Manipulácia s modelmi

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Manipulácia s modelmi

Příspěvekod JuTi » čtv 17 srp, 2023 8:35 pm

Pozdravujem Vás. Zvyknete pri manipulácii s modelmi používať rukavice, napr. bavlnené alebo latexové? Už som videl niekoľko videí, kde modelári rukavice používali. Ďakujem Vám za odpoveď.
JuTi
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08 led, 2021 11:12 pm

Re: Manipulácia s modelmi

Příspěvekod look23 » čtv 17 srp, 2023 9:36 pm

Na manipulaci bych doporučoval tyto rukavice https://www.korus-eshop.cz/rukavice-fabric-finger-antistatic-product-299?gclid=CjwKCAjwivemBhBhEiwAJxNWNxWUs2VILZbOwLygTqyOV3PdWPyHjS4GxEOULIQQZzbFCFbPzfBf8RoCq-sQAvD_BwE
Jsou vhodné na práci s elektronickými součástkami a nepoti se v nich ruce.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Manipulácia s modelmi

Příspěvekod JuTi » čtv 17 srp, 2023 9:51 pm

look23 píše:Na manipulaci bych doporučoval tyto rukavice https://www.korus-eshop.cz/rukavice-fabric-finger-antistatic-product-299?gclid=CjwKCAjwivemBhBhEiwAJxNWNxWUs2VILZbOwLygTqyOV3PdWPyHjS4GxEOULIQQZzbFCFbPzfBf8RoCq-sQAvD_BwE
Jsou vhodné na práci s elektronickými součástkami a nepoti se v nich ruce.


Ja som to myslel skôr všeobecne, teda napr. pri bežnom jazdení alebo vkladani do vitríny. V obchodoch napr. pri testovaní modelov, respektíve pri ich predvádzaní, som sa s tým ešte nestretol. Tak isto som ich nevidel používať u modelárov na stretnutiach FREMO.

Samozrejme, pri stavbe modelu, jeho farbení a pod., je to určite vhodná pracovná pomôcka, ale to je trochu iná téma.
JuTi
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08 led, 2021 11:12 pm

Re: Manipulácia s modelmi

Příspěvekod Zlámalík » pát 18 srp, 2023 8:28 am

Na barvení a stavbu rukavice používám, pro běžnou manipulaci ne - ale snažím se mít ruce vždy suché. Lokomotivy uchopím dole za střed, tedy typicky za nádrž a tak se (pokud možno) nedotýkám kastle či zábradlí.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1836
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Manipulácia s modelmi

Příspěvekod JuTi » pát 18 srp, 2023 1:07 pm

Zlámalík píše:Na barvení a stavbu rukavice používám, pro běžnou manipulaci ne - ale snažím se mít ruce vždy suché. Lokomotivy uchopím dole za střed, tedy typicky za nádrž a tak se (pokud možno) nedotýkám kastle či zábradlí.


Uchopiť iba spodný rám v strednej časti modelu a vybrať model z niektorých typov krabičiek alebo balení, je náročné alebo až problematické. ☹️
JuTi
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08 led, 2021 11:12 pm

Re: Manipulácia s modelmi

Příspěvekod Dovi » pát 18 srp, 2023 1:43 pm

JuTi píše:vybrať model z niektorých typov krabičiek alebo balení, je náročné alebo až problematické.

To je pravda.

Ale lze si to hodně usnadnit tak, že:
- na otevřenou krabičku s modelem se nahoře položí dlaň ruky
- krabička se za pomoci i druhé ruky otočí o 180 stupňů, přičemž ta otevřená dlaň se dostane dolů jako podložka, která drží model, aby z krabičky nevypadnul
- poté se krabička pomalu postupně zvedá a model zůstává ležet na dlani...

Je to asi nejšetrnější k modelu, a dělám to to tak vždycky, pokud to jen trochu jde
(problém někdy bývá u spřažených sestav - loko s tendrem nebo motorová souprava apod., pak místo dlaně poslouží větší volná rovná podložka)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Manipulácia s modelmi

Příspěvekod JaroHo » pát 18 srp, 2023 1:56 pm

k původní otázce: rukavice textilní rozhodně ne, protože se snadno rozdrbou o detaily a pak jsou na obtíž, protože se model zadrbává oty rukavice. Latexáče to už je lepší ale za chvíli je zapařená ruka, dělám v nich největší prasečinu-oleje, řetězy, ředidla, benzin, lakování
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Manipulácia s modelmi

Příspěvekod Ivan » ned 27 srp, 2023 11:33 am

Zlámalík píše:Na barvení a stavbu rukavice používám, pro běžnou manipulaci ne - ale snažím se mít ruce vždy suché. Lokomotivy uchopím dole za střed, tedy typicky za nádrž a tak se (pokud možno) nedotýkám kastle či zábradlí.


Mám to stejně jako Zlámalík. Když barvím, tak jemné bavlněné rukavice. Když jezdím a tedy vydávám, tak umyju ruce a důkladně osuším a beru vozy a loko za spodek. Ovšem nejsem zas takový extremista na zachování modelů v dokonalém stavu. Chápu, že někteří sběratelé jen v rukavicích. Já se rád podívám a zajezdím...

Při vyndavání z krabičky zásadně za folii. Vozy, které neměly jsem doplnil.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Manipulácia s modelmi

Příspěvekod Jindra Charvat » ned 27 srp, 2023 4:17 pm

Bavlněné super jemné rukavičky jsem používal do té doby, než jsem s nimi nechtěně (poměrně brutálně) strhnul pěkný model(+3) z kolejí. Teď si radši umeji a osuším "kůži na rukou" a snažím se vozy moc neohmatat... Někdy méně znamená více :)
a s těmi latexovými to zde již někdo psal více škody (roznesení všeho všude) než užitku. Zatím jsem si nevšiml, že bych "čistou, suchou, živou" kůží způsobil jakoukoli nenapravitelnou újmu :D

p.s.pro drobné opravy se opravdu vyplatí stojánek na modely, například
https://www.modellbahnunion.com/Spur-H0 ... 0503&p=802
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: Manipulácia s modelmi

Příspěvekod Charlie » ned 27 srp, 2023 7:13 pm

Používám jemné "jelenicové" rukavice i když se mi ruce nepotí, protože časem se model bez rukavic přece jen osahá. Barva se oleští. S rukavicemi jsem spokojen.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků