Stare vlacky - prosba o radu

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod Nairik » pon 27 pro, 2010 12:44 pm

Ahoj vsem, obracim se na vas s prosbou o radu. Po dedeckovi vlastnime vlacky PIKO H0 1:87, 16.5mm (4 lokomotivy,
20 vagonu, 32m koleji, prejezdy a dalsi prislusenstvi). Rad bych z tohoto vybudoval hezke kolejiste s krajinkou.
Stav mi prijde umerny stari - vetsina veci se koupila mezi 1980 - 1983, koleje zatim nejevi znamky
koroze, masinky +- jezdi (pravda, jedna donuti trafo vypnout proud v celem okruhu, asi nejak probiji, muze byt?) apod.
Mel bych par zakladnich otazek:
1) jaky olej mam pouzit na promazani, preci jen skoro 30 let uz si zasluhuje nejake to promazani ;-)
2) jelikoz se jedna o znacku PIKO, jak moc je kompatibilni se soucanymi typy vlacku HO ruznych vyrobcu?
3) je realne uvazovat o dokoupeni novych masinek, semaforu, prejezdu a dalsich elektro veci nebo je to blbost
a chtelo by to obmenu vseho (koleje, elektro, apod.).

diky moc za jakekoliv info. Pavel
Nairik
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 27 pro, 2010 6:55 am
Bydliště: Praha

Re: Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod Vladimír_B » pon 27 pro, 2010 4:17 pm

Ahoj, ad. mazání: troufám si tvrdit, že plastové převody jsou samomazné a tudíž nepotřebují další mazání. A při použití určitého typu vazelíny si kolečka přímo zabetonujete :D Staré Piko je s novými vláčky kompatibilní - podstatná jsou spřáhla a ta "třmenová" (nebo jaxe to zove), jež používalo staré Piko, se běžně používají i dnes. Jediné co bych určitě obměnil je kolejivo za profilové.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod diego.dan » pon 27 pro, 2010 4:29 pm

naprostý souhlas vs Vladimírem.
Jenom na doplnění:
1.doporučuji ty "staré" lokomotivy rozebrat a vyčistit - tím myslím sundat kastli a vyčistit převody od prachu,sběrače,kolečka atd.Nejlépe vyfoukat vzduchem.Mám zatím obdobný vozový park :oops: a po této léčbě se jízdní vlastnosti mnohem zlepšily.

2.pozor u profilových kolejnic na code(výška kolejnice).Doporučuji kolejivo PECO code 100.V případě použití např. code 75 riskuješ,že nebudeš jezdit po kolejnicích ale po pražcích.Rozhudující je výška nákolku.

3.nevím co myslíš pod pojmem "elektrověci" ale v podstatě se dá všechno použít.Záleší na tom jak to vypadá nebo jak si své kolejiště představuješ.
HO ZATÍM PLÁNUJI,OD 28.8.2009 ZÁČÍNÁM STAVĚT
diegovaho.blog.cz
GOTHIC FOREVER
Uživatelský avatar
diego.dan
 
Příspěvky: 242
Registrován: stř 08 dub, 2009 9:32 am
Bydliště: Děčín

Re: Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » pon 27 pro, 2010 5:09 pm

Souhlasím s předchozími návrhy. Pokud ale budeš trvat na starém kolejivu, doporučuji předem zkontrolovat stav výhybek a podle toho se zařídit. Existují přechodové koleje, mezi novým a starým profilem kolejiva. Dodal bych, aby ses vyvaroval použití oblouků s poloměrem 360mm, delší páry na něm mají problémy.
Ohledně čištění souhlasím s odstraněním prachu v převodech. Pokud mám kovové ložisko a v něm kovovou osu, osvědčilo se mi namazání jemným olejem na šicí stroje. Plast se nemaže. Když už budeš mít tu lokomotivu rozdělanou, zkontroluj i sběrače proudu z kol, zda jsou čisté. Totéž platí o kolech, z nichž je odběr proudu. Pokud nestačí mechanické vyčištění kol, já je dočistuji lihem.
Doufám že se časem pochlubíš, jak Ti jde stavba a jak Ti to jezdí.
Jarda
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod Nairik » čtv 30 pro, 2010 12:15 pm

Ahoj vsem, dekuji moc a moc za rady. Hlasim, ze cisteni provedeno (jeste bych to mohl profouknout vzduchem, eventualne zakapnout olejem kde to dava smysl), necistoty byly vcelku velke (asi jako kdyz clovek drive cistil kulickovou mechanickou PC mys:-), masinky ted jezdi vyrazne lepe. Teda az na tu jednu, ta se porad po chvilce zastavi a vypne cely okruh. Jelikoz jsem elektricky velmi nezkuseny, budu si muset nejdriv mnoho nastudovat nebo se obratit na nejakeho elektrikare. Pak se snad rozjede ;-) Mel bych jeste, na zaklade vasich postrehu, nekolik doplnujicich otazek:
1) profilove kolejivo - muzete mi prosim objasnit o co presne se jedna? Na netu jsem nasel obrazek (nejde mi bohuzel vlozit priloha, takze jsem pouzil cizi - http://img193.imageshack.us/img193/4231/dscf5994i.jpg). Prijde mi, ze toto kolejivo se az tak nelisi od tech dnes prodavanych (plastkovy podklad a samotne koleje z kovu a spoje jsou provede zasouvanim do sebe). Nebo mi neco unika? Urcite na starem kolejivu nelpim, ale zase kdyz uz ho clovek ma... ;-)
2) elektroveci - lampicky, prejezdy, apod. zboznuju svetlo a chtel bych aby v noci vse krasne svitilo,takze mi slo o to, zda tam neni nejaka zasadni prekazka, ale uznavam, ze to je spis otazka elektriky a tam jde skoro vsechno :-)
3) netusite prosim proc napr. osvetleny jidelni (typove toto: http://www.modelova-zeleznice.eu/reko-j ... z-wrg.html) vuz pri jizde problikava, vydavane svetlo neni konstatni? Napadaji me 2 veci: spatne kontakty, ale ty jsem kontroloval a prijdou mi dobre, nebo spatny kontakt pri jizde at uz kvuli kolejim (napr. jejich spoje), nebo kvuli podkladu (mel jsem vlacky na koberci a ten muze nepatrne pruzit?).

Urcite se podelim o fotky ze stavby, na jare se na to chystam ;-) Do te doby musim poresit zakladni veci, prostudovat literaturu a sehnat nacini a material :-))

dik moc, preji vsem uspesny rok 2011
Pavel
Nairik
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 27 pro, 2010 6:55 am
Bydliště: Praha

Re: Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod 123.marek » čtv 30 pro, 2010 12:31 pm

Nairik píše:Ahoj vsem, dekuji moc a moc za rady. Hlasim, ze cisteni provedeno (jeste bych to mohl profouknout vzduchem, eventualne zakapnout olejem kde to dava smysl), necistoty byly vcelku velke (asi jako kdyz clovek drive cistil kulickovou mechanickou PC mys:-), masinky ted jezdi vyrazne lepe. Teda az na tu jednu, ta se porad po chvilce zastavi a vypne cely okruh. Jelikoz jsem elektricky velmi nezkuseny, budu si muset nejdriv mnoho nastudovat nebo se obratit na nejakeho elektrikare. Pak se snad rozjede ;-) Mel bych jeste, na zaklade vasich postrehu, nekolik doplnujicich otazek:
1) profilove kolejivo - muzete mi prosim objasnit o co presne se jedna? Na netu jsem nasel obrazek (nejde mi bohuzel vlozit priloha, takze jsem pouzil cizi - http://img193.imageshack.us/img193/4231/dscf5994i.jpg). Prijde mi, ze toto kolejivo se az tak nelisi od tech dnes prodavanych (plastkovy podklad a samotne koleje z kovu a spoje jsou provede zasouvanim do sebe). Nebo mi neco unika? Urcite na starem kolejivu nelpim, ale zase kdyz uz ho clovek ma... ;-)
2) elektroveci - lampicky, prejezdy, apod. zboznuju svetlo a chtel bych aby v noci vse krasne svitilo,takze mi slo o to, zda tam neni nejaka zasadni prekazka, ale uznavam, ze to je spis otazka elektriky a tam jde skoro vsechno :-)
3) netusite prosim proc napr. osvetleny jidelni (typove toto: http://www.modelova-zeleznice.eu/reko-j ... z-wrg.html) vuz pri jizde problikava, vydavane svetlo neni konstatni? Napadaji me 2 veci: spatne kontakty, ale ty jsem kontroloval a prijdou mi dobre, nebo spatny kontakt pri jizde at uz kvuli kolejim (napr. jejich spoje), nebo kvuli podkladu (mel jsem vlacky na koberci a ten muze nepatrne pruzit?).

Urcite se podelim o fotky ze stavby, na jare se na to chystam ;-) Do te doby musim poresit zakladni veci, prostudovat literaturu a sehnat nacini a material :-))

dik moc, preji vsem uspesny rok 2011
Pavel

ad1)liší se profilem/průřezem-staré má obdelníkový průřez(nereálné) a nové má průřez jako skutečné kolejnice,spojky jsou taky jiné nové kolejivo totiž není duté
ad2)zásadní překážka není
H0,digitál,přelom 4.a 5. pětiletky
123.marek
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 01 říj, 2009 3:32 pm
Bydliště: Dobřany

Re: Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod michal.kubista » čtv 30 pro, 2010 12:50 pm

Ahoj,
ad1. staré kolejivo má sice jako to současné plastové podloží, ale dále se liší docela zásadně. U toho starého je kolejnice z plechu vytvarovaného do převráceného "U" a povrch je pokoven chromem (jestli se nepletu). Nové kolejivo je z plného profilu ve tvaru písmene "I" a povrch je upraven tak, aby minimálně oxidoval, respektivě aby stářím neměnil své elektrické vlastnosti. Já osobně bych řekl, že toto nové kolejivo se lépe čistí a pak loko i vagóny mají lepší kontakt a sběr proudu. Já jsem již plně přesbrojil a to jsem toho neměl nakoupeno zrovna málo.
ad2. elektrické doplňky se zrovna moc nezměnili, jen asi se více používají LED na místo žároviček.
ad3. Vagónek ti bliká proto, že má horší sběr proudu. Může to být nečistota na kolejích, kolech, špatný přenos z podvozku do vnitřku vozu. Podobný problém doma řeším taky. Docela mi pomohlo uvnitř vozu napětí usměrnit a doplnit velkým kondenzátorem ( pro osvětlení používám LED, má menší odběr). Přesto kontakty to chce vyčistit a správně nastavit pro co nejlepší funci.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod George V. » pát 31 pro, 2010 12:07 pm

diego.dan píše:2.pozor u profilových kolejnic na code(výška kolejnice).Doporučuji kolejivo PECO code 100.V případě použití např. code 75 riskuješ,že nebudeš jezdit po kolejnicích ale po pražcích.Rozhudující je výška nákolku.


...já bych ještě zvážil použití kolejiva PIKO A-Gleis. Koleje jsou o malinko levnější a výhybky jsou o dost reálnější.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod kriziak83 » úte 04 led, 2011 9:49 pm

Zdravím, ja len by som sa chcel opýtať, čo plánujete robiť so starým koľajivom?? Ak ho plánujete zlikvidovať mal by som o neho záujem. S pozdravom Rado.
Uživatelský avatar
kriziak83
 
Příspěvky: 3
Registrován: stř 27 led, 2010 11:52 am

Re: Stare vlacky - prosba o radu

Příspěvekod Nairik » pon 16 kvě, 2011 10:16 pm

Jsem se nejak zasekl, pokud bych stare kolejivo vyhazoval, dam vedet. diky!
Nairik
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 27 pro, 2010 6:55 am
Bydliště: Praha


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků