Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - názory

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod Ossi » čtv 12 črc, 2012 9:55 pm

Sleduji zde názory na barvu použitou na Hektora 0139. Řídit se fotografiemi nemá smysl. Barevné podání je vždy "ujeté" od skutečnosti a nemusí to být je díky stáří fotky. Sám jsem fotil na diapozitivy, které už z principu měly větší barevnou stálost, nehledě na tovární zpracování nafocených filmů. Za "komárů" se daly sehnat akorát filmy Foma a východoněmecké Orwo. Foma měla podání do teplých barev, Orwo spíše do studených. Na tuzexové materiály jsem jako študák neměl. Dalším problémem byla i barva světla. Ráno, v poledne, odpoledne a večer byly barvy pokaždé jinak podané. V procesu negativ-pozitiv se korekce barev vyrovnala korekčními filtry při zvětšování. Věrnost podání přinesl až digitál. Můj dojem je, že u Tilligů sáhli po fotce Hektora pro Irák, ten byl přece jenom o něco světlejší. Ještě jednu poznámku k výše uvedené T324.001 ; tovární pojezd by se musel upravit kvůli šířce. Kabina a rám byla široká jen 2700mm, čelník 2000mm a kapoty 1500mm. Shodná byla jen délka. Jinak věřím, že už by někdo lept vyráběl, vzhledově podobná T444.0 se vyrábí. Ossi
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod _lt_ » pát 13 črc, 2012 4:37 am

TTmili: Rozhodně jsem to nemyslel zle. Jen utvrzuji co píšeš o zelené na fotkách, dělá to z ní prostě černou. Jen doplňuji můj postřeh že i z tvé i z jiné fotky je vždy vidět že je zelená. Třeba fotka na prototypech http://www.prototypy.cz/zobrobr.php?fil ... 53143a.jpg je víc černá, ale pořád je poznat že jde o zelenou, viz srovnání s vedle stojící T478.3022 která byla taky zelená jak smrkovej les.

Myslíš tuhle že chceš dělat?
http://www.flickr.com/photos/robokubo/3603658737/
Tady vypadá asi nejzeleněji :)

Co se týče hektora, tak u toho je té hráškové zelené škoda, ale s tím už nikdo nic nenadělá a je jak je.
_lt_
 
Příspěvky: 162
Registrován: úte 19 čer, 2012 11:46 am

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod carodej » pát 13 črc, 2012 6:00 am

Ossi píše: .... Sám jsem fotil na diapozitivy, které už z principu měly větší barevnou stálost, nehledě na tovární zpracování nafocených filmů. Za "komárů" se daly sehnat akorát filmy Foma a východoněmecké Orwo. Foma měla podání do teplých barev, Orwo spíše do studených. Na tuzexové materiály jsem jako študák neměl. Dalším problémem byla i barva světla. Ráno, v poledne, odpoledne a večer byly barvy pokaždé jinak podané. V procesu negativ-pozitiv se korekce barev vyrovnala korekčními filtry při zvětšování. Věrnost podání přinesl až digitál. .......


Nooo, s tou poslední větou bych si dovolil dost polemizovat. U spousty digi foťáku je vyvážení bílé a barevnost dost o ničem a závisí značně od světla a expozičního režimu. Hlavně kompakty fungující jako rodinné dovolenkové foťáky produkují pastelové superfotky, které s realitou mají někdy dost málo společného.
Jinak z filmu za soc.éry se v pohodě daly sehnat (kromě Fomapanu a ORWA jak píšeš) FUJI diaáčky a AGFA negativy, které měli dost věrné podání barev. Byly sice dražší ale kvalitní. Spracování filmu barevné chyby do procesu nevnášelo, spíše výsledné fotky dost značně ovlivňovaly špatně nakalibrované Fotolaby ve sběrnách. Tam byl šílený rozptyl ... jednou jsem tam ze srandy vyfotil a dal udělat barevnou kalibrační tabulku u 3 ruzných labu ... výsledek byl příšerný - ani v jednomse netrefili na originál. :D
Takže z fotek z té éry mužeš bezproblému odhadnou systost barvy ale ne barevnost. Ale svetlezelená od tmavězelené se dá rozlišit určitě. Tmavězelená od olivové už problematicky.
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod Radek Strnad » pát 13 črc, 2012 7:06 am

Ano,poslední věta kolegy carodeje je jasná.Tedy se opakuji znovu,že tmavě zelenou nelze nahradit světlou zelenou.Může být použita jiná tmavě zelená,o které tu pak můžeme ještě polemizovat,ale cokoliv jiného výslednou modelovou hodnotu mašinky kazí.Nic víc-nic míň. :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod Scoot » pát 13 črc, 2012 8:46 pm

Je to škoda...ale tohle je taky dobrý.
Už se moc těším na Hektora v Najbrtu :D
http://www.youtube.com/watch?v=bU7on30FW2Y
Scoot
 
Příspěvky: 166
Registrován: pát 18 čer, 2010 8:40 am

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod Ossi » pát 13 črc, 2012 9:42 pm

Plně souhlasím s tím, že na model "Agrárníka" měla být použita tmavší zeleň. Proto jsem též uvedl, že mám dojem, že u Tilligů vycházeli z fotky DES3000 pro Irák ve světlejší zeleni. Každopádně model světlá barva degraduje. Připadá mi, že výrobci (nejen Tillig) vůbec neberou věrnost oproti předloze. Viděl z Vás někdo skutečného Hektora 0140 v modrém nátěru I. - III. série? A přesto se model vyrábí. Pokud by obdržel například číslo 0137 a pensylvánské podvozky, bylo by to jiné kafe... Téma okolo modelové věrnosti bylo na fóru již x-krát probíráno. Momentálně si vzpomínám na vozy Y od Tilliga (popisy), Ragulina 679.2 od Roca (pouhé přeznačení 132 DR, to páté okno na strojovně výrobce vůbec "netankovalo"), o párách (ex 56, 86 DR) nemluvě... Co se týká digitálu a jeho barevného podání, vždy mám ve zvyku dorovnat si podání bílé pomocí listu kancelářského papíru, který mám složený v brašně vedle foťáku. Ona totiž teplota chromatičnosti (barevná teplota dopadajícího světla) dokáže pěkně barvy rozhodit. I proto se vyrábějí filmy pro denní (vyladěné na teplotu světla 6000K) a umělé (2800K) světlo. Pokud ovšem někdo fotí při automatickém vyrovnávání bílé, je jasné, že foťák může bílou "vidět"jinak, než oko fotografa. Já sám používám šestimegový ultrazoom Panasonic FZ7, a to už není nějaký Hi-end přístroj. Má však možnost plně řídit expozici včetně barevného podání. Proto mi vyhovuje. Fotky z dovolenkových "krabiček na mýdlo" - budiž, ale kvalita závisí na náhodě. Ono kdysi se mi podařilo z Pionýra a Coriny taky udělat pěkné fotky. Na seriózní práci bych si je ale nevzal. Tam sloužila Praktica a dva FEDy ("obšlehnutá" Leica - Made in USSR pro vojenské účely) Ossi
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod j p » pát 13 črc, 2012 9:50 pm

Radek Strnad píše:Ano,poslední věta kolegy carodeje je jasná.Tedy se opakuji znovu,že tmavě zelenou nelze nahradit světlou zelenou.Může být použita jiná tmavě zelená,o které tu pak můžeme ještě polemizovat,ale cokoliv jiného výslednou modelovou hodnotu mašinky kazí.Nic víc-nic míň. :mrgreen:


Ale jo, lze.
Ja momentalne resim podobny zeleny problem u GG1. Tu spravnou tmavou zelenou nikdo nedela a neni podle RAL. A tak jsem opravovana mista na strese natrel jinou zelenou a budu to muset zamaskovat patinou.
Kdyz je pro vas sluncem vysisovana barva u Hektora neprijatelna, tak si ji ztmavte patinou. Me se ta masinka libi tak jak je. Ten odstin, to je takovy drobny detail. V porovnanim s tim, co je u Tilliga standard modelove vernosti *) je ten odstin zelene uplne perfektni! Berte to tak, ze Tillig vyrobil model, ktery se zelenemu Hektorovi celkem podoba. A o to preci jde.
-----------------
*) Tilligovic modelova vernost zahrnuje detaily typu: chybejici dvere, model prodavany pod oznacenim nespravne zel. spravy a zeme - i kdyz popis byl kupodivu spravne (vim dokonce o 2 pripadech!), set 3 vozu ktere se nikdy nemohly potkat...
Velikost TT: 1. Pennsylvania Railroad 1940-1960 2. CSD 1946-1993
j p
 
Příspěvky: 442
Registrován: čtv 30 pro, 2010 1:54 pm
Bydliště: Dansko

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod carodej » sob 14 črc, 2012 7:11 am

Ossi píše: .... . Fotky z dovolenkových "krabiček na mýdlo" - budiž, ale kvalita závisí na náhodě. Ono kdysi se mi podařilo z Pionýra a Coriny taky udělat pěkné fotky. Na seriózní práci bych si je ale nevzal. Tam sloužila Praktica a dva FEDy ("obšlehnutá" Leica - Made in USSR pro vojenské účely) Ossi


Jo, jo ... já na profi používal tehdy Nikon FA3, a PRACTICU BC1 z první 10-kusové serie ještě s origo japonskými objektivy (tedy bez těch studených něneckých vrstev co dělali později) ... :D
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod Radek Strnad » ned 22 črc, 2012 5:47 pm

Vážený kolego j p,nic ve zlém ,ale obhajuješ zde neobhajitelné.Tmavá zelená nevyšisuje na sluníčku v jednolitou světlou zelenou a k tomu stejnoměrně po celé ploše kastle.Tak přeci žádná vyšisovaná mašina nevypadá.A znovu-podruhé zde připomínám,že podle příspěvků pana Struppa u hektorů této série nepřipadalo vyšisování vůbec v úvahu,neboť byly v té době dávno modré. Já si jak trouba připlatím za exkluzivní model,složím si ho a ty mi budeš tvrdit,že si ho mám doma dodělat,aby měl odpovídající barvu?????A že jiný(v tomto případě úplně jiný)odstín barvy je jen bezvýznamná chybička?????Jak dlouho se zde řešilo lemování u oken u brejlovce,či lehce jiné zaoblení kabiny,lehce nevýrazné kontury popisu atd.A do očí bijící jiná barva nikomu nevadí???Já tedy nevím,že to u Tilliga ještě vůbec řeší.Zavedl bych jednu zelenou,jednu červenou a jednu modrou...atd,a tou bych stříkal všechny modely a my tupí modeláři si to doma už nějak dobastlíme,dopatinujeme, aby to mělo ten správný odstín.A za to si ještě připlatíme.Jasně,pokud bude mašina za 1.500,-tak bych toto i akceptoval,ale u mašiny za 3.500,-bych čekal(a to pomíjím jiné chyby zmiňované kolegy),že by snad mohla mít když ne úplně,tak alespoň přibližně barvu předlohy.Kdyby to mělo číslo .087,tak ano,tam se přikláním k teorii,že byla možná použita barva jako u iráckých DESů nebo ČM1 pro SŽD,tedy bych to na základě dostupných fotek zkousnul,ale stále postrádám fotografie hektora IV.série ve světle zelené barvě.Prolezl jsem vše možné a nikde nic.Ani T435.0140 v modré jsem ještě nikde neviděl-jen model od Tilliga. :lol:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod j p » ned 22 črc, 2012 10:40 pm

No kdyz u Tilligu nevadi chybejici celni dvere na MY - ktere mne teda vadi, protoze to je hodne videt a ktere se u Tilligu neobtezovali ani naznacit barvou, tak potom mi pripada ponekud detinske diskutovat o odstinu zelene.
Ja netvrdim, ze je ten odstin presne podle predlohy. Ja jsem ten odstin jen nazval "vysisovana", ja nerikam ze ta masina "vyšisuje na sluníčku v jednolitou světlou zelenou". Treba kola to ma horsi nez prastare masiny od HP Products z roku 1946! To bude tim, ze pro Tillig (i dalsi vyrobce) jsou to stale jen hracky, ne modely, a vetsina jejich zakazniku si je kupuje na hrani.
Realita je takova, ze detaily jako odstin zelene u Tilliga nikdo neresi (stejne jako ty dvere), vsak ono se to proda. Proti vyrobkum BTTB je to velky pokrok.
Co se tyce ceny: prave protoze je to masinka jen za 3500 Kc, tak je odstin zelene takova drobnost. Kdyby byla za 15 000 Kc delana na zakazku, tak potom bych ocekaval supermodel vcetne perfektniho laku.
Velikost TT: 1. Pennsylvania Railroad 1940-1960 2. CSD 1946-1993
j p
 
Příspěvky: 442
Registrován: čtv 30 pro, 2010 1:54 pm
Bydliště: Dansko

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod Ossi » pát 07 zář, 2012 7:24 pm

Pánové, dovoluji si požádat o radu. Včera jsem přivezl modrého Hektora 0140 a hned jsem k němu přikoupil i dekodér Lenz Silver mini + s rozhraním PluX12. Dekodér jsem nainstaloval, naprogramoval včetně světel (dle příspěvku na tomto vlákně od Jacka z loňského prosince). Mašina jezdí motorem vpřed bez chyby, světla jdou přesně, jak popisuje Jacek. Problém nastane při jízdě kabinou dopředu. Zhruba od poloviny výkonu začne lokomotiva cyklicky zastavovat (asi po ujetí zhruba 40 cm), probliknou světla a vše se opakuje. Pokud by se to dělo při obou směrech, tipoval bych na nadproud. Díky tomu, že se jedná o mého prvního Lenze, raději volím dotaz. V plánu mám osadit zbývající tři Hektory (0053, 0108, 0139), které v analogu jezdí bez problémů. 0140-ku jsem v analogu nezkoušel, dekodér jsem osadil hned po zakoupení. V ostatních digi lokomotivách mám Kuehny a není problém. Jaké máte zkušenosti s Lenzy? Mám jimi osadit i zbývající Hektory, nebo mám použít jinou značku? V budoucnu uvažuji o zvukových Zimo MX648, ale zatím nejsou "chechtáky". Díky Ossi
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod martin-tt » pát 07 zář, 2012 8:24 pm

Ossi píše:nebo mám použít jinou značku?

Ahoj,já ti doporučuji MX623 s konektorem PluX12 na dekodéru.Mám je ve dvou Hektorech a naprostá spokojenost. Musí se ale zkrátit konektory o 1,5mm aby se tam dekodér vešel."Kdo jednou zkusí (Zimo), nechce jinak" :lol: .Na obrázku po zkrácení a instalaci.
Přílohy
mx623p12.JPG
mx623p12 II.JPG
martin-tt
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod jamik22 » pát 07 zář, 2012 11:45 pm

Jaké máte zkušenosti s Lenzy Plux12?

Měl jsem stejné problémy. Pomohlo nastavit CV50 - na 96 / EMF on /. Od té doby v pohodě u všech Hektorů
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod Ossi » pon 10 zář, 2012 11:02 pm

Díky za radu, nastavení CV50 pomohlo. Hektor jezdí jako vítr. Dostal jsem se k tomu až dnes. Ossi
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Nový Hektor (výrobce Modellbahnmanufaktur Sebnitz) - náz

Příspěvekod mpinta » pon 08 říj, 2012 3:58 pm

Nastavení CV pro Hektor Tillig TT + Zimo MX623P12 si můžete (krom jiného) prohlédnout u mne na stránkách - Novinky 6.10.2012 "Lokodekodéry - mapování funkcí".
Hektor je bomba, zvlášť ten posun s rozsvícením světel se mi líbí.
Částečné zmapování "Mapování" mě stálo dva měsíce práce, tak mi moc nenadávejte. :D
Připomínky, chyby, překlepy, to vše uvítám.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků