Začátek

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Začátek

Příspěvekod Starbucg » pon 17 kvě, 2010 2:55 pm

Zdravím vespolek,

Po dlouhé době jsem se končeně rozhodl, že se pustím do železničního modelářství. Vybral jsem si k tomu velikost H0. Bohužel jsem úplný začátečník, takže netuším jak začít.

Chtěl bych vás tedy požádat o nějaké rady do začátku, čím začít,....

Děkuji :-)
Starbucg
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 16 kvě, 2010 10:45 am
Bydliště: *root/domains/www

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 17 kvě, 2010 8:39 pm

Určitě začni samostudiem. Na začátek dopuručuju knihu V. Zusky Modely železnice v terénu. Je staršího data vydání, takže to chce zajít do knihovny. Dále některé webové stránky, včetně DF.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod Pája » pon 17 kvě, 2010 9:04 pm

Michal Šuhajda píše: DF.
:?: Je tím myšleno celé fórum Modely.biz ?
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: Začátek

Příspěvekod Jirin » pát 12 úno, 2021 3:15 pm

Ahoj všem, také bych rád znovu začal se železničním modelářstvím, ale jak to tady čtu, tak to abych měl aspoň vysokou z elektroniky, což je u mne problém. Zatím zde čtu, kde, co a jak, ale stále v tom tápu. Spousta odkazu je už nefunkčích a patřičná literatura k dostání snad není vůbec. Poradí aspoň někdo něco do začátku? Chtěl bych si postavit kolejiště cca 250 x 140 cm v H0. Kolejiště by bylo schované pod vyklápěcím gaučem, tudíž na zemi a pokud ho budu chtít provozovat, tak aby nebylo na zemi, ale o něco výš. Jak ho zvednout? Heverem či nějakou soustavou kladek nebo jiný systém? Má s tím někdo zkušenost?
Další můj dotaz je ke zvuku lokomotiv. Rád bych mašinku s nejreálnějším zvukem. Několik videi jsem viděl a bylo to super. A protože jsem to tu na foru nenašel (pokud jsem něco nepřehlédl) tak se ptám. Je lepší koupit lokomotivu už hotovou se zvukem nebo nějakou analogovou a dokoupit k tomu patřičné dekodéry (ZIMO - Jacek)? Druhá možnost asi vyjde dráž, ale to zatím neřeším.
Někdo tu nadnesl, že ideální je se s někým poradit osobně, což bych velmi uvítal a pokud by byl někdo ochotný, budu moc vděčný.
Jirin
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 05 úno, 2021 10:34 pm
Bydliště: Praha 4

Re: Začátek

Příspěvekod Střelec » pát 12 úno, 2021 3:52 pm

Nejprve projeď vlákno "začátečnické dotazy". Co se týká elektroniky, je tu téma specializované na digitál, zvuky najdeš pod dekodéry, nebo jménem "Jacek" (asi bezkonkurenčně nejlepší).
Kolejiště:
Pro začátek bys měl zkusit postavit něco menšího - ne úplné "mikro", ale v zásadě nějaké jednoduché schéma na menší ploše (Milan Ferdián některá označuje jako "mini", nebo dětská, mívají něco málo přes metr čtvereční). Taková stavba je relativně rychlá, méně finančně náročná (stačí na ní startset doplněný o pár výhybek a kolejí) a umožní otestovat různé stavební technologie bez rizika finanční katastrofy. Ideální bude zvolit něco se "skryťákem" za kulisou kvůli snadnému přístupu. Velikost by měla korespondovat s předpokládaným provozem (délka souprav, typ vozů a lokomotiv, epocha). Pokud nebude kolejiště přístupné ze všech stran, musí se počítat s maximální dosahovou délkou (tedy vzdáleností, která umožňuje ruční manipulaci) do 80 cm.

Lze samozřejmě pořídit i hotové kolejiště, ale cena bude větší než malá i u těch, která nevypadají nic moc. Na druhou stranu tak lze získat i velmi zajímavé a povedené výrobky.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Začátek

Příspěvekod jipol57 » pát 12 úno, 2021 8:22 pm

Jirin píše:Je lepší koupit lokomotivu už hotovou se zvukem nebo nějakou analogovou a dokoupit k tomu patřičné dekodéry (ZIMO - Jacek)?

Jen upozorním. Jacek dekodéry neprodává, ale jen do nich nahrává svoje zvuky. To znamená, že si někde dekodér koupíš a k Jackovi ho pošleš a on to po domluvě nahraje. Ale někteří prodejci s ním spolupracují, takže si můžeš koupit lokomotivu, už s jeho zvukama.
Například na ITvlaky si koupíš 810 s originálním zvukem, ne moc zdařilým, a oni zařídí přehrání od Jacka.
https://www.itvlaky.cz/ho-motorove-vozy ... oco-70379/

Ještě jsou další možnosti, na https://www.elektrickevlacky.cz/modelov ... rrency=CZK
si můžeš koupit dekodér s nahraným zvukem, který si vybereš. Jsou od zvukaře ARTOL, taky na vysoké úrovni.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Začátek

Příspěvekod Jirin » sob 13 úno, 2021 6:15 pm

Takže jestli jsem to dobře pochopil, je lepší si koupit zvukovou lokomotivu a k té dokoupit dekodér a poslat Jackovi k nahrání zvuku. Ještě dotaz, dekodéru je asi víc typů, jak zjistím, který dekodér do které lokomotivy? Zajímá mě určitě Bardotka, Čmelák, Brejlovec, nějaká pára a i další, včetně elektrických mašin. Snažím se pročítat vlákna, ale ještě jsem na to nenarazil.
Jirin
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 05 úno, 2021 10:34 pm
Bydliště: Praha 4

Re: Začátek

Příspěvekod jipol57 » sob 13 úno, 2021 7:30 pm

Když už koupíš zvukovou, tak ta už dekodér v sobě má. Když nejsi s originálním zvukem spokojený, tak se s Jackem domluvíš na přehrání a pak mu pošleš jen ten dekoder.
Nebo někteří prodejci to přehrání zařídí sami a ty už koupíš loko s Jackovým zvukem (s příplatkem).
Když koupíš analogovou, tak je tam místo dekodéru analogová propojka. Pak musíš koupit zvukový dekodér a buď ho poslat Jackovi k nahrání zvuku, nebo ty Artolové, prodávají už nahrané. Jak jsem poslal odkaz výše.
A ještě se musí zabudovat reproduktor. Když koupíš rovnou zvukovou, tak reproduktor tam samozřejmě je.
Typy dekodérů má každý výrobce jiný. MTB většinou PLUX21, ROCO mívá ještě staré 8pinové. Ale už taky přechází na PLUX. A v té poslední 810tce, je dekoder integrovaný v celé základní desce. Ale Jacek to umí přehrát i tam. Sám jsem tak koupil M152 od ITvlaky s Jackem.
Ještě se podívej na Balíčka. https://www.youtube.com/watch?v=Dnecwxb2A1U a má toho tam hodně a různé loko. Myslím hodně videí.
Ať víš co obnáší dodání zvuku do lok.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Začátek

Příspěvekod Jirin » sob 13 úno, 2021 10:04 pm

Děkuji za odpovědi. Některá videa jsem viděl. Ty dekodéry (asi Zimo), jak jsem někde našel jsou MX645R a pod. nebo už se tam dávají jiné? Ještě zkusím projít vlákna, které firmy jsou lepší - dost se tu píše o ROCO, MTB, PIKO aj.
Jirin
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 05 úno, 2021 10:34 pm
Bydliště: Praha 4

Re: Začátek

Příspěvekod Luděk » ned 14 úno, 2021 9:25 am

Když budeš kupovat dekodér tak si musíš pohlídat dvě věci:
1.) rozměry dekodéru aby se vlezl do volného místa v lokomotivě.
2.) patice dekodéru musí být stejná jako v lokomotivě. Jednotlivé typy dekodérů se dodávají ve více variantách podle použitého konektoru.
Pokud vím tak Jacek dělá zvuky pouze pro dekodéry Zimo. Na svých stránkách má tabulku které dekodéry se dají do jednotlivých lokomotiv použít: http://www.jacek-modely.cz/jaky-dekoder ... ho-modelu/
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Začátek

Příspěvekod Matěj » ned 14 úno, 2021 1:23 pm

Prosím admina o přesun této diskuze do sekce Začátečnické dotazy. Sem nepatří.
Matěj
 
Příspěvky: 221
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:40 pm

Re: Začátek

Příspěvekod mvck » ned 14 úno, 2021 7:01 pm

Jirin píše:Děkuji za odpovědi. Některá videa jsem viděl. Ty dekodéry (asi Zimo), jak jsem někde našel jsou MX645R a pod. nebo už se tam dávají jiné? Ještě zkusím projít vlákna, které firmy jsou lepší - dost se tu píše o ROCO, MTB, PIKO aj.


Tak tyto tři firmy, to je taková klasika v H0. Asi nejvýše je Roco, tak málokdy narazíš na nepovedený kousek a dělají celkem dost českých věcí. Teď měli motorák 810/M152, Bardotku a Brejlovce ČSD, letos chystají další. MTB vyrábí hodně mašin podle čs. vzorů, ale poněkud pochybné kvality. Můžeš mít štěstí a koupit povedený kus, častěji ale budeš řešit nějaké problémy, je toho tu plné fórum, stačí si najít jakýkoliv jejich výrobek. Piko vyrábělo Čmeláka a teď Laminátku, z vozů nic moc (v posledních letech jen low-end vozy Bmz/pseudo rj). Tedy bavíme se o ČD / ČSD, pokud chceš provozovat i jiné správy, jistě se tam něco najde.
Kromě zmíněných ještě české věci dělá italská Acme - cenově vyšší a hůř dostupné, ale provedení včetně všech detailů. A vozy A/AB/B apod. ještě německý Tillig, v obstojné kvalitě a množství.
mvck
 
Příspěvky: 77
Registrován: sob 02 zář, 2017 7:21 pm

Re: Začátek

Příspěvekod Jirin » ned 14 úno, 2021 9:48 pm

Něco jsem tu na vláknech přečetl, ale ještě v něčem nemám jasno a to např. jaké koleje? O kolejích jsem toho tady četl dost, ale mám ještě dilema, jaké zvolit. Dočetl jsem se, že tady u vás na foru jsou v popředí koleje od Peco a Tilling s výškou code 75. S novými lokomotivami a vagony nejspíš problém nebude, ale nějaké starší, třeba na burze nebo od někoho už by mohl být problém. Tak jestli nezvolit jistotu např. code 83 (s podložím nebo bez)? Díky za rady a názory.
Jirin
 
Příspěvky: 5
Registrován: pát 05 úno, 2021 10:34 pm
Bydliště: Praha 4


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kulsud a 39 návštevníků