Jak správně spočítat délku kolejí

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Příspěvekod Houmr » čtv 23 říj, 2008 3:47 am

Většinou na profilu vůbec nezáleží, hlavně na pražcích, nebo na podloží, po kolika pražcích je dělené, Peco třeba po třech, Tillig po jednotlivých, čímž je ohnutí snažší. Já potřebu kolejiva nikdy nepočítal, prostě co je potřeba tak koupím, jinak flefi používám komplet na všechny úseky trati bez problémů.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Myšpulín » čtv 23 říj, 2008 5:09 am

Přesně jsem to nepoměřoval, ale myslím, že profily nejsou stejné. Roco je tuším o něco širší (soudě podle spojek). Větší problém zřejmě byl s tím, že se mi nechtěl profil po podloží posouvat. Pokud celou kolej ohnete do jednoho směru, je jasné, že vnitřní prut bude delší a je tudíž potřeba jej po celé délce lehce posouvat, což tady zrovna moc nešlo, čímž se celá kolej různě kroutila (podle toho, jak jsem zabral a kam to až poskočilo). A je i pravda, že měla snahu se neustále narovnávat. Do protilehlé smyčky jsem dával Tilliga (na stejném poloměru), ten jsem předem lehce předohnul podle oka v ruce (na dvě nebo tři natočení, v kterých držel) a již jsem ho rovnal k šabloně a lepil.

Ale jak jsem psal minule, důvody mohly být různé, třeba i mé ruce. :lol:
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Mart » čtv 23 říj, 2008 6:41 am

Tak jsem napíšu také své zkušenosti, které mám s fexi kolejema.
Zakoupil jsem flexi od tří různých výrobců a to : Tillig, Piko a Peco.
Musím potvrdit , že kolej Tillig je tužší než kolej od Pika, ale to není nic proti tomu jek je tuhá kolej od Peco. Je to dáno tloušťkou kolejového prutu, kde Peco je nejtlusčí a tudíž logicky nejméně ohebná. Zas na druhou stranu se s ní budou lépe dělat rovné úseky, což může být u Pika určitý problém bez použití pomocné šablony (pravítka).

Já se rozhodl nakonec pro Peco, i když hlavně kůli vyhýbkám.
Mé poznatky jsou vztahovány na velikost H0, ale dá se pžedpokládat, že o ostatních velikostí to bude podobné.
Přesedlal jsem na H0 - ty páry se zvukem mě dostaly:-)
Mart
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 14 říj, 2007 7:56 am
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod libor69 » čtv 23 říj, 2008 6:05 pm

Podle vašich názorů na flexi koleje si myslím že každý výrobce má něco dobrého i špatného, takže by bylo nejlepší odzkoušet všechny výrobce ale myslím že je to hloupost.Ale teď si právě nejsu jistej jaké flexi koleje napasovat na Roca co mám už usazené,mám 2,5mm vysoký profil.
libor69
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 19 říj, 2008 10:10 am
Bydliště: Rokytno-Vysočina

Příspěvekod Myšpulín » pát 24 říj, 2008 5:28 am

2,5 mm je právě to Code 100. Existují i spojky na jiná Code (83 je 2,1 mm) a nevím, jestli opticky při pohledu zvrchu poznáš, že tam chybí ty 0,4 mm. Co bude spíš vidět, je šířka hlavy kolejnice, tady bych vzal šupleru a trošku to poměřil a porovnal vedle sebe pohledem.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Houmr » pát 24 říj, 2008 6:26 am

A taky záleží na patě kolejnice, třeba Peco Code 100 ji mám mnohem širší, než Tillig Code 100. Pak je ve spojce volná a musí se zapájet, ale temeno je stejně široké.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Zippich » pát 24 říj, 2008 6:26 am

libor69 píše:Podle vašich názorů na flexi koleje si myslím že každý výrobce má něco dobrého i špatného, takže by bylo nejlepší odzkoušet všechny výrobce ale myslím že je to hloupost.Ale teď si právě nejsu jistej jaké flexi koleje napasovat na Roca co mám už usazené,mám 2,5mm vysoký profil.


Piko A-Gleis
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Příspěvekod Zdenek Valter » pát 24 říj, 2008 8:50 am

libor69 píše:Podle vašich názorů na flexi koleje si myslím že každý výrobce má něco dobrého i špatného, takže by bylo nejlepší odzkoušet všechny výrobce ale myslím že je to hloupost.Ale teď si právě nejsu jistej jaké flexi koleje napasovat na Roca co mám už usazené,mám 2,5mm vysoký profil.


No já používám Tillig Elite. K němu poznámku - jeho FLEXI je jen cca 840 mm dlouhá. Ovšem Tillig prodává i smamostatné kolejové pruty délky 1m a pražcová podloží (rovná i oblouková). Stavím jen z rovných podloží, vzhledem k požívaným obloukům. Myslím si že je to nej používat co nejdelší úseky kolejí. Ubývá tím spojů.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod libor69 » pát 24 říj, 2008 5:11 pm

Když flexi kolej dám do poloměru 500mm jáké stoupání můžu udělat na tomto poloměru, když chci jet do kopečku.
libor69
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 19 říj, 2008 10:10 am
Bydliště: Rokytno-Vysočina

Stúpanie

Příspěvekod JanoH0e » pát 24 říj, 2008 8:55 pm

V oblúku čo najmenšie. Neviem, presne akú máš predstavu, ale počítaj max. 15 promile a menej. Čím menšie, tým lepšie.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Příspěvekod Zippich » sob 25 říj, 2008 4:05 pm

libor69 píše:Když flexi kolej dám do poloměru 500mm jáké stoupání můžu udělat na tomto poloměru, když chci jet do kopečku.


Záleží na charakteru trati, neboť stoupání je v modelu plně srovnatelné se skutečnou předlohou.
Máme doma 30 promile, neboli 3cm/1m. Jen to podle skutečné předlohy na naší lokálce (poloměr samozřejmě ne). A provoz je možný skutečně jen jako na lokálce, tj. motorovými vozy, krátkými osobáky a lehkými nákladními vlaky s dvouosými vozy.
Na trati vyšší třídy takové stoupání dělá problémy. No, jako ve skutečnosti...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Příspěvekod Jarda H. » sob 25 říj, 2008 6:46 pm

libor69 píše:Když flexi kolej dám do poloměru 500mm jáké stoupání můžu udělat na tomto poloměru, když chci jet do kopečku.


K problematice stoupání ti doporučuji pročíst si jednu strany příspěvků tady ve fóru
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php ... trati#9422

především příspěvek Sandyho cca v polovině strany :!: Pak bys měl mít v této otázce už jasno :lol:
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Příspěvekod Zippich » čtv 30 říj, 2008 11:50 am

Jarda H. píše:
libor69 píše:Když flexi kolej dám do poloměru 500mm jáké stoupání můžu udělat na tomto poloměru, když chci jet do kopečku.


K problematice stoupání ti doporučuji pročíst si jednu strany příspěvků tady ve fóru
http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php ... trati#9422

především příspěvek Sandyho cca v polovině strany :!: Pak bys měl mít v této otázce už jasno :lol:


50 promile, jak uvádí Sandy, je strašně moc! Zajímalo by mě, jak na to přišel...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Příspěvekod libor69 » čtv 30 říj, 2008 4:27 pm

Když jsem psal o tom stoupání jestli to můžu udělat i při klesání dolů.A jestli můžu klesat i více dolů.
libor69
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 19 říj, 2008 10:10 am
Bydliště: Rokytno-Vysočina

Příspěvekod Jarda H. » čtv 30 říj, 2008 5:33 pm

Zippich píše: ..... 50 promile, jak uvádí Sandy, je strašně moc! Zajímalo by mě, jak na to přišel...


Jak na to přišel nevím, možná z vlastní praxe ?! Záleží jak dlouhé soupravy provozuje, zda jde o rovný úsek nebo oblouk, ... je to řada faktorů !
Např. ale starší literatura /Malá železnice/ uvádí tyhle (dle mého extrémy :wink: ) u stoupání pro rovnou kolej :
H0 - 8 cm
TT - 6 cm
N - 4 cm

Obecně bych řekl - čím menší stoupání, tím lepší !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: J.Š. a 11 návštevníků