáhla spřahují. Není to výškově stále úplně ideální, ale zato se zkultivovala jízda přes výhybky, která byla v některých případech hlučnější. Ještě jsem vyměnil nárazníky a namísto původních dal hranaté s menšími talíři, aby mi v oblouku velký talíř za něco nezachytil. Tak snad je už všem útrapám konec a kromě vad na skříni jsem snad vychytal všechno. Uffff!!!!!
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod peter_vy » pát 12 bře, 2021 1:44 pm

Radek Strnad píše:
P1080649.JPG
Nemaje sil na další vymýšlení, nahradil jsem původní dvojkolí zadního podvozku dvojkolími Tillig průměr 8mm. Ubrousil jsem hroty, dal to tam(osa je stejná) a zlepšilo se to, trochu se to zvedlo a spřáhla spřahují. Není to výškově stále úplně ideální, ale zato se zkultivovala jízda přes výhybky, která byla v některých případech hlučnější. Ještě jsem vyměnil nárazníky a namísto původních dal hranaté s menšími talíři, aby mi v oblouku velký talíř za něco nezachytil. Tak snad je už všem útrapám konec a kromě vad na skříni jsem snad vychytal všechno. Uffff!!!!!

Ja som rôznu výšku vyriešil vložením obyčajnej podložky D2mm medzi zadný podvozok a rám.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod Jan+Bjoern » pát 12 bře, 2021 10:05 pm

marian1311 píše:No a co za "inziniera" navrhol zber z obojstannne izolovaného dvojkolia a z napravy , kde by zber aj mal nejaky efekt , tak tam je bez zberu , nad tym mi rozum postava.
Ak pojde model nejako nedestrukcne rozobrat asi pojde do lakovne. Aj tak sa mi viac paci ta verzia so sedym spodkom. No a tie atrapy na celach tiez pojdu vymenit za lepty a doplnim aj typicke mreze na okna pre tieto vozy.


To je naopak velmi dobre, sber ma velmi dobry efekt pokud je podvozek osazen dvojkolimi bez bandazi.

Ted jeste kdyby se mi podarilo najit dodavtele. Zkusim se zeptat pana Dikkena. Treba se mi podari jej presvedcit.
Jan+Bjoern
 
Příspěvky: 134
Registrován: stř 22 led, 2020 6:09 pm

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod Radek Strnad » pát 12 bře, 2021 10:29 pm

Tak nevím....U tohoto modelu je sběr zajištěn na hnacím trojosém podvozku z oboustranně bandážované nápravy + z jedné oboustranně izolované bez bandáží a naopak z druhé oboustranně izolované bez bandáží zajištěn není.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod marian1311 » sob 13 bře, 2021 7:13 am

Radek Strnad píše:Tak nevím....U tohoto modelu je sběr zajištěn na hnacím trojosém podvozku z oboustranně bandážované nápravy + z jedné oboustranně izolované bez bandáží a naopak z druhé oboustranně izolované bez bandáží zajištěn není.


Prave sem smerovala moja ironicka poznamka na tvorcu konstrukcie pojazdu. Nakolko jazdim modulovku skusim navzajom prehodit druhe a tretie dvojkolie. Alebo ak som dobre meral su tam dvojkolia 7,7. Bandazove pojde von na miesto neho povodne tretie a na tretie dam nove dvojkolie plus trochu dovazim model.
marian1311
 
Příspěvky: 113
Registrován: stř 16 kvě, 2012 6:16 am

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod Radek Strnad » sob 13 bře, 2021 8:41 am

Ušetři si čas! Tohle jsem zkoušel. Bez bandážovaného dvojkolí se model skoro nehne. Ta dvojkolí MTB jsou jinak profilovaná než třeba Tillig. Tilligovské mají obruče s menším zkosením a lépe sedí na kolejnici. MTB má větší sklon, jede tedy víc po hraně a tím pádem má tendenci hrabat, protože má menší styčnou plochu. Zkus dát vedle sebe na koleje Tilliga třeba 7,7mm a dvojkolí z tohoto motoráku a uvidíš, jaké jsou tam rozdíly. Já jsem dal pryč to třetí(nehnané) a nahradil ho oboustranně izolovaným od Schirmera(s černou plastovou osou). Má to větší vůli, ale otáčí se spolehlivě a v ostrém oblouku se to lépe "rovná", tzn. samo si to vybere cestu nejmenšího odporu. Ještě jsem po bližším ohledání zjistil, že se mi hnací podvozek se na jednu stranu vytáčí pod větším úhlem, než na stranu druhou. V jednom oblouku mi motorák bez problémů projel, zatímco když jsem ho otočil o 180°, tak spolehlivě vykolejil. Bylo to způsobené vodičem vedoucím od hnacího podvozku, který si zákeřně zalezl mezi horní část podvozku a závaží, čím zamezoval jeho plnému natáčení a v ostrém oblouku hraničního poloměru už způsoboval vykolejování. Vodiče jsou tam dva(hnědý, černý), takže jsem je svázal na uzly k sobě drátkem z výhyb. přestavníku BTTB a uzel zalepil k vodičů chemoprenem, aby se neposouval. Pomohlo to a už projíždí bez problémů.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: M 275 od MTB velikost TT

Příspěvekod vvitty » ned 14 bře, 2021 11:10 am

ja to teda zatim nerozebiral, ale na nehnanem podvozku jsou sberace taky...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jipol57 a 13 návštevníků