Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Máte zájem o obtisky na osobní vozy ČSD epochy II - IIIa, tj. bílé písmo?

Ano
17
65%
Ne
9
35%
 
Celkem hlasů : 26

Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod hank » stř 16 bře, 2016 5:41 pm

Přátelé, po diskusi s jedním obchodníkem jsme se dohodli, že se zkusím zeptat, jestli by mezi námi byl zájem o obtisky na osobní vozy ČSD z období bílého písma, tj. 1925 - 1950. Předběžně by se to asi týkalo hlavně stavebnic "dřeváků" bývalého LPH, tj. vozů Ci a Ce o rozvoru 8 m, ale někteří z nás by třeba přivítali možnost přeznačit si kořistní vozy jinak než žlutým písmem na verze po zrušení 3. vozové třídy apod. Diskuse by měla být otevřená jakýmkoli vašim konkrétním návrhům. Proto nechávám anketní otázku záměrně co nejvíce otevřenou, první rozhodovací kritérium bude, jestli vůbec do toho jít, a až potom se bude řešit, s čím do toho jít.

Těším se na vaše názory.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod Colonel32 » stř 16 bře, 2016 6:45 pm

A to by byl nějaký větší obtiskovací pack, kde by byly na výběr i různé číslice a domovské stanice?
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod hank » stř 16 bře, 2016 7:30 pm

Colonel 32: Zatím jsou všechny možnosti otevřené, z hlediska výrobních nákladů je to jedno, jaký je na stejné ploše text, jde o velikost té plochy a o počet archů se stejným textem. Vím, že Jiran to dělá tak, že na jednom archu má popisy třeba pro 4 různé vozy nebo popis pro jeden vůz, ale různá čísla včetně domovských stanic apod.

Znovu zdůrazňuji, že záměrně kladu otevřenou otázku, abych dostal co nejvíc variant vašich přání a potřeb.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod vvitty » stř 16 bře, 2016 8:51 pm

To bude sitotisk?

Ohledne ankety, pocitejte s tim ze dostanete spoustu ruznorodych prani a ve finale od kazdeho par kusu... aneb napsat "mam zajem" nic nestoji :wink:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod MirekTT » čtv 17 bře, 2016 5:24 am

Já bych výrobu obtisků usměrnil souvstažně k vyráběným stavebnicím vozů, tedy LPH, Cekul, Detail atd. Vytipovat konkrétní vozy, které by z toho šly postavit a k nim nadělat několik čísel a několik domovských stanic, ať se dají sestavit různé soupravy.
Tento počin vítám a když se to vezme za dobrý konec, bude to určitě přínos.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod hank » čtv 17 bře, 2016 5:40 am

MirekTT: Děkuji. A nechtělo by se ti prosím - nebo komukoli jinému, kdo má lepší přehled o výrobcích než já - udělat seznam toho, co přichází v úvahu? Asi bychom začali československými předlohami a pak bychom se mohli podívat i na možné konverze kořistních německých vozů.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod TTmili » čtv 17 bře, 2016 7:03 am

Je to spíš jen podnět k zamyšlení, ale osobně si myslím, že by stálo zato udělat soustavu používaných písmen (velkých i malých) a čísel, se správným fontem a ve správné velikosti. Číslo a i řadu už by si každý poskládal podle svého uvážení. Potom ještě mít jeden univerzální obtisk s malými nápisy na rám (pochopitelně také rozkouskované a s ruznými variantami aby se to dalo poskládat). Tím by se dala obsáhnout velká část vozů (možná i nákladních, nejen osobních) a přitom jen s jedním (dvěma) obtiskem.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod hank » čtv 17 bře, 2016 8:49 am

TTmili: Děkuji. Předám návrh obchodníkovi, s výrobcem bude jednat on, tak uvidíme, co vyjedná. Z hlediska výrobce i obchodníka je to asi jednodušší a taky menší riziko, otázka je, co na to průměrní nešikové (jako třeba já :mrgreen: ), kteří budou muset řezat z obtisků jednotlivá čísílka...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod TTmili » čtv 17 bře, 2016 8:57 am

Právě pokud by to bylo sítotiskem, tak bude mít každé čísílko vlastní vrstvu laku, takže žádné stříhání. Pokud by byl aršík dělaný "normálním" způsobem (celolakovaný obtiskový papír) tak by také vystříhávání a vyřežávání nebyl takový problém, čísla by byla dál od sebe, takže by nebyl ani problém s tím že by se při vyřezávání něco potrhalo a poškodilo. Vpodstatě ten kdo zvládne pracovat s obtisky od pana Jirana, tohle by měl zvládnout také.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod vvitty » čtv 17 bře, 2016 12:12 pm

ad skladani z jednotlivych cislicek - u sitotisku je treba pocitat s technologickym presahem lakove vrstvy pres motiv. Minimum je 0.4mm, takze se ty cislicove obtisky budou vrstvit pres sebe.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod hank » čtv 17 bře, 2016 2:05 pm

TTmili, vvitty: Já to teď nemůžu najít, ale někde na netu jsem zachytil report ze stavby vozu Ci od LPH, kde si modelář právě takhle improvizovaně pomohl s obtisky od Jirana resp VIJAMODELu: Jedinou nabízenou sadu z bílého písma (na přeznačení kořistních vozů DRG) rozřezal na jednotlivé znaky. No ale moc hezky to nedopadlo - jsou vidět hranice jednotlivých znaků - a navíc označení ČSD je v té sadě z příliš velkého písma, takže je to jak pěst na oko.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod rawen » čtv 17 bře, 2016 2:59 pm

Já sice hlasoval, že mne tyto obtisky nezajímají, ale obecně chci podotknout,
že valná většina modelářů neseskládává nápisy z jednotlivých písmen.
Takže pro jakou cílovou skupinu (kolik odběratelů) to má být? Nebo jinak nechcete zvětšit cílovou skupinu úpravou zadání? :wink:

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod Jacek » čtv 17 bře, 2016 3:36 pm

Bohužel obtisky pro tyto epochy se neoplatí realizovat sítotiskem. Počet zájemců s každým starším obdobím klesá. Nechal jsem si během let vyrobit různé obtisky, zatímco o 70. léta zájem je, u období 60. let je to tak polovina. Pro představu pár kusů za rok. Z 50. let mám zatím jen Calm, ovšem počet zájemců za rok 0, slovy nula... Zájem je taky silně podmíněný existencí nějaké stavebnice nebo odlitku, podle obtisků Bi a Be bych řekl, že snad už ani nejsou na trhu nebo je už nikdo nestaví.
Občas někteří chtěli obtisk s jednotlivými čísly kvůli tomu seskládávání, ale to jsem zavrhl. Z pohledu uživatele příliš pracné a zmetkovité při aplikaci na model. Poskládat to číslo s okrajem není problém, další se musí nanášet až když předešlé zaschlo. Ale je poznat, že celý nápis není v rovině.

Výsledky anket se obecně nedá řídit. Jestliže 20 lidi kliklo na "mám zájem", znamená to, že možná jeden člověk by vzal jeden kus a dva lidi možná někdy příště. To mám vyzkoušeno :D
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod hank » čtv 17 bře, 2016 6:31 pm

Jacek: Tak po obchodech ty stavebnice Ci/Ce od LPH ještě jsou, např. e-shop TT-modelář jich má skladem ještě 10.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Obtisky ČSD ještě jednou - epocha II, IIIa

Příspěvekod hank » čtv 17 bře, 2016 6:32 pm

rawen píše: ...nechcete zvětšit cílovou skupinu úpravou zadání?


A jak bys to udělal ty? Tzn. jak konkrétně bys navrhoval zvětšit cílovou skupinu úpravou zadání?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků