Rosnička po sté...

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Kajinek11 » úte 21 úno, 2017 6:53 am

Prosím vás pro nás začátečníky v DCC:

Dekodéry D&H tedy nedoporučujete, proč?

Jaou kompatibilní se ZIMO a půjdou provozovat společně s nimi na kolejišti?

Když je kapacita kondenzátoru závislá na napětí, tak proč to vadí, když napětí je dané a můžeme si ho nastavit jak potřebujeme?

MOHL BY TO NĚKDO SHRNOUT CO JE TEDA IDEÁLNÍ PRO NAŠINCE ABY MU ROSNA JEZDILA CO NEJLEPE A BYLY KOMPATIBILNI S DCC ROCO.

Díky
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Radek Strnad » úte 21 úno, 2017 7:41 am

Nevím, co chceš slyšet?????? Vždyť už snad všechno důležité bylo napsáno, vyzkoušeno, vyfoceno, natočeno. Každý si může vybrat, jakou cestou půjde. Už bych to dál nekomplikoval nebo z toho bude totální guláš. Co si představuješ pod pojmem DCC Roco???? Booster + MM nebo z21 nebo Z21???? Předpoklad bezpečného použití packu s kondenzátory pro napětí 16V je možnost regulace kolejového napětí. Pokud booster dává 20V a více, tak by se to některým kodenzátorům nemuselo líbit. Pak je lepší zvolit kondenzátor pro napětí 25V. Bohužel, je větší a potřebné kapacity nemusí být z prostorových důvodů dosaženo. Potřebná kapacita je podle mých zkušeností 1000uF. Zkoušel jsem 470uF a je to málo. Lépe než 2x470uF mi funguje 1x1000uF. Vyzkoušeno pro klasické dekodéry(u mně Lenz Gold mini, fungoval mi i Kuehn N045, kolega TTmili to má vyzkoušené na Zimo). Pro zvukové Zimo je těch 1000uF skoro málo(lepší tedy než nic) a bylo by potřeba ideálně nějakých 1.500- 2.000uF. Ovšem musel by se najít někdo, kdo to do mašiny nasouká a vyzkouší. Těm keramickým miniaturám 100uF také nevěřím. Aby byly k něčemu, muselo by se jich použít 20ks a nevěřím, že by taková sestava byla schopná dodávat byť jen 0,5sec maximální kapacitu(bude tam spousta pájených spojů a nejsem si jist, jestli se budou všechny nabíjet a vybíjet stejně) . Samozřejmě budu rád, pokud to někdo vyzkouší a podělí se s ostatními o zkušenosti. Pokud by to fungovalo, byla by to další cesta.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod fulda » úte 21 úno, 2017 9:27 am

Kajinek11 píše:Dekodéry D&H tedy nedoporučujete, proč?
Takhle jsem to nemyslel.
Myslel jsem to tak, že nedoporučuji nakupovat na webu, který buď neví co prodává a nebo lže.

Dekodéry D&H většinou fungují, jeden jejich nedostatek je, že nejsou v CZ oblíbené, takže se tu na ně těžko shání zvukové profily.
A druhý je, že špatně vyhodnocují pakety funkcí v případě, že následují okamžitě po paketu rychlosti a centrála má nejkratší možnou délku paketu. (zjednodušeně řečeno, blbnou jim funkce při provozu na Roco 10764 + MM), tam jsem chtěl zareportovat chybu a ještě k tomu nedošlo.

Kajinek11 píše:Jaou kompatibilní se ZIMO a půjdou provozovat společně s nimi na kolejišti?
Ano, to je princip norem - můžeš kombinovat jaké dekodéry chceš na jednom kolejišti.

Kajinek11 píše:Když je kapacita kondenzátoru závislá na napětí, tak proč to vadí, když napětí je dané a můžeme si ho nastavit jak potřebujeme?
To že je kapacita závislá na napětí většina slušných výrobců popisuje grafem. Náhodně ukáži dva datasheety:
První růžový graf vpravo nahoře: https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.906-117.1.pdf
Druhý graf vlevo na straně 25 https://www.gme.cz/data/attachments/dsh.905-207.1.pdf
A to nejsou grafy z tak hustých kondenzátorů jako je 100µF.
Můžeš si všimnout, že pokud je kondenzátor nabitý stejnosměrným napětím 15V, tak v případě, že je vyroben z materiálu Y5V, tak je jeho kapacita zmenšená zhruba o 65%, takže místo 100µF rázem dostaneš 35µF.

Nemluvě o tom, že v kolejišti se vyskytují napěťové špičky až 27V (bez ohledu na to, jakým napětím napájíš zesilovač) a to je o něco víc než tolerance kondenzátoru 16V.

Kajinek11 píše:MOHL BY TO NĚKDO SHRNOUT CO JE TEDA IDEÁLNÍ PRO NAŠINCE ABY MU ROSNA JEZDILA CO NEJLEPE A BYLY KOMPATIBILNI S DCC ROCO.
Za mne mohu konstatovat, že ideální jsou kondenzátory určené pro zálohování energie. Většinou se vyznačují nízkou hodnotou ESR. Úspěšně se nahrazují tantalovými kondenzátory. Třeba ten pack na který ukazuje jamik22 » 20 úno 2017, 21:14 bude o mnoho lepší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod TTmili » úte 21 úno, 2017 9:32 am

Osobně s dekodéry D&H nemám moc dobré zkušenosti, jsou takové tupé, nedá se na nich moc nastavit, vyladit je pro konkétní motor je vpodstatě nemožné. Fakt je, že jsem je měl pouze v bardokách MTB, nicméně ač to není zrovna ideální měřítko kvality, tak jiné dekodéry (Kuehn, Zimo) v nich vcelku i fungují. Nevím čím to, přemýšlím že bych ještě zkusil dát šanci některému z těch mikrodekodérů. Ale tohle spíš o tom kdo má jaké požadavky.
Co se kondensátoru týče, už to tu bylo tak nějak naznačeno, ale každý kondensátor se hodí na něco jiného. Vždy záleží na materiálu dielektrika, keramika má poměrně velký svod, nemá kdovíjaké izolační schopnosti, a řekl bych že pokud nejsou kondensátory nějak speciálně ošetřeny, tak že snad i nasává vzdušnou vlhkost (nemám ověřeno, ale zvlášť ty levnější mají tendence se při zapojení po letech rozletět). Klasické elektrolity jsou na to aby fungovaly jako zásobníky asi celkem klasika, ale může být po čase problém s elektrolitem, pokud se kondensátor přetěžuje tak se může nafouknout, pak už taky ztrácí vlastnosti. Suché elektrolity jsem osobně ještě snad nikde nepoužil, kdoví jak by se chovaly. Zato tantalové kondensátory mi přijdou asi nejvhodnější a řekl bych (naprosto subjektivně, ale ono to bude i o dekodéru), že při stejné kapacitě jsou na tom o něco líp než elektrolity. Nicméně se za to platí, a tvrdě, naopak to ty kondensátory umí vynahradit tím, že s nima jde dělat různé skládačky alá lego.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Pavel 152 » úte 21 úno, 2017 10:01 am

ELEKTROLYTY, ještě k životnosti, v elektronice po čase ty nafouklé, všiměte si, že měly nízkou teplotu. Viz výrobky z Číny, opraváři používají ty na vyšší teplotu, i kyž tam horko není. To boj za nízké náklady, Pak to nic nevydrží.
Pavel 152
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 09 led, 2011 5:24 pm

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Rudolf » úte 21 úno, 2017 3:18 pm

To, že je na kondenzátoru 105C, není zárukou, že je kvalitní. Závisí to silně na výrobci.

Jinak pro zajímavost, dekodéry D&H údajně začala dávat do svých modelů BRAWA.

Ruda
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod vmucha » úte 21 úno, 2017 4:10 pm

Rudolf píše:Jinak pro zajímavost, dekodéry D&H údajně začala dávat do svých modelů BRAWA.
Ruda


Ano je to tak.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Ferys » úte 21 úno, 2017 6:30 pm

Nestálo by za to řádně otestovat zvukové dekodéry D&H? Rád bych ozvučil i své zbývající modely, což u mě znamená úsporu cca 10 tis. oproti nákupu dekodérů Zimo. V podstatě ani nevyužiji plný rozsah zvukových funkcí (houkačka vlakvedoucího, pískování, broušení oblouků atd.), ale to asi není hlavním "problémem" výrobku D&H. Co na to třeba Jacek?
TT Ep. III/IV, DCC TC
Ferys
 
Příspěvky: 293
Registrován: pon 01 říj, 2012 11:02 am

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod fulda » úte 21 úno, 2017 7:47 pm

Rudolf píše:Jinak pro zajímavost, dekodéry D&H údajně začala dávat do svých modelů BRAWA.

Tak on D&H není úplně marnej, oni dlouhou dobu spolupracovali s Trixem a dělali jim dvorního dodavatele a vývojáře elektroniky. Celá řada jejich nápadů rozhodně stojí za úvahu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod fulda » úte 21 úno, 2017 7:50 pm

Ferys píše:Nestálo by za to řádně otestovat zvukové dekodéry D&H? Rád bych ozvučil i své zbývající modely, což u mě znamená úsporu cca 10 tis. oproti nákupu dekodérů Zimo. V podstatě ani nevyužiji plný rozsah zvukových funkcí (houkačka vlakvedoucího, pískování, broušení oblouků atd.), ale to asi není hlavním "problémem" výrobku D&H. Co na to třeba Jacek?

He he, to je hezké jak hledáš kde to okopírovat.
Ale D&H má přece vlastní stránky zvukových projektů, tak si kup nějaký dekodér a vyzkoušej si ho a pak nám dej vědět.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4892
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Jacek » úte 21 úno, 2017 11:41 pm

Ferys píše:...Co na to třeba Jacek?

Co Jacek, svoje zvuky si tvořím jen do Zimo a rozhodně nebudu zkoušet nic jiného. Stačí porovnat ukázky z výše uvedeného odkazu s mými, např. BR38, 52, 57, BR232 - http://www.jacek-modely.cz/zvukove-ukaz ... okomotivy/ a je asi jasné proč. Nemálo lidí po mě chtělo zvuky do jiných dekodérů s tím, že by přece stačilo to co mám jen "překlopit a hotovo". To je však nemožné, nelze čekat, že za cenu Trabanta budu mít Mercedes v plné výbavě. Doporučuji podívat se na manuály jiných výrobců, ESU např. má okolo pěti CV pro zvuky. Zimo jich má několik set. Když odmyslím nutnost kupovat jiný programátor a učit se úplně jiný systém, výsledek by byl jako silně očesané demo projektů Zimo, takže to ani náhodou :D
To taky vede k zamyšlení nad těmi obrovskými cenami dekodérů. V minulosti někteří jedinci slibovali svoje vlastní zvukové dekodéry do pětistovky, apod. Ty dekodéry asi nebude složité vyrobit, dejme tomu, že výrobní cena je pár centů. Ale co těch několik set CV? Nějaký tým lidí to musí vyvíjet a zadarmo asi nepracují, firmware je to nejnáročnější, bez něj sebelepší dekodér nic nebude umět, proto se asi žádné levné české dekodéry nekonají.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Jiřik » čtv 23 úno, 2017 2:21 pm

Ahoj,
obtisky jsou na místě a přestříknuty polomatným lakem. Teď příjdou na řadu drobné nedodělky a potom patina...
P2239997.JPG

Jiřik
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Jiřik » čtv 23 úno, 2017 5:30 pm

Pomalu začínám věřit, že to dodělám a bude to i ke koukání... :mrgreen:
Skušební sesazení.
P2230009.JPG

P2230010.JPG

Jiřik.
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 23 úno, 2017 6:00 pm

Bezva, a pak že jsi pomalý.. :-) jde Ti to od ruky.. Dobrá práce, jen tak dál..
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Rosnička po sté...

Příspěvekod Jiřik » pon 27 úno, 2017 5:15 pm

Zas taková rychlost to není. Příjde období a zas na to měsíc nesáhnu... :roll:
První pokus o patinu:
P2260037.JPG

P2260039.JPG


Jiřik.
http://jirik581.rajce.idnes.cz/
TT jako koníček pro zábavu...
Jiřik
 
Příspěvky: 255
Registrován: ned 26 srp, 2012 7:05 pm
Bydliště: kousek od Hořic

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků