Zaes/Rah IGRA Model

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 22 říj, 2020 7:00 am

Tak tomu tedy nerozumím.....Jaká dvojkolí tedy ve stavebnici jsou, IGRA nebo nějaká normovaná???? A proč na podvozcích je jakýsi nálitek, který se musí odříznout, aby podvozek plnil svojí funkci????? Při vší úctě, když to tady tak čtu, tak od této firmy co výrobek, to perla/resp. nějaké do-do. Zatím mám cisternu z první série a model má nakřivo přilepené některé díly a stopy lepidla. O svých Bai-kách jsem už psal, že obě mám odřené, protože ve firmě IGRA nemají 1,-Kč na kus igelitu, kterým by model obalili, aby se neodřel o blistr. Samozřejmě tuhé otáčení podvozků u těchto vozů(nejen mých) je nejspíš standardem. A teď tady čtu, že se zase bez úprav netočí dvojkolí ve stavebnicích cisteren. Těmito neduhy trpí vozy, jejichž cena je docela vysoká. Co si mám o takovém výrobci myslet????
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod MirekTT » čtv 22 říj, 2020 7:51 am

Tady bych si Radku dovolil ne oponovat, ale shrnout některá fakta. Za cenu necelých dvou tisíc dostaneš pět stavebnic vozů. Tedy jeden ani ne za čtyři stovky.
Stavebnice obsahuje kovová dvojkolí, mosazná ložiska, intarzovanou kinematiku se spřáhlem, a tampoprintnuté cedule. Podvozky jsou navíc z jednoho kusu, odpadá tedy jejich lepení s nutným dodržením geometrie.
A teď, je to stavebnice. Tedy surovina. Model se z toho musí vykřesat. To je ale naprosto běžná vlastnost většiny současných stavebnic, u kterých například já vidím mnohem více práce. Igra to má předžvýkané celkem dost za bezkonkurenční cenu.

Sadu mám doma zatím jen ohledanou, stavět začnu brzy. Ale dlabání a spasovávání se nebojím, nic neobvyklého i u jiných výrobců.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 22 říj, 2020 8:16 am

Po vyřešení podvozků jsem zatím na žádné trable nenarazil. Maximálně je někde potřeba protáhnout dírku. Kinematiku jsem ještě neřešil, jen jsem na rám nalepil držák.
Koukám, že u Vojty už jsou v nabídce jemnější lepty: http://www.mojett.cz/produkt/leptane-do ... u-zaes-rah
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Ferys » čtv 22 říj, 2020 9:29 pm

MirekTT píše:Tady bych si Radku dovolil ne oponovat, ale shrnout některá fakta. Za cenu necelých dvou tisíc dostaneš pět stavebnic vozů. Tedy jeden ani ne za čtyři stovky.
Stavebnice obsahuje kovová dvojkolí, mosazná ložiska, intarzovanou kinematiku se spřáhlem, a tampoprintnuté cedule. Podvozky jsou navíc z jednoho kusu, odpadá tedy jejich lepení s nutným dodržením geometrie.
A teď, je to stavebnice. Tedy surovina. Model se z toho musí vykřesat. To je ale naprosto běžná vlastnost většiny současných stavebnic, u kterých například já vidím mnohem více práce. Igra to má předžvýkané celkem dost za bezkonkurenční cenu.

Sadu mám doma zatím jen ohledanou, stavět začnu brzy. Ale dlabání a spasovávání se nebojím, nic neobvyklého i u jiných výrobců.

Pokud se jedná o stavebnici, možná bych i souhlasil. Jenže já koupil šest hotových "modelů" z prvních sérií a vozy jsou bez úprav nepoužitelné. To je docela drahá modelařina.
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Trainmaniak » pát 23 říj, 2020 4:18 am

Tak s takovýmhle přístupem se třeba dočkáme i stavebnic Baiek. Hotové modely jsou pěkné, ale nejezdí, tak se to dá do krabičky po dílech a bude stavebnice. :-)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod patla » pát 23 říj, 2020 7:53 am

Proč ne když to bude stavebnice. Zaes je totiž soubor polotovarů pro zhotovení modelu a ne stavebnice. :D
patla
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 12 bře, 2019 1:57 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod patla » ned 25 říj, 2020 9:39 am

Ivan píše:
Trainmaniak píše:A když už jsem tady – údajně je na webu Igry nějaký fotonávod. Nenašel jsem. Máte někdo link?


Je to přímo u produktu, jen překliknout do sekce ke stažení:

http://igramodel.cz/cs/vagony-tt/747-za ... -5-ks.html

EDIT: tak návod je očividně jen u tohoto setu.


"Fotonávod" se z webovek Igry nějak vypařil nebo blbě hledám. :?
patla
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 12 bře, 2019 1:57 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Ivan » ned 25 říj, 2020 9:57 am

patla píše:
Ivan píše:
Trainmaniak píše:A když už jsem tady – údajně je na webu Igry nějaký fotonávod. Nenašel jsem. Máte někdo link?


Je to přímo u produktu, jen překliknout do sekce ke stažení:

http://igramodel.cz/cs/vagony-tt/747-za ... -5-ks.html

EDIT: tak návod je očividně jen u tohoto setu.


"Fotonávod" se z webovek Igry nějak vypařil nebo blbě hledám. :?


Hledáš dobře, vypařil se když stáhly ČSD cisterny z nabídky.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Bedlisch » ned 25 říj, 2020 10:15 am

Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod patla » ned 25 říj, 2020 10:21 am

Bedlisch píše:No nevím, já ho tam vidím: http://igramodel.cz/cs/index.php?contro ... achment=67

Jo,jo, ale před dvaceti minutami tam opravdu Zaesy TT ČSD nebyly.
patla
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 12 bře, 2019 1:57 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Davca » ned 22 lis, 2020 8:12 pm

Zdravím,
doneslo se mi, že si na stavebnice kotlů od Igry mám pořídit spíše sekundová lepidla než "naleptávací" klasiku jako např. lepidlo od Revellu apod. Včera jsem si ověřil, že pověst nelhala. Má již tedy někdo zkušenosti s tím, čím vůbec tyto kousky lepit ? Jinak zatím zjištěno, že montáž ložisek vyžaduje zahloubení otvorů pro ně a odstranění již zmíněných nálitků kolem otvorů pro čepy dvojkolí. Jízdní vlastnosti podvozků se pak po vyřešení zmíněných zádrhelů jeví jako dobré. Ale co je docela nemilé, u dvou stavebnic ze čtyř zjištěna podle všeho zatím "záhadná" deformace rámu, kdy kotel prostě v rámu "nesedí" a mezi ním a rámem je mezera cca. 1,5 mm široká. A to i přesto, že packy kotle jsou do vybrání v rámu zacvaknuty tak jak mají být. No nic, jde se nad řešením problému bádat dále.
Děkuji za případná doporučení ohledně těch lepidel.

David
Davca
 
Příspěvky: 268
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Trainmaniak » ned 22 lis, 2020 9:16 pm

Celou cisternu jsem slepil pomocí UHU plast, drží dokonale.
https://www.auhagen-shop.de/product_inf ... plast.html
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Jara195 » pát 04 pro, 2020 12:00 pm

Tak mi to nedalo, do Igra model jsem napsal už před drahnou dobou, a nic, bez jakékoliv reakce... nedá mi to se nezeptat tedy znova, nemá někdo představu o dodacích lhůtách?
Jara195
 
Příspěvky: 6
Registrován: úte 13 říj, 2020 8:06 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Trainmaniak » pát 04 pro, 2020 12:13 pm

Jara195 píše:Tak mi to nedalo, do Igra model jsem napsal už před drahnou dobou, a nic, bez jakékoliv reakce... nedá mi to se nezeptat tedy znova, nemá někdo představu o dodacích lhůtách?

Třeba nemají představu ani oni, proto nepíší... :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Pavel Čáp » stř 16 pro, 2020 6:47 pm

Davca píše:Zdravím,
doneslo se mi, že si na stavebnice kotlů od Igry mám pořídit spíše sekundová lepidla než "naleptávací" klasiku jako např. lepidlo od Revellu apod. Včera jsem si ověřil, že pověst nelhala. Má již tedy někdo zkušenosti s tím, čím vůbec tyto kousky lepit ? Jinak zatím zjištěno, že montáž ložisek vyžaduje zahloubení otvorů pro ně a odstranění již zmíněných nálitků kolem otvorů pro čepy dvojkolí. Jízdní vlastnosti podvozků se pak po vyřešení zmíněných zádrhelů jeví jako dobré. Ale co je docela nemilé, u dvou stavebnic ze čtyř zjištěna podle všeho zatím "záhadná" deformace rámu, kdy kotel prostě v rámu "nesedí" a mezi ním a rámem je mezera cca. 1,5 mm široká. A to i přesto, že packy kotle jsou do vybrání v rámu zacvaknuty tak jak mají být. No nic, jde se nad řešením problému bádat dále.
Děkuji za případná doporučení ohledně těch lepidel.

David

Také jsem se obával, že to půjde lepit blbě, lisované je zjevně z jiného, houževnatějšího, plastu, než bývají plastikové stavebnice. Nicméně při použití plastikářského lepidla od Tamiye (Extra thin cement) to drží bytelně. Jinak nikterak nadšen z celé stavebnice nejsem, díly jsou pružné, některé křivé (stejná zkušenost s prohnutým rámem), drobné díly plné obtížně odstranitelných otřepů, nárazníky naprosto idiotsky řešené, téměř nejdou sesadit rovně, mnohé díly bez zámků. Tenké díly jako žebříky, madla, plošinky jsem ani nezkoušel použít, počkal jsem si na lepty od Rosťopiše. Nedivím se, že to začali prodávat nesložené, pokud toto měli sestavovat běžní zaměstnanci nemodeláři na dílně v komerčně atraktivním čase, nemohlo to dopadnout dobře. Pokud to budeme brát jako stavebnici, budiž, modelář má čas si s tím doma vyhrát, díly začistit, pečlivě je spasovat, upravit, lepit. Ale měla-li to být skládačka určená k rychlému sestavení, je to řešené naprosto blbě. Sestavení podobného modelu ze stavebnice SDV (která však je prvotně zamýšlená jako stavebnice), je méně pracné a méně časově náročné. Jediné, v čem je Igra lepší, je samotný kotel a usazení balastu v něm, skládání kotle ze dvou dílů není u SDV zrovna šťastným řešením.
Pavel Čáp
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř 02 úno, 2011 4:19 am

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků