Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod JaroHo » ned 05 lis, 2023 12:23 pm

tohle mě zajímá...pokud by to šlo upravit, jdu do toho
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Zlámalík » ned 05 lis, 2023 3:21 pm

Nevím, mašinu jsem neviděl, ale pokud by to vypadalo jako u většiny ostatních, tj. osička cca 1,5 mm, na ní na straně motoru pouzdro pro kardan a na druhé straně šnek, pak stačí koupit vhodný šnek (pokud se najde) a stahovák, mělo by to jít vytlačit ven a vyměnit. Kolega vvitty o tom určitě ví mnohem víc a má komplet sortiment, viz odkazovaný e-shop.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Deathlosopher » ned 05 lis, 2023 9:19 pm

Pawlik píše:Lokomotiva mi také otřesně řve, připomíná mi to dětské autíčko se setrvačníkem, u kterého jsou přidřené převody.
Sundal jsem kastli, abych se pokusil identifikovat, odkud ten hluk vychází.
A hle! On ten model najednou prakticky není slyšet!
Podle mě tam buď něco rezonuje na kastli nebo ta kastle funguje jako ozvučnice.
Dal jsem ji následně zpátky a s každým dalším utaženým šroubkem se ten hluk zvyšoval až na původní úroveň.
Vyzkoušejte, prosím, a dejte vědět.

jo, a šneky to má dvojchodé. :twisted: :arrow:

Já jsem tedy udělal nějaké pokusy. Je pravda, že bez kastle jede mašna potišeji, nicméně to kvílení z motorku nebo odkud je tam skoro pořád. Ovšem zkusil jsem to pak s dekodérem (nějaký Zimo MX). Jede trochu potišeji (alespoň bych řekl), jenže jízda a především rozjezdy a zastavení jsou příšerné. Skáče jako koza a při zastavování je to jako by ve znatelných skocích namísto plynule. Ale nic z toho není, řekl bych, pokaždé stejné. Já jsem i přenastavil hodnoty rozjezdu, brzdění a max. rychlosti (pomocí CV 3, 4, 5) a i když se pomalu rozjíždí a zastavuje, tak je to prostě znatelně škubané. Schválně jsem pak ten dekodér dal do jiné mašiny a vše bylo plynulé. Dáte mi za pravdu, že to může být pouze tou mašinou? Asi ji pošlu na reklamaci.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Deathlosopher » ned 05 lis, 2023 9:20 pm

JaroHo píše:tohle mě zajímá...pokud by to šlo upravit, jdu do toho

Taky mě to zajímá a jsem zvědav, zdali to někdo zkusí a s jakým výsledkem. :-)
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Pawlik » pon 06 lis, 2023 5:53 am

Zlámalík píše:Rozebrat, změřit a hledat náhradu nejlépe tady: https://pojezdy.eu/eshop/113-sneky-m0-4 (dle průměru hřídelky a modulu ozubení hledat zde nebo v sousedních kategoriích).


Jak si bude rozumět originální šnekové kolo se šnekem, který bude mít oproti původnímu poloviční stoupání?
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Pavel-HP » pon 06 lis, 2023 6:45 am

Normál "Baťacvičky".
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Zlámalík » pon 06 lis, 2023 8:29 am

Pawlik píše:
Zlámalík píše:Rozebrat, změřit a hledat náhradu nejlépe tady: https://pojezdy.eu/eshop/113-sneky-m0-4 (dle průměru hřídelky a modulu ozubení hledat zde nebo v sousedních kategoriích).


Jak si bude rozumět originální šnekové kolo se šnekem, který bude mít oproti původnímu poloviční stoupání?

Nedělejte si iluze, že se jedná o precizní kola z převodovky ZF ;-)
V mnoha případech (skoro ve všech) je naproti šneku normální kolo s přímými zuby, lisované z plastu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Pawlik » pon 06 lis, 2023 9:18 am

Tak to potom jo, jsem tedy bez obav. :D
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Zlámalík » pon 06 lis, 2023 1:26 pm

Naopak, člověk se začne bát až poté, co zjistí, co vlastně vevnitř je :lol:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod JaroHo » pon 06 lis, 2023 2:56 pm

ZF :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Pawlik » pon 06 lis, 2023 5:20 pm

Deathlosopher píše:Já jsem tedy udělal nějaké pokusy. Je pravda, že bez kastle jede mašna potišeji, nicméně to kvílení z motorku nebo odkud je tam skoro pořád. Ovšem zkusil jsem to pak s dekodérem (nějaký Zimo MX). Jede trochu potišeji (alespoň bych řekl), jenže jízda a především rozjezdy a zastavení jsou příšerné. Skáče jako koza a při zastavování je to jako by ve znatelných skocích namísto plynule. Ale nic z toho není, řekl bych, pokaždé stejné. Já jsem i přenastavil hodnoty rozjezdu, brzdění a max. rychlosti (pomocí CV 3, 4, 5) a i když se pomalu rozjíždí a zastavuje, tak je to prostě znatelně škubané. Schválně jsem pak ten dekodér dal do jiné mašiny a vše bylo plynulé. Dáte mi za pravdu, že to může být pouze tou mašinou? Asi ji pošlu na reklamaci.

Nevím. Nejlepších výsledků jsem dosáhl s dekodérem ZIMO CV9 = 95, CV56 = 51. Ale kvůli tomu brutálnímu převodu to v nízkých rychlostech ideální není. Dekodér Lenz neměl šanci.
Ten hluk je nesnesitelný, řve to jako starý Sergej Gutzold.

A další problém, deklarovaný poloměr 356.5 mm neprojede s připojenými vozy - kulisa neumožňuje dostatečnou výchylku, většinou to skončí zaklesnutím nárazníků.
Nemá někdo dvě lokomotivy, aby je vyzkoušel spřažené v poloměru 360 mm?
Dále se mi lokomotiva neustále odpojuje od vlaku, není divu. Šachta spřáhla má vakl 1 mm nahoru, což na konci spřáhla dělá plné 2 mm. :!: Zoufalost.

Zlámalík píše:Naopak, člověk se začne bát až poté, co zjistí, co vlastně vevnitř je :lol:

Začínám se bát už i zvenku. :cry:
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod StandaR » pon 06 lis, 2023 6:30 pm

Pawlik píše:
Deathlosopher píše:Dále se mi lokomotiva neustále odpojuje od vlaku, není divu. Šachta spřáhla má vakl 1 mm nahoru, což na konci spřáhla dělá plné 2 mm. :!: Zoufalost.


Na tomhle jsem zatím pohořel s digi spřáhly, budu to muset zkusit nějak vyřešit, případně půjdou digi spřáhla jinam no

CVčka zkusím, díky za ně
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod zdeneka » pon 06 lis, 2023 6:54 pm

Zdravím. Rád bych se zeptal majitelů digitální verze se zvukem, jak se jejich model chová v analogovém provozu? Ten můj popojede asi centimetr kýženým směrem a zůstane mrtvý až do chvíle, než ho znovu položím na koleje. Jinak v digitálním provozu se ten můj při nejnižších rychlostních stupních tváří, jak kdyby měl epileptický záchvat. I při jízdě jedním směrem je vidět, jak se třepe směrem dopředu a dozadu :-/
zdeneka
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 06 lis, 2023 10:26 am

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod rullik » úte 07 lis, 2023 4:29 pm

Dobrý den,
Dnes jsem se odhodlal zušlechtit svého effishuntera. Vyměnil jsem dvojchodý šnek za jednochodý, ale měl jsem jen průměru 5 mm a původní je 5,8. Nezbylo než si vyrobit i ložiska, která jsem upiloval o 0,4 mm, aby šnek hezky zapadl do ozubeného kola. Nechtěl jsem se totiž připravit o tu možnost vše vrátit do původního stavu. Vše se povedlo krásně sesadit. Mašinu jsem poskládal dohromady a šup s ní na koleje, ať se převody zaběhnou. Zabíhám nasucho. Zvuky které z mašiny vycházely byly opravdu hrozné...
Znovu rozebírám vše do šroubku a hledám chybu co jsem udělal špatně. Vše v pořádku. Promažu vazelínou a zase montuji vše dohromady. Pískání převodů ustalo, ale pískání motorku bohužel ne...
Takže už jezdím poloviční rychlostí s docela pomalou jízdou. Cukání se částečně omezilo, ale stále přetrvává. Rozjezdy jsou také plynulejší. Víc z toho už ale nedostaneme. Leda předělat kompletně převody a dát tam jiný motor.
Mám ozvučenou verzy a všechny hodnoty dekoderu jsem ponechal původní. Nicméně i přes zvuk je motorek dost slyšet, ale už to aspoň nejezdí rychlostí blesku.
rullik
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 21 zář, 2016 12:07 pm

Re: Effishunter Rivarossi — jízdní vlastnosti

Příspěvekod Deathlosopher » ned 12 lis, 2023 10:10 am

rullik píše:Dobrý den,
Dnes jsem se odhodlal zušlechtit svého effishuntera. Vyměnil jsem dvojchodý šnek za jednochodý, ale měl jsem jen průměru 5 mm a původní je 5,8. Nezbylo než si vyrobit i ložiska, která jsem upiloval o 0,4 mm, aby šnek hezky zapadl do ozubeného kola. Nechtěl jsem se totiž připravit o tu možnost vše vrátit do původního stavu. Vše se povedlo krásně sesadit. Mašinu jsem poskládal dohromady a šup s ní na koleje, ať se převody zaběhnou. Zabíhám nasucho. Zvuky které z mašiny vycházely byly opravdu hrozné...
Znovu rozebírám vše do šroubku a hledám chybu co jsem udělal špatně. Vše v pořádku. Promažu vazelínou a zase montuji vše dohromady. Pískání převodů ustalo, ale pískání motorku bohužel ne...
Takže už jezdím poloviční rychlostí s docela pomalou jízdou. Cukání se částečně omezilo, ale stále přetrvává. Rozjezdy jsou také plynulejší. Víc z toho už ale nedostaneme. Leda předělat kompletně převody a dát tam jiný motor.
Mám ozvučenou verzy a všechny hodnoty dekoderu jsem ponechal původní. Nicméně i přes zvuk je motorek dost slyšet, ale už to aspoň nejezdí rychlostí blesku.

Obdivuji Vaši odvahu. Ale pokud je to z nějakého hlediska lepší (jakože dle Vašeho popisu ano), určitě to za to stálo. Nemáte to nafocené, jak jste upravil ty převody? A/Nebo video, jak to teď jezdí? :-) Docela mě to zajímá. Jinak já jsem svého Effishuntera poslal na reklamaci k prodejci, tak jsem zvědav, jak to dopadne. Kdyby aspoň jezdil plynuleji, tak bych to nechal být, ale ten můj kus byl hrozný.
Uživatelský avatar
Deathlosopher
 
Příspěvky: 91
Registrován: sob 09 kvě, 2020 3:47 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků