Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod hrboun » pon 30 pro, 2013 12:51 pm

Dovolil jsem si založit nové téma týkající se ručně vyráběných modelů vagonů první a druhé epochy.
Co se týče fy. Tololoko tak se mě podařilo od nich pár vagonů koupit. Po převzetí leptů (podkladů) firmou Ferro train ceny vzrostly o cca 30%.
Také si říkám, proč neoslovit zdejší modeláře, aby tyto modely vyráběli v cca 20 kusových sériích aby se to danému modeláři vyplatilo.
Například ten uhlák v kkstb a zároveň v ČSD v několika různých číslech a odbyt bude na 100%.
fff012.JPG
Sám bych si koupil minimálně 3 uhláky a 3 zetka v ČSD.
hrboun
 
Příspěvky: 123
Registrován: pát 02 bře, 2012 5:15 pm
Bydliště: Brno

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod Rtep » pon 30 pro, 2013 1:27 pm

Pro ilustraci ostatním aby věděli o které vozy se jedná obrázky uhláku z produkce TOLOLOKO nyní FT

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod Vladimír_B » pon 30 pro, 2013 2:54 pm

hrboun píše:aby tyto modely vyráběli v cca 20 kusových sériích aby se to danému modeláři vyplatilo.
Například ten uhlák v kkstb a zároveň v ČSD v několika různých číslech a odbyt bude na 100%.

I kdyby se použila stavebnice od V.L., tak se cena pod 1000Kč nedostane, spíš více. A při ceně třeba 1300,-Kč za dvouosý uhlák s rozvorem 3,9m bez brzdy, tak ani těch 20 vozů neprodáte...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod hrboun » pon 30 pro, 2013 4:39 pm

Oba jsem je kupoval ve Ferro trainu ve verzi kkstb za 200E/kus a nebyl jsem sám! V ČSD o ně bude větší zájem. Pokud by cena nebyla přemrštěná tak se jich prodá hodně.
hrboun
 
Příspěvky: 123
Registrován: pát 02 bře, 2012 5:15 pm
Bydliště: Brno

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod radeksindy » pon 30 pro, 2013 8:13 pm

K vozů Ferro-Train. V první várce bylo vyrobeno pár desítek vozů. Chystá se druhá, přepracovaná série. Vozy jsou dnes výhradně sestavovány v Rakousku, takže za rakouské platy a to je na komplikovaných vozech hodně vidět. Takže by mělo dojít u některých verzí ke zlevnění. ČSD verze lze domluvit, je to jen otázka zájmu. Podklady k ČSD verzím jsou, připravovaly se už pro Tololoko. Vůz na uhlí a krytý vůz jsou celkem dobré, vůz na dřevěné uhlí jsem zatím blíže nestudoval. Ovšem vůz na pivo a na plyn nebrat.

Ale nečekal bych, že se jich prodá více než pár kusů. Jeden z důvodů proč to A.G. alias Tololoko vzdal byla zkušenost s první sérií, spousta práce a výdělek nikde. FT musel z těchto, ale i dalších důvodů zdražit. Například vozy KFNB od VL jsem si stavěl sám a nedokážu si představit, že by i v českých podmínkách jejich cena mohla jít pod 150-160Eur. A to co vidíte na fotce, je zjednodušená verze, lept obsahuje i díly na modelovější provedení. Například je vidět, že kování na sloupcích je proleptáno dovnitř, ale stavebnice obsahuje i vylaptané drobné díly kování. Jenomže to by nedokázal FT stlačit cenu pod 250Eur. Při těchto cenách to je to pro pár lidí.

Mě osobně hotové vozy vůbec nezajímají, výhradně stavebnice. Po domluvě je možné získat ve Ferro-Trainu i "stavebnici". Tzn. hromada dílů, žádný návod, kola, šroubovky a podobné drobnosti musíte dokoupit. Ale i tak čekejte cenu kolem 100Eur podle typu. Označil bych je jako středně složité, určitě bych to nedoporučil začátečníkům. Ale dá se při sestavování obejít bez speciálních přípravků.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod hrboun » pon 30 pro, 2013 8:39 pm

Když jsme byli v létě ve FT tak nám řekli, že pro nás ČSD verzi udělají i v tampoprintu, ovšem ty podklady bohužel neměli.
O vozu na dřevěné uhlí se píše v černé knize o Severní dráze. Myslím, že je tam označení a počet vagónů co přešli k ČSD.
hrboun
 
Příspěvky: 123
Registrován: pát 02 bře, 2012 5:15 pm
Bydliště: Brno

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod Vladimír_B » úte 31 pro, 2013 7:15 pm

Tak to jsou neskutečné ceny... :shock: Přeznačování vozů (hlavně KMB) na české dělal na burze jeden pán vedle p. Jirana sedící, za nějakou stovku/y...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod radeksindy » čtv 02 led, 2014 11:52 am

Bohužel na burze v Praze se pro tyto kategorie vozů nedá pořídit vůbec nic. Když už tu padly vozy ex KMB, tak skříně vozů StEG jsou velice dobré, ale spodek nestojí za nic. A to se dá vylepšit

_spodekZl.jpg


A ještě jedna informace k firmě Ferro-Train, sice se netýká vozů, ale pro našince extra zajímavá. Prý se chystá obnovená výroba 73 kkStB převzaté od firmy Gerrad. Dříve než za pár let to nebude, ale už můžete šetřit, cenově se to od modelů MM nebude lišit. Jsem zvědavý co udělají s celkovou koncepcí pohonu a celého modelu. To byla u původní stavebnice hodně slabá stránka.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod Rtep » čtv 02 led, 2014 12:29 pm

Pěkný Nový rok Radku.
Protože se dá v letošním roce očekávat vydání těchto vozů od ROCO kat 67101 od února 2014, asi by stálo za to zkusit udělat tyto spodky ve větším množství a pokud ano tak mám zájem .
Rozhodně bych byl rád zda by jsi mohl k tomuto napsat více.
Pochybuji, že by ROCO udělalo nové spodky vozů.
Jinak k té 73 kkStB stavěl jsem ji , ale opravdu je to na kompletní novou konstrukci a mám pochybnosti pokud to někdo nepřekreslil do digitálu, že matrice bude v špatném stavu už za mne nebyl stav ideální.
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod radeksindy » čtv 02 led, 2014 9:34 pm

Rovněž přeju všechno nejlepší v novém roce.

Taky nečekám, že by ROCO nějak pozměnilo spodek vozů. Spodek na obrázku je vytvořen z části z leptu (podlaha, díly průběžného táhla, kování, krakorce, listové pružnice, rozsochy a díly pohyblivého ložiska) a z části jsou to mosazné profily (I pro podélníky a obdélníky pro čelníky a příčníky). Bohužel vzhledem ke konstrukci skutečného vozu a modelu je nutné frézovat spodek skříně vozu. Nedokážu si představit, že by to někdo dělal v ruce. Mám to samozřejmě upnuté a na křížovém stole. Další problematická práce jsou rozsochy a pružnice. Samotné vyskládání jednotlivých listů tak hrozné není, u jednoho vozu se to dá udělat, u tří to bude trochu na hlavu. U rozsochy jsem napodobil skutečné uchycení, které na skutečném voze takto

_rozsocha.jpg


Leptaná rozsocha se nejprve připájí zezadu na podélník a pak se ohnou šíkmé vzpěry a připájí k patě podélníku. Do toho se musí přichytit složená pružnice. A to je hrozná práce, tento vůz jsem dodělal, ale je jasné, že to bude muset být jinak. Další drobné problémy v tuto chvíli představuje přizpůsobení pro běžné RP25, protože teď je vzdálenost mezi podélníky přesně 1:87 a vejdou se tam jen H0pur/FREMO:87 kola. A také konstrukce předpokládá pohyblivá ložiska. Skříň ložiska bude plastový odlitek.

Pro hromadnější stavbu pro běžná dvojkolí RP25 je nutné udělat šablony na vrtání čelníků a podélníků (nebo je nechar komplet vyfrézovat), mít pružnice jako mosazný odlitek stejně jako ložisko a táhlové ústrojí. Oddálit podélníky a udělat pevná ložiska je jednoduché. Pokud by někomu nevadil plast, pak by asi šlo udělat odlitek rámu, k tomu odlitky detailů a nechat rozsochy z leptu.

Gerard 73 kkStB mám rozestavěnou http://drake-model.rajce.idnes.cz/414_081/ . Teď čekám až se od Zdeňka Valtra vrátí odvrtaná kola a nové osy a bud zase pokračovat.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Ručně vyráběné modely nákladních vagonů

Příspěvekod Rtep » pát 03 led, 2014 11:52 am

Děkuji Radku za krátký popis zkusím to udělat jak to popisuješ já, ale používám kola od Weinerta.

Již delší čas pracuji s programem SKETCH UP. Dnes jsem zkusil vzit nějaké nakreslené díly pro leptání z Corelu a ve Sketch UP složit.
Dokonce Sketch umí i rozkládat na papírovou vystřihovánku.

Obrázek
Uživatelský avatar
Rtep
 
Příspěvky: 353
Registrován: stř 08 dub, 2009 8:23 am


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků