Herkules Arriva - nízká rychlost

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod 752.001-8 » stř 25 led, 2017 1:58 pm

Vážení kolegové,
potýkám se s relativně velmi nízkou rychlostí lokomotivy Herkules od Kuehna - Arriva ze setu. Jezdím na analogu a lokomotiva se na FZ1 vytočený do poloviny plouží a rychleji jezdí na stejné napětí i lokomotivy od MTB (o kterých se říká, že jezdí pomalu) a i další dva Herkulové, co od Kuehna mám (novější Metrans a MRCE). Světla, jakkoliv diodová, skoro vůbec nesvítí (žárovka u Herkula od Pika na stejné napětí svíti nesrovnatelně více, o ostatních mašinách s diodovými světly nemluvě). Nemáte prosím někdo zkušenost, v čem by mohl být problém? Nápravy a sběrače jsou vyčištěné. Po osazení dekodérem Kuehn 045 jezdil lépe, ale s dekodérem na analogu se ploužil ještě pomaleji, i když jsem nastavil ty nejvyšší hodnoty pro rychlost. Naopak Herkules od Pika jezdí hodně rychle, je nějaké řešení na zpomalení? Mám trvale napájené mezistaniční úseky v analogu a tak potřebuji podobnou rychlost lokomotiv. Díky.
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod brcky » čtv 26 led, 2017 10:33 am

Mám podobnou zkušenost s Herkulem Metrans. Rozjíždí se při větším napětí než lokomotivy ostatních výrobců - nejlépe je na tom Roco, Piko a MTB. Platí to i pro ostatní lokomotivy od Kuehna, co vlastním - Bastard a Brejlovec.
brcky
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 04 bře, 2014 12:48 pm

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 26 led, 2017 1:41 pm

Těžko radit. Pokud je to v záruce, tak reklamovat. Pokud ne, tak zkusit odpájet DPS a zkusit zapojit motor natvrdo přímo na vodiče od sběrných kartáčků. Pokud bude rychlost obvyklá, tek je špatně něco v DPS, pokud pojede zase pomalu, tak bude nejspíš chyba v motoru popř. v převodech, které by motor brzdily a ten by pak musel vynakládat větší výkon, aby mašinu rozpohyboval. Volný chod převodů se zjistí otáčením za setrvačník. Pokud to půjde lehce bez zadrhávání, tak pak bude chyba v motoru. Pokud bude chyba v DPS, tak by ještě mohlo pomoct přepájení všech pájecích míst, kde by mohl vzniknout studený spoj s vysokým odporem, který by bral proud motoru. Mohou být teoreticky vadné i odrušovací prvky, takže lze vyzkoušet jejich přemostění. Při digitálním ovládání by tam ani být neměly/nemusely.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod Pavel 152 » čtv 26 led, 2017 6:08 pm

A co tak ještě než radit něco odpajovat a rozebírat, tak změřit odběr proudu, to napoví hodně. Od jisté doby to dělám a to by jste se podivili jaké vás někdy čeká překvapení. Doporučuji, nechat chvíli kroužit s měřákem v sérii v napájení a porovnávat a zaznamenat.
Pavel
Pavel 152
 
Příspěvky: 420
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 26 led, 2017 9:10 pm

No, teď ještě mít ten měřák, se kterým to bude kroužit, vědět, kam ho připojit a z naměřených hodnot vyvodit, jestli je vadný motor, převody nebo DPS,popř. která součástka DPS. Pokud je kolega, který vznesl dotaz, začátečník a elektronika není jeho silná stránka(což předpokládám, protože jinak by si to jistě změřil a věděl by, kde problém hledat), tak nevím, jestli právě tato cesta vede k nápravě. Odpájet čtyři tenké vodiče a povolit čtyři křížové šrouby na DPS by však mohl zvládnout i začátečník. :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod MiG » čtv 26 led, 2017 10:54 pm

Radek Strnad píše: Odpájet čtyři tenké vodiče a povolit čtyři křížové šrouby na DPS by však mohl zvládnout i začátečník. :mrgreen:

To sice začátečník zvládne, ale není schopen rozlišit, jestli je chyba na DPS, nebo motor ztratil částečně remanenci - a bere víc proudu.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod Radek Strnad » pát 27 led, 2017 8:13 am

Věřím, že si kolega nějakou variantu, jak odhalit závadu vybere, než se to tu zase zvrhne v odbornou elektrotechnickou přestřelku, jako v jiných tématech, která jsou pak k nečtení. Hlavně by pak bylo dobré sem napsat pro ostatní, v čem byla chybka.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod 752.001-8 » pát 27 led, 2017 9:19 am

Vážení kolegové, děkuji za Vaše podněty. Ano, nejsem expert na elektroniku, takže vítám jednoduché rady :D Bohužel mám ale obavu, že pomalá jízda a slabý svit nejsou "chyba" ale "vlastnost". Už jsem se s informací, že Hekulesy od Kuehna jezdí pomalu setkal a kolega brcky to potvrzuje. A můj kus je asi ještě v rámci rozptylu rychlostí stejných modelů někde hodně dole. Zkusím přímé připojení na přívody a uvidím. Rozumím příspěvku kolegy MiG dobře, že motorek může ztratit "výkon"? Lze to nějako opravit nebo jaký motorek byste doporučili jako náhradu? A ohledně svícení, předpokládám, že diody by mělo jít nahradit svítivějšími a bílými (tento model má ještě žluté). Můžete doporučit jaké? Díky.
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod Pavel-HP » pát 27 led, 2017 9:26 am

... a nebo výrobci došly motorky a tak je nahradil jiným typem a ten má menší otáčky ... .
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1023
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod pettar » pát 27 led, 2017 9:56 am

Mám doma dva ER20, a také mi jezdí pomaleji. Myslím, že to není žádná vada, prostě jsou tak u Kuehna udělaní. Zřejmě opravdu potřebuje těch 12 - 14 V na ježdění, nestačí mu, tak jako u jiných mašin 8 - 10 V. jezdím analogově a také mi to dost vadí, ale myslím, že se s tím nedá moc dělat. Asi přechodem na digitál:-) Podobnou nectnost má myslím i V60 od Tilliga. Možná je to tak v přepočtu správně, a ostatní mašiny spíš lítají. Žádnou chybu tam myslím nikdo nezjistíte.
pettar
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 21 pro, 2016 10:07 am

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod 752.001-8 » pát 27 led, 2017 10:00 am

Bohužel na Ex je to dost smůla. Kdybych jezdil na ovladač, tak to zkoriguji, ale na mezistaniční úseky mám trvalé napájení a tam je to pro mně problém :-( Třeba někdo něco vymyslel :-) Alespoň na ty diody. Díky za všechny reakce.
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod Mirek Moc » pát 27 led, 2017 10:05 am

Já se přikláním k názoru , že nízká rychlost Herkulese od Kuena, je jeho vlastnost. Je to dáno možná i zpřevodováním . Já jsem zakoupil Kuehn set ARRIVA v roce 2009 a po dlouhém zkoumání a měření jsem zjistil , že na na lokomotivě nedochází k žádné závadě. Nakonec jsem přistoupil k prodeji Herkulese ARRIVA Kuehn a zakoupení Herkulese ARRIVA od Piko. Jezdím v analogu a šlo mi o to aby rychlost lokomotiv byla podobná.
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod 752.001-8 » pát 27 led, 2017 10:36 am

Já jsem bohužel Herkula Arriva Piko nesehnal, tak jsem byl rád za Kuehna. Asi začnu uvažovat o zbastlení karoserie z Kuehna na podvozek Piko. Třeba by to mohlo jít? Jinak můj Herkules Kuehn Arriva je ještě pomalejší než Herkules Metrans od Kuehna co mám, tak si říkám, že tak pomalu to snad vlastnost být nemůže. Zkusím postupy dle kolegů výše.
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod MiG » pát 27 led, 2017 11:48 am

Radek Strnad píše:Věřím, že si kolega nějakou variantu, jak odhalit závadu vybere, než se to tu zase zvrhne v odbornou elektrotechnickou přestřelku, jako v jiných tématech, která jsou pak k nečtení. Hlavně by pak bylo dobré sem napsat pro ostatní, v čem byla chybka.

Může-li být závada elektrická, je nutno vést debatu elektrotechnickou odbornou.
752.001-8 píše: Rozumím příspěvku kolegy MiG dobře, že motorek může ztratit "výkon"?
Dalo by se to tak říct. A stoupá proud.
Z vašeho prvního příspěvku se zdá, že máte více kusů.
Pokud nevládnete uměním elektrotechniky, tak si za někým znalým zajděte a změřte při stejném napájecím napětí proud odebíraný každou mašinou. Pokud bude plus-minus (cca20procent?) stejný a současně nižší než 500mA (jediný údaj o proudu, který jsem našel), bude asi nutno prohlásit nižší rychlost za vlastnost. Pokud si myslíte, že ovladáte zákoutí elektrotechniky, tak jen připomínám, že pokud budete připojovat přímo k 12V, tak může být proud krátkodobě i vysoko nad 1A.
A malá svítivost... buď při osazování někdo vzal seriové odpory vyšší hodnoty, než předepsané nebo při objednávání LED byl nakoupen typ s nižší svítivostí.

Ale může jít taky o chybu na plošném spoji, zatuhlé převody nebo nějakou jinou.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Herkules Arriva - nízká rychlost

Příspěvekod 752.001-8 » úte 31 led, 2017 2:16 pm

Vážení kolegové, děkuji za Vaše podněty. Mašinku jsem přeměřil a má jen o několik setin vyšší odběr proudu než druhý Kuehn Herkules co mám. Takže tady se nic neukazuje. Nakonec jsem přehodil karoserii na model, co jezdí rychleji a má už v výroby bile led. Druhý model tahá nákladní vlaky, tak ploužení tolik nebolí. Budu ještě v modelu vrtat, láká mne alespoň výměna led. No a kdyby někdo věděl o Herkulovi Arriva od Pika :-) Ještě jednou díky a ať se daří s modely!
752.001-8
 
Příspěvky: 60
Registrován: pon 12 zář, 2016 12:53 pm


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron