Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Jirkátor » čtv 18 dub, 2024 6:59 pm

To to je zase téma pro debatu. :roll:
Pokud se vám to nelíbí, tak na ty stránky nechoďte a když už na ně chodit musíte, tak nelezte do sekce bazat, pokud už ten bazar otevřít musíte, tak nic nekupujte.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1044
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Colonel32 » čtv 18 dub, 2024 6:59 pm

Já hlavně vůbec nechápu tu myšlenkovou úvahu o tom, že by to Davidovi mělo nějak uškodit, a asi budu potřebovat polopaticky vysvětlit, jak by něco takového mělo proběhnout. Jakože to naštve Tilliga a tam mu zruší pozici zástupce pro ČR? Nebo že si nějaký člověk, který u něj v minulosti nakupoval jeho limitky, řekne: tak a dost, David mne naštval, protože si na svém eshopu pořádal aukce, což by dělat neměl a tak přestanu jeho limitky kupovat u něj a místo toho si ty samé limitky koupím u TTmodeláře, který mi je přeprodá s 20tiprocentní marží? Nebo si ty modely z principu, na protest proti Davidovo obchodním praktikám, nekoupím vůbec?
Colonel32
 
Příspěvky: 864
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Zlámalík » pát 19 dub, 2024 7:44 am

TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1841
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod rendo » pát 19 dub, 2024 10:23 am

„Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor.“ autor Viktor E. Frankl :!: Prajem pekný deň
rendo
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 12 led, 2011 2:01 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Colonel32 » pát 19 dub, 2024 10:58 am

rendo píše:„Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor.“ autor Viktor E. Frankl :!: Prajem pekný deň


Tak to samozřejmě máte právo na svůj názor, stejně tak já mám právo myslet si o vás, že trpíte syndromem akutní absence sebereflexe a měl byste vyhledat odbornou pomoc, jenže problém je v tom, že vy kladete rovnítko mezi mít právo na svůj názor a mít právo svůj názor prezentovat kdykoli, kdekoli a jakkoli uznáte za vhodné a nemuset za to nést žádné následky.

Pokud bychom přirovnali situaci k fotbalu, tak člověk má právo si myslet, že Sparta je nejlepší, stejně tak má právo si myslet že Slávie je nejlepší a taky má právo se o fotbal vůbec nezajímat, ale když začne vykřikovat "SLÁVIE JE NEJLEPŠÍ!!!!!" uprostřed sparťanského kotle, tak se nemůže divit, když mu někdo jednu vrazí.
Colonel32
 
Příspěvky: 864
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod brzda » sob 20 dub, 2024 6:00 pm

V tomto mám po poslednej podarenej predajnej akcii predajcu D. Struppa úplne jasno, z tejto predajne už nikdy nič. Aj som už banoval, lebo niektoré modely proste nikdy inde nebudú, ale slovo je slovo. Všetko má svoje rozumné hranice a tento spôsob je už za mojím limitom, ktorý som ochotný pre modely urobiť. Cením si prácu D.Struppa pre komunitu TT, mám odo neho veľa pekných zaujímavých modelov, ale dôvod podporovať ho už nevidím.
brzda
 
Příspěvky: 158
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod brzda » sob 20 dub, 2024 6:14 pm

Colonel32 píše:Já hlavně vůbec nechápu tu myšlenkovou úvahu o tom, že by to Davidovi mělo nějak uškodit, a asi budu potřebovat polopaticky vysvětlit, jak by něco takového mělo proběhnout. Jakože to naštve Tilliga a tam mu zruší pozici zástupce pro ČR? Nebo že si nějaký člověk, který u něj v minulosti nakupoval jeho limitky, řekne: tak a dost, David mne naštval, protože si na svém eshopu pořádal aukce, což by dělat neměl a tak přestanu jeho limitky kupovat u něj a místo toho si ty samé limitky koupím u TTmodeláře, který mi je přeprodá s 20tiprocentní marží? Nebo si ty modely z principu, na protest proti Davidovo obchodním praktikám, nekoupím vůbec?

Uškodiť, neuškodiť....to ma ani tak pri mojom rozhodnutí už tam nič nekupovať nenapadlo, ale v podstate je to tak. Moje nie malé peniaze investované do modelov idú inam, mohli byť u Struppa, tak dajaká forma škody to asi je. No s tými nie malými peniazmi som to možno prehnal, nepočítal som to.Ale inak bol p.Strupp vždy ochotný riešiť problém, ak dajaký bol, reagoval operatívne a účinne, čo by sa od neho mohlo učiť 90% predajcov.
brzda
 
Příspěvky: 158
Registrován: stř 13 srp, 2014 12:17 pm

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod lesanek » ned 21 dub, 2024 8:27 am

Co Vám na tomto vlastně vadí? Ano, uznávám, že je to takhle přes eshop neuzpůsobený k provádění aukcí takový netradiční způsob prodeje, ale když už je tu několik přispěvatelů, kteří jsou velmi proti tomu, dokázal by mi někdo z nich osvětlit, co přesně je na tom špatně? Nenapadá mě jiný způsob prodeje těchto jinde prakticky nesehnatelných modelů, než buď aukce ( = prodej nejsolventnějšímu), nebo jako běžná položka na eshopu ( = prodej nejrychlejšímu). Obojí zde bylo zmíněno, jako že je to špatně. Jak byste to tedy vyřešili?
Ještě jednou připomínám, že jde z velké části o limitky, a právě ty jsou od začátku předurčeny k tomu, že pokud si je člověk nekoupí v době, kdy jsou uvedeny do prodeje, tak to pak už půjde špatně, za vysokou cenu a nebo obojí dohromady. S tím je prostě nutno počítat. U DS nakupuji, vždy jsem byl spokojen a moc nechápu, proč bych kvůli tomuto měl přejít k jinému prodejci, který mi nabídne vyšší cenu, případně i horší servis.
Uživatelský avatar
lesanek
 
Příspěvky: 227
Registrován: stř 13 úno, 2013 3:35 pm
Bydliště: Jihočeský kraj

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Jacek » ned 21 dub, 2024 8:50 am

Nebudu komentovat tento prodej, ale zajímalo by mě obecně jak je to u těch položek "Bazar" se zárukou. Když dá prodejce do e-shopu příkladně nějaký prastarý BTTB model, na základě čeho se vyváže z povinné dvouleté záruky?
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod vvitty » ned 21 dub, 2024 9:12 am

Jacek : postaci zakaznika jasne (explicitne) informovat o tom ze jde o prodej pouziteho zbozi a na zbozi se vztahuje pouze zkracena, omezena nebo zadna zaruka. Toto musi byt jasne patrne z nabidky i uzavrene kupni smlouvy. Odkazovane nabidky to v nabidce maji uvedeno jen velmi neprimo a nejasne.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod Pavel-HP » ned 21 dub, 2024 9:26 am

Popis zboží: nefunkční, na náhradní díly.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Všechno možné i nemožné ... (a jiné plky)

Příspěvekod hank » ned 21 dub, 2024 10:10 am

Jacek píše:Nebudu komentovat tento prodej, ale zajímalo by mě obecně jak je to u těch položek "Bazar" se zárukou. Když dá prodejce do e-shopu příkladně nějaký prastarý BTTB model, na základě čeho se vyváže z povinné dvouleté záruky?


That's a good point, myslím, že stojí za to trochu si to rozebrat. Nemusí se z ničeho vyvazovat, protože v takovém případě ho k poskytnutí záruky nic nenutí.

Ale pojďme od začátku. Upravuje to občanský zákoník v §§ 2099 - 2117.

Je nutno rozlišovat záruku a odpovědnost za vady. Odpovědnost za vady vzniká ze zákona, zatímco záruka za jakost prohlášením prodávajícího nebo dohodou prodávajícího a kupujícího.

Zárukou za jakost se prodávající zavazuje, že věc bude po určitou dobu způsobilá k použití pro obvyklý účel nebo že si zachová obvyklé vlastnosti. Zákon neupravuje ani délku záruční doby, takže zůstává na prodávajícím, po jak dlouhou dobu bude kupujícímu garantovat bezvadnou způsobilost zakoupeného zboží. (Ergo: Není pravda, že je povinná dvouletá záruka.) Jedná se o závazek prodávajícího nad rámec zákona, je tedy na něm, zda záruku za jakost poskytne, či nikoliv. (Ergo: Není pravda, že prodávající záruku poskytnout musí.) Forma sdělení o poskytnutí záruky může být různá - může být stanovena v záručním listu, v kupní smlouvě, ve všeobecných obchodních podmínkách nebo dokonce i jenom na obalu prodávaného zboží či v reklamě. (Tak, jak jsem to seřadil, zhruba klesá právní síla formy poskytnutí záruky; to může být důležité, když je u jedné věci rozpor mezi zárukami uvedenými tím či oním způsobem.)

Rozdíl mezi zárukou za jakost a odpovědností za vady je - lidsky řečeno - zhruba následující: Odpovědnost za vady - ze které se prodávající nemůže vykecat - řeší prodej věci (nebo dodání díla) vadné/vadného už v okamžiku prodeje, zatímco záruka za jakost představuje pojistku proti ztrátě vlastností věci/díla během záruční doby. Odlišnost spočívá v tom, že věc/dílo může mít při prodeji/dodání požadavky stanovené ve smlouvě čili nebýt vadná/é, ale přesto s časovým odstupem ztratit vlastnosti, pro které byla zakoupena/bylo zakoupeno. (Proto není přesné označovat ztrátu těchto vlastností jako vady, přestože tak veřejnost často činí a směšuje tím odpovědnost za vady se zárukou za jakost.) Prodávající ze zákona odpovídá kupujícímu, že věc při převzetí nemá vady. Dílo je vadné, pokud neodpovídá smlouvě. Tím pádem bude věc/dílo vadná/vadné, když nesplňuje požadavky stanovené ve smlouvě (např. požadované technické parametry), případně pokud nemá vlastnosti obvyklé. Pokud neexistuje bližší specifikace, věc/dílo by měla/mělo být v jakosti a provedení pro účel smlouvy či pro účel obvyklý.

Dalším specifikem vadného plnění při prodeji zboží v obchodě (co je to obchod a co tam platí viz § 2158 a násl. OZ) je skutečnost, že má-li věc vadu, jež nebrání užívání věci k danému účelu, lze takovou věc prodat jen za nižší cenu, než činí obvyklá cena u bezvadné věci. Není-li taková skutečnost zřejmá, je prodávající povinen kupujícího upozornit, že věc má vadu a tuto vadu dále konkretizovat.

Je-li plněno vadně, má kupující podle dalších okolností právo na odstranění vady dodáním nové věci nebo opravou věci, právo na slevu nebo odstoupení od smlouvy.

Teď kde se vzaly ty zákonné dva roky. V případě zakoupení zboží v obchodě je kupující oprávněn uplatnit právo z vady, jež se vyskytne u spotřebního zboží v době 24 měsíců od převzetí. Ovšem dobu 24 měsíců je nutno chápat jako nejzazší lhůtu pro reklamaci zboží. Jestliže se vada projeví v průběhu 6 měsíců od převzetí, má se za to, že věc byla vadná již při převzetí, což usnadňuje postavení kupujícího v případném soudním sporu. Pokud dojde k uplatnění práva z vadného plnění po uplynutí 6 měsíců od převzetí věci, kupující bude povinen prokázat prodávajícímu, že vada existovala na věci již v době převzetí.

Specifika prodeje použitého zboží: Co se rozumí použitým zbožím, není legislativně definováno, přičemž není vymezena ani míra opotřebení nezbytná pro to, aby mohlo být zboží považováno za použité zboží ve smyslu zákona. V praxi záleží zejména na způsobu prodeje (prezentace) zboží a na souvisejících objektivních okolnostech. Prodej použitých věcí (zboží) je nutné z právního pohledu odlišovat od prodeje zboží s vadou, i když pochopitelně není vyloučen souběh těchto dvou případů.

Hlavním rozdílem oproti režimu „běžného“ prodeje zboží v obchodě je skutečnost, že u věcí použitých nepřichází na straně prodávajícího zásadně v úvahu vznik odpovědnosti za vady, které se vyskytnou dodatečně po převzetí věci. Pro případ prodeje použitého zboží tedy není zákonem stanovena záruční doba, a pokud prodávající kupujícímu záruku neposkytne (smluvně, jednostranným projevem vůle), odpovídá prodávající pouze za vady, které věc měla v době jejího převzetí kupujícím. Jde-li tedy o věci použité, neodpovídá prodávající za vady odpovídající míře používání nebo opotřebení, které měla věc při převzetí kupujícím. U věcí použitých práva z odpovědnosti za vady věci zaniknou, nebyla-li uplatněna do 24 měsíců ode dne převzetí věci kupujícím. Prodávající může tuto dobu v dohodě s kupujícím zkrátit, ne však méně než na 12 měsíců; tuto dobu uvede prodávající v dokladu o prodeji věci. Prodávající se tedy může při prodeji použitého zboží dohodnout s kupujícím zkrácení doby, po kterou je kupující oprávněn uplatnit práva z odpovědnosti za vady.

Podle zákona nestačí, aby kupující ve stanovené době pouze vytkl prodávajícímu vadu věci (uplatnil reklamaci), ale je nutné, aby v této lhůtě také konkrétně uvedl, jaké právo z tohoto důvodu uplatňuje u prodávajícího. (Jinak řečeno: Součástí toho, čemu se v obecné řeči říká reklamace, není jenom sdělení prodávajícímu, že věc reklamuju, ale musím mu taky říct, co po něm chci.) V případě vzniku odpovědnosti za vady u použitých věcí je oprávnění kupujícího na výměnu věci nebo právo na přiměřenou slevu.

Jestli se tu vyskytne nějaký právník, uvítám doplnění/upřesnění/uvedení na pravou míru. Jsem jenom mírně poučený laik (i když s dlouholetou praxí v prodeji), takže se samozřejmě mohu mýlit.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6118
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Diskuze k vláknu Novinky TT 2024 (a něco navíc jako vždy

Příspěvekod jirmicz » ned 28 dub, 2024 3:46 pm

Colonel32 píše:https://www.sportsarka.cz/aukce

Já v první chvíli myslel, že se objevily nějaké zapomenuté skladové zásoby a on je to rozprodej sbírky formou aukce zamíchaný mezi modely z běžné nabídky... naštěstí je na to i vlastní kategorie...



Aukce na DS model skončila a už na modelbazaru jsou na prodej stejné kusy. :lol:
jirmicz
 
Příspěvky: 236
Registrován: pát 09 pro, 2011 9:43 pm
Bydliště: Turnov

Re: Diskuze k vláknu Novinky TT 2024 (a něco navíc jako vždy

Příspěvekod StandaR » ned 28 dub, 2024 4:07 pm

No, to je bohužel dnešní svět.. já si svůj úlovek poctivě nechám
StandaR
 
Příspěvky: 647
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Diskuze k vláknu Novinky TT 2024 (a něco navíc jako vždy

Příspěvekod Radek Strnad » ned 28 dub, 2024 6:54 pm

jirmicz píše:Aukce na DS model skončila a už na modelbazaru jsou na prodej stejné kusy. :lol:
Konspirační teorie některých jedinců zde téměř neznají hranic. To jako že někdo v aukci koupí u DS set cisteren Kuehn za 3780,-Kč, aby ho hned druhý den prodal na Modelbazaru za 3.600,-Kč. Pánové tedy musím přiznat, že toto je skutečně svérázná teorie.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků