Stavebnice vozů od firmy SDV model

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » ned 25 čer, 2023 4:45 pm

Zdravím,
ve středu dorazila zásilka dvou novinkových stavebnic vozu Gbgkks 12. ks. ČDC a tak bylo třeba využít poněkud volnější víkend k jejich sestavení. V sobotu se sice vstávalo z nory až v půl desáté a musel se ještě vařit oběd ratolesti, ale i přesto se podařilo do sobotní půlnoci modely sestavit a neděli pak pověnovat jejich nástřiku a finální montáži. Výsledky tedy někde tady ... https://davcca.rajce.idnes.cz/Stavebnic ... SDV_model/

Opět velmi mile překvapily "předvrtané" otvory pro madla a to především ta na čele vozu nad stupačkami. Samotná madla se do nich sice zasouvala ztuha, ale to se vyřešilo převrtáním vrtákem o průměru 0,4 mm. Lepty coby imitace stavěčů brzdy jsem v ohybech raději "vyztužil" gelovým sekundovým lepidlem pro zvýšení jeiich pevnosti. Při manipulaci s modelem se sice oněch stavěčů de facto nemáme jak nezáměrně doknout, ale v případě nehodové události by se již odlomit mohly. 8)
Hroty dvojkolí jsou uloženy do mosazných ložisek PEHO. Jejich umístění do imitací ložiskových domků je ale hlubší než je tomu například u podvozků Y25. Pro vlastní lenivost a kvůli prasklé trubce v pravém oku jsou opět použity čas a zrak šetřící kinematiky PEHO. Nátěr jako vždy červenohnědá REVELL MATT 37 (před nanášením obtisků přelakovat lesklým lakem) a černá matná ve spreji Primacolor.
Zmínka již tuším někde padla, ale pro jistotu - ve výliscích se vyskytují i imitace VN kabelů a topné/napájecí spojky, takže lze v budoucnu zřejmě očekávat i stavebnice vozů Gbkkqs (pošta) či Gbqs (spěšninový vůz) s průběžným VN vedením.

David
Davca
 
Příspěvky: 270
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » čtv 28 zář, 2023 8:50 pm

Zdravím,
zatímco někdo čeká na to, copak zítra ve 14:00 hod. v Lipsku představí za TT-novinku firma PIKO, na FB se již ví co představí firma SDV model ...

Stavebnice vozu Gbkkqs 12 k.s. "Česká pošta", ep. V a VI, kat č. 12130

Stavebnice vozu Gbgkks 12 k.s., ep. IV, kat č. 12133

David
Davca
 
Příspěvky: 270
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » stř 04 říj, 2023 5:04 pm

Zdravím,
přesně dle rčení o kovářově kobyle jsem po dvou letech od pořízení "vykopal" ze skříně něco pro sebe a pustil se do díla. Dostalo se tak na stavebnice vozů Scmms provozovatele ČD Cargo s tím, že na čtyři vozy z šesti byla snaha i něco naložit. K samotným modelům snad jen tolik, že byly vybaveny kinematikami PEHO a podvozky fy. LOCO (ložiska smozřejmostí). Kvůli nákladu imitace betonových dílů se pokusilo otáčení oplenů pořešit mosaznou kulatinou a trubičkou (Litomyský kat. č. Ms7625 a Ms 823030). Jako imitace nákladu posloužil H-profil (Litomyský kat. č. Raboesch 1557). Chápu případné argumenty znalců, že ke tření dochází i mezi dvěma plastovými částmi oplenu a imitací ocelového kruhu v podlaze, ale na to se mi již nepodařilo nic vyšpekulovat. Použité barvy : černá matná ve spreji Primacolor, podlaha Rewell SM 381, rez řetězů Rewell Matt 83 + "mišung" prach černá hlína a černá od Agamy a černá na doladění štětcem Rewell SM 302. Finál matný sprej Primacolor. Tentokrát ale nějaká pofiderní šarže - leskne se více než je zdrávo.
Ale nejvíce asi vypoví něco málo níže uvedené (zrcadlovka zůstala v práci, tak jen mobilovky :roll: )...

https://www.rajce.idnes.cz/davcca/album ... -sdv-model

https://www.youtube.com/watch?v=pTACEd1XCBw

Prvně naostro se bude zkoušet na výstavě v Mohelnici ve dnech 17. až 19.11.2023.

David
Davca
 
Příspěvky: 270
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » pon 06 lis, 2023 9:10 pm

Zdravím,
když nám letos na konci dubna "dojezdily" poštovní expresy mezi Prahou a Ostravou a naopak, o to více jsem čekal na stavebnici vozu Gbkkqs 12 ve vlastnictví České pošty. Pravda, ambice na soupravu 21 vozů (v části trasy počet vozů řazených v NEx 60054/60055) nemám a žádný model elektrického stroje kvůli absence trolejového vedení na modulech nevlastním, ale takových devět kousků tažených Brejlovcem by coby odklon časem být mohlo. Po zrušení poštovních NEx-ú se zásilky přepravují ve vozech Gbkkqs České pošty řazených do běžných nákladních vlaků. Jo, a proč devět ? Protože se do krabičky stavebnice vejdou tři sestavené modely, takže násobky tří a šest je málo. 8)

Takže, stavba opět pohodová. Ušetřilo se sice trošku času použitím kinematik PEHO a dosazováním menšího počtů leptů (oproti vozu řady Gbgkks), ale finální montáž drátku coby imitace trubky s VN kabelem člověku nic neodpustí. :) Více asi na snímcích.
Použité barvy ...

Skříň - Rewell modrá lesk 52 + bílá lesk 04 v poměru 14 ml : 2 ml (nádobka má 14 ml).
Střecha - Rewell šedá MATT 75.
Spodek - černá matná ve spreji Duplicolor, na doladění menších ploch štětcem Rewell černá polomat SM 302.
Finál - matný lak Primacolor

DSC_0153 – kopie.JPG


https://www.rajce.idnes.cz/davcca/album ... -sdv-model

A něco k počtení ...

http://www.strojvedouciplzen.cz/index.p ... enu&id=150

https://zdopravy.cz/konci-provoz-vyhrad ... um-156962/

https://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php ... k&rok=2022

David
Naposledy upravil Davca dne sob 09 pro, 2023 1:15 pm, celkově upraveno 1
Davca
 
Příspěvky: 270
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » sob 09 pro, 2023 12:02 pm

Davca
 
Příspěvky: 270
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod jardaaa » ned 10 pro, 2023 8:19 am

Zdravím,

Mám teď na stole rozpracovaný 4ks Paov a zkompletoval zatím 4 kinematiky a z nich jen jedna chodí hladce. Dvě jsem rozlomil a po kontrole jsem nic nezaregistroval, co by mělo drhnout. Ten jezdec ve kterým je ta malá kulatinka mám zabroušenej, aby to zespodu nedrhlo o plast, tak nějak jsem i zbrousil i hranky, pořád to jakoby zadrhává. Nedá se říct, že v jednom místě, pokaždý jinde. Nemá někdo návod/tip jak sestavit kinematiky SDV tak, aby nezadrhávaly?

dík
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Davca » ned 10 pro, 2023 9:45 am

jardaaa píše:Zdravím,

Mám teď na stole rozpracovaný 4ks Paov a zkompletoval zatím 4 kinematiky a z nich jen jedna chodí hladce. Dvě jsem rozlomil a po kontrole jsem nic nezaregistroval, co by mělo drhnout. ...

dík


Zdravím,
nevím, možná bude zádrhel v dílu označeném žlutým kruhem. To vybrání máte uvnitř nebo vně kinematiky ? Jestli uvnitř, může o něj zadrhávat třeba nepatrný otřep na pohyblivém dílu kinematiky.

IMG_20231210_100443.jpg
IMG_20231210_100443.jpg (36.82 KiB) Zobrazeno 2345 krát


IMG_20231210_100505.jpg
IMG_20231210_100505.jpg (39.26 KiB) Zobrazeno 2345 krát


David
Davca
 
Příspěvky: 270
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod jardaaa » ned 10 pro, 2023 11:11 am

Dík, samo dávám na vnější stranu.. Ale teď jsem nelenil a další vzal právě na tomhle dílu tu vnitřní hladkou stranu brousítkem na nehty leštící hrubostí a pěkně vyleštil. Dál pak jsem ještě zlepšil čistotu lepení, nejdřív opravdu malý množství lepidla na plasty jen tak pro přichycení, pak po zatvrdnutí vteřiňákem magnet a opatrně přejel tím vteřiňákem i ostatní spoje pro zpevnění a chod je super. Uvidím jak dopadnou další..
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Pavel 152 » ned 10 pro, 2023 2:36 pm

Při stavbě mi taky nechce moc chodit, škrábnu ostrou hranu labyrintu. Funkci (nezadrhávání) je třeba zkoušet se spřáhlem v poloze jako na voze, ne zespoda. Dojde k vyvážení. Hore nohama stále zadrhává ale na voze je v pořádku.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod jardaaa » pon 11 pro, 2023 8:23 am

Pánové, díky oběma, ale s největší pravděpodobností to bylo mým levorukým přístupem k práci :mrgreen: Další dvě jsem už nebrousil tu plochou část další dvě brousil a všechny čtyři kinematiky jezděj jako víno.. Když jsem si prohlížel ještě jednou ty původní(nefunkční co jsem rozebral) tak přeci jen jedna drhla nedokonale obroušenou strunou v jezdci(jemně drhnul o plochu) a u druhý byl jemně vyteklej vteřiňák z pod magnetu do dráhy jezdce.. Doufám, že to bylo tím..
Ještě jednou díky..
sdv.png
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Ivan » úte 12 pro, 2023 2:02 pm

Nevím, zda se v posledních letech změnila forma (ano, pár let jsem sdv nestavěl), ale chce to cviku. První dvě nebo tři ležely do koše. Pak SDV změnilo formu a bylo to lepší. Je potřeba precizní práce, sestavit a lepidla jen malinko.
Kdesi jsem četl, dát trochu grafitu (tužky) dovnitř a přijde mi, že to pomohlo. Kinematiky lze použít.
Ovšem do budoucna (v šuplíku jich je dost) zvažuji komplet náhradu za Peho, abych se s tím nemusel patlat :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod jardaaa » úte 12 pro, 2023 5:41 pm

Grafit!! Já taky přemejšlel, něčím to máznout, nic mě nenapadlo tak, aby se to nezanášelo prachem.. Tužka mi teda nedocvakla.. Určitě to vyzkouším(mám v šuflíku ještě dva Rybáky a jeden Kbkks ), i když, ono ty poslední kousky běhaj parádně.. Díks
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Zlámalík » úte 12 pro, 2023 5:59 pm

S grafitem se s dovolením připomenu, ano, byl jsem to já :lol:
Nápad ale není můj - grafitové práškové mazadlo (viz zde a jiné mnohem dražší zde) jsme úspěšně používali k mazání cylindrických zámkových vložek (tzv. "fabek") - ono to maže, ale nelepí a nemrzne. Ovšem je to jen namletá tuha - takže nejlepší verzí je koupit si klasickou měkkou tužku ("jednčku" či "béčko") a plochy, které je potřeba mazat, prostě tužkou počmrkat. Výhodou tohoto postupu je, že se prášek nedostane jinam, on opravdu nelepí a sype se. Ten z lahvičky je dobré si fouknout někam do špuntu a pak ho tupovat krátkým štětečkem.
Další možnost je práškový teflon, ten je ve spreji, je lehce bělavý a pro naše účely to není až tak ono.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Sarge » sob 30 pro, 2023 11:58 pm

Zdravím. Dnešní večer jsem trávil stavbou vozu Eas 11 a narazil jsem na problém s podvozkem. Myslím že by se mělo jednat o tyto: https://www.sdvmodel.cz/produkt/stavebn ... ba21cea1f1
Použil jsem ložiska PEHO o kterých si myslím že jsem je zapustil dostatečně hluboko a při předchozích stavbách (pravda dvounápravových vozů) jsem s nimi neměl žádný problém. V návodu je nakresleno usazení plastového dvojkolí. K modelu jsou ale už dodávána kovová (což je super). Jenže mám pocit že osička na které jsou kola nasazena je snad o milimetr delší než by být měla, protože na konci to podvozek roztahuje a výsledkem je že se dvojkolí v podstatě neotáčí a celý podvozek to roztahuje. Setkal se již někdo s podobným problémem?
Jediná chyba nad kterou pořád přemýšlím je jestli jsem dostatečně hluboko usadil ty ložiska ale i pokud bych na každé straně zabral a usadil je ještě o nějakou tu desetinku mm hlouběji bude podle mě problém v tom že budou kola dřít o bok podvozku. Nesetkal se již někdo s tímto problémem, nebo je to čistě mezi židlí a modelem? :)
Sarge
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned 14 bře, 2021 8:33 pm

Re: Stavebnice vozů od firmy SDV model

Příspěvekod Ivan » ned 31 pro, 2023 7:45 am

Eas jsem stavěl, ale už je to pár let. Také jsem dal Peho, zapouštím je, aby přesně lícovaly, nebo lehce dovnitř, jak se to povede . Dvojkolí jsem použil modelmueller, tenkrát byly ve stavebnici ještě plastové. Můžeš změřit délku osy, ale spíš si myslím, že tím to nebude.
Co je důležité, je nutno vzít menší vrtáček ze sady vrtačků Peho a ložisko zevnitř párkrát projet. Pak se to srovná a bude to fungovat.

Ještě poznámka, podvozek sestavuji s vložený dvojkolim. Pak ho většinou vyndam a ještě docistim vrtáček ložisko. Pravda, používal jsem na sestavení většinou ta původní plastová.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků