JAKE KOLEJIVO ???

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod jipol57 » sob 10 zář, 2022 9:18 pm

Neznám tyhle výhybky, ale při podrobnější prohlídce obrázku, se mi zdá, že vnitřní jazyky jsou k sobě blíž, něž kolejnice, v místě jak jsi zakroužkoval. Je skutečně místo zkratu jak označuješ? Nemůžou to být ty jazyky, o kousek vedle? Taky mají opačnou polaritu. A možná by stačilo jen jich kousek upilovat.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod truskawiec » ned 11 zář, 2022 8:31 am

Půjdu cestou umrtvení těch nerizikovějších styčných ploch a pokusím se to udělat štětcem z boku té kolejnice a vršek nechám čistý. Řezání - nemožné, jak jsem už psal, struna od serva by přetlačila kolejnici, kterou by už nedržel poslední zámek. Pilování jazyků je taky riziko, na jejich konci je trn skrz táhlo a pak bych to stejně musel vytrhat, a veřte nebo ne, do pokládky celého zhlaví se mi znova opravdu nechce.

Pokud bych to měl venku, asi bych upravil ty propojovací pásky a napájel to k srdcovce, aby se měnila polarita. Ale na to je už pozdě. Nafotit spodek nemůžu, nemám už žádný nepoužitý. Každopádně díky a dejte si na to pozor. To kolejivo je vizuálně asi nejhezčí, a díky tomu se lehce patinuje, nicméně bez chyb taky není...Jo a ty umělé přídržnice doporučuju nahradit kovovými.
truskawiec
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:56 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod Ivan » ned 11 zář, 2022 12:18 pm

No nevím, po přeříznutí v místě, jak zeleně zakreslil paskval je přece prut i nadále dostatečně upevněn. Případně lze i poslední zámek, který je za táhlem jazyků zajistit vteřinovým lepidlem. Třeba však částečná izolace půjde. Ovšem nesmí to být silná vrstva, aby byla dodržena geometrie výhybky. Vyzkoušej a třeba to vyjde :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod M&T » ned 11 zář, 2022 1:25 pm

truskawiec píše:Přátelé,

zvolil jsem kolejivo Tillig Elite a použil několik jejich angličáků 85390. Při průjezdu do odbočky jsem zjistil, že v místech označených na obrázku dochází u některých lokomotiv i vozů, k propojení kolem a k následnému zkratu.
Nestane se to vždy, jen při velmi pomalé jízdě, protože k propojení dojde jen mžikově, a když se jede rychleji, centrálu (DR5000) to nestihne vyrazit. Dělají to třínápravové podvozky (u mě DB 103, 181, 770), ale i kola na nápravách u podvozků 26-2.8. Bramos, nebo i Gorlitz na Y od Roca, možná i jiné, zkrátka podle toho, jak působí síly na jeho vytočení, není to zkrátka pravidlo. Má někdo podobnou zkušenost? Na žádnou jsem zatím nenarazil, natož na řešení téhle dost nemilé věci...

[attachment=0]image.jpg[/attachment

Mali sme ten istý problém. Vyriešili sme to jednoducho .. kúpil som farbu s imitáciou hrdze a kritické miesta sme natreli ... a odvtedy problém nie je ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod M&T » ned 11 zář, 2022 1:27 pm

truskawiec píše:Nápravy zkontrolovat můžu, ale těch jsou desítky. A kvůli změně polarity celých kolejnic by bylo nutné vyjmout zespoda ty propojovací pásky, takže se to stejně bude muset vytrhat. Mě by zajímalo, jestli se s tímhle už někdo setkal, protože tohle jsem skutečně nečekal. Zároveň tedy upozorňuju ostatní na tuhle vlastnost angličáků tillig. Nevím, jestli to mají i jiné značky, nemám vyzkoušené. Mám jich na projektu celkem 9 a děje se to u každého, tedy i u neřezaného. U jiných výhybek Elite k tomu nedochází, ale mám u nich už větší poloměry, tenhle je u mě nejmenší použitý (484mm).

Co bych jim ještě vytknul jsou volné přídržnice tam, kde se to nehodí, a naopak nalisované tam, kde bylo nutné se jich zbavit. Ty volné se musí fixnout, provozem se pomalu posouvají až vypadnou a
nakonec je vysajete... U některých výhybek je zase přestavovací táhlo z jedné strany krátké a když struna serva přitlačí, zasekne se o plastový pásek vespod kolejnice, který drží sousední pražce a nejde už přestavit zpět.

Složitější zhlaví je pravděpodobně lepší stavět z něčeho netovárního....toť můj názor pro příště. Cenově to bude srovnatelné.

Prídržnice sme vybrali a zo zvyškov koľajových prútov (z flexi) sme si vyrobili kovové ... drží ako má a neposúva sa ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod StandaR » pon 12 zář, 2022 12:45 pm

Trošku mě tato poslední diskuze znejistila, je zvláštní že se ten problém ukazuje až teď ... To abych zase začal zvažovat kolejivo od začátku :D
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod M&T » pon 12 zář, 2022 6:25 pm

Abe Simpson píše:Trošku mě tato poslední diskuze znejistila, je zvláštní že se ten problém ukazuje až teď ... To abych zase začal zvažovat kolejivo od začátku :D

Neviem, my sme s Tillig Elite veľmi spokojní ... je asi najmodelovejšie na trhu aj keď je samozrejme náročnejšia jeho pokládka ....
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod Charlie » pon 12 zář, 2022 8:29 pm

Také jsem s kolejivem Tillig ELITE maximálně spokojen a považuji ho za nejmodelovější a nejlepší ze všech, neměnil bych. Je ale pravda, že potřebuje více pečlivosti a opatrnosti při pokládání.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod StandaR » pon 12 zář, 2022 8:48 pm

Jsem zase klidnější, díky :D

Možná když už vás tu mám jako uživatele Elite, nemá někdo zkušenosti s kombinací s trojcestnou od Roco? Bude tam pak ta trojcestná svítit, protože pruty jsou z jiného materiálu?
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod M&T » úte 13 zář, 2022 8:29 am

Abe Simpson píše:Jsem zase klidnější, díky :D

Možná když už vás tu mám jako uživatele Elite, nemá někdo zkušenosti s kombinací s trojcestnou od Roco? Bude tam pak ta trojcestná svítit, protože pruty jsou z jiného materiálu?

Máme nakombinované Elite s RocoLine 2,1 a je to v pohode. Rozdiel výšky koľajového prútu je prakticky zanedbateľný a nespôsobuje nám to žiadne problémy pri jazde ani pokládke. Dokonca bez problémov je možné kombinovať aj spojky koľají pre RocoLine a Tillig Elite (izolované je ale potrebné používať rocoline, lebo Tillig je trochu jemnejší koľajový prút a tak sa tilligácka psojka nepodarí nasunúť na RocoLine).
Po dobrom zaštrkovaní a patine nie je badať žiadne "nekonzistencie" ....
My okrem toho ešte používame na mieru zhotovené koľajové spojky (jeden modelár z maďarska nám to robil - už si ale nepamätám jeho meno - ale inak fakt špičková práca) a všetko pekne do seba zapadá.
A hlavne - konzistencia koľají závisí od epochy a modelovanej trate. Koridory sú samozrejme ako vyžehlené, ale klasické ešte nerekonštruované trate, resp. epocha IV - V ... tam bol pomaly každý pražec iný ... občas to vyzeralo ako zebra ... betón - drevo - betón - drevo, ... :-)

Na ukážku - a to je to ešte bez patiny. Flexi koľaje sú RocoLine, koľajová spojka robená na mieru (je to v oblúku), oblúková výhybka na vedľajšej trati RocoLine, zvyšok Tillig Elite ...
Přílohy
Zhlavie_002.jpg
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod StandaR » úte 13 zář, 2022 9:09 am

Tak jsem zase o něco klidnější :D Ta spojka v oblouku je už z dálky velká krása, i na tu velkou Roco obloukovou je moc pěkný pohled. To je ta R5/6 nebo R9/10 ??

Ty Elite už jsou v základu s komplet kovovými prvky? Občas na eshopech vidím "ilustrační" fotky kdy jsou kousky ještě plastové
image_2022-09-13_110943491.png
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod M&T » úte 13 zář, 2022 12:57 pm

Abe Simpson píše:Tak jsem zase o něco klidnější :D Ta spojka v oblouku je už z dálky velká krása, i na tu velkou Roco obloukovou je moc pěkný pohled. To je ta R5/6 nebo R9/10 ??

Ty Elite už jsou v základu s komplet kovovými prvky? Občas na eshopech vidím "ilustrační" fotky kdy jsou kousky ještě plastové
image_2022-09-13_110943491.png

Je to R9/R10 ... menšie polomery používame len v skrytých častiach ...
To na obrázku je určite kovové ... plastové sú len prídržnice ale tie nie je problém vymeniť za kovové zo zvyškov prútov (ako som už písal) ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod shiso » sob 17 zář, 2022 9:01 am

Ahoj,
snad nevadi muj dotaz vlozeny sem. Jake je nejvhodnejsi kolejivo (nebo je nejaky podstatny rozdil) mezi ROCO s gumovym a plastovym podlozim? Daji se pripadne kombinovat? Potrebuji koleje na podlahu (lino) pro jezdeni s prckem, tedy modelovost zde neresim. Vzdy jen postavit na jezdeni a zase slozit. Pripadne jak je na tom PIKO s plastovym podlozim?
shiso
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 26 říj, 2011 8:01 pm

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod Dovi » sob 17 zář, 2022 12:11 pm

shiso píše:Potrebuji koleje na podlahu (lino) pro jezdeni s prckem, tedy modelovost zde neresim. Vzdy jen postavit na jezdeni a zase slozit.

TRIX C
viewtopic.php?f=1&t=13407&start=45#p299394
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: JAKE KOLEJIVO ???

Příspěvekod Jindra Charvat » sob 17 zář, 2022 12:19 pm

Musím souhlasit, pro opakované pravidelné složení a rozložení včetně kvalitního podloží...
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků