Köf II Arnold/Hornby v TT

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod hank » pon 20 čer, 2022 1:40 pm

V různých zdrojích včetně obvykle spolehlivých databází jsem narazil na jednu nesrovnalost: Modely TT Arnold/Hornby HN 9000 až 9011, tj. köfky s uzavřenou budkou, se vzduchojemy na kapotě v barvách různých žel. správ a s řadovým označením z epoch III a IV, jsou vyfocené se spřáhly, která vypadají jako eNková... Navíc se tam uvádí, že jde o normované uchycení v šachtě podle NEM 358. Můžete to prosím někdo vysvětlit?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod vojtas » pon 20 čer, 2022 3:33 pm

Enková a TT šachta je stejná, takže enková spřáhla fungují v TT a obráceně. Proto třeba spřáhlo roco, vypadající jako SA-3/Janney má jen jednu společnou verzi pro N a TT.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod hank » pon 20 čer, 2022 6:31 pm

Já tomu pořád nerozumím...

Takhle
koef_arnold.jpg

vypadá obrázek, ze kterého by mělo být jasné uspořádání těch spřáhel. Mně to teda moc jasné není. Co to je na tom obrázku za spřáhla?

V databázi modelů TT je k modelům, od kterých se odkazuje na ten obrázek nahoře, spousta fotek s eNkovými spřáhly. Třeba tato:
koefII.jpg

Obrázek i fotku jsem vzal odtud
https://www.malemodely.cz/katalog/model ... 6#00008466
a zároveň se tam uvádí, že to je šachta podle NEM 358. Opravdu je?

Prodejci pro úpravu těchto lokomotiv - třeba tady - nabízejí sadu PEHO 140. K čemu ta sada slouží a co to je PEHO 601? Rozumím tomu dobře, že na případnou výměnu spřáhel köfky bych potřeboval obojí, tj. PEHO 140 a PEHO 601, a ještě ta spřáhla? A proč, kdy už tam údajně je šachta podle NEM 358? Čekal bych, že ta eNkařská spřáhla vytáhnu bez nutnosti demontáže spodku a místo nich do stávajících šachet zastrčím třeba spřáhla Tillig 08840 nebo Tillig 08872 - nebo to je jinak?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod peter_vy » pon 20 čer, 2022 7:14 pm

Treba pozrieť u Trainmaniaka na foto rozobranej loko a hneď bude všetko jasnejšie
(http://www.trainmania.info/clanky/motor ... arnold.pdf) - jeden obrázok vydá za 100 slov.
Použitá normovaná šachta je univerzálna N/TT ale nie je pohyblivá - dajú sa použiť ľubovoľné N/TT spriahla určené do šachty.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod Kavka_ » pon 20 čer, 2022 7:15 pm

Moje Köfka č. HN9011 má sice minimalistickou, ale šachtu dle NEM 358 a klasické Tillig/Kuehn spřáhlo do ní osadit jde. Nicméně jde o šachtu osazenou pevně, tedy spřáhlo se ani nehne.
Uvedená sada PEHO je minimalistickou variantou kyvné šachty (samotná část co drží spřáhlo se v ní otáčí kolem svislé osy a je středěná magnetem), nicméně k osazení na model očekává mírnou destrukci pluhu a zvětšení otvoru - k tomu jsem se zatím neodhodlal. PEHO 140 = 2x PEHO 601
Köfka II 20220620_210014.jpg

Tedy každopádně jde provozovat s klasickými TT spřáhly (a nevím, zda u ní jsou - já svou kupoval z druhé ruky a Tillig na ní už osazen byl), jen na prudké oblouky by to chtělo tu kyvnou šachtu PEHO...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod hank » pon 20 čer, 2022 7:54 pm

Děkuji.

Pořád jsem ale ještě nepochopil, jestli je pro výměnu samotných spřáhel (nikoli šachet) nutno demontovat kryt spodku.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod Kavka_ » pon 20 čer, 2022 8:08 pm

hank píše:Děkuji.

Pořád jsem ale ještě nepochopil, jestli je pro výměnu samotných spřáhel (nikoli šachet) nutno demontovat kryt spodku.

Vůbec, stačí vytrhnout původní a osadit novým spřáhlem jako u jiných loko...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 419
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod Trainmaniak » stř 22 čer, 2022 10:41 am

Především je nutno zmínit, že na té tovární fotce je model N, který asi výrobce jako ilustrační použil v katalogu pro prezentaci modelu TT. V lepších rodinách se do fotky vkládá text, že na obrázku je pro ilustraci model jiné velikosti. Možná byl text mimo obrázek. Každopádně, jak píší další, šachty jsou stejné, takže na modelu TT je tatáž, z níž lze spřáhlo pouhým tahem vyjmout. Já mám na fotkách lokomotivu rozebranou úplně, proto jsou venku i šachty. Ty drží rám v kastli. Pro výměnu spřáhla netřeba nic rozebírat.
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1456
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod hank » stř 22 čer, 2022 12:56 pm

Trainmaniak píše:V lepších rodinách se do fotky vkládá text, že na obrázku je pro ilustraci model jiné velikosti.


Já jsem se mezitím pokusil udělat si rešerši, co vlastně všechno je v obou velikostech k dispozici a díky tomuto způsobu prezentace v tom mám dost velký zmatek... Jenže co by člověk chtěl od takového komerčního monstra jako je Hornby, nicht wahr? Nemluvě o tom, že v bazarech se pak ještě objevují různé samo-domo mutace. Ale v bazarech se člověk aspoň většinou může spolehnout na to, že prodávající fotí to, co skutečně prodává.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6062
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod jamik22 » stř 22 čer, 2022 3:01 pm

jamik22
 
Příspěvky: 476
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Köf II Arnold/Hornby v TT

Příspěvekod Jiřík » sob 02 črc, 2022 11:05 am

jen pro info:https://www.kolmar.cz/cs/produkt/motorova-lokomotiva-kofka-csd-tt/
mám doma a spřáhlo je Tillig
Jiřík
Jiřík
 
Příspěvky: 4
Registrován: stř 20 bře, 2019 4:02 pm


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků