dotaz

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

dotaz

Příspěvekod igor » sob 29 zář, 2007 2:40 pm

Zdravím všechny. Mohl by mi někdo poradit s řešením zásasdní otázky, zda vyhybky ovládat klasickými ovladači či digitálem. Protože všechny lokomotivy mám v digitálu / ovladač Lenz / a už 4 roky se připravuji na stavbu kolejiště až nyní jsem na netu zjistil, že existuje tato možnost. Musím však přiznat, že jsem elektrikářský amatér a nevím zda na sebe nešiji bič. Víte o nějakých zásadních problémech, které by mě čekaly?
Děkuji za odpověď. Igor
igor
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 29 zář, 2007 2:40 pm

Příspěvekod Houmr » sob 29 zář, 2007 2:56 pm

No pokud by jsi do budoucna uvažoval o ovládání přes PC, tak by to nešlo :lol: Záleží co požaduješ Ty. A jak velké kolejiště máš, nebo chceš mít?
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: dotaz

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 29 zář, 2007 3:09 pm

igor píše:Zdravím všechny. Mohl by mi někdo poradit s řešením zásasdní otázky, zda vyhybky ovládat klasickými ovladači či digitálem. Protože všechny lokomotivy mám v digitálu / ovladač Lenz / a už 4 roky se připravuji na stavbu kolejiště až nyní jsem na netu zjistil, že existuje tato možnost. Musím však přiznat, že jsem elektrikářský amatér a nevím zda na sebe nešiji bič. Víte o nějakých zásadních problémech, které by mě čekaly?
Děkuji za odpověď. Igor


Co myslíš klasikou ?

Míníš-li tím nějaký elektricky ovládaný přestavník tak je to asi jedno.
Místo ovládacích prvků dáš dekodéry příslušenství.

U mechanického bys musel pak dodat nějaký pohon (přestavník), který bys mohl ovládat tím digitálem.

Problémy s tím pochopitelně jsou, zejména ve chvíli kdy se spleteš :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Ale z hlediska fukcionality a spolehlivosti je to celkem osvědčená věc.
Samotný počítač pro takové lepší ovládání může být šunka za 1,5 kKč.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod igor » sob 29 zář, 2007 4:14 pm

Abych pravdu řekl, taky jsem přemýšlel, jak by to vypadalo, když by vlaky ovládal PC. Ale to je asi hudba daleké budoucnosti, myslím pro mě. Vyhýbky mám PECO s přestavníkem Peco, který je pod vyhýbkou a tím pádem nic člověk nevidí. Moc se mi to líbí. Klasickým ovladačem jsem myslel klasické el. klávesnice. K otázce Houmra: v hlavě mám panel do "L" cca 800 x 200 a kratší část 400x150. Místa mám skutečně dost. Udělal jsem si na chalupě místnost v podkroví. Nicméně jsem Ti asi nerozuměl. Pokud bych někdy v budoucnu řešil ovládání jízdy vlaků přes PC - nějaké programy jsem viděl - tak ovládání vyhýbek přes tzv. dekodéry příslušenství nepřipadá v úvahu?
igor
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 29 zář, 2007 2:40 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 29 zář, 2007 5:54 pm

igor píše:Abych pravdu řekl, taky jsem přemýšlel, jak by to vypadalo, když by vlaky ovládal PC. Ale to je asi hudba daleké budoucnosti, myslím pro mě. Vyhýbky mám PECO s přestavníkem Peco, který je pod vyhýbkou a tím pádem nic člověk nevidí. Moc se mi to líbí. Klasickým ovladačem jsem myslel klasické el. klávesnice. K otázce Houmra: v hlavě mám panel do "L" cca 800 x 200 a kratší část 400x150. Místa mám skutečně dost. Udělal jsem si na chalupě místnost v podkroví. Nicméně jsem Ti asi nerozuměl. Pokud bych někdy v budoucnu řešil ovládání jízdy vlaků přes PC - nějaké programy jsem viděl - tak ovládání vyhýbek přes tzv. dekodéry příslušenství nepřipadá v úvahu?


No tak to je jednoduché místo klávesy zapojíš výstup dekodéru příslušenství :wink: :wink: :wink:
Tedy nic proti ničemu.

Jen všetečný dotaz - kdy myslíš resp. za jak dlouho takové kolejiště postavíš ?? :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod igor » sob 29 zář, 2007 7:07 pm

Já mám času dost, ale vzhledem k tomu, že nejhezčí je výroba / bude to 3 panel, kdysi t.j před 15 roky, jejda toto letí, jsem synovi stavěl panel ve velikosti TT, který byl zavěšen nad postelemi cca 200x140/ není kam spěchat. Hlavně dělat vše pokud možno na 100%, spěch je na nic- vlastní zkušenost - i když se musím někdy moc přemáhat, abych něco zbytečně neuspěchal. Nicméně vlastní odhad činí 4-5 let. Ale staveb mám už celkem dost a už hotový jeden modul točny - moc mě uchvátil p. Dalecký, tak jsem to trochu, no vlastně skoro celé, okopíroval. Dnes tam jsou i figurky, stromy, zauhlovací zařízení i pískovací věž. Pokud mohu posoudit, a nebude se snad jednat o samochválu, je to hezké.
K té stoprocentnosti, mám představu, že např. poklopy od kanálů na silnici jsou nutností. Toto jsem viděl u svého strejdy a totálně mě to dostalo. On jen skromně podotkl, že to je vrchol modelařiny.
Teď jsem byl v modelářské prodejně v Augsburku a tam měli vystavené dioráma - silnice, lampy u silnice, krátký úsek koleje a tlačítkem se simuloval den/ noc a bouře. Co mě dostalo, bylo rozsvěcování výbojkových světel, kdy všechny tzv. nastartovaly až na jednu, která jen blikala, jak se snažila naskočit - bohužel přesný výraz neznám. To byl fakt vrchol modelařiny, aspoň pro mě.
V každém případě moc děkuji za radu.
Igor
igor
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 29 zář, 2007 2:40 pm

Příspěvekod Houmr » ned 30 zář, 2007 4:54 am

S tím ovládáním vyhybek, jak píše Zdeněk. Prostě se vloží jen ten dekodér příslušenství. Já jen, že při tak rozsáhlém kolejišti by byl PC asi lepší. Stavění vlakových cest a různé vazby by byly jednodušší, než při releovém ovládání. (ale to neznamená, že odsuzuji releovku) :lol:
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Pavel Dryml » ned 30 zář, 2007 5:32 pm

Mám takovoz poznámku. Kromě toho co popisujete (kanály na silnici) je taky machrovinka udělat si model skutečného zabezpečovacího zařízení napříkled TEST nebo reléové staniční zabezpečovací zařízení s číslicovou volbou (které samozřejmě bude vyřešeno do detailu např. zvonek rozřezu výměny nebo pro dřívější epochy plombovené tlačítko "zatemění"
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků