T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 08 srp, 2019 6:41 am

Tak jsem konečně po dovolené dokončil recenzi Berty od Kuehna: http://www.trainmania.info/clanky.html#berta_kuehn

zamracena-24.jpg

zamracena-29.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1459
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod Trainmaniak » stř 16 říj, 2019 10:50 am

Na web jsem dal doplňkovou galerii k recenzi Berty od Kuehna: http://www.trainmania.info/berta_kuehn.html

berta_kuehn-28.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1459
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod Adam96 » pon 27 led, 2020 5:48 pm

Tak mi dorazily Kuehnovy berty z nové várky a jak to poslední dobou stojí kolikrát za prd, tady na mě jde pozitivní dojem.
Fotky netřeba, ty jsou kvalitní na stránkách modelyasport.cz, tak přidám své postřehy:
KLADY: po delší době super povrchovka, žádné záfuky, nebo fleky od lepidla. Madla jsou o něco lépe osazená (netrčí tolik z mašiny) a zatím se z nich neloupe barva na první dotek, jak tomu bylo dřív. Jízda super, tichá a plynulá. I v analogu umí jet téměř krokem. Nezaznamenal jsem žádné šišaté dvojkolí.
LOGO ČD: První várka trpěla logem usazeným mimo střed. Tady u té nové někteří tvrdí, že je šikmo nakloněné. Můj názor je, že je to zřejmé až po vyloženě detailním prozkoumáním rovně vyfocené fotografie.
ZÁPORY: lajdácky olemované pozičky, stříbrná je na některých místech nedotisklá, holt DoDo. A snad by ještě šla zmínit max. rychlost, kdy s nadsázkou by mašina mohla létat s ecéčkem po koridoru. :D Těžko ale říct, zda je to vyloženě zápor, Německý zákazník to prý má takto rád a MTB naopak jelo na "plný řev" sotva modelových 70.
TT, DCC, ep. IV/současnost. Brejlovec je nejhezčí lokomotiva !
Uživatelský avatar
Adam96
 
Příspěvky: 488
Registrován: sob 30 čer, 2012 8:04 pm

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod Ivan » pon 27 led, 2020 10:07 pm

Joooo, ta rychlost je opravdu šílená. Mám jednu zvukovou od DS (zvuk Arnold) a tam je to hezky vyladěné.

Nemáte někdo prosím seznam nastavení CV, jak to vyladit? U druhé mám dekoder Kuehn, tak bych z ní rád udělal Barču a ne TGV.
ne, že bych to metodou pokus omyl nevyzkoumal... ale proč hledat, co je třeba již vyřešeno

Díky.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod Jacek » úte 28 led, 2020 9:58 am

Ta rychlost je bohužel tragedie. Prý je to na přání německého trhu, protože Němci jsou zvyklí jezdit s autodráhou. V tomto má zrovna zde proklínané MTB navrch. Na DCC sice rychlost jde snížit, ale pokud rozsah CV5 srazím skoro pětinásobně, pak hodnota změněná jen o "1" zvýší rychlost třeba o 5 km/h, takže sladit dvě lokomotivy je skoro nemožné. Asi nejhorší je to u "štádlera" 840, který se pak rozjíždí přískokem vpřed, neumí jet třeba 2 km/h

Hodnoty pro Zimo (zvuk i nezvuk) jsem dal do pdf na konci tohoto článku.
http://www.jacek-modely.cz/zvukove-projekty-berty-751/
Rychlost je dle normy Jacek na cca 80 km/h s tím, že zvýšení je možné, snížení už ne. Artol tuším používá stejné hodnoty, takže zvukově to sladěné bude
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod Ivan » úte 28 led, 2020 7:26 pm

Jacek píše:Ta rychlost je bohužel tragedie. Prý je to na přání německého trhu, protože Němci jsou zvyklí jezdit s autodráhou. V tomto má zrovna zde proklínané MTB navrch. Na DCC sice rychlost jde snížit, ale pokud rozsah CV5 srazím skoro pětinásobně, pak hodnota změněná jen o "1" zvýší rychlost třeba o 5 km/h, takže sladit dvě lokomotivy je skoro nemožné. Asi nejhorší je to u "štádlera" 840, který se pak rozjíždí přískokem vpřed, neumí jet třeba 2 km/h

Hodnoty pro Zimo (zvuk i nezvuk) jsem dal do pdf na konci tohoto článku.
http://www.jacek-modely.cz/zvukove-projekty-berty-751/
Rychlost je dle normy Jacek na cca 80 km/h s tím, že zvýšení je možné, snížení už ne. Artol tuším používá stejné hodnoty, takže zvukově to sladěné bude


Jacku, děkuji. Ta druhá lokomotiva zůstane (aspoň prozatím) bez zvuku, takže asi bude stačit snížit maximálku a případně si pohraju s rychlostí rozjezdu. Momentálně řeším spíš stavbu kolejišťátka, tak jsem sudium nastavení CV lokodekodéru odložil (umím zatím jen CV 1 :D). V neděli jsem prvně trochu jezdil se skoro 3-letým synem a nebyl dobrý nápad postavit mu na koleje nezpomalenou bertu, rychle jsem chtě-nechtě vyndal zvukovou.

Teď mi došlo, že na to jdu asi zbytečně složitě. V zásadě asi nezáleží u nastavení CV pro rychlost na typu výrobce dekodéru, že? Takže si jen přečtu nastavení CV (3-7) zvukové berty (dek. Zimo) a nastavím to stejně nezvukové (dek. Kuehn). Motorek mají stejný, tak by měly jezdit podobně...

EDIT: teď jsem to i našel v jiném článku Jacka k "přípřeži", díky za navedení :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod MiG » pon 03 úno, 2020 10:47 am

Třeba by mohl pomoci parametr referenčního napětí pro BEMF, jak se o něm kdysi zmiňoval JirkaUS.
Čas na zkoušení ale nemám.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod BeBe2 » úte 16 čer, 2020 7:05 pm

Zdravím.
V souvislosti s rychlostí event. křivkama bych se rád zeptal na následující.
Mám dvě Berty - MTB jedna 1015 má původní desku druhá 1230 již novou desku. Dekodéry Zimo.Křivky rychlost tříbodové dle Jacka u obou mašin při zastavení lokomotiva zastaví a následně cukne už moc nevím který parametr změnit. Ještě můj možná subjektivní pocit.je,že čím větší číslo CV4 brzda tak cuknutím je menší. A ještě pokud vypnu křivky mašiny stojí okamžitě. Jo a dekodéry jsou bez zvuků.Nesetkal jste se s tímto někdo. Nevím zda by pomohl reset CV 8. Díky za případné postřehy.
BeBe2
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 12 led, 2014 10:13 am

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod MiG » úte 16 čer, 2020 8:51 pm

Mně se to stalo u dekodéru PeLi pro Rosničku. Cuk i 15cm.
PeLi mě na nic nenavedl a já neměl až tak důvod se s tím déle zabývat, když na Zimo to jede normálně. :-)

Uznávám, že vám moje odpověď nejspíš nepomůže, ale můžete se radovat, že v tom nejste sám.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod BeBe2 » stř 17 čer, 2020 12:24 pm

Díky za každou zkušenost.
Pokud je fakt 15 cm?! tak to už je úlet :o cuknuti je spíše v mm ale je to vidět.
BeBe2
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 12 led, 2014 10:13 am

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod MiG » stř 17 čer, 2020 1:09 pm

No dobrá, možná to bylo maximálně jen 10cm. Je to už dávno, co jsem to zkoušel. :-)
Určitě víc než 5cm.
Kdyby to byly milimetry, tak bych to asi ani "neřešil".
Ale ten skok byl fakt dlouhej a nepředvídatelné délky. Někdy i jen pár milimetrů.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod BeBe2 » stř 17 čer, 2020 5:08 pm

Aha při těch 15 cm jsem si řekl,že jste asi udělal chybičku. Pokud je to tak mikro cuknutím mých Zamračených asi nebudu moc řešit.
BeBe2
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 12 led, 2014 10:13 am

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod PeTTr123 » pát 19 čer, 2020 8:24 am

Jestli máte možnost zjistit CV ze stejného typu dekodéru v podobném modelu, u kterého se cuknutí neprojevuje, tak zkuste načíst a porovnat hodnoty CV, kterými se nastavuje regulace motoru. Když tady byla zmínka o Rosničce s dekodérem PeLi, tak mi to dělalo taky. Měl jsem nastaveno při určité rychlosti přerušení regulace. Chtěl jsem mít maximálně plynulý rozjezd (regulace 100 procent) a od určité rychlosti regulaci omezit, aby byl motor tišší a nebyla tolik slyšet PWM regulace. Sice to fungovalo, ale při zpomalování, když v určité nízké rychlosti regulace naběhla na 100 procent, tak to škublo a krátkodobě zrychlilo.
U Zimo se to nastavuje pomocí CV 58 - vliv regulace a CV 10 - přerušení regulace. Významný vliv pro plynulost při nízkých rychlostech mají i další "motorová" CV - viz přílohy. Nejlépe vyzkoušet nebo opsat z modelu, který funguje správně.
Přílohy
Regulace2.jpg
regulace1.jpg
PeTTr123
 
Příspěvky: 27
Registrován: sob 11 kvě, 2019 7:52 pm

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod MiG » pát 19 čer, 2020 9:33 am

Jé, děkuji za nakopnutí.
Asi si s tím zkusím znovu pohrát.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: T 478.1 - Zamračená v TT (hlavní téma, dotazy sem)

Příspěvekod BeBe2 » pon 22 čer, 2020 5:18 am

Hezký den.
Rovněž se připojují s poděkováním za postřeh s nastavením CV motoru.
Určitě některá nastavení vyzkouším.
U Multimausu je vopruz,že si CV musíte poznamenat protože při změně je tam "nějaké"číslo ale to asi víte.
BeBe2
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 12 led, 2014 10:13 am

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků