kolejivo a přestavníky

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 08 led, 2013 4:46 pm

radeksindy píše:Pro konstrukci jsou podstatné koncové body a ty lze bez problémů odečíst z plánů na stránkách PECO. Tam jsou k vytištění 1:1. Dalo by se tam i ověřit jak probíhají oblouky, podle mne je PECO má v celé délce.



Jako když člověk mluví do dubu :lol:
viewtopic.php?f=1&t=4148&hilit=kolejivo+Peco
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod Vladimír_B » úte 08 led, 2013 6:05 pm

Rozměry k obrázkům jsou v druhém odkazu... ale je to marný, marný, marný.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod Sedli-CB » úte 08 led, 2013 6:56 pm

miroslav lengyel: Vy již víte, co přesně sháním. Jak jsem říkal - Tillig to má zpracované perfektně!!!

radeksindy: Nezlobte se na mě, ale s jednou rukou po úrazu a v ortéze budu v měřítku 1:1 jen velmi těžko přeměřovat to, co má Peco na svých stránkách...

Vladimír_B: Ano, ty Vaše rozměry jsou udané leckde. Původně jsem je čerpal na modely.biz v eshopu. Ale i tak mi chybí pár základních údajů. Délku rovné koleje máme - bez debat. Rádius a úhel odbočení také. Z toho mi tedy vychází následující:
výhybka Peco.jpg

Otázky tedy zní:
1) Kde přesně začíná rádius (již několikrát vyslovená otázka)? Začíná stejně jako u výhybek Tillig na samém začátku výhybky, jak jsem v mém výkresu uvažoval, nebo je posunutý blíže ke středu rovného úseku výhybky v přímém směru?
2) Jak je dlouhý rovný úsek ke konci výhybky za rádiusem? To je ten kousek, který není v mém obrázku dokreslen...
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod Sedli-CB » úte 08 led, 2013 7:02 pm

Teď mě ještě napadá jedna varianta... Vytisknout si tu předlohu ze stránek výrobce Peco a poměřit následující:
1) Změřit v ose přímé větve výhybky jak daleko od zadního (rozvětveného) konce končí kolmo na tuto osu osa vedlejšího směru.
2) Změřit vzájemnou vzdálenost těchto os na výše zmíněné kolmici.

To bych měl zvládnout i s jednou rukou. S pomocí těchto dvou údajů už bych se snad odlepil ode dna... Jenže to bych musel mít doma tiskárnu nebo bych nesměl marodit... :( No nic, pověřím asi naše nebo přítelkyni, aby mi to vytiskli a snad zítra se již uvidí...
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 08 led, 2013 8:58 pm

Vladimír_B píše:Rozměry k obrázkům jsou v druhém odkazu... ale je to marný, marný, marný.


No Vladimíre asi to marný je,pokud nejsi ochoten si něco o tom přečíst :D Zkrátka ten rádius nezačíná hned od kraje a proto s tím Milan takhle bojoval a nevycházelo mu to při navrhování plánků.A nešlo pouze o ty rádiusy,ale také o srdcovky.Co vím tak to chlapi rozkresovali v AutoCadu v obří velikosti a nemohli za boha přijít na to,kde ten rádius začíná.Nevím jak to celé dopadlo,na to by mohl fundovaně odpovědět pouze MF.Já pouze předal nález co mi dodal švagr a dál mě to nezajímalo,protože profesionálové jezdí na Fleischmann Profi. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod radeksindy » úte 08 led, 2013 11:22 pm

Ono je to marný spíše na vaší straně. Chce to totiž pochopit, že ke konstrukci zhlaví vůbec nepotřebuji znát z jakých oblouků a rovných se skládá výhybka, ale potřebuji zkonstruovat její vytyčovací plán. Tam překvapivě žádné oblouky nejsou, jen osy směrů hlavní a odbočné větve. A k tomu stačí údaje z katalogu a zbytek si můžu snadno změřit.

Dejte si do CADu do jedné vrstvy výkres, v druhé si to zkuste podle fotek 1:1 ze stránek PECO nakreslit. Když se pokusíte například proložit střední výhybkou v code100 pouze oblouk, vyjde vám, že přibližně 965mm, který má největší odchylku uprostřed oblouku asi 0,25mm. A protože víme, že je kus rovné na začátku, tak nalezení geometrie, kde se budou odchylky do 0,1mm je otázkou času a snahy. Mě to vychází asi na začátku 23mm rovná, pak inzerovaných 914mm, odchylky od podkladu neměřitelné.

Hlavně si uvědomte, že PECO není kolejivo jako Fleischmann, PIKO nebo ROCO. Ty mají systém navržený pro modelovou železnici, tzn. že mají kusové kolejivo a geometrii takovou, že z toho dokážete bez řezání a úprav vytvořit kolejový plán. U PECO to lze jen s code100 Settrack, které má výhybky s úhlem 22,5°, jednu Y a obloukové výhybky s poloměry někde kolem 400mm. Zbytek kolejiva PECO (code100 streamline, code83 i code75) je určen pro modeláře a kolejový plán sestavíte z výhybek, flexi, kolejových polí a prutů. Hledat pro toto kolejivo geometrii ve smyslu obrázku, který tady ukazoval Mirek pro Fleischmann je zbytečné, protože takový nemůže existovat.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod milan ferdián » stř 09 led, 2013 3:40 pm

Napíšu to ještě jednou a naposledy.Geometrie kolejiva PECO mimo SETRACK je imaginární.U tohoto kolejiva máte jisté jen délku výhybky a daný úhel.Ikdyž výrobce udává poloměry R305,R457,R610,R914 jsou jen imaginární.Vytyčovací schémata těchto výhybek neexistují :!: :!: :!: .Anabázi autocadu kolejiva PECA a atd.jsem si prošel a výsledky jenom potvrdili moje podezření,že počáteční a koncový bod poloměru není dán,dokonce jsme zjistili,že některé výhybky,ikdyž mají napsaný daný poloměr,tak je složen z několika poloměru.
Doporučuji jen šablony výhybek,které nabízí samotný výrobce kolejiva PECA.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 09 led, 2013 4:59 pm

A máte to drni :D konečně se ozval sám samojediný :lol: Hua,hua,hua :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod radeksindy » stř 09 led, 2013 5:43 pm

Geometrie kolejiva PECO mimo SETRACK je imaginární.

Vzhledem k tomu, že se výhybky dají koupit, tak je to více než dost reálné :) To je tzv. modelové kolejivo. Tedy není to kusové kolejivo, kde by musely být výhybky konstruovány s omezením. Milane, ty si někde přečetl jak se konstruuje modelové kolejivo (kdysi to bylo někde v Železnici) a teď se toho moc držíš. Ale to platí jen tehdy, chci-li mít kompletní systém, včetně kusových oblouků a rovinek. Jenomže to u Code100 Streamline, Code83 a Code75 není, tady neexistuje vazba mezi tvarem výhybky a dalším kolejivem. PECO je v tomto jako Tillig nebo Weinert.

Vytyčovací schémata těchto výhybek neexistují

Existuje-li výhybka, lze k ní i sestrojit vytyčovací schéma. Je to jenom myšlená geometrická interpretace směrů ve výhybce.

počáteční a koncový bod poloměru není dán

A konstruktéři sestavili výhybku z kouzelné mlhy? :lol: Myslím, že problém je tady v matematice a geometrii než v těch výhybkách. Až bude čas, tak vám to nakreslím :-)
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod milan ferdián » stř 09 led, 2013 6:02 pm

radeksindy píše:Geometrie kolejiva PECO mimo SETRACK je imaginární.

Vzhledem k tomu, že se výhybky dají koupit, tak je to více než dost reálné :) To je tzv. modelové kolejivo. Tedy není to kusové kolejivo, kde by musely být výhybky konstruovány s omezením. Milane, ty si někde přečetl jak se konstruuje modelové kolejivo (kdysi to bylo někde v Železnici) a teď se toho moc držíš. Ale to platí jen tehdy, chci-li mít kompletní systém, včetně kusových oblouků a rovinek. Jenomže to u Code100 Streamline, Code83 a Code75 není, tady neexistuje vazba mezi tvarem výhybky a dalším kolejivem. PECO je v tomto jako Tillig nebo Weinert.

Ano,časopis Železnice,kde se pojednává o konstrukci kusového kolejiva mám,ale nedržím se ho.To že výhybky PECO nejsou součásti kusového kolejiva,též vím. :wink:

radeksindy píše:Vytyčovací schémata těchto výhybek neexistují

Existuje-li výhybka, lze k ní i sestrojit vytyčovací schéma. Je to jenom myšlená geometrická interpretace směrů ve výhybce.

Když se ti Radku toto povede,navrhnu tě na Nobelovou cenu.Ani němečtí kolegové se s tím neví rady a to jsou větší kapacity než jsem já.O žabách vím.

radeksindy píše:počáteční a koncový bod poloměru není dán

A konstruktéři sestavili výhybku z kouzelné mlhy? :lol: Myslím, že problém je tady v matematice a geometrii než v těch výhybkách. Až bude čas, tak vám to nakreslím :-)

Jenomže páni konstruktéři z PECA nemají zájem o to aby se geometrie výhybek nebo vytyčovací schémata dostala mezi odbornou veřejnost.Tady nejde o mne nebo o nějakou malou zemičku česká republika,ale v celé EU,prostě nemáš šanci tyto podklady sehnat.A znovu opakuji,nebudeš první ani poslední,co mi bude tvrdit,že víš jak na to.Můžu ti jen potvrdit,že na tomto problému pracovalo u nás v české republice spoustu lidí.
Budu sám zvědavý,jak si s tím poradíš.Nascenovat výhybku a myslet si,že ti autocad ukáže pravdivé údaje dané výrobcem,tak budeš velmi překvapen výsledkem. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod mlha » stř 09 led, 2013 6:04 pm

po zkušenostech z bastlení angličana a vexlí je vždy ze srdcovky přímka,ne rádius,rádius u výrobců kolejiva je vždy počítaný z krajního bodu začátku nebo konce vexle(angličana)a neužšího bodu oblouku.Mezi těmito body se pak protne oblouk a vyjdou hausnumera,přitom vlastní rádius je vždy menší
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: kolejivo a přestavníky

Příspěvekod milan ferdián » stř 09 led, 2013 6:20 pm

Jen doplním,mám i od MIBA sešit /GLEISE UND WEICHEN/systeme und produkte,einbau und optimierung/autor Rolf Knipper.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Předchozí

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků