Krabičky na modely H0

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod vorisekml » ned 13 zář, 2015 10:25 pm

Když ono je jich už trošku víc než je zdrávo....a opravdu nevím kam s tím. Obludným příkladem jsou již zmiňovaný obaly na Bai a jejich klony od Šikulů. Za těch 30 let se to nahromadilo. A to jsem se zbavil skoro celého starého Pika, nechal jsem si jen to co přežilo bez úhony právě ten zmiňovaný provoz. Teď po drastické vlně zdražení se mě krapet zúžil obzor a beru jen 60.-80. léta. Takže se mě přestaly kupit 40.-50.léta. Dost věcí jsem kupoval bez obalu na přestavby a to jsem řešil /a řeším/ krabičkama od čajů pickwick. Sbírá je pro mě celá rodina, i od jiných čajíčků se hodí. Model balím do bublinkové folie.
Staré krabičky FLM jsou lepší, nové od Roco/FLM se opravdu rády rozvírají, to staré nedělaly. Pro mě jsou ale právě tyto krabky nejvhodnější, zaberou nejméně místa. Co se týká skladování vyřešil jsem to systémem zón v původních obalech. Zóna Šikulů, nad ní zóna Piko , atd, od velkých krabic v základu po malé nahoře. V dlouhodobém horizontu půjdou pod panel.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 890
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod JarPi » pon 14 zář, 2015 7:58 pm

Vzhledem k tomu, že jsem téma vhodnosti materiálů pro uložení modelů zde nadnesl, chtěl bych se taktéž poděli o své zkušenosti:
Molitan (klasický bílý nebo nažloutlý) se skutečně po čase (řádově roky) rozpadá a degraduje, takže se mu vyhýbám.
S černou pěnou, molitanu podobnou, nemám až tak dlouhé zkušenosti, ale zatím věřím, že snad nebude mít nepříznivý vliv na povrch modelu; je měkká, tak snad mechanické poškození nehrozí, a když ji výrobci používají, doufám že mají její chemické vlastnosti zmapované.
Pěnový polystyren je klasika, léty ověřená, je dost měkký a chemicky stabilní, nikdy jsem se nesetkal s mechanickým poškozením povrchu nebo chemickou reakcí s povrchy, ani např. u hraček nebo stavebnic roky uložených v tomto obalu.
To, proč jsem se ptal na vaše zkušenosti, byly zejména ty tvrdé průhledné blistry, které se v několika posledních letech stále více používají (např. Roco, Fleischmann).
U těch si nejsem jist, jestli např. vzhledem k jejich tvrdosti, i když povrch je velmi hladký, nemůže v místě styku dojít k poškrábání nástřiku, a proto by teoreticky ty měkké PE folie mohly sloužit jako ochrana proti mechanickému otěru. U té folie ale nelze vyloučit zase spíš chemickou reakci (nějaké změkčovadlo), samotný PE si myslím že je dost netečný vůči čemukoliv. Co mě ale na té folii nejvíc vadí, je to, že při vkládání nebo vyjímání modelu s folií může dojít k jejímu přiskřípnutí v místech styku s modelem, a pak vzniklým tahem k ulomení drobných dílů jako stupaček, madel apod.
JarPi
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte 09 pro, 2014 7:09 pm
Bydliště: Jihlava

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod Polabský » pon 14 zář, 2015 8:11 pm

Ta černá pěna je polyuretan, u ní lze předpokládat značnou mechanickou i chemickou stálost.
respektive je vyzkoušeno, že vydrží podstatně déle a hrubší zacházení.
Protože je trošku nákladnější, tak bohužel není tak rozšířený.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod VD.CSD » pon 14 zář, 2015 9:40 pm

JarPi píše:Molitan (klasický bílý nebo nažloutlý) se skutečně po čase (řádově roky) rozpadá a degraduje

Čo dokáže urobiť molitan za 40 rokov pôsobenia na model:
Přílohy
P1060207.jpg
VD.CSD
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon 13 led, 2014 1:32 pm

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod A2C » úte 15 zář, 2015 9:49 am

No pekne, avšak mohlo to byť ako u Klein Modellbahn, zlá zliatina a molitan ani nepotrebuješ, za pár rokov je to krehké ako... aj sklo je tvrdšie. :roll:
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod VD.CSD » úte 15 zář, 2015 10:02 am

Asi sme sa nerozumeli, to odlomené je sposobené nekvalitnym zabalenim pri preprave. Mal som namysli tu koroziu sposobenu chemickym aj mechanickym rozpadom molitanu.
VD.CSD
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon 13 led, 2014 1:32 pm

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod A2C » úte 15 zář, 2015 4:33 pm

Aha! už chápem :)
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod Polabský » úte 15 zář, 2015 8:23 pm

Děkuji za přidání fotografie.
Molitan se skutečně takto vybarví na takovýto hnus, který naruší nátěry, kovy.
Hezký den.
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod horak » úte 15 zář, 2015 8:42 pm

Zacinam rozmyslat, ze ktore konkretne modely su uskladnene v molitane. A uz spekulujem nad "prebalenim".

Spominam si na Hechty CSD. Tie su urcite v molitane. Mal som ich v ruke dva dni dozadu.

Nejaka startsetova DB lokomotiva je tiez...
Vacsina lokomotiv je v polystyrene, resp. po novom v tej tvrdej ciernej pene (polyuretan?)
MTB stroje su tiez molitanove...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod Brejla » stř 16 zář, 2015 3:35 am

vorisekml píše:Když ono je jich už trošku víc než je zdrávo....a opravdu nevím kam s tím. Obludným příkladem jsou již zmiňovaný obaly na Bai a jejich klony od Šikulů. Za těch 30 let se to nahromadilo.

Mně se zdá, že největší podíl na ceně modelů u Šikulů mají právě ty obaly. Tak velký a komplikovaný obal se jen tak nevidí.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod A2C » stř 16 zář, 2015 6:40 am

A pritom je to to najhoršie z ich produkcie, tak obrovské balenia nemajú obdobu :roll:
Snáď to časom upravia do rozumných dimenzií :wink:
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod Brejla » stř 16 zář, 2015 6:58 am

A2C píše:A pritom je to to najhoršie z ich produkcie, tak obrovské balenia nemajú obdobu :roll:
Snáď to časom upravia do rozumných dimenzií :wink:

Ideálmí by bylo, kdyby výrobci všeobecně přešli na systém, kdyby byl přepravní ošklivý bezpečnostní obal a v něm pěkná průhledná krabička pro běžné uložení a vystavení doma. A nejlépe v nějakých typizovaných rozměrech.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod A2C » stř 16 zář, 2015 8:36 am

Súhlasím, najlepší systém má momentálne Fleischmann/Roco, Najskladnejšie, typizované, môžete to v tom vystaviť, proste perfektné riešenie.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod vvitty » stř 16 zář, 2015 9:43 am

To myslite Obal roku 2014? :D
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Krabičky na modely H0

Příspěvekod horak » stř 16 zář, 2015 1:04 pm

ZDROJ FACEBOOK:

Obal roku 2014
Ocenění...

Ve středu 26.11.2014 proběhlo v Praze slavnostní předávání ocenění Obal roku 2014, na kterém naše společnost získala také tuto cenu. Odborná porota nám udělila cenu za balení vagónů, které již mnoho z vás má na svém kolejišti. Ohodnocen byl nejen design a použití kvalitních materiálů, ale i funkční a bezpečné uložení pro přepravu.
Fotka používateľa Šikulové s.r.o.
10523207_607098899417287_125338127952851280_n.jpg


Kazdopadne IGRAMODEL ma obrie balenie, ktore (podla mna) NEMA taku uzitkovu hodnotu, za ktore prinalezi hodnotenie OBAL ROKU 2014...

Nedobre ohodnotenie by som dal aj CS TRAINu za balenie Sas/Faccs vysypnych vagonov. Tam sa vsak da aspon poukazat na genialnost spracovania skladacky - to by clovek neveril, co sa da spravit z jedneho kusu papiera. Bohuzial, je pomerne velke a neprakticke z pohladu uskladnenia a manipulacie s vagonom pri vkladani/vyberani z krabicky... no hroza...
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků