BRAMOS Uacs/Raj

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Uacs (Raj ) H0

Příspěvekod MartinK » sob 17 říj, 2020 7:11 pm

Ahoj Cipísku,
on skoro každý výrobce má dvojkolí s jinou délkou osy přes hroty. Člověk si tedy musí vybrat to správné. Bramos dodává, ke svým vozům dvojkolí s délkou osy 24,4 mm (jako Piko nebo Tillig), ale bohužel, málokterý podvozek s nimi opravdu dobře jezdí. Za poslední dva roky jsem zprovozňoval/upravoval, jestli se dobře pamatuji, 12 vozů Bramos (Pao, Paon, Paov, Raj) a dobrý je tak každý pátý podvozek. Víc ne. Některé jsou pokroucené a odhaduji, že každý třetí má špatně vylisovaný jeden důlek. Skoro bych to typnul na chybu formy. Buď dávám dvojkolí s kratší osou (24,0 mm nebo 23,8 mm), jak už se tu psalo nebo dávám ložiska Romford.
Na obrázku Rajky, které jsem upravoval před prázdninami.
Obrázek
Ahoj,
Martin K.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: Uacs (Raj ) H0

Příspěvekod cipisekmp » ned 18 říj, 2020 6:38 am

Ahoj Martine. Mohl by jsi me prosim rici, jaky tip tech lozisek romford pouzivas? S osazenim nebo bez nej? Diky Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Uacs (Raj ) H0

Příspěvekod Sandy » ned 18 říj, 2020 7:23 am

cipisekmp píše:Ahoj Martine. Mohl by jsi me prosim rici, jaky tip tech lozisek romford pouzivas? S osazenim nebo bez nej? Diky Cipisekmp.


Počítej s tím, že než získáš ten správný "grif", tak s těmi ložisky budeš manipulovat.
A za to osazení je můžeš povytáhnout a zastamstrčit.... :roll:

EDIT: Jinak k těm dvojkolím. Asi je mají všichni správně. 23,9 mm je pro dvojkolí, která mají hroty "zaoblené", 24,4 mm je pro dvojkolí s hroty do špičky. Alespoň tak to chápu podle NEM.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Uacs (Raj ) H0

Příspěvekod jirie123 » ned 18 říj, 2020 9:19 am

Kdysi jsem někde četl, že se dají nahradit uložení pro hroty mosaznými ložisky.
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Uacs (Raj ) H0

Příspěvekod cipisekmp » ned 18 říj, 2020 9:53 am

Ale PLHO o tom zde jiz dobrou pulhodinu hovorime.
Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Uacs (Raj ) H0

Příspěvekod jirie123 » ned 18 říj, 2020 12:55 pm

cipisekmp píše:Ale PLHO o tom zde jiz dobrou pulhodinu hovorime.
Cipisekmp.

Jo, promiň zahlédl jsem jen Romfort a to mi nic neříkalo:?
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Uacs (Raj ) H0

Příspěvekod MartinK » ned 18 říj, 2020 12:59 pm

cipisekmp píše:Ahoj Martine. Mohl by jsi me prosim rici, jaky tip tech lozisek romford pouzivas? S osazenim nebo bez nej? Diky Cipisekmp.

Ahoj Cipísku,
do podvozků Bramos používám ložiska bez osazení. Umožňují totiž zapuštění ložiska trochu hlouběji, což je u těchto podvozků dost často potřeba. Vrtám vrtákem průměr 2 mm a mám na něm značku hloubky 2 mm. Pak mám druhý vrták, který je zabroušen kolmo. Tím prohloubím kraje vrtaného otvoru do plné hloubky. Vyvrtám oba důlky a do otvorů vložím ložiska a zkouším. Pokud není jistá vůle (několik desetin mm do stran) a náprava se netočí dobře, tak ložiska vyndám a vrtám velmi opatrně dál. Pokud je to dobře uděláno, tak se roztočená náprava vydrží točit desítky sekund.

Ještě jedna věc. Na některých podvozcích jsou různé otřepy. Ty samoyřejmě odstraňuji první. Pak vyzkouším jestli to pomohlo a pokud ne, tak jdu vrtat.

Ahoj,
Martin K.
Ahoj,
Martin K. H0, ep. II, III a IV
https://sites.google.com/site/spolekzababov/home
Uživatelský avatar
MartinK
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 24 lis, 2013 10:08 am
Bydliště: Rožnov pod Radhoštěm a Kvítečkov

Re: BRAMOS Uacs/Raj

Příspěvekod cipisekmp » ned 01 lis, 2020 12:03 pm

Ahoj.
Dekuji timto moderatorovy za presunuti casti vlakna sem a mozu pokracovat.
Dal jsem se na mereni. Zakoupil loziska Romford a vse promeril. Dle meho neni mozne pouzit loziska Romford + original dvojkoli Bramos + podvozky Bramos tak jak jsou od vyrobcu viz. obrazek. Snad to znej pude vycist. Zustava totiz z venkovni strany jen supinka a to by tam mela byt jeste vule mezi lozisky a oskou. Takze podle me se musi pouzit jina dvojkoli s kratsi hridelkou a mozna jeste zahloubit ty loziska vic. Vrtat je hloubejc nez je nejakych 2,0-2,5mm uz je nemozne nebot se domecek v podvozku otevre z venku. Jeste aby to kompletni tak delka samotneho loziska Romford bez osazeni je 2mm.
Cipisekmp.
edit: Ted jsem si vsiml ze mam kola nakreslene okolky obracene no co uz.
Přílohy
a.jpg
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: BRAMOS Uacs/Raj

Příspěvekod Sandy » ned 01 lis, 2020 9:43 pm

Tedy, s prominutím, kolego, pokoušíš se "vobjevit saze".
Asi tak v pátém vlákně tady tvrdím, že nejlepí jízdní vlastnosti mají podvozky Bramos s dvojkolími o délce osy 23,8mm. A to jak v "syrovém" stavu, tak s ložisky .
Ověřeno na asi tak stovce podvozků......
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: BRAMOS Uacs/Raj

Příspěvekod cipisekmp » pon 02 lis, 2020 7:06 pm

Zdravim. No ja jsem spise rad, ze jsem nedosel k jinemu zaveru nez ze dvojkoli Bramos a loziska Romford nejdou do sebe.
Dvojkoli kleinbahn dnes prisli. Vypada to prvotnim merenim ze by to melo klapnout.
Cipisekmp
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: BRAMOS Uacs/Raj

Příspěvekod kapalin » pon 02 lis, 2020 9:43 pm

cipisekmp píše:Zdravim. No ja jsem spise rad, ze jsem nedosel k jinemu zaveru nez ze dvojkoli Bramos a loziska Romford nejdou do sebe.
Dvojkoli kleinbahn dnes prisli. Vypada to prvotnim merenim ze by to melo klapnout.
Cipisekmp

A co zkusit tohle CStrain 82110 + 82013, dvojkolí stačí přendat, podvozek je modelovější, a jízda jde zlehka téměř bez síly. Cenově - pokud budu počítat nová dvojkolí od detailu 4x20,- + loziska Ramford 8x2,50 = celkem tedy 100,- vůči Cstrain 60+35= 95,- , tak dám přednost modelovějšímu provedení a méně pracnému
16.png
16.png (18 KiB) Zobrazeno 4130 krát
15.png
15.png (26.43 KiB) Zobrazeno 4130 krát
kapalin
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 26 zář, 2013 8:17 am

Re: BRAMOS Uacs/Raj

Příspěvekod A2C » úte 03 lis, 2020 12:31 am

Tie ložiská tam ani netreba dávať, ja ich tam nemám a s dvojkoliami Kleinbahn 23,8mm to jazdí úplne bezproblémovo.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: BRAMOS Uacs/Raj

Příspěvekod Martin70 » úte 03 lis, 2020 7:57 am

kapalin píše:A co zkusit tohle CStrain 82110 + 82013, dvojkolí stačí přendat, podvozek je modelovější, a jízda jde zlehka téměř bez síly. 60+35= 95,- , tak dám přednost modelovějšímu provedení a méně pracnému

V tom CSTrainu jsou taky kovová ložiska?
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: BRAMOS Uacs/Raj

Příspěvekod cipisekmp » úte 03 lis, 2020 4:20 pm

Zdravim panove.
On je jeste jeden problem a to, ze pokud modely jezdi vic casu, tak uz je na nich videt, ze se dvojkoli v dulku probrusuje. Krom toho ze klesa vagon, tak jsem zjistil, ze se zvetsuje i treni, nebot to pak nedre jen spickou ale vetsi plochou. Takze pro me ktery vagonky pouziva na jezdeni na vystavach ( a tam neco najezdi) je pouziti mosaznych domecku potrebna realita. Ne ze by ty vagonky jeste par let nejezdili, ale podle me, cim pozdej se tam budou ty loziska davat, tim se budou davat horsi, nebot uz nebude ta dirka ve stredu jak ma byt ale bude probrousena.
Cipisekmp
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: BRAMOS Uacs/Raj

Příspěvekod Mcx » sob 07 lis, 2020 5:16 pm

A2C píše:Tie ložiská tam ani netreba dávať, ja ich tam nemám a s dvojkoliami Kleinbahn 23,8mm to jazdí úplne bezproblémovo.

Přesně tak podvozky Bramos mosazná ložiska nepotřebují, jen se tím zhorší jejich vlastnosti, ale potřebují osu dle NEM délky 23,8 a ne Roco 24,4 mm, ale jinak je fakt, že nejlepší - modelové provoedení je ČS Train z vozů Faccs.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2618
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Předchozí

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků