MEHANO

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

MEHANO

Příspěvekod caesar » úte 15 led, 2008 2:59 pm

Zdravim objednal jsem si start set od mehaha nevim jestli jsem neudělal blbost chtěl jsem se zeptat jestli budou při dalším rozšiřování na to pasovat koleje a vyhybky třeba od piko nebo musim dělat koleje od jednoho výrobce a jak je na tom kvalita od mehana a kde se daji sehnat doplnky?
Zatim diky za připadné odpovědi.
caesar
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 15 led, 2008 2:52 pm

mehano

Příspěvekod johan I » úte 15 led, 2008 3:32 pm

No to je těžko říct záleží co je to za start set,ti jugoši dělaj krásné modely ale taky kobercáky pro děti např. ta jejich řada hobby to je 100% plast , mám doma 2 loko. jezdí dobře,je tam 5pol. motor ale rachot jak když se hrbatí sypou po schodech. :P
A hobby with humor
Uživatelský avatar
johan I
 
Příspěvky: 9
Registrován: sob 12 led, 2008 2:34 pm

Re: mehano

Příspěvekod Tax » úte 15 led, 2008 3:35 pm

johan I píše: ... jak když se hrbatí sypou po schodech. :P
No dovol! Čo máš proti nám ?
Uživatelský avatar
Tax
 
Příspěvky: 191
Registrován: sob 12 led, 2008 12:16 pm
Bydliště: Bratislava

Re: MEHANO

Příspěvekod michal_n_cz » úte 15 led, 2008 3:59 pm

caesar píše:Zdravim objednal jsem si start set od mehaha nevim jestli jsem neudělal blbost chtěl jsem se zeptat jestli budou při dalším rozšiřování na to pasovat koleje a vyhybky třeba od piko nebo musim dělat koleje od jednoho výrobce a jak je na tom kvalita od mehana a kde se daji sehnat doplnky?
Zatim diky za připadné odpovědi.


Pak napiš nějakou recenzi.
Co já jsem viděl ty startsety tak jsou to spíše hračky. U nás je zahlédl v nějakém hračkářském řeťezci. V Německu se to prodává např v diskontech Aldi a Lidl jako Nofood sortiment.
Kolejivo je podobné starému Roco Code 100 výška koleje 2,5mm - viz http://www.mehano.si/?PID=5&CID=46 . Koleje co jsem viděl tak mají kolejnice z nějaké hliníkové slitiny - nic moc. Např. Piko A-Gleis na to napojit půjde, je vhodné použít specialní spojky protože Piko má užší patu koleje.

Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: MEHANO

Příspěvekod Martin Srb » úte 15 led, 2008 4:33 pm

caesar píše:chtěl jsem se zeptat jestli budou při dalším rozšiřování na to pasovat koleje a vyhybky třeba od piko nebo musim dělat koleje od jednoho výrobce?
Někteří výrobci pasují, jiní ne. V rámci kolejiva "Code 100" (= výška kolejnice 2,5 mm) musíme rozlišovat i podle šíře paty kolejnice.
MEHANO - široké
LIMA - široké, dokonce má snad i stejnou geometrii (a stejně špatný materiál)
ROCO 2,5 mm - široké
RocoLine a GeoLine - nejsou Code 100
PIKO - starší provedení široké (tuším do roku 2000?), novější úzké (označované A-Gleis)
PILZ Standard a TILLIG Standard - starší široké (měděné a "stříbrné" kolejnice), novější úzké (pouze "stříbrné")
Pilz/Tillig Elite - nejsou Code 100

Spojování širokých a úzkých kolejnic je možné:
- výměnou úzkých spojek za široké (zhorší se tím spolehlivost spoje)
- zbroušením konce široké kolejnice, aby šla spojit s úzkou spojkou
- použitím speciálních spojek (PIKO)

Co se týče materiálu kolejnic MEHANO a LIMA: hliník to není, protože se dají pájet cínem a korodují!!!
Martin Srb
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 24 říj, 2007 6:12 pm
Bydliště: Praha / Havlíčkobrodsko

Příspěvekod caesar » úte 15 led, 2008 5:33 pm

diky za odpovědi jsem totální začátečnik s velkými plány tak uvidim jak to dopadne
caesar
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 15 led, 2008 2:52 pm

Příspěvekod Houmr » úte 15 led, 2008 6:09 pm

Právě proto že jsi začátečník, tak máš tu volnost nakoupit kvalitní věci. Na kolejivu rozhodně nešetři :!: Nic horšího by jsi jako začátčník udělat nemohl.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Pája » úte 15 led, 2008 6:44 pm

Houmre,tak mu někdo rovnou doporučte,co je za kolejivo nejlepší,myslím ale dostupné a finančně zvládnutelné.Já dělám do TT a tady je výběr jednodušší - bohužel.
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod caesar » úte 15 led, 2008 7:12 pm

potřeboval bych vědět které koleje nezreznou a maji výšku 2,5mm v těch e-shopech o tom neni nic napsané je fakt že koleje zas tak drahe nejsou spiš doplnky vyhybky atd.
caesar
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte 15 led, 2008 2:52 pm

Příspěvekod juroH0 » úte 15 led, 2008 7:58 pm

nekoroduju roco 2,5mm ale zlate ktore sa uz myslim ani nevyrabaju co si myslim ze je skoda...pretoze opdla mna su vcelku dobre a lacne...mam aj tie sive/srtieborne a tie koroduju ci oxiduju ci co vlastne robia jedna radost...a to je aj jedne z dovodou rusenia nedokonceneho koaljiska...
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Martin Srb » úte 15 led, 2008 10:29 pm

"Stříbrné" jsem psal schválně do uvozovek - jde o slitinu, které se říká Neusilber ("nové stříbro"), i když má barvu trochu do zlata a stříbro snad vůbec neobsahuje. Pokud vím, tak tenhle materiál nekoroduje ani neoxiduje, jenom rád chytá nečistoty. Ty se dají pravidelnou údržbou odstranit (gumou, hadrem namočeným v lihu).

A teď k výrobcům... jsem pořád jen nepatrně pokročilý začátečník, ale myslím, že jediný ideál neexistuje. Osobně budu kombinovat od Pika a Tilliga. Obojí je Neusilber, úzkopatní kolejnice, takže kompatibilní.

Pozn. pro pořádek, Tillig = Pilz; jsou to jména současného a bývalého majitele, takže v katalogu samozřejmě Tillig, ale zespoda na pražcích bývá často vyraženo Pilz.
2,5 mm kolejivo Tillig Standard má katalogová čísla 82xxx, tím se dá bezpečně odlišit od 2,1 mm Tillig Elite.
Martin Srb
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 24 říj, 2007 6:12 pm
Bydliště: Praha / Havlíčkobrodsko

Příspěvekod Houmr » stř 16 led, 2008 5:29 am

Přesně jak píše Martin, každý má svého favorita. Já používám taky Tillig 2,5mm v kombinaci s vyhybkami Peco. Jinak se to probíralo tady
http://magazin.modely.biz/diskuze/viewtopic.php?t=250
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod juroH0 » stř 16 led, 2008 5:22 pm

Martin Srb píše:"Stříbrné" jsem psal schválně do uvozovek - jde o slitinu, které se říká Neusilber ("nové stříbro"), i když má barvu trochu do zlata a stříbro snad vůbec neobsahuje. Pokud vím, tak tenhle materiál nekoroduje ani neoxiduje, jenom rád chytá nečistoty. Ty se dají pravidelnou údržbou odstranit (gumou, hadrem namočeným v lihu).

A teď k výrobcům... jsem pořád jen nepatrně pokročilý začátečník, ale myslím, že jediný ideál neexistuje. Osobně budu kombinovat od Pika a Tilliga. Obojí je Neusilber, úzkopatní kolejnice, takže kompatibilní.

Pozn. pro pořádek, Tillig = Pilz; jsou to jména současného a bývalého majitele, takže v katalogu samozřejmě Tillig, ale zespoda na pražcích bývá často vyraženo Pilz.
2,5 mm kolejivo Tillig Standard má katalogová čísla 82xxx, tím se dá bezpečně odlišit od 2,1 mm Tillig Elite.


no mam aj tie "zlate" a tie su super ale "sive" sa mi vlastnostami vidia podobne ako U-ckove kolajivo.... :?
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: MEHANO

Příspěvekod Sandy » stř 16 led, 2008 10:40 pm

Martin Srb píše:
caesar píše:chtěl jsem se zeptat jestli budou při dalším rozšiřování na to pasovat koleje a vyhybky třeba od piko nebo musim dělat koleje od jednoho výrobce?
Někteří výrobci pasují, jiní ne. V rámci kolejiva "Code 100" (= výška kolejnice 2,5 mm) musíme rozlišovat i podle šíře paty kolejnice.
MEHANO - široké
LIMA - široké, dokonce má snad i stejnou geometrii (a stejně špatný materiál)
ROCO 2,5 mm - široké
RocoLine a GeoLine - nejsou Code 100
PIKO - starší provedení široké (tuším do roku 2000?), novější úzké (označované A-Gleis)
PILZ Standard a TILLIG Standard - starší široké (měděné a "stříbrné" kolejnice), novější úzké (pouze "stříbrné")
Pilz/Tillig Elite - nejsou Code 100

Spojování širokých a úzkých kolejnic je možné:
- výměnou úzkých spojek za široké (zhorší se tím spolehlivost spoje)
- zbroušením konce široké kolejnice, aby šla spojit s úzkou spojkou
- použitím speciálních spojek (PIKO)

Co se týče materiálu kolejnic MEHANO a LIMA: hliník to není, protože se dají pájet cínem a korodují!!!

Ale pánové, spojit lze cokoliv. :!:
Žádné spojky, přechody atd. Stačí napojení "na sraz" a elektricky propojit kabely. A můžete vesele napojovat cokoliv. :!: :!:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Kulsud a 18 návštevníků