Fotodioráma

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Trainmaniak » pát 09 zář, 2016 7:57 am

Předpokladem je, že svůj foťák umím ovládat a vím, co umí. Musí umět přeostřovat. Při přeostřování je ideální si ještě zamknout expozici, aby byly všechny fotky stejně exponované. Pokud přeostřovat neumí, dá se to někdy ošulit tím, že do ostřícího bodu dám třeba tyčku, kterou vždy o kousek posunu. Před expozicí ji samozřejmě dám pryč, na to ty dvě sekundy samospouště stačí. Ale záleží na scéně, ne vždy to lze.

Abych to shrnul, řekněme, že je k tomu potřeba alespoň základní fotografické vzdělání a umění a dobrá spolupráce mezi fotografem a aparátem, musí se spolu důvěrně znát. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Zlámalík » pát 09 zář, 2016 10:23 am

Vy jste spolu (se svým foťákem) nehovořili? ;-)

Tomáši, jsou foťáky (Lumix), které umí vybrat bod ostření z náhledu na displeji, jsou jiné, které umí ostřit manuálně. To je jedna věc. Ostření lze obejít tou destičkou/klackem, vsunutým do záběru.
Použití makra závisí na sestavě scény, clonu nastavíš pevnou, ani nemusí být moc velká - nepotřebuješ to mít ostré celé, stačí ti ten kousek, kam máš zaostřeno, řekněme 1/10 hloubky scény. Velká clona špatně kreslí, já cloním tak na 5,6 apod. To, na co jsem já v pozdních hodinách včera zapomněl a Trainmaniak správně dodal, je zámek expozice (AE-L). Protože všech těch osum, deset fotek musí mít shodně nastavenou expozici. Jinak se ti nastaví expozice dle bodu zaostření, ale to bude zaručeně jinak vpředu a vzadu.

A i když vše sestavíš pečlivě a budeš vědět jak na to, počítej s tím, že pár pokusů nevyjde - protože se ti do záběru dostane něco, co tam vadí, čeho by sis normálně nevšiml (i oko ostří jen někam a ostatní pomíjí), co v 3-D vnímání ignoruješ a co se na papíře/displeji jeví divně... No nemysli, není to zas taková pr..l .-)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Tomáš » pát 09 zář, 2016 10:52 am

:oops: :oops: Tak jsem zjistil že tam tu funkci bodové zaostřování mám. I tu blokaci expozice tu umí. Je to starý olympus uz. Už ho moc nepoužívám,jako běžný konzument si vystačím s mobilem. Tak dobiju baterky,"odfouknu z něj prach" a začnu zkoušet.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Fotodioráma

Příspěvekod milan ferdián » pát 09 zář, 2016 10:57 am

Tomáš píše::oops: :oops: Tak jsem zjistil že tam tu funkci bodové zaostřování mám. I tu blokaci expozice tu umí. Je to starý olympus uz. Už ho moc nepoužívám,jako běžný konzument si vystačím s mobilem. Tak dobiju baterky,"odfouknu z něj prach" a začnu zkoušet.

Tomáši,ale s citem. :wink:
Milan
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Trainmaniak » pát 09 zář, 2016 3:42 pm

Tome, pak se pochlub výsledkem.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1463
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Tomáš » stř 30 lis, 2016 5:43 pm

Tak učinil jsem první krok a to,že jsem vyrobil "fotobox" se slušným osvětlení.Ještě tomu musím dodělat to obláčkový pozadí. Vyčetl jsem,že tohle je zklad a rozdíl je vidět jednoznačně. Foto v osvětlením a bez,mluví za vše. Takže teď už se jen naučit s tím softem a hurá do akce :)
Přílohy
WP_20161130_16_33_20_Pro_LI.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Tomáš » pát 09 pro, 2016 9:51 am

Přátelé,je nějaký ten software v češtině? Klidně i placený. Ja AN neumím a neustále používat překladač mě nebaví. Ď
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Fotodioráma

Příspěvekod Peter » sob 04 úno, 2017 9:21 pm

No a kde to celé dáte vytlačiť (vo fotoslužbe, alebo v nejakej tlačiarni na plagáty?), a hlavne koľko vytlačenie takého niečoho stojí?
(ČSD - N, TT, H0)
Uživatelský avatar
Peter
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon 03 zář, 2012 1:36 pm

Předchozí

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků