Zaes/Rah IGRA Model

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Petula 84 » pon 04 led, 2021 7:49 pm

Taky souhlasím ale beru to tak ze je to ze je to nejlevnější stavebnice cisterny na trhu cca 390kč když nepočítám LPH Jičín a tam nejsou ložiska obtisky ani soukolí.
přidám fotku jak se to povedlo/nepovedlo mě a třeba to někomu pomůže protože já žádnou nenašel ze stavby ani postavenou
jak jsem už psal je na ježděni a ne maketa do vitríny což splňuje
Přílohy
IMG_20210104_194239.jpg
IMG_20210104_194206.jpg
IMG_20210104_194217.jpg
Petula 84
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 10 lis, 2019 6:10 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Pavel Čáp » pát 08 led, 2021 11:40 am

Zase jsem o kousek postoupil. Po lehkém dovrtání důlků v podvozcích a odřezání osazení okolo nich, jehož význam mi jaksi uniká, jsem dosáhl toho, že po dosazení ložisek se v nich dvojkolí parádně otáčejí. Pustil jsem se tedy do uložení spřáhel. Nemůžu se zbavit dojmu, že tady udělali soudruzi ze Znojma nějakou zásadní chybu. Dostat pružinku do pohyblivé části kulisy je také pěkný opruz, nejprve jsem několik výlisků dlouho zkoumal pod lupou, za co že se má asi pružinka uchytit. Až asi na pátém jsem objevil minaturní otvor, který byl u ostatních výlisků umně schován za otřepem, který jsem zprvu považoval za špatně tvarovaný a poddimenzovaný trn určený k uchycení očka pružinky. Dostat do tohoto otvůrku konec pružinky nebylo jednoduché, ale nakonec jsem zvítezil. Jak ale má celá kulisa fungovat jsem stále nepochopil. Pohyblivému dílu kulisy chybí jakékoli přední vedení, pružinkou je přitahován směrem ke středu vozu, ale zpředu je zcela volně, takže při tažení vozu za spřáhlo se celý díl povytáhne a opře o čelník, nechová se jako kulisa. Na stromečcích ani jedné ze stavebnic však nic takového není a ani na fotonávodu výrobce není použití takovéh dílu patrné. Vznáším tedy dotaz na ty z vás, kdo máte cisternu jako hotový model, jak u něj vypadá vedení spřáhla?
Pavel Čáp
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř 02 úno, 2011 4:19 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Pavel 152 » pát 08 led, 2021 2:43 pm

IMG_20210108_145215_resized_20210108_025748929.jpg
Mám jednu koupenou jako vzor pro sestavení stavebnic. Ano kulisa se dá povytáhnout ku čelníku nebo i šikmo dolů, jako by tam chyběl ten kulisový díl. Taky se v hodně krajních polohách zasekne. I s pomocí sestavené se mi stavba zdá těžká a nechce se mi do toho.
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Pavel Čáp » pát 08 led, 2021 2:46 pm

MirekTT píše:Tady bych si Radku dovolil ne oponovat, ale shrnout některá fakta. Za cenu necelých dvou tisíc dostaneš pět stavebnic vozů. Tedy jeden ani ne za čtyři stovky.
Stavebnice obsahuje kovová dvojkolí, mosazná ložiska, intarzovanou kinematiku se spřáhlem, a tampoprintnuté cedule. Podvozky jsou navíc z jednoho kusu, odpadá tedy jejich lepení s nutným dodržením geometrie.
A teď, je to stavebnice. Tedy surovina. Model se z toho musí vykřesat. To je ale naprosto běžná vlastnost většiny současných stavebnic, u kterých například já vidím mnohem více práce. Igra to má předžvýkané celkem dost za bezkonkurenční cenu.

Sadu mám doma zatím jen ohledanou, stavět začnu brzy. Ale dlabání a spasovávání se nebojím, nic neobvyklého i u jiných výrobců.

Dovolil bych si lehce opnovat. Ano za cenu necelých čtyř stovek komplet. Ale jen zdánlivý. Aby to slušně vypadalo, je třeba dokoupit lept od Rosťopiše a jak se mi to tak jeví, ještě dvě PEHO kulisy, protože to, co tam je jakože kulisa, se rozhodně jako kulisa nechová.
Pavel Čáp
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř 02 úno, 2011 4:19 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Pavel Čáp » pát 08 led, 2021 2:49 pm

Pavel 152 píše:
IMG_20210108_145215_resized_20210108_025748929.jpg
Mám jednu koupenou jako vzor pro sestavení stavebnic. Ano kulisa se dá povytáhnout ku čelníku nebo i šikmo dolů, jako by tam chyběl ten kulisový díl. Taky se v hodně krajních polohách zasekne. I s pomocí sestavené se mi stavba zdá těžká a nechce se mi do toho.

Dík. Jak to tak vidím, nezbyde než do rámu zadlabat kulisu PEHO.
Pavel Čáp
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř 02 úno, 2011 4:19 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Pavel 152 » pát 08 led, 2021 3:35 pm

Spojeno mezi vozy to normálně fachčí s minimálními výkyvy. Tahat velký vlak jsem nezkoušel. Původní informace jsem chápal tak, že se kulisa vůbec nehýbe, jakoby slepená, ale vykyvuje se a velmi málo stačí. Vykašlete se na Peho, toto stačí, než něco sochat. To je zbytečné jako kulisa u malých pivovarských vozů.
Pavel 152
 
Příspěvky: 419
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Gulda » úte 16 úno, 2021 10:10 pm

Tak jsem se nakonec vrhl do stavby a zase taková hrůza to není, ale na kšeft bych to stavět nechtěl, jak si někteří mysleli, že za hoďku to postaví a střelí dál, tak ani náhodou. Ale já nespěchám, jde to pomalu, ale nějak to dopadne. Zase za 390,-Kč je to pěkná stavebnice v porovnání s tím, co museli stát formy a lisování, jsou horší stavebnice a stojí mnohem víc. Tož tak můj názor....
guli
Gulda
 
Příspěvky: 81
Registrován: ned 21 zář, 2008 11:54 am
Bydliště: Bučovice

Předchozí

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků