Velikost H0/TT u budov

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Velikost H0/TT u budov

Příspěvekod OndraR » pát 18 lis, 2016 8:52 pm

Zdravím,
dotaz sice souvisí i s H0, ale já stavím TT kolejiště tak se ptám tady. Často vidím u budov, například rodinných domů, modelovou velikost H0/TT, případně TT/H0, ale předpokládám že na pořadí nezáleží. U komponent krajiny jako jsou např. stromy to celkem chápu. Ale u staveb mi to příjde zvláštní. Má s tím někdo zkušenosti? Jsou tyto stavby bez problémů použitelné na TT kolejišti aniž by vypadaly "přerostle"? Nebo je větší jistota vsadit u budov jen čistě na jednu velikost?
Děkuji.
OndraR
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned 31 črc, 2016 10:20 am

Re: Velikost H0/TT u budov

Příspěvekod PaMi » pát 18 lis, 2016 9:06 pm

Z vlastní zkušenosti (TT) mohu říct, že ve vzdálenějších místech od pozorovatele anebo samostatně stojící stavby (např. dům nebo kůlna na louce) je toto měřítko plně vyhovující.
V místech kde dochází k přímé konfrontaci s velikostí lokomotiv a vagonů je tento rozdíl viditelný a pro mnoho lidí může být rušivý, resp. neakceptovatelný.
Toto je MŮJ OSOBNÍ názor.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Velikost H0/TT u budov

Příspěvekod nalini » pát 18 lis, 2016 9:24 pm

Papírově by to mělo být kompromisní, tedy něco jako 1:100. To co jsem viděl v reálu se však více blíží H0 nežli TT. Jak píše PaMi, opravdu záleží na tom "co a kde". Za sebe doporučuji vsadit pouze na TT.
nalini
 
Příspěvky: 100
Registrován: ned 10 led, 2010 9:45 am

Re: Velikost H0/TT u budov

Příspěvekod j p » sob 19 lis, 2016 11:29 am

Pred padesati (a vice) lety se hodne domecku pro HO delalo ve zmensenem meritku, nektere byly ve vyse zminenem 1:100 a nektere dokonce v 1:110. Duvodem byl omezeny prostor domacich kolejist. A tak se jeste dnes daji najit stavby vhodne pro TT, ktere byly puvodne vyrobeny jako HO - i u vyrobcu, kteri se nikdy velikosti TT nezabyvali. Napriklad Heljan.
Priklad: http://www.sporskiftet.dk/sites/default ... tation.jpg
Velikost TT: 1. Pennsylvania Railroad 1940-1960 2. CSD 1946-1993
j p
 
Příspěvky: 442
Registrován: čtv 30 pro, 2010 1:54 pm
Bydliště: Dansko

Re: Velikost H0/TT u budov

Příspěvekod munro » sob 19 lis, 2016 10:23 pm

Budovy 1:100 lze docela dobre vyuzit u mensiho kolejiste v H0, umistenim dale od pozorovatele se da udelat falesna perspektiva vetsi hloubky.

Dokonce se to da provest i v TT - do pozadi dat N-kove stavby

viz. http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi. ... 7&kat=p_02
Klub železničních modelářů DDM Jednička Dvůr Králové nad Labem

http://kzm.717.cz/
munro
 
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 01 črc, 2010 12:51 pm

Re: Velikost H0/TT u budov

Příspěvekod OndraR » ned 20 lis, 2016 10:54 am

Díky za odpovědi, podle výše uvedeného budu tedy radši vsázet na jistotu, tedy klasické TT. Kolejiště bude docela malé takže se na něm nenajde místo které by bylo nějak výrazněji vzdálené od pozorovatele nebo vzdálené od tratě respektive projíždějících vlaků Ale jak jsem psal, předpokládám že u vegetace je to celkem jedno takže tam H0/TT klidně budu brát..
OndraR
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned 31 črc, 2016 10:20 am

Re: Velikost H0/TT u budov

Příspěvekod hank » ned 20 lis, 2016 11:10 am

OndraR píše:...předpokládám že u vegetace je to celkem jedno takže tam H0/TT klidně budu brát..


Dobře děláš, spousta lidí se bůhvíproč bojí vysokých stromů na kolejišti. Staré listnáče mají 15 - 20 m, topoly i víc, vzrostlé smrky přes 30.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Velikost H0/TT u budov

Příspěvekod lachttan.bastr » ned 20 lis, 2016 5:52 pm

OndraR : Díky za odpovědi, podle výše uvedeného budu tedy radši vsázet na jistotu, tedy klasické TT. ..

No i domy jsou různě velké. Já osobně to řeším, aby člověk prošel dveřma. 1,80 m, běžná výška i dveří = 15 mm v TT.
Velikost středu = TT = Top Technik = vrchol techniky!
lachttan.bastr
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv 30 črc, 2009 4:54 pm
Bydliště: Brno


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků