Lampičky na kolejišti

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Lampičky na kolejišti

Příspěvekod Trainmaniak » stř 13 kvě, 2020 8:52 am

Zkusil jsem rozsvítit nefunkční atrapy nástěnných lampiček ze stavebnic + jedny nádražní hodiny. Postup a výsledek jest zde: http://www.trainmania.info/udelatka.html#budiz_svetlo

P1550782.JPG
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Lampičky na kolejišti

Příspěvekod Trainmaniak » úte 07 bře, 2023 12:45 pm

Téměř po třech letech jsem oprášil téma rozsvícení atrap lampiček na kolejišti, vyvěsil jsem k tomu článek: http://www.trainmania.info/udelatka.html#budiz_svetlo-2

lucerna.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Lampičky na kolejišti

Příspěvekod Petr Barchánek » úte 07 bře, 2023 1:34 pm

Na rovinu říkám, že tohle není úplně moje parketa. Nikdy jsem to nedělal, protože mě ty LEDky přijdou jako strašlivě silný zdroj světla ve srovnání se sodíkovejma výbojkama nebo žárovkama a dalším běžným veřejným osvětlením z epochy II-IV. Nebavím se o současných LEDkách, jednu máme na stožáru hned vedle baráku, to už je jiné kafe.

V modelu bych to řešil - pokud bych to vůbec řešit chtěl - spíš nějakým centrálním zdrojem - např takovou tou malou žárovičkou ještě z mašin Zeuke/BTTB někde ve skryťáku pod panelem a z ní vyvedenýma světlovodama např ze silnějších rybářských vlasců. Ale byla by to teda piplačka, to teda jo. Píšu si to do diáře jako bod číslo 34 hned po úkolu "naučit se portugalsky".
Petr Barchánek
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 11 črc, 2017 3:54 pm
Bydliště: Zubrnice

Re: Lampičky na kolejišti

Příspěvekod Trainmaniak » úte 07 bře, 2023 1:51 pm

No, upřímně, všechny lampy jsou dimenzovány na nějakých 16–18 V, ale pouštím do nich jen 6 V. Včetně továrních. Mezi zdrojem a lampami mám step-down DC-DC měnič (tenhle), na kterém si můžu naštelovat výstupní napětí. Fotka zkresluje, naživo to vypadá ještě jinak, nešajnuje to tolik, jak se zdá ze snímku. Expozice to hodně ovlivní, tohle ani není foceno za tmy, ale při světle. Takže to berte spíše jako ilustrativní obrázky, nikoli ukázku reálné svítivosti. Kdo fotí, ví, o čem mluvím... ehm, píšu. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Lampičky na kolejišti

Příspěvekod Jan+Bjoern » úte 07 bře, 2023 3:50 pm

Moc pekny. Je to krasne decentni osvetleni.
I LED se samozrejme daji nastavit tak, aby svitily pekne. At uz vyberem soucastky, ci spravnym nastavenim proudu. Vase fotky jsou toho dukazem.
Naposledy upravil Jan+Bjoern dne stř 08 bře, 2023 3:19 pm, celkově upraveno 1
Jan+Bjoern
 
Příspěvky: 134
Registrován: stř 22 led, 2020 6:09 pm

Re: Lampičky na kolejišti

Příspěvekod BohousP » úte 07 bře, 2023 4:12 pm

Problém je v tom, že jak výrobci, tak i modeláři často LED diody zbytečně napájí velkým proudem. Dost často se zde na fóru zmiňuje 20 mA. Já mám zkušenost, že bílé LED dostatečně svítí i při proudu 2-3 mA. Mám i takové, kterým stačí 0,8 mA. Nejlepší je vyzkoušet předem na konkrétním místě.
Trochu víc o LED a osvětlení jsem skoro před deseti lety popsal v https://www.masinky.info/2014/01/led-led-a-zase-led/.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Lampičky na kolejišti

Příspěvekod zdeno » úte 07 bře, 2023 4:54 pm

BohousP píše: Mám i takové, kterým stačí 0,8 mA. Nejlepší je vyzkoušet předem na konkrétním místě.

Vetsina slusnych dekoderu ma aj PWM rizeni svitu LEDek. Pak se da svitivost aj ridit, treba podle okolniho osvetleni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Lampičky na kolejišti

Příspěvekod BohousP » úte 07 bře, 2023 6:56 pm

zdeno píše:Vetsina slusnych dekoderu ma aj PWM rizeni svitu LEDek. Pak se da svitivost aj ridit, treba podle okolniho osvetleni.

Samozřejmě, zejména v kombinaci s efektovými dekodéry a náhodným spínáním se dají realizovat různé scénáře. Ale někdy platí, že i v jednoduchosti je krása. Pak stačí odpor za 30 haléřů.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Lampičky na kolejišti

Příspěvekod Jan+Bjoern » stř 08 bře, 2023 3:19 pm

Jan+Bjoern píše:Moc pekny. Je to krasne decentni osvetleni.
I LED se samozrejme daji nastavit tak, aby svitily pekne. At uz vyberem soucastky, ci spravnym nastavenim proudu. Vase fotky jsou toho dukazem.
Jan+Bjoern
 
Příspěvky: 134
Registrován: stř 22 led, 2020 6:09 pm

Re: Lampičky na kolejišti

Příspěvekod Střelec » stř 08 bře, 2023 6:34 pm

Abych se přiznal - mám zcela záměrně své svá segmentová H0 minikolejiště poněkud přesvícená - buď předpotopními žárovkovými lampami z NDR, nebo novějšími ledkovými. Vzhledem k mizernému běžnému osvětlení garsonky potřebuji na kolejiště vidět (hlavně postavení ručně přehazovaných výhybek) a to mi osvětlení s pouhou malebně stylovou intenzitou bohužel nezaručí.
V TT kolejišti mám ledkové lampy stylově odpovídající intenzity a spíš tmu zahušťují, než aby díky nim bylo něco vidět.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků