ROCO Němka - rozborka, H0

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod dnovy » úte 05 črc, 2011 7:53 am

Nevíte někdo náhodou jak odpojit tendr? Na návodu jsou jen šipky od sebe jako rozpojení od lokomotivy ale mám strach zabrat. Je tam náhon hřídele+nějaký háček co ten tendr drží. Taky se mi nepodařilo odmontovat kotel, ze spodu jsou 2 šroubky. Jeden jsem vyšrouboval a vypad a druhý už šel navolno ale nevypadl ale kotel od podvozku nešel..Tak nevím kde dělám chybu. Dík.
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod Michal Dalecký » úte 05 črc, 2011 2:08 pm

Nepises jestli je to rada 50 nebo 52, ale je to v principu u obou stejne. Mezi loko a tendrem je kulisa, ktera ma na konci vidličku, ktera zapadne do čepu v tendru. Staci lehce zatahnout a z tendru se vycvakne. Před tim je ale lepsi vyjmout dil s uhlim s celem tendru a odpojit konektor. Kadran ma dva dily zasazene do sebe, tam neni problem. U kotle vyšroubovat ten hlavni dlouhy šroub a použit trochu síly a hlavně před tím vycvaknout budku a armatury ktere vedou do budky aby se nevylomily. Pak jde kotel ven, je nacvaknuty na dil mezi valci v oblasti komina a mista pro kourovy generator. Za ty leta uz vim kam sahnout :) a delam to uz temer poslepu, stejne jako ted hrbouny :)
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod knoll » čtv 20 čer, 2013 2:48 pm

Uvažuji o kouřovém generátoru do němky Roco 555.0259. Je to v návodu, ale nepochopil jsem, jak se generátor zapojí, je to nějaký nacvakávací typ (vypadá to, že se má akorát zasunout) - to nechápu, tam je nějaký konektor? Další nesrozumitelnost je spuštění generátoru ve zvukové verzi - vypadá to, že se zapíná F1 spolu se zvuky. To se mi nelíbí, dá se nějak original zv. dekoder naprogramovat, aby se kouř zapínal svou speciální funkci?
knoll
 
Příspěvky: 20
Registrován: pon 24 zář, 2012 10:10 pm

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod A2C » pát 21 čer, 2013 3:41 pm

Úprimne vykašli sa na dým, iba to sviní model :(
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod MontyJack » stř 13 dub, 2016 8:23 am

knoll píše:Uvažuji o kouřovém generátoru do němky Roco 555.0259. Je to v návodu, ale nepochopil jsem, jak se generátor zapojí, je to nějaký nacvakávací typ (vypadá to, že se má akorát zasunout) - to nechápu, tam je nějaký konektor? Další nesrozumitelnost je spuštění generátoru ve zvukové verzi - vypadá to, že se zapíná F1 spolu se zvuky. To se mi nelíbí, dá se nějak original zv. dekoder naprogramovat, aby se kouř zapínal svou speciální funkci?



Už jsi na to přišel?
Sám bych teď taky potřeboval poradit s kouřovým generátorem. jaký koupit a jak přidělat a jak aktivovat.

Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
Pavel MontyJack Votrubec

H0, DCC, Z21, epochy IV a V kolejiště pro výuku automatizace.
Uživatelský avatar
MontyJack
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 12 zář, 2013 5:59 pm

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod FloP » ned 07 srp, 2016 11:18 am

...jiný výrobce Němky - Liliput, přestavba na 555 ČSD od euroforce (2003) - už se vám stala tato nehoda - odlitek části tendru bobtná, kroutí se a rozpadá na "prach" :shock: má někdo stejnou zkušenost?

Liliput_zinkpest1m.jpg
Liliput_zinkpest1m.jpg (29.32 KiB) Zobrazeno 8359 krát

images.jpg
images.jpg (6.4 KiB) Zobrazeno 8359 krát

Liliput_zinkpest3.jpg
FloP
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 22 lis, 2012 10:52 am

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod Polabský » ned 07 srp, 2016 1:34 pm

FloP píše:...jiný výrobce Němky - Liliput, přestavba na 555 ČSD od euroforce (2003) - už se vám stala tato nehoda - odlitek části tendru bobtná, kroutí se a rozpadá na "prach" :shock: má někdo stejnou zkušenost?

Liliput_zinkpest1m.jpg

images.jpg

Liliput_zinkpest3.jpg



Vážený kolego,
materiál z kterého je odlitek je něco jako slitina Zinkal.
Ze slitin tohoto typu se dělávaly také přesné odlitky, například karburátory a jiné drobné díly.
Stejně tak z podobného materiálu byly částečně vyráběny modely PICO Expres a první modely PIKO,
parní a elektrické lokomotivy, tuším typ ME 102 a ME 103 .
Podobně je užívaly modelářské firmy, mimo jiné i Liliput a Klenbahn.
Tento materiál má perfektní zobrazovací schopnost ale zároveň velkou necnost, trpí mezimolekulární galvanickou korozí.
Je to něco podobného ale ne totožného jako, "cínový mor" .
Tím dochází k nevratnému rozpadu.
Jediná možnost je zabránit přístupu vlhka a vzduchu ke kovu.
Je zajímavé, že velmi často tato degradace také začne v blízkosti čepů ocelových hřídelek.
U nás v muzeu se na slitiny tohoto typu preventivně aplikuje vysokovzlínavý silikonový olej, nebo kvalitní bezbarvý nátěr.
Doporučuji díl vyměnit a vše preventivně ošetřit.
Je mi líto, že jsem Vás nepotěšil.
Hezký den.
Polabský
 
Příspěvky: 854
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod Petr S. » úte 09 srp, 2016 6:14 am

FloP píše:...jiný výrobce Němky - Liliput, přestavba na 555 ČSD od euroforce (2003) - už se vám stala tato nehoda - odlitek části tendru bobtná, kroutí se a rozpadá na "prach" :shock: má někdo stejnou zkušenost?

Liliput_zinkpest1m.jpg

images.jpg

Liliput_zinkpest3.jpg


Ahoj , mám i nemám . Na zinkový mor doplatila jedna ! ze dvou 434.1 od Kleinbahna ( asi po 45 letech ) . Liliputí němky zatím drží ( 20 let ) . Ta várka co tě potkala , byla zřejmě špatně namíchaná slitina nebo technologická nekázeň u serie modelů co byly v provedení ČSD od Euroforce ( Krokodil ) asi před 6 lety . Procházka na Vinohradech je měl asi před 2 lety ve výprodeji jako nepojízdné .
Nový tednr , jinak to nevidím .
Petr S.
Petr S.
 
Příspěvky: 536
Registrován: úte 16 pro, 2008 8:42 pm

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod radeksindy » úte 09 srp, 2016 10:45 am

U 555.0 Liliput mě to potkalo také. Nevím jestli se už rám úplně rozpadl, protože od doby kdy se prohnul, tak je lokomotiva pro provozní setkání nepoužitelná a leží v krabičce. Nic než nový tendr nepomůže. Čekám jestli se ROCO nevytasí s další verzí 52 ČSD a předělal bych si jinou.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod FloP » stř 10 srp, 2016 6:19 am

Děkuji za cenné zkušenosti a rady, jak model "zachránit" - (zbývající) rám už je pár dní v silikonovém oleji a bude (už jen) použit jako náklad na vůz... :roll: Ale trápí mne, který z tendrů Liliput (ročník) koupit, abych za měsíc, rok... nenastal identický rozpad. Tento rám je asi z roku 2002 nebo 2003... popř. zda nepoužít vanový tendr od Roco nebo Gützold s přestavbou kinematiky... :?:
FloP
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 22 lis, 2012 10:52 am

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod look23 » úte 23 srp, 2016 7:12 am

Zdravím,

nevěděl by někdo o náhradě bandážových kol tendru za nebandážovaná pro model 555.0259 a 555.0010?

Děkuji
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod A2C » úte 23 srp, 2016 7:21 am

Tipujem že je to kvôli zlepšeniu zberu z kôl.
Ale je to chyba, naviac tam zberné pliešky nedostanate a znížite ťažnú silu.
Čo ale mi bolo odporučené, kúpiť si zberacie pliešky pre 3, 4 a 5 nápravu u lokomotívy.
Keďže tieto sa osadzujú len pre lokomotívy vybavené zvukovým dekodérom z fabriky analógové verzie ho nemajú a potom to spôsobuje trhanie a výpadky.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod look23 » úte 23 srp, 2016 9:24 am

Není to kvůli lepšímu kontaktu. Důvod je jen zbavit se bandáží, protože to má větší nevýhody než výhody, toť vše.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: ROCO Němka - rozborka, H0

Příspěvekod greenery » úte 23 srp, 2016 9:53 am

taky jsem o tom přemýšlel, jednoduše to asi nepůjde. Jedině snad objednat dvojkolí bez bandáží a přelisovat kola na osy s pastorkem. Průměr osy snad bude stejný. Nenapadá mě důvod, proč by neměl být.
Bandáže jsou na obou hnacích nápravách tendru, špiní to koleje.
Asi pro to měli důvod, trochu mám obavy, že se vzhledem k velikosti, geometrii a konstrukci modelu tažná síla na malých poloměrech a do kopců prudce sníží. Asi proto nebandážovaná dvojkolí s pastorkem ani nenabízí.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků