Stavebnice vozů od firmy SDV model

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » pon 15 čer, 2020 6:38 pm

Zdravím,
máte někdo přehled o tom, kolik čísel vozů obsahuje aršík s obtisky pro model vozu Paoj ... https://www.sdvmodel.cz/produkt/paoj-10-csd-1120/ ? Děkuji za případnou informaci o tom, zda je to číslo jedno nebo dvě.

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Petr1988 » úte 16 čer, 2020 7:40 am

Epocha III. 3-42631 a 3-42751
Epocha IV. 27-54-387 2679-4 a 27-54-387 2583-8

Petr.
Uživatelský avatar
Petr1988
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 28 srp, 2015 4:15 am
Bydliště: Dolní Lutyně

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » čtv 25 čer, 2020 3:01 pm

Zdravím,
stavebnice kotlových vozů Zas a Zaes jsou již v oficiální nabídce (expedice zatím do tří týdnů) ...

https://www.sdvmodel.cz/produkt/kotlovy ... csd-1-120/

https://www.sdvmodel.cz/produkt/kotlovy ... -30-1-120/

Tak pak dejte vědět, jak se "lepilo". :)

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » stř 04 lis, 2020 8:38 pm

Tak tak nějak se tedy lepilo ...

Obrázek

https://davcca.rajce.idnes.cz/Stavebnic ... _SDV_model

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod JaroHo » čtv 05 lis, 2020 7:27 am

to je paráda
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1423
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod MirekTT » čtv 05 lis, 2020 8:20 am

Nádhera Davide, škoda, že jsme museli odpískat listopadové Pozořice, to by byla ucelenka :)
Tohle skoro svádí k patinovacímu workšopu, ale v roušce se zamlženýma brýlema by to nestálo za nic.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Čouda » čtv 05 lis, 2020 8:27 am

Ahoj! Ciste nahodou, nevazil jste nekdo sestaveny vagon?
TT V. epocha // H0 IV. epocha.
Uživatelský avatar
Čouda
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 11 říj, 2008 8:59 am
Bydliště: Trutnov

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod TheJaro » čtv 05 lis, 2020 8:32 am

Davca - To je paráda,krásna práca
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod shiso » čtv 05 lis, 2020 10:14 am

Nadhera, jako z tovarny! Skoro neni poznat, ze to je model.... :o
shiso
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 26 říj, 2011 8:01 pm

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » čtv 05 lis, 2020 5:06 pm

MirekTT píše:Nádhera Davide, škoda, že jsme museli odpískat listopadové Pozořice, to by byla ucelenka :)
Tohle skoro svádí k patinovacímu workšopu, ale v roušce se zamlženýma brýlema by to nestálo za nic.


Ahoj Míro,
no jo no, "Koronáč". Také mne to mrzí i proto, že jsem chtěl prubnout Davčov, se kterým se právě kvůli Pozořicím kvaltovalo ... https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/15/15742/15742955_e68325166ca8ac1cca54261a2bdeb471/images/davcov_11.jpg?ver=0 . :roll:
Epochálně bych sice s modely v Pozořicích moc nezapadl, ale v přítmí sálu kolem půlnoci by se ty kotle z páté a šesté epochy možná i trošku vyjímaly. 8) Co se týče patinace, mám z toho obavy. Jasně, asi by to i šlo, ale mám prostě obavy ze zničení modelu a tím i "vyhození" mnoha hodin práce. Pravda, mé modely a vlastně i moduly vypadají asi hodně sterilně, ale beru to tak, že vozy zrovna vyjely z fabriky či ŽOSky a na modulech se zrovna dokončil pozdně letní úklid krajiny a objektů. :?
Dorazilo mi několik dotazů k modelům kotlových vozů ...

1.
Matky M6 coby závaží lepím na spodky vozů tavným lepidlem, stejně jako u modelů vozů řady Falls či Hadgs. Moc nevěřím tomu, že by časem lepidlo sekundové nebo disperzní nepovolilo a matky se neuvolnily. U kotlových vozů je v návodu doporučováno umístění matek naležato, ale přitom je třeba dbát na jejich přesné upevnění do středu podélné osy spodku vozu. Kdyby byly umístěny mírně vlevo či vpravo, mohl by být problém na spodek umístit samotný kotel. Umístěním matek nastojato tak vlastně vznikne i možnost držet si spodek/rám vozu při stříkání právě třeba za prostřední matku a netrápit tak nárazníky.

2.
Spodek (rám) vozu nedoporučuji stříkat barvou ve spreji. Spodek vozu je totiž dost členitý (záhyby, prolisy, vzduchojemy atd.), takže by hrozilo při nekolikerém přestříkávání nahromadění barvy na určitých místech a její následné rozpraskání či dokonce změna odstínu. To se někdy stává u matných černých sprejů Primacolor, kdy ty při více vrstvách místy bělají. Takže doporučuji i spodek (rám) modelu stříkat pistolí.

3.
Modely stříkám emailovými barvami firmy Revell ředěnými ředidlem stejného výrobce. Finální přestřik pak provedu matným lakem ve spreji Primacolor. U něj ale pozor - chce to tak ze vzdálenosti min. 30 cm. Níže uvádím použité odstíny Revell. Plechovka má objem 14 ml.

Kotlový vůz ČSD (zelený) - SM 361
Kotlový vůz ČSD (šedý) - SM 374 + SM 302 v poměru 14:1
Kotlový vůz ČD/ČDC (zelený) - SM 363 + SM 301 v poměru 14:1,5
Koltový vůz ČD/ČDC (šedý) - SM 374 + SM 302 v poměru 14:1
Rámy kotlových vozů černé - SM 302

Vzhledem k tomu že jde o polomatné odstíny (SM), není třeba jimi stříkané části přestřikávat lesklým lakem kvůli obtiskům. Obtisky se tak mohou umístit přímo na barvu Revell a doporučuji je pak potřít rozpínacím roztokem Tensol. Jen pozor na ředění barev před stříkáním. Když se to přežene s ředidlem, barva pak má tendenci zmatnit a obtisky by se pak na nich mohly "třpytit". Tam už pak ani Tensol nepomůže. :|

4.
Ložiska PEHO bez osazení lze do bočních dílů podvozků umístit, ale je s tím hodně opatrné práce. Otvory pro ložiska musí být hlouběji než je tomu například u podvozků Y25 (SDV model).

5.
Proč na modelech nemám imitaci svaru mezi čely a "trubkou" kotle ? Jednoduše proto, že v mém případě hoši v Jugošce ty svary pěkně vybrousili. 8) No, jde o to, že se při lepení boků kotle musí oba díly přesně slícovat a čela se lepí až po dokonalém zaschnutí lepidla (rovněž Revell). Právě s čely se musí laborovat tak dlouho, aby se ta imitace svaru "objevila". Mi to ale bohužel ani u jednoho vozu zatím nešlo, takže se přečnívající části čela kotle po obvodu kotle zbrousily a spoj přetmelil. Ještě pozor na lepení těch dvou dílů kotle - i sám autor stavebnice doporučuje díly slepit tak jak jsou, tedy bez odstranění otřepů v místech lepení. Otřepy se pak odstraňují opatrným ořezáváním spáry ostrým modelářských nožíkem nebo skalpelem. Přitom se musí dávat majzla i na imitaci svarů na kotli, které přes spáru obou dílů jakože prochází. Při tomto postupu de facto odpadá rozsáhlé tmelení spáry v horní části kotle. Kdyby se otřepy z daného místa před lepením odstranily, tmelení a broušení by pak bylo příliš mnoho a hrozilo by zbroušení imitací svarů. Bohužel jsem si tak první tři premiérové kotle zničll. Jo, a při lepení dvou dílů kotle se lepidlo na lepenou spáru nanáší zevnitř kotle ať nedojde ke znečištění a tím i naleptání jeho viditelné části.

6.
Lepty jsou perfektně promyšlené. Používám na ně sice malou ohýbačku, ale mělo by to jít i bez ní. Otvory pro lepty byly vrtány vrtákem o průměru 0,4 mm. TlouštKa leptů je sice 0,3 mm, ale otvor s průměrem o jednu desetinu větším je spíše ku prospěchu kvůli dolaďování polohy madel apod.

7.
Po drobné úpravě spodku vozu s vysokým rámem (zatím tedy Zaes ČSD a Zas ČD/ČDC) lze použít i kinematiky PEHO 100 s magnetem. Kvůli své lenosti se mi nechtějí sestavovat díly dodávaných kinematik SDV model a tak do všech modelů ze stavebnic SDV model umisťuji kinematiky PEHO. Pozor jen u kotlového vozu s nízkým rámem (zatím tedy vozy RYKO). Díky nízkému rámu nelze kinematiku PEHO 100 umístit (bránila by otáčení podvozku) a je třeba sestavit užší kinematiku SDV model dodávanou se stavebnicí. Stejná užší kinematika je použita také u stavebnice modelu vozu Pxx s tanky T54/T55.

8.
Podvozky kotlových vozů jsou vybaveny dvojkolími o průměru 8,3 mm.

9.
Větší nerovnosti na kotli tmelím tmelem Mr. Surfacer 500 a poté brousím vodním brusným papírem 600 a 800. Kotel i rám před nástřikem barvami Revell přestříkávám tmelem Mr. Surfacer 1200. To je ale především kvůli barevnému sjednocení povrchu.

Tak asi tak. :wink:

Děkuji majiteli firmy SDV model i autorovi stavebnic za jejich vytvoření i komunikaci a pomoc při jejich stavbě.

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod shiso » čtv 05 lis, 2020 8:30 pm

Moc diky za super recenzi. Zrovna dneska mi jeden prisel, tak se tipy ke stavbe budou hodit! :D
shiso
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 26 říj, 2011 8:01 pm

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Jacek » čtv 05 lis, 2020 8:37 pm

Davide máš to perfektní, kéž by mi to šlo taky tak rychle. Jeden poznatek, kinematika Peho se dá po úpravě rámu nacpat i do vozu s nízkým rámem. Jen je třeba přibrousit i čelo kinematiky v místech pohybu kol.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Colonel32 » čtv 05 lis, 2020 11:29 pm

Zkoušel jste/plánujete vyzkoušet stavebnici cisteren IGRA? Zajímalo by mne srovnání.
Colonel32
 
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » pát 06 lis, 2020 5:06 am

Zdravím,
stavebnice kotlových vozů od Igry jsem zatím sestavovat nezkoušel, takže je nemohu hanit ani chválit. Již mi ale dorazilo osm kousků, takže po Novém roce bych se do nich pustil. Preventivně se ale již objednaly lepty od Rosťopiše, které by měly ušetřit mnoho času věnovanému očišťování velkého množství drobných dílů od otřepů. U dvou stavebnic chyběly i tabulky s natisknutými popisy, takže se probém řeší s výrobcem.

Kdyby měl někdo potřebu skouknout varianty nátěrů v Jugoslávii vyrobených vozů Zas a Zaes v období kolem roku 1994, něco jsem uložil na web i kolegům od HO kde se nedávno řešily právě nátěry uvedených vozů ...

https://uloz.to/file/Citl59LzcZtj/kotlo ... d-1994-pdf

David
Davca
 
Příspěvky: 265
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Čouda » pát 06 lis, 2020 9:24 pm

Ahoj!
Potvrzuji, ze do kotle RYKO se vejde peho s pruzinkou. Vyzaduje to vsak pomerne velky zasah do spodku vozu. Dale jsem nepochopil, proc je kotel ze ctyr dilu, kdyz by stacily dily dva. Odpadl by problem se sparou celo/bok. Nicmene kotel jiz mam v plnici a spodek je pripraven. Myslel jsem si, ze to slepim za jeden vecer - no tak to byl omyl. Stejne jako Es, to je stavba na tyden. Ale verim, ze dalsi kusy uz by mi sly rychleji. Precijen to prvni seznameni se stavebnici je trosku badani. Zaroven prichazim se zajimavym nametem na dalsi kousek. Jedna se vuz Zas tez spolecnosti RYKO v reklamnim nateru MOGUL. Nasel jsem fotku pouze modreho kotle, avsak pamet mi rika, ze byl jeste druhy - bily. Uz jsem nasel i foto:

https://www.k-report.net/discus/obrazky ... 639763.jpg

https://m.imgur.com/4TE1EwY

U mogulu vsak pozor. Jedna se novejsi provedeni vozu s vysokym podelnikem, ale v prubehu rekonstrukce byla dosazena podelna lavka s jinym poctem podper. Ja bych to asi neresil, ale kdo chce.. Tez nevylucuji, ze vozu bylo vice nez dva. Modry vyse byl urcen na naftu a mam dokazujici fotografie z Topek Oil Pardubice. Bily vuz si pamatuju take otamtud, ale pamet je vec osidna. Proto na me nespolehejte. Do budoucna planuju vyrobit obtisky, pokud me nekdo nepredbehne. Profesne jsem s vozy prisel do styku a je to takova srdcovka.
TT V. epocha // H0 IV. epocha.
Uživatelský avatar
Čouda
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 11 říj, 2008 8:59 am
Bydliště: Trutnov

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků