Troleje na našich kolejištích.

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod štokr » čtv 12 srp, 2010 6:03 am

Vážení kolegové - modeláři,
snad jsem ani nechtěl otevírat nové téma, ale možná toto téma pomůže vícero z nás. Chtěl bych se dotázat na trolejové vedení, a to ve II - III epoše. Ve fóru jsem sice narazil na pár zpráv týkajících se této problematiky, ale moc jsem z toho nevyčetl. Je to takové, bych řekl, téma, které se v naší modelářské praxi tak trochu šidí a při vidině vlaku taženého třeba krysou nebo krokodýlem s pantografem vztyčeným jako vítěznou vlajku bez trolejového vedení mě při nejmenším udivuje. Přitom elektrifikace na našich tratích byla poměrně pionýrská. Co vy na to pane Křižíku?
Takže prosím Vás všechny, kdo má jakékoliv zkušenosti, nápady, odkazy nebo má za sebou už nějakou realizaci, prosím moc, zašlete to sem, snad to bude zajímat více modelářů.
Děkuji předem za informace a pomoc.
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 13 srp, 2010 4:25 pm

No zkušenosti má třeba Libor Schmidt. Stavěl testovací kolejiště pro AŽD v Brně.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2683
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod milan ferdián » sob 14 srp, 2010 8:23 am

Zdenek Valter píše:No zkušenosti má třeba Libor Schmidt. Stavěl testovací kolejiště pro AŽD v Brně.


Totálně vytížený,ale zkus to :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod štokr » sob 14 srp, 2010 6:56 pm

Takže koukám a nic. To znamená, že troleje nikdo nedělá? Fakt??? :(
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod milan ferdián » sob 14 srp, 2010 8:11 pm

štokr píše:Takže koukám a nic. To znamená, že troleje nikdo nedělá? Fakt??? :(


Nediv se.Musí to být přesná hodinářská práce a čím menší modelová velikost ,tím je to těžší.Přitom musíš začít u kolejového svršku,který musí být perfektně položen.Přechody ve stoupání a klesání musí být ve výseči kružnice o min. poloměru 2000 mm.Musíš sehnat podrobnou odbornou literaturu,aby trolejové vedení nevypadalo ,tak jak nemá.Vem si další základ ,průměr trolejového drátu.Co s tím :?: :mrgreen:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod mnitka » ned 15 srp, 2010 11:44 am

Stavba funkčního tolejového vedení, tedy vedení kde je lyžina sběrače v kontaktu s trolejí je skutečně náročná. V případě Štokra bych to považoval za sebevraždu poněvadž konstrukce trolejového vedení zejména epoch II a III (tedy počátků elektrizace v Československu) byla výrazně jiná než trolejového vedení používaného dnes a neodpovídá žádným velkosériovým výrobkům (sommerfeld. viesmann, hobbex).
Dalším problémem už dnešním jsou brány! Jak je modelovat a nezešílet, mám doma sice lept, ale práce s ním.....
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1224
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod štokr » úte 17 srp, 2010 5:40 am

Pánové, děkuji za příspěvky. No nechci být tak úplně cimprlich s těmi trolejemi - napájení by bylo přes koleje. Jenom jsem chtěl trochu zpestřit provoz a aby elok nejezdila bez trolejového vedení. Určitě nebudu stavět stožáry z leptů, na to už nemám psychózu :? a v případě, že se rozhodnu elektrifikovat část tratě použiju stadartní sortiment od Fízmana..... Viděl jsem něco podobnýho - jako dioráma v německu a strašně se mě to líbilo, bohužel jsem neměl foťák ani mobil u sebe, což je v dněšní době něco jako hřích :twisted: , ale když si uvědomíme, že za ca 5000 kačáků lze elektrifikovat až 5 metrů trati, teda jednokolejné, není to zlý. Trafostanici lze koupit opět od Fálera nebo postavit z nějakých ewergreeeeenů. Postavit kolem plůtek - sakra už to vidím jak tam sviští vlak. Sice jsem si vždycky myslel, že jsem čistej párař, ale nějak jsem přehodnotil náhled na věc, když jsem v antikvoších sehnal pár starých publikací s fotkama z elektrifikace, kde současně probíhá provoz páy i eloků. Chápu, moc výběr není, ale myslíte, že bude někdo moc naštvanej, když přes čistokrevný český nádraží profrčí třeba krokodýl s uceleným vlakem plným uhlí nebo ts cisternama od essa a nebo se na širé trati potkají s 555-tkou v československých barvách........ vždy%t modelaříme hlavně pro radost a abychom si trochu vyčistili hlavu od každodeního shonu. No a nakonec, komu se to nebude líbit tak si může polí...býti :mrgreen:
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 17 srp, 2010 6:14 am

štokr píše:Pánové, děkuji za příspěvky. No nechci být tak úplně cimprlich s těmi trolejemi - napájení by bylo přes koleje. Jenom jsem chtěl trochu zpestřit provoz a aby elok nejezdila bez trolejového vedení. Určitě nebudu stavět stožáry z leptů, na to už nemám psychózu :? a v případě, že se rozhodnu elektrifikovat část tratě použiju stadartní sortiment od Fízmana..... Viděl jsem něco podobnýho - jako dioráma v německu a strašně se mě to líbilo, bohužel jsem neměl foťák ani mobil u sebe, což je v dněšní době něco jako hřích :twisted: , ale když si uvědomíme, že za ca 5000 kačáků lze elektrifikovat až 5 metrů trati, teda jednokolejné, není to zlý. Trafostanici lze koupit opět od Fálera nebo postavit z nějakých ewergreeeeenů. Postavit kolem plůtek - sakra už to vidím jak tam sviští vlak. Sice jsem si vždycky myslel, že jsem čistej párař, ale nějak jsem přehodnotil náhled na věc, když jsem v antikvoších sehnal pár starých publikací s fotkama z elektrifikace, kde současně probíhá provoz páy i eloků. Chápu, moc výběr není, ale myslíte, že bude někdo moc naštvanej, když přes čistokrevný český nádraží profrčí třeba krokodýl s uceleným vlakem plným uhlí nebo ts cisternama od essa a nebo se na širé trati potkají s 555-tkou v československých barvách........ vždy%t modelaříme hlavně pro radost a abychom si trochu vyčistili hlavu od každodeního shonu. No a nakonec, komu se to nebude líbit tak si může polí...býti :mrgreen:


Je to tvoje kolejiště, co na ném bude jezdit je jen a jen tvoje věc :D Jinak kitaři na to maj zvláštní kategorii "what if" - a musím říci že taková B29 či Su27 v čs barvách vypadá moc hezky... Tak proč třeba ne štokr versus krokodýl nebo nohabka versus big boy???
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod štokr » úte 17 srp, 2010 6:38 am

Petr Zatrepalek píše:
štokr píše:Pánové, děkuji za příspěvky. No nechci být tak úplně cimprlich s těmi trolejemi - napájení by bylo přes koleje. Jenom jsem chtěl trochu zpestřit provoz a aby elok nejezdila bez trolejového vedení. Určitě nebudu stavět stožáry z leptů, na to už nemám psychózu :? a v případě, že se rozhodnu elektrifikovat část tratě použiju stadartní sortiment od Fízmana..... Viděl jsem něco podobnýho - jako dioráma v německu a strašně se mě to líbilo, bohužel jsem neměl foťák ani mobil u sebe, což je v dněšní době něco jako hřích :twisted: , ale když si uvědomíme, že za ca 5000 kačáků lze elektrifikovat až 5 metrů trati, teda jednokolejné, není to zlý. Trafostanici lze koupit opět od Fálera nebo postavit z nějakých ewergreeeeenů. Postavit kolem plůtek - sakra už to vidím jak tam sviští vlak. Sice jsem si vždycky myslel, že jsem čistej párař, ale nějak jsem přehodnotil náhled na věc, když jsem v antikvoších sehnal pár starých publikací s fotkama z elektrifikace, kde současně probíhá provoz páy i eloků. Chápu, moc výběr není, ale myslíte, že bude někdo moc naštvanej, když přes čistokrevný český nádraží profrčí třeba krokodýl s uceleným vlakem plným uhlí nebo ts cisternama od essa a nebo se na širé trati potkají s 555-tkou v československých barvách........ vždy%t modelaříme hlavně pro radost a abychom si trochu vyčistili hlavu od každodeního shonu. No a nakonec, komu se to nebude líbit tak si může polí...býti :mrgreen:


Je to tvoje kolejiště, co na ném bude jezdit je jen a jen tvoje věc :D Jinak kitaři na to maj zvláštní kategorii "what if" - a musím říci že taková B29 či Su27 v čs barvách vypadá moc hezky... Tak proč třeba ne štokr versus krokodýl nebo nohabka versus big boy???


Tak ta Enola v našich barvách by mě zajímala........ :D
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod Hloubkar » stř 18 srp, 2010 9:21 am

H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod štokr » čtv 19 srp, 2010 4:18 am

Ty jo, to se mě líbí. Petře koukni na tu Enolu...... :D A pak, žeto nejde............ :D :D :D
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod Hloubkar » čtv 19 srp, 2010 12:06 pm

štokr píše:Ty jo, to se mě líbí. Petře koukni na tu Enolu...... :D A pak, žeto nejde............ :D :D :D


http://www.modelforum.cz/viewforum.php?f=254

Tady je toho k vidění víc :D
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod štokr » čtv 19 srp, 2010 12:46 pm

Kucí, tak co stěma trolejema..... :wink: Nebo že bych se dal na kity. Cajky bych na to měl...... :oops: až na ty ruky...
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod milan ferdián » čtv 19 srp, 2010 1:06 pm

štokr píše:Kucí, tak co stěma trolejema..... :wink: Nebo že bych se dal na kity. Cajky bych na to měl...... :oops: až na ty ruky...


No to se musíš ty rozhodnout. :mrgreen:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Troleje na našich kolejištích.

Příspěvekod Hloubkar » čtv 19 srp, 2010 4:46 pm

Já teda nevím jak to vypadalo v II. a III. epoše, ale jako šestkař mám jasno. Troleje jo. Bude to muset bejt trochu nemodelový, ale to už nějako přežiju. Aby se mi honili Gorily se zvedlýma smetákama a dráty nikde bych nepřežil.
Na výrobu vedení jsem vymyslel takovej šikovnej přípraveček ze dřeva. Zatím je jenom v hlavě, ale chci to udělat z dřevěný desky, do který vybrousím drážky pro dráty a ty pak zapájím. Pro to pájení to ještě chce, aby se spoj nedotýkal dřeva, ale byl ve vzduchu. Takže do toho místa vyvrtám díru skrz, nebo to jen prohloubím, zapájím, povodsaju vodsávačkou a pohoda. Materiál ocelovej drát, průměr ještě uvidím. Ocelový jsou pevnější, takže při nehodě, nebo nechtěnýmu zavadění jsou odolnější proti deformaci. Hlavně je ale neštípejte obyč štípačkama na dráty. :D
H0- měřítko králů! těm se to do hradu všechno krásně vejde
VI. epocha ČR Analog
Uživatelský avatar
Hloubkar
 
Příspěvky: 262
Registrován: pon 01 zář, 2008 4:10 am
Bydliště: Staré Čívice

Další

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků