JAKE KOLEJIVO ???

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod A2C » ned 14 bře, 2021 7:56 pm

shodan píše:ahoj, nějaké zkušenosti s tillig elite? také tápu jaké kolejivo.. mam na hraní jen pár od fleischmann profi, ale ten už nebude... tak hledám náhradu.. díky

Tillig Elite nie je vhodný na hranie ani na neustále rozkladanie a skladanie.
Skúste sa pozriet na Piko A-Gleis s podložím.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1668
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod shodan » stř 17 bře, 2021 7:20 pm

no jasne, to nemaj rady zadne koleje.. samozrejme roco geoline a ostatni s podlozim jsou "pevnejsi" ale jinak tillieg elite na kolejiste dobra volba asi ?
shodan
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned 17 říj, 2010 2:40 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod jirkan » pát 19 bře, 2021 10:52 am

Geoline je už taky minulost.
Nevím, co chápeš pod pojmem “na hraní”, ale z pohledu neustálého rozebírání je pro svou konstrukci spojek kolejí asi nejlepší Trix C kolejivo. Výhoda je, že má podobně jako ROCO s podložím vyřešeno polarizaci i v provedení s ručním ovládáním.
Nevýhoda je, že se musí dokupovat elektrický přestavník plus dekodér.
ROCO to má v jednom, i instalace je o dost jednodušší.
Jinak Tillig stále nabízí standardní systém CODE 100, což je v podstatě starý PILZ. Ten má i kusové koleje a v zásadě ho lze kombinovat s piko A bez podloží a po malé úpravě i s tím Fleischmannem.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod ondřej001 » pon 05 dub, 2021 5:53 pm

Když, potřebuji kolejivo oblouk tillig elite 15°tak se musí řezat ze 30°?
ondřej001
 
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod Vojtěch Vorel » pon 05 dub, 2021 7:06 pm

Obávám se, že ano. Nebo ho udělat z flexi, ale i tam se bude muset řezat.
Vojtěch Vorel
 
Příspěvky: 367
Registrován: úte 16 úno, 2016 5:12 pm
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod ondřej001 » stř 26 kvě, 2021 8:58 am

Nemá někdo tady na foru někoho přímo ve fabrice TILLIG v Německu. Jde mě o kolejivo - vyhýbky elite v HO. Jaká je budoucnost výroby.
Dík
ondřej001
 
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod truskawiec » sob 10 zář, 2022 12:03 am

Přátelé,

zvolil jsem kolejivo Tillig Elite a použil několik jejich angličáků 85390. Při průjezdu do odbočky jsem zjistil, že v místech označených na obrázku dochází u některých lokomotiv i vozů, k propojení kolem a k následnému zkratu.
Nestane se to vždy, jen při velmi pomalé jízdě, protože k propojení dojde jen mžikově, a když se jede rychleji, centrálu (DR5000) to nestihne vyrazit. Dělají to třínápravové podvozky (u mě DB 103, 181, 770), ale i kola na nápravách u podvozků 26-2.8. Bramos, nebo i Gorlitz na Y od Roca, možná i jiné, zkrátka podle toho, jak působí síly na jeho vytočení, není to zkrátka pravidlo. Má někdo podobnou zkušenost? Na žádnou jsem zatím nenarazil, natož na řešení téhle dost nemilé věci...

[attachment=0]image.jpg[/attachment
Přílohy
image.jpg
truskawiec
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:56 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod prcek » sob 10 zář, 2022 5:38 am

Řešením bude patrně přepínat polaritu kolejí ve střední části tak, aby ke zkratu nedocházelo.
Takže řezání, pájení a bastlení.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod Ivan » sob 10 zář, 2022 7:11 am

Zkontroloval bych rozchod kol na napravach. Ovšem u těch tříosých to zřejmě nepomůže.

Jestli chceš bezpečně provozovat i je, pak řešení viz prcek. Já bych přeřízl koleje za problematickou částí a propojil se srdcovkou, která již je přepínána dle polarity.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod truskawiec » sob 10 zář, 2022 2:34 pm

No, díky. Ne, že bych do výhybek neřezal, nemá smysl mluvit o ceně, kterou to stojí. Přestavuju pomocí serv, pokud to přeříznu na tom kritickém místě, táhlo při dotlačení určitě přetlačí i tu kolejnici, kterou už potom nebude držet ten poslední zámek, takže to bude vyřízené úplně. Navíc, vše je už položeno a zalepeno ve stavu na obrázku, takže radost z nějakého pižlání v této fázi je minimální....
Přílohy
2021_11_03.jpg
truskawiec
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:56 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod Myšpulín » sob 10 zář, 2022 2:51 pm

Ještě můžeš zkusit bok hlavy kolejnice natřít něčím pevnějším, buď nějaká barva nebo epoxid nebo tak něco. Vodivý nechat jen vrch hlavy. Třeba to pomůže.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod truskawiec » sob 10 zář, 2022 2:54 pm

Nápravy zkontrolovat můžu, ale těch jsou desítky. A kvůli změně polarity celých kolejnic by bylo nutné vyjmout zespoda ty propojovací pásky, takže se to stejně bude muset vytrhat. Mě by zajímalo, jestli se s tímhle už někdo setkal, protože tohle jsem skutečně nečekal. Zároveň tedy upozorňuju ostatní na tuhle vlastnost angličáků tillig. Nevím, jestli to mají i jiné značky, nemám vyzkoušené. Mám jich na projektu celkem 9 a děje se to u každého, tedy i u neřezaného. U jiných výhybek Elite k tomu nedochází, ale mám u nich už větší poloměry, tenhle je u mě nejmenší použitý (484mm).

Co bych jim ještě vytknul jsou volné přídržnice tam, kde se to nehodí, a naopak nalisované tam, kde bylo nutné se jich zbavit. Ty volné se musí fixnout, provozem se pomalu posouvají až vypadnou a
nakonec je vysajete... U některých výhybek je zase přestavovací táhlo z jedné strany krátké a když struna serva přitlačí, zasekne se o plastový pásek vespod kolejnice, který drží sousední pražce a nejde už přestavit zpět.

Složitější zhlaví je pravděpodobně lepší stavět z něčeho netovárního....toť můj názor pro příště. Cenově to bude srovnatelné.
truskawiec
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:56 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod truskawiec » sob 10 zář, 2022 2:56 pm

Myšpulín píše:Ještě můžeš zkusit bok hlavy kolejnice natřít něčím pevnějším, buď nějaká barva nebo epoxid nebo tak něco. Vodivý nechat jen vrch hlavy. Třeba to pomůže.


jo to mě napadlo taky, zkusit alespoň jednu stranu udělat nevodivou. To by snad bylo možné. Díky.
truskawiec
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:56 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod Aleson » sob 10 zář, 2022 8:35 pm

A nepomohlo by v tom nejužším místě vnitřní strany těch kolejnic o několik desetin obrousit? Třeba by se pak kolo nedotklo současně obou kolejnic a nebylo by potřeba tahat angličáky z kolejiště....
Aleson
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod PASKVAL » sob 10 zář, 2022 8:42 pm

Foto odspodu (zapojenia) neosadeneho anglicana by nebolo?
Respektive, ja by som to riesil prerezanim kolajnic ziletkovou pilkou v bodoch naznacenych zelenou ciarou, po prechode na opacny radius.
kriz.jpg
PASKVAL
 
Příspěvky: 194
Registrován: pát 12 úno, 2016 7:04 am
Bydliště: Martin

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků