Rosnička po sté...

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Bedlisch » sob 11 úno, 2017 4:41 pm

Tady jsem našel nějaké tantaly 220uF 16V za daleko lepší cenu než v GME:
http://www.tme.eu/cz/details/t491x227k0 ... smd/kemet/
http://www.tme.eu/cz/details/tpsv227m01 ... y-smd/avx/
Jen TME nemá krám, musí se jen přes e-shop, ale pokud jich vezmete 5-10ks tak i s poštovným to vyjde levněji než v GME.
Tam zas mají docela fajn elektrolyty 470uF/25V o velikosti 8*12mm: https://www.gme.cz/ce-470u-25v-samw-sd-8x12-rm3-5-ammo - ideální do nezvukové rosni
Osobně nedoporučuji kondenzátory na napětí 16V používat s centrálou, které dává vyšší napětí např. Roco kostka. I když Radek s tím má zatím dobré zkušenosti, tak já bych do toho nešel. Ale i zde platí, že záleží na každém, co si zvolí a co riskne. Pokud je potřeba použít tantaly na vyšší napětí, pak je třeba použít 100uF 20V:
http://www.tme.eu/cz/details/tajd107k02 ... 07k020rnj/
http://www.tme.eu/cz/details/tpsd107k02 ... k020r0150/
Jen bohužel kapacita bude poloviční.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Radek Strnad » sob 11 úno, 2017 5:42 pm

TTmili píše:Já teda Radku nevím, ale tohle sis docela sám naběhl na vlastní vidle. Jak návody Kuehn, tak Zimo doporučují při zapojení větších kapacit než nějakých 220uF použít odpor a alespoň diodu, a žádný třetí drát k tomu netřeba. Je potřeba ale ty návody číst pořádně, a listovat v nich, konkrétně v návodu ke Kuehn N45 je to na straně 22, u Zima jsme to našel i s tlumivkou na straně 53 (podle toho jsem také zapojoval kondensátory v M152, a vím že jsem si to zapojení z prstu nevycucal).
Takže jak teda, čteme jen prvních 5 stránek a budeme to vydávat za pravdu a nic než pravdu, nebo se do toho návodu zahloubáme víc a zkusíme to znova, lépe? :wink:

Ty si to, co jsem napsal, snad vůbec nečetl. A asi moje rajče a úpravy malých mašin, které jsem dělal moc nesleduješ, viď. Nevím na jaké vidle jsem si naběhnul. Přeci netvrdím, že to každý musí nutně stavět jako já a jedině tak je to správně. Prostě mi to roky funguje, tak předpokládám, že když to někdo udělá jako já, bude mu to fungovat také a nemusí nic vymýšlet.Na str.22 návodu Kuehn je pack bez tlumivky, tzn.2 vývody. Tedy to, co jsem už před několika lety použil při osazení packu do miniaturní mašinky Köf II s dekodérem Kuehn N045. Tvrdil jsem něco takového, že u N045 se odpor a dioda nepoužívá a že je tam třeba třetí drát?????Kdy a kde???Do Rosničky(a taky V36,BR89,365.4) jsem použil dekodér Lenz Gold mini a tedy pack s tlumivkou a tedy 3 vývody. Pokud je Rosňa zvuková se ZIMO, tak se elektrolyt nevejde(pokud tedy třeba nevyrveš závaží nebo neuděláš jiný zásah do konstrukce nebo neseženeš miniaturní kondík s velkou kapacitou) a je třeba použít sestavu tantalů s odporem 33ohm, tak jak je to v návodu u dekodéru MX648, kterým je osazena. Na straně 55 návodu ZiIMO je hezký obrázek kondenzátorů a kapacitoru, ale hned nad tím, na straně 54 je přímo dekodér MX648(tj. ten který jsem použil a o kterém se stále dokola bavím) a tam je na obrázku krom C=2200mikroF jen ten malý odpor 33ohm( žádnou tlumivku tam tedy na rozdíl od tebe nevidím, tak nevím podle čeho si ten MX648 zapojoval), který jsem použil i já u Rosni a také u Manky M140.3. A nad tím, na straně 53 je na obrázku velký dekodér MX644 s velkým kondenzátorem bez odporu. Toť vše. Myslel jsem, že jsme na DF a chceme načerpat nové vědomosti, tak nevím, co sem taháš nějaké nabíhání na vidle. Bavíme se o Rosničce(viz.téma) a se zvukovým dekodérem jsem se s problémy dopracoval kapacity 1320mikroF, tedy nic moc. Zimo tam v návodu má ohromné kapacity v desítkách tisíc. Nejsem (asi jako nikdo)neomylný. Koneckonců, mohl si sem své vědomosti napsat vyčerpávajícím způsobem ty. Máš pravdu, že pro Zimo je i zapojení s tlumivkou pro dva vývody, ale to nejsou zvukové dekodéry(MX623 a 630). Na to jsem se opravdu nedíval, neb od Zimo mám jen zvukové, takže toto šlo mimo mou pozornost. Což je ale samozřejmě dobrý poznatek, protože dekodéry Zimo jsou chytré a mají většinou víc funkcí. Kromě 10-ti hnacích vozidel mám ještě i 15 vozů s osvětlením s kondenzátory 1000 - 2000mikro F. Přesto ústředna léta funguje. Samozřejmě může nastat problém, jak píše kolega, u velkých kolejišť s 20-ti lokomotivami s packy a s 30-ti vozy s osvětlením a kondenzátory. Ovšem že je dobré toto vědět, ale zase-kdo z nás má v TT něco takového????? TO Bedlisch: Jak jsem psal, napětí mám snížené a mlaďas powerpacky na MM nepoužívá(má samé Mráči, Brejle,Herkulesy), jen kondenzátory na osvětlených asi 15-ti vozech, takže tam nic hrozného nehrozí. Když by to střelilo u mašiny, může to zničit dekodér nebo to jen přestane dobíjet????
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod TTmili » sob 11 úno, 2017 6:34 pm

Naběhnutí na vlastní vidle bylo myšleno s tím, že jsi sám uvedl, že něco není v návodech uvedeno, ač to tam je! Ono, zvlášť ty Zimo návody, je třeba studovat trochu komplexněji a ne jen vytahovat tu část která se hodí. Totiž to zapojení s diodou, vybíjecím odporem, tlumivkou a nabíjecím odporem zapojené na 2 vývody lze použít u kteréhokoliv dekodéru Zimo, pájecí plošky tam na to jsou připraveny. Výhodu to má v tom, že se zbytečně nevyužívají součástky přímo na dekodéru, a tím nedochází k zbytečnému dalšímu oteplování už tak na sobě nahňácaných součástek.
Stejně tak u Kuehna ničemu neuškodí k zapojení s nabíjecím odporem a diodou použít tlumivku, taktéž pouze na dva vývody. Zmínka o třetím drátu (vývodu) odemě padla jen protože naopak pro ostatní dekodéry zavádíš jisté specifikum dekodérů od Lenze, nikdo jiný tohle zapojení nepoužívá. A sám musím přiznat, že dekodéry od Lenze nepoužívám, nevidím v nich nic tak extra za co bych si měl oproti jiným připlácet.
A poslední věc, tvou tvorbu sleduju. Ale tobě asi unikla moje přestavba pojezdu na rosničku, po které se mašinka obejde i na změti EW1 a spol. bez napájených srdcovek i bez jakéhokoliv kondenzátoru, pravda, jen s dekodérem Kuehn N45.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1689
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Radek Strnad » sob 11 úno, 2017 9:20 pm

Vím o té tvé přestavbě na Moje TT. Ale to je starý typ se starým motorem a nemáš to nějak dodělané a sám píšeš, že to není ono. Jestli si dělal ještě jinou nevím, neb odkaz tu v tématech není(pokud jsem ho nepřehlédl). To, že se kompletní pack se dvěma vývody dá použít do všech dekodérů Zimo je cenná informace. Dekodéry Lenz Gold mini nejsou co do funkcí žádná sláva, na to, že to nic neumí je to drahé, až běda,ale pro začátečníky mají výhodu v tom, že nejsou ve smršťovačce a sloty pro pack jsou velké a dobře se na ně pájí. Myslím si, že když mi (neozvučená)bez zásahu do pojezdu jezdí na druhý stupeň přes tři angličany, tak je to OK- viz. mé video. A je to čistě jen o tom, jakou kapacitu se tam povede nacpat. Bohužel, místa je málo. Přidáš kapacitu = ubereš závaží, tzn. musíš to někde dohnat, ale narazíš na málo prostoru...atdokola. A ještě je komplikace pro ty, co nemají regulaci napětí ústředny, že kondenzátory pro 25V jsou velké.Pomohlo by, kdyby se někdo obětoval a zaformoval celou zátěž a odlil ji z čistého olova. Pak by byla zase těžší a byl by to zase krok vpřed. Co použití kapacitoru????? Zkoušel to někdo????? Viděl jsem většinou jen na nízké napětí(ty byly malé), ale na vyšší napětí už to bylo velké bago, které se do malé mašiny nevejde.Zajímalo by mě, by se to chovalo třeba při programování.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Tomáš » ned 12 úno, 2017 9:11 am

Já bych k tomu dopsal jen to,že člověk nemůže sledovat všechny témata. Na předešlé stránce se píše,že to osvětlení je stará věc,ale já jsem o ní slyšel zde poprvé. :wink: Na GO mi tu čekají 3rosničky od Tiliga a tak uržkovitě nabírám informace. Pak jako začátečníkovi dělá v hlavě celkem zmatek předchozí debata.
Pro mě je pak ideální rada,ta,která se uvádí s konkrétními komponenty. Použij dekodér XX , připoj součástky XY a bude ti to spolehlivě fungovat. Když odbočím,tak bych nerad dopadl jako s moduly vratné smyčky,kdy jsem byl ujišťován,že jen to naše zařízení je to správné.Nakonce v tom mám nemalé peníze,několik modulů mi leží zbytečně doma a stejně to spolehlivě nechodí :(
Nemám nic proti nikomu,ale právě pouze Radek tady popsal konkrétní návod co a jak a co s konkrétními součástkami. No nemám důvod si myslet,že si to vymýšlí.
http://kyklop68.rajce.idnes.cz/T334.010ZV/
Ještě by mě zajímalo,jak to bude s dekoderem zimo (bez zvuku)
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Radek Strnad » ned 12 úno, 2017 12:44 pm

Já jsem ten poslední, kdo by se tu chtěl hádat. Pravda, zanadávám si na nekvalitu některých výrobců/ků, ale většinou něco na vylepšení vymyslím a návod, jak na to, dám v plen. Vždycky dám na rajče až to, co sám vyzkouším a co mi funguje a vždy, pokud se problematika týká jízdních vlastností, natočím i video, aby bylo vidět, že to model někam posunulo. Netvrdím, že jedině tak je to správné.Pokud pak svojí práci ještě zdokonalím(některá alby doplňuji i po letech), tak znovu napíšu o provedené změně a dám odkaz a třeba zase video. Nedělám to pro nějaké ego(jenom tím ztratím svůj čas), ale pro ty, co by chtěli nějakou takovou úpravu provést a třeba si netroufají, a nebo jim to dá inspiraci a udělají to lépe. O to tady přeci jde(pravda, když mi pak na burze někdo řekne: "Hele Vole, udělal jsem to podle tebe a fachčí to", tak o něco málo povyrostu, jako asi každý). Co mě ale mrzí je, že tady málokdy vidím nějakou cizí práci, na které bych se inspiroval já. Nevím, jestli už nikdo nic nedělá nebo se většina bojí jít s kůží na trh. Co se týká dekodérů Zimo bez zvuku, tak by se pack měl zapojit podle obrázku na straně 50 a dále, návod ZIMO zde https://www.itvlaky.cz/fotky18461/fotov ... ery_cz.pdf ,ale tam je u každého dekodéru něco jiného, tak záleží, jaký použiješ(patrně některý z nejmenších) a kolega TTmili už to má na některých vyzkoušené, tak mě určitě doplní. Návody Zimo jsou v češtině o několik stránek posunuty, oproti německým. S malým Lenz Gold mini s kompletním packem(odpor, dioda, tlumivka, kondenzátor elektrolyt průměr 10mm, výška 15mm,1000mikroF, tři vývody)ta moje jezdí takto: https://www.youtube.com/watch?v=_4XlZFFp2pw
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Bedlisch » ned 12 úno, 2017 1:56 pm

Tomáš píše:......
Ještě by mě zajímalo,jak to bude s dekoderem zimo (bez zvuku)

V Rosničce mám použitý dekoder ZIMO MX622, tak tady je odkaz na pár fotek, jak je to udělané. https://goo.gl/photos/phQDrCiFibiANQTJA
Plošňáky jsou moje vlastní. Základ jak to udělat v modelu je více méně stejný jako u Radka: http://kyklop68.rajce.idnes.cz/T334.010ZV/ nebo u mě ve starší verzi: https://goo.gl/photos/mMXCpuGKa5FA2cWw6 proto asi nemá cenu to nějak více rozepisovat.
Powerpack je zapojený dle návodu ZIMO, jen tam není vybíjecí odpor 3k3. V případě potřeby stačí mašinu na několik vteřin sundat z kolejí a vybije se sama. Použití kondenzárrů velikosti 8x12mm ( https://www.gme.cz/ce-470u-25v-samw-sd-8x12-rm3-5-ammo ) má tu výhodu, že se to vejdou do boudy, aniž by se muselo na modelu cokoliv upravovat a ještě tam zbude místo na kompletně zapojený powerpack.
Ještě malé upozornění, po nasazení lokomotivy na koleje a potřeby programovat, je třeba ji chvíli nechat na kolejích pod napětím, než se dobije kondenzátor.
Vcelku koketuji s myšlenkou, že bych zkusil udělat desky na ZIMO MX618N18, to by se ma mohlo vejít. Ale zatím je to v plánu až tak na léto.
edit:
Jinak můžeš použít i Radkovo řešení powerpacku, tj jen s odporem. Výhody a nevýhody jsem již popisoval o pár příspěvků dříve.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod TTmili » pon 13 úno, 2017 7:09 am

Fakt je že manuály Zimo jsou vůči sobě různě posunuté, nejen podle jazykové verze, ale i podle data vydání. Jinak pro nezvukové dekodéry asi není potřeba nějakých závratných kapacit, a pokud člověk nepoužívá zastavování nesymetrií signálu a podobně, tak se asi lze spolehnout jen na předřadný odpor, případně tlumivku. Nicméně když jsem návody studoval znova a ještě pečlivěji, vyšlo mi že u Zima se VŽDY přídaná kapacita připojuje mezi společné plus (modrý vodič i pro funkce) a společnou zem dekodéru (většinou šedý vodič). To znamená, že se kapacita připojuje až za usměrňovač a stabilizátor dekodéru, a funguje pouze pro jeho vnitřní spotřebu (včetně napájení funkcí a motoru pochopitelně), takže ani s použitím neúplného powerpacku by to nemělo nic ovlivňovat (vyjma počáteční proudové špičky po připojení).
Otázkou je jen kam jsou vyvedené, protože u PluX dekodéru jsou oba přímo v patici, ale většinou i někde vzadu. Vyvedení plusu a země na patici vcelku vtipně využívá Piko (u novějších srojů jako BR118 a T679.2), kdy přes nějaký již z výroby obsažený odpůrek a diodu může být připojený kondensátor, pro který je i připravené místo v lokomotivě a na plošňáku. Vyvedení dozadu se zase dá použít někde, kde tato přípava není (typicky Roco), a člověk si pak může postavit powerpack jak uzná za vhodné. V případě Zima, nepoužívání zastavování nesymetrií a při použití maximálně 1000uF je to vskutku na uvážení jedince, pokud je však cokoliv z výše zmíněného nedodrženo tak Zimo v návodu uvádí, že kompletní zapojení je již potřeba (a tady v tom bych asi celkem oponoval Bedlishovi, neboť ten vybíjecí 3K3 odpor skutečně bude potřeba pokud se bude ono brždění nesymetrií používat, jinak by možná mohlo dojít i k tomu, že souprava prostě nezastaví tam kde má, ale to nemám ověřené).

Co se mojí rosničky týče, nedodělané je to vlastně pořád stejně (nejsou dodělaná světla a nejsou závaží odlitá z olova), jen jsem vyměnil dekodér (původní problémy byly způsobené právě jím) a trochu doladil sbírání proudu, nicméně ten motor sám o sobě stojí za ho... nic a opravdu s ním kouzla dělat nejdou (proto i nejnižší rychlost vlastně není moc nejnižší, rozhodně to není žádné plazení se). Mám připravenou část dílů na stavbu nového pojezdu s hnaným všemi nápravami, z toho střední by měla být napevno v rámu, krajní obě volné, vypružené, na celé sestavě by měla být usazená nějaká menší Mashima, a mohlo by vyjít i celkem dost místa pro zátěž (samosebou že z olova). Nicméně zatím mi stále chybí nápravové převodovky, a hlavně skříň na tu rosničku, takže zatím vše odpočívá coby myšlenka velice blízko k realizaci :lol: .
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1689
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Bedlisch » pon 13 úno, 2017 8:51 pm

Dle návodu, co na něj odkazuje Radek, tak vybíjecí odpor slouží vybítí kondenzátoru a vlastně vypnutí dekoderu, ABC zastavování by to ovlivňovat nemělo. Ostatně v i v návodu je psáno, že jej není až tak třeba jej osazovat. Pro ABC zastavování je důležitá ta svatá trojice: nabíjecí odpor, tluvivka, kondenzátor. Ono je to vcelku i logické, neb při použití superkondenzátoru by loko nezastavila na ABC úseku ani s vybíjecím odporem.
Ad stabilizátor v dekoderu: Já bych si osobně tipnul, že tam žádnej stabilizátor před powerpackem není (vyjma MX645 a MX633), neb kondenzátory se musí dimenzovat na napětí v kolejích. Samozřejmě nepočítám stabilizátor 5V pro PIC. Ale ruku do ohně za to nedám :)
Ještě odpověd pro Radka, superkonendezátor se zapojuje stejně jako normální plný powerpack, jen se musí nabíjecí odpor řádně dimenzovat, aby se neupekl. Zkoušeli jsem zapojit 3 superkondenzátory zapojený seriově každý na napětí 5.5V. fungovalo to normálně, je to trvalo, než se to nabilo.
Napadlo mě udělat test, jestli se liší použití powepacku jen s odporem, nebo kompletně zapojené, v tomto případě bez vybíjecího odporu. Výsledek je na videu, k dekoderu je připojení i hrníčkový motor spuštěný na cca 30%, ten má má však na prázdno malou spotřebu. Dekoder je zvukový ZIMO MX648. Vypnutí centrály je dobře slyšet dle cvaknutí relátka. https://youtu.be/JFpI0xUhYHM
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Jiřik » sob 18 úno, 2017 12:06 pm

Na úvod chci poděkovat moderátorovi, že se vše vysvětlilo a navrátilo do původního stavu.
Trošku jsem pokročil na boudě. Netřeny obroučky světel, vlepen ventilátor a stříknuto lesklým lakem. Až vše zaschne a budu mít čas, přijdou na řadu obtisky.
P2189994.JPG

P2189993.JPG

Jiřik.
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod jamik22 » ned 19 úno, 2017 11:28 pm

Náhodou jsem narazil na tyto německé stránky kde nabízejí materiál pro power pack - kondenzátory i další součástky
http://shop.1001-digital.de/product_info.php?products_id=83
http://shop.1001-digital.de/product_info.php?products_id=30
při použití flexi pásku
http://www.ebay.de/itm/0-07-cm-30x-ultraflexible-Streifen-Platine-500mm-0-1mm-dunn-2-Leiterbahnen-/371790526797
se to dá zastavět do řady loko.Našel jsem i typ, že to lepí tavným lepidlem pod střechu kabiny
Cena je zajímavá.
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Kajinek11 » ned 19 úno, 2017 11:41 pm

Mohl bys vysvětlit, co je všechno z toho potřeba koupit?

Chapu dobre, ze na techto strankach nabizeji zvukove dekodery za pouhych 55 EUR? Mate s tim nekdo zkusenosti?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod fulda » pon 20 úno, 2017 7:44 pm

Tady čtu, že ten kondenzátor má kapacitu 100 µF / 16 V
Tak k tomu si myslím svoje.
Každopádně keramické kondenzátory s hustou strukturou vrstev velice rychle ztrácejí kapacitu při stejnosměrném náboji, takže se rozhodně nehodí pro ukládání energie.

Kajinek11 píše:Mohl bys vysvětlit, co je všechno z toho potřeba koupit?
Z tohoto raději nic.

Kajinek11 píše:Chapu dobre, ze na techto strankach nabizeji zvukove dekodery za pouhych 55 EUR? Mate s tim nekdo zkusenosti?
Pro dekodéry D&H je to spíš běžná cena. U výrobce stojí 60€.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4910
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod jamik22 » pon 20 úno, 2017 8:14 pm

keramické kondenzátory s hustou strukturou vrstev velice rychle ztrácejí kapacitu

Doufal jsem, že Fulda zareaguje. Dík :)
Stejný názor má i autor jiného řešení
https://www.fischer-modell.de/tt-modelle.php
Klasické řešení s tantaly, není tak malé, ale i velký lenoch si z toho poskládá jednoduše sestavu, které se vejde do volného místa. Do kabiny Rosničky pořád vyhovuje. Navíc tam má "udělátko", které umožní programování CV bez odpojení Power packu.
jamik22
 
Příspěvky: 481
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Rudolf » pon 20 úno, 2017 8:57 pm

Hlavní problém s velkými keramickými kondenzátory je, že mají kapacitu silně závislou na napětí.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 921
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků