Fotodioráma

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Fotodioráma

Příspěvekod Trainmaniak » úte 30 srp, 2016 2:33 pm

Pro účely focení modelů především do recenzí (ale nejen do nich) jsem si postavil nové zjednodušené dioráma. Článek o vzniku naleznete na http://www.trainmania.info/diorama.html#diorama_13. Třebas to nějakého dalšího "fotiče" trochu inspiruje. :)

16.jpg
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1459
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Tomáš » úte 30 srp, 2016 4:20 pm

Je to užasný :!: Máš na tyto věci opravdu talent!
Měl bych dotaz: píšeš,tam o té tapetě,kterou máš třeba v tom fotoboxu. "Firemní tapeta". Dá se to někde běžně sehnat? Pořád přemýšlím nad tou tapetou za kolejiště a možná právě toto by mohlo stačit.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Trainmaniak » úte 30 srp, 2016 5:21 pm

Tome, ta tapeta je kupovaná v běžném obchodě s papírnickými potřebami. Hlavně ať je matná. A údajně, což by asi Tobě vyhovovalo víc, se dělá i samolepící tapeta s oblohou, s mraky. MNitka ji má na svých fotkách, např. zde: http://www.mnitka.com/bozi-muka/. Zkus mu napsat pro více informací, já už si to přesně nepamatuji: http://www.mnitka.com/kontakt/
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1459
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Fotodioráma

Příspěvekod ladiznet » úte 30 srp, 2016 7:18 pm

Chtěl bych se zeptat ohledně zachycení souprav fotoaparátem. Při focení nemohu docílit ostrosti celé soupravy (třeba když fotím z úhlu, fotku se mi podaří zaostřit na lokomotivu a vagony jsou již rozostřené).
Jaké nastavení (a metody focení) používáte, abyste docílil tak hezkých a ostrých fotek? Mám Nikon D90.
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Fotodioráma

Příspěvekod MkTT » úte 30 srp, 2016 7:41 pm

ladiznet píše:Chtěl bych se zeptat ohledně zachycení souprav fotoaparátem. Při focení nemohu docílit ostrosti celé soupravy (třeba když fotím z úhlu, fotku se mi podaří zaostřit na lokomotivu a vagony jsou již rozostřené).
Jaké nastavení (a metody focení) používáte, abyste docílil tak hezkých a ostrých fotek? Mám Nikon D90.

Je třeba nastavit na fotoaparátu co nejvyšší clonu. Pozor ale na to, že čím vyšší clona, tím delší je expozice. Je proto vhodné fotografovat za dobrých světelných podmínek. Také by se mělo ostřit na hyperfokální vzdálenost. http://digiarena.e15.cz/jak-vyuzit-ostr ... vzdalenost
Je také vhodné používat na fotografování spíše širokoúhlý objektiv než teleobjektiv.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Trainmaniak » úte 30 srp, 2016 8:14 pm

Tak já mám obyčejný ultrazoom 8 let starý, případně fotím podobným novějším. Ostrost celé fotky je dána tím, že nafotím několik snímků, mezi nimiž přeostřuji. Takže mám každé místo na nějaké fotce ostré. Pak to proženu Helicon Focusem, on mi vybere ze všech fotek jen ostrá místa a spojí do jedné celé ostré fotky. V 90 % je to bez chyby, v 9 % s drobnou řešitelnou chybou a 1% jsou fotky, které mi nevyhovují. Je to však většinou dáno špatným nafocením, protože mi nějaké místo chybí. Před časem jsem zpracoval článek o focení: http://www.trainmania.info/fotografovani_modelu.html - odstavec Hloubka ostrosti, ISO, čas, světlo, expozice se věnuje i této záležitosti.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1459
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Fotodioráma

Příspěvekod ladiznet » stř 31 srp, 2016 6:05 pm

Děkuji za odpovědi. Články nastuduji a vše řádně vyzkouším!
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Tomáš » stř 31 srp, 2016 7:12 pm

Jo,tak tu mráčkovou tapetu samozřejmě znám. Mají ji tady a dělá se v š. 45 a 90.
http://www.tapety-folie.cz/samolepici-t ... m/d-75034/

Ono takových obrázků oblohy je na netu spousta,tak jsem myslel,že používáš něco speciálního.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Fotodioráma

Příspěvekod ladiznet » ned 04 zář, 2016 3:38 pm

Tak jsem testoval metodu zaostřování na různá místa a fotku přikládám. Výsledek není úplně ideální a nejsem s ním spokojen. Jsou vidět "hluchá místa" ale pro začátek jsem si alespoň osahal tuto metodu. Světla jsem tentokrát nepoužil. Foťák jsem měl na stativu a fotil jsem se zoomem ze vzdálenosti cca 1 - 1,5m.

Obrázek
www.usTTi.cz - ústečtí modeláři
Uživatelský avatar
ladiznet
 
Příspěvky: 692
Registrován: sob 25 črc, 2009 4:04 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Trainmaniak » pon 05 zář, 2016 4:26 am

A čím jsi spojoval?

Problém může být u některých fotoaparátů, že nabízejí malý počet ostřících bodů. V takovém případě je nutno si pomáhat třeba tyčí. Ostřící bod nechat stejný, ale tyč vždy v jeho rámci posunout o kousek dál. Po zaostření a stisknutí spouště ji pak dát pryč. Používám samospoušť na dvě sekundy, takže je na to čas. Navíc při horších světelných podmínkách je samospoušť téměř nezbytná, neboť jinak si s aparátem může člověk pohnout, i když je na stativu. Může pak vznikat i pohybová neostrost, která výsledek zkazí, i když tam hluchá místa nejsou.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1459
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Fotodioráma

Příspěvekod TomasM » pon 05 zář, 2016 12:34 pm

ladiznet píše:Tak jsem testoval metodu zaostřování na různá místa a fotku přikládám. Výsledek není úplně ideální a nejsem s ním spokojen. Jsou vidět "hluchá místa" ale pro začátek jsem si alespoň osahal tuto metodu. Světla jsem tentokrát nepoužil. Foťák jsem měl na stativu a fotil jsem se zoomem ze vzdálenosti cca 1 - 1,5m.


Jakým to bylo foceno objektivem (podle vzdálenosti tak ohnisko 150-200 mm?)? Vhodné je použít clony 10 až 13 a zaostřovat manuálně přes Live-view při zvětšeném obraze na displeji. Při zaostřené vzdálenosti 1 m a ohnisku 150 mm bude hloubka ostrosti s clonou f/11 cca 2 cm (kalkulačka). V takovém případě bych při focení pod úhlem 45° ostřil tak na každý druhý pražec a potom bude jistota, že by vše mělo být ostré.

To že kratší ohnisko má menší hloubku ostrosti není pravda! U delších ohnisek dochází k většímu oddělení pozadí, ale při záběru na stejný objekt (z různé vzdálenosti) je hloubka ostrosti stejná (podobná, záleží na konstrukci objektivu)
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: Fotodioráma

Příspěvekod VojtikJ » pon 05 zář, 2016 5:35 pm

asi tak...
zaostřit cca aspoň 1/3 modelu od fotoaparátu. Fotit ze stativu, delší čas , větší clona a lepší světelný podmínky. Velká clona = delší čas. Nejlepší by bylo kdyby před světelným zdrojem byla bílá látka nebo papír, líp se světlo rozprostře. Na blesku "difuzér".
Jak bylo psáno, když je možnost ostřit ručně, využil bych toho. Pokud je problém se stativem že není dost pevný a je dostupná zrcadlovka. Využil bych možnosti delšího času(dálková spoušť) a sklopení zrcadla, přeci jen to cvaknutí taky trošku zahoupe s foťákem a lehčí/ vratký stativ s tím bude mít problém.
Člověk si řekne fotka je lehká to zvládne každý, no není tomu tak.
Šašci
VojtikJ
 
Příspěvky: 564
Registrován: stř 11 led, 2012 8:35 pm

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Zlámalík » čtv 08 zář, 2016 8:09 pm

Pánové, s dovolením se též zapojím. S Trainmaniakem používáme tentýž software - Helicon Focus. Existuje i jiný, zdarma, jmenuje se Combine ZP (popis zde nebo na Želpage), výsledky jsou podobné.

Podmínky - dobré nasvícení (aby byl záběr bez šumu), nefotit věci úplně u foťáku a fakt pevný stativ. Zaostřuju manuálně postupně skrz celou scénu, typicky tak 10 - 12 záběrů, aby se mi pole ostrosti jednotlivých fotek překrývaly. Fotím na samospoušť (1 sec), šla by i dálková, nesmíte si do toho drcnout. Při vyšších clonách lze jít na méně záběrů, ale nemá to cenu, složí to software, tak co si kazit obraz. Zkoušel jsem zrcadlovku (Nikon D70), ale dělalo to hrozný obraz - kvůli velké čočce se záběry opravdu blízko u objektivu jevily jako zabrané z různého směru a nešly složit. Takže jsem přešel na "polokompakt" Nikon P7700, ten krom toho, že skvěle kreslí, má i menší čip, tedy větší hloubku ostrosti a pro daný účel to vychází o mnoho líp.

K nasvícení - VojtikJ zmiňuje difuzér, ale záleží na požadované scéně. Na prokreslenou zřetelnou fotku do katalogu jo, ale když simuluju mašinu venku na slunci, pražím - proti všem zásadám - do scény stavebním halogenem 400 W asi z metru a půl napřímo. Jo, a fotím zásadně v noci, kdy se mi do focení nemíchá denní světlo kvůli vyvážení bílé.

Pozadí - jak kdy. Dá se kompletně vložit v Photoshopu, nebo vytisknout na kartón a vyfotit s modelem, tady dokonce je vytištěné a vyfocené pozadí ze dvou částí, jedna vlevo vzadu v ose koleje a druhá KOLMO na ni vpravo podél staniční budovy (a poznáte prd ;-)), nebo lze využít skutečný les. V galerii najdete i další, skládané i neskládané fotky, i záběr "making of".

Náročnost? Jeden večer focení, dva večery editace. Třeba ale budete šikovnější...
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1780
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Zlámalík » čtv 08 zář, 2016 8:35 pm

Ještě přidám dvě ukázky - screenshoty z prgramu Helicon Focus.

První ukázka je zrovna jedna z odkazovaných v příspěvku výše. Nasvícení je více z dálky kvůli rovnoměrnějšímu osvětlení kartonového pozadí, když jedna část stojí vzadu a druhá vpravo, kolmo na první. V horní polovině obrázku vidíte předposlední dílčí záběr, tedy zaostřený dozadu, a to bez úprav. V dolní polovině jsou šedými tóny odstupňované použité ostré části jednotlivých záběrů tak, jak si je program vybral. A vidíte, že kvůli šumu jsou přechody rozházené. Tzn. do zpracování se dostaly i části mimo optimální ostrost, což může kazit výsledek.

Na druhém obrázku je jiná scéna, lépe nasvícená, využívající více dílčích záběrů s mnohem čistšími přechody.

Zkoušejte, laborujte, nebojte se toho.
Přílohy
HF_šum.jpg
HF_čistý.jpg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1780
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Tomáš » pát 09 zář, 2016 7:32 am

:oops: Asi jsem natvrdlej,ale nějak tomu nerozumím
Postavím si nějakou scénu. Tu dobře nasvítím. Foťák postavím na stativ. Fotím s makrem? Nastavím velkou clonu. Takže můžu fotit s prioritou clony? Max mám F7.6. Tohle mi je ještě asi jasný. Ale jak mám donutit foťák aby mi ostřil různý body na objektu? Když namáčknu spoušť a ostřím,tak to vždy ostří střed,nebo se to udělá automaticky. Musím něco změnit?
Pak nafotím několik fotek,pouze se změněným bodem ostření a proženu to tím softwarem?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: proky1 a 11 návštevníků