vyhýbka ME 024 Piko

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod milan1958 » pon 27 úno, 2023 7:11 pm

Vážení kamarádi vláčkaři.Obracím se na vás hlavně ty starší co už něco pamatují a jsou zkušenější.Jsem už důchodce a začal jsem si stavět kolejiště,které mám po mém dědovi tak je tomu asi 50 let.Múj problém se vyskytl v zapojení vyhýbek,jsou to ty starší co mají elektromagnetický přesouvač směru jízdy typ ME 024 Piko.Utéto vyhýby jjsou vývody na kontrolky pro směr jízdy které probliknou pro daný směr při přehození což mi funguje ale chtěl bych aby zústaly svítitabych věděl kam vlak pojede.A TO VÁS PROSÍM,ZDA NĚKDO NEMÁTE S TĚMITO VYHÝBKAMI ZKUŠENOST JAK TO ZAPOJIT.Děkuji všem za případnou radu. Milan
milan1958
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 27 úno, 2023 2:08 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod jipol57 » pon 27 úno, 2023 7:32 pm

http://www.antikopava.cz/upload/24b00abc.jpg
Tady je to popsané, i s připojením kontrolních žárovek. Ale musí se to přehazovat přepínačem. Ne tlačítkem. A věřit na funkčnost koncových spínačů, aby se nespálily cívky.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod milan1958 » pon 27 úno, 2023 9:32 pm

Děkuji za zprávu,odkaz jsem si vytiskl aještě pro upřesnění -vyhýbku budu nadále přepínat tlačitkem+přepínač na žárovičky nebo tlačítko vypustím a bude jen na vyhýbku a žárovičku přepínač.Děkuji M.
milan1958
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 27 úno, 2023 2:08 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod M&T » úte 28 úno, 2023 7:28 am

kolegovia, ja Vám teda neviem, ale to na tom obrázku (zapojenie žiaroviek dokreslené rukou) je podľa mňa nezmysel. Leda že by žiarovky fungovali na jeden a ten istý pól/fázu .... Správne by malo byť zapojenie jedného vstupu žiarovky tak, ako je nakreslené na tie kontakty z výhybky a druhý vstup by mal byť spoločný na druhú fázu a nie na tú istú ako je na vstupe do výhybky ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod M&T » úte 28 úno, 2023 7:39 am

Skôr takto ... sorry za kvalitu, ale nemám tu svoj NB a teda ani programy na editáciu obrázkov ...
Přílohy
24b00abc.jpg
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod milan ferdián » úte 28 úno, 2023 8:00 am

A tady je originál zapojení výhybky. Výhybky se zásadně přestavovali mžikově a střídavým proudem, né klasickým tlačítkem natrvalo.
-m-
Přílohy
ME 024 1.jpg
ME 024 2.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod jirie123 » úte 28 úno, 2023 8:08 am

Z vlastní klukovské zkušenosti potvrzuji, že je třeba skutečně používat jen krátký impuls pro přestavení výhybky. Pokud tahle zásada není striktně dodržena hrozí poškození cívky u novějších provedení výhybek dokonce k zapečení pohyblivého jádra!!!
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod M&T » úte 28 úno, 2023 10:40 am

jirie123 píše:Z vlastní klukovské zkušenosti potvrzuji, že je třeba skutečně používat jen krátký impuls pro přestavení výhybky. Pokud tahle zásada není striktně dodržena hrozí poškození cívky u novějších provedení výhybek dokonce k zapečení pohyblivého jádra!!!

Závisí od prestavníka. PILZ prestavníky nemajú koncové vypínanie a teda tam len tlačítko, inak sa "grilovalo". Ale PIKO U výhybky mali koncové vypínanie a tam ani prepínač nevadil - jediné riziko bolo ak sa výhybka zasekla. Ale ak fungovalo všetko OK, tak koncové vypínanie (ako je aj na tom prvom obrázku) zabezpečilo, že sa "kostra" napájania do cievky nedostala a teda nič nehrozilo ...
V každom prípade sú ale určite lepšie tlačítka, resp. aj s nejakým "dobehom" (kondík alebo podobne aby bol impulz dostatočne dlhý). Tlačítka si však na rozdiel od páčkového prepínača vyžadujú spätné hlásenie, aby bolo viditeľné na pulte, v akej polohe je výhybka ....
Žiarovečky ale už neodporúčam, na trhu je nepreberné množstvo LED diód ....
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod jipol57 » úte 28 úno, 2023 10:59 am

M&T píše:kolegovia, ja Vám teda neviem, ale to na tom obrázku (zapojenie žiaroviek dokreslené rukou) je podľa mňa nezmysel. Leda že by žiarovky fungovali na jeden a ten istý pól/fázu ...

Proč by to nemělo fungovat. Našel jsem ten obrázek na netu, prošel obvod a zjistil, že by to mělo fungovat, a taky když to tam někdo domaloval, tak to tak asi zapojené měl. Je tam využito sériového propojení cívky a žárovky. Malý proud žárovky výhybku nepřehodí, ani cívce neublíží, jen žárovka svítí. Jen se musí spolehnout na funkčnost přepínacího mechanizmu ve výhybce.
Přepínače už jsem kdysi viděl na panelu, a poloha páčky ukazovala přehozený směr. Ty koncáky ve výhybce byly docela spolehlivé. Zvláště u těchto výhybek. Ty následující, už tolik ne.

Ale poslední obrázek pana Ferdiána (obr.11), je úplně ten nejlepší. S tlačítky a žárovky taky svítí.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod milan1958 » úte 28 úno, 2023 8:19 pm

Chlapi,všem Vám moc děkuji za radu a komentář k mému dotazu a zítra dám vědět jak a co funguje. Milan
milan1958
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 27 úno, 2023 2:08 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod M&T » stř 01 bře, 2023 9:03 am

jipol57 píše:
M&T píše:kolegovia, ja Vám teda neviem, ale to na tom obrázku (zapojenie žiaroviek dokreslené rukou) je podľa mňa nezmysel. Leda že by žiarovky fungovali na jeden a ten istý pól/fázu ...

Proč by to nemělo fungovat. Našel jsem ten obrázek na netu, prošel obvod a zjistil, že by to mělo fungovat, a taky když to tam někdo domaloval, tak to tak asi zapojené měl. Je tam využito sériového propojení cívky a žárovky. Malý proud žárovky výhybku nepřehodí, ani cívce neublíží, jen žárovka svítí. Jen se musí spolehnout na funkčnost přepínacího mechanizmu ve výhybce.
Přepínače už jsem kdysi viděl na panelu, a poloha páčky ukazovala přehozený směr. Ty koncáky ve výhybce byly docela spolehlivé. Zvláště u těchto výhybek. Ty následující, už tolik ne.

Ale poslední obrázek pana Ferdiána (obr.11), je úplně ten nejlepší. S tlačítky a žárovky taky svítí.

Však v pohode ... môžete vyskúšať ... ale odber žiarovky, odpor prestavníka a v konečnom dôsledku Kirchhoffove zákony nepustia. Nerobme veci zložito, keď sa dajú jednoducho ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod jipol57 » stř 01 bře, 2023 5:53 pm

M&T píše:môžete vyskúšať ...

Nedalo mně to a vyzkoušel jsem v praxi. FZ1 mám, žárovky jaké se používaly 16V mám, jen výhybku mám tu novější https://www.bazarvlacky.cz/fotky51039/f ... 260543.jpg ale rozdíl v nich nebude.
Při 16 V st. je proud cívky výhybky kolem 1A, žárovka bere asi 50mA. Když je spojím v sérii, tak žárovka normálně svítí, cívka nedělá nic. Ani se trochu nezahřeje.

Při tom zkoušení mně napadlo úplně jednoduché řešení.
Milanovi bych doporučil toto zapojení, nezapojovat na zpětný ohlas, ale žárovky paralelně k tlačítkům. Ušetří si vedení od výhybek, funguje to i s tlačítkama.
ME024.jpg
ME024.jpg (31.77 KiB) Zobrazeno 2906 krát

A mělo by to jít i s ledkama.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod M&T » čtv 02 bře, 2023 8:47 am

No, toto posledné už zmysel dáva, lebo okruh uzatvárajú žiarovky ako "bypass" tlačítka. Avšak stále je otázka, načo preháňať prúd cez prestavník kvôli spätnému hláseniu špeciálne v prípade, že tam mám kontakty na spätné hlásenie. Snáď len kvôli tomu ušetreniu káblov ... tam by to zmysel dalo.
Ale to zapojenie na pôvodnom obrázku zmysel nedáva - lebo jedine kedy by to fungovalo je, ak by bol prestavník trvale napájaný cez páčkový prepínač. A teda pre tlačítkové ovládanie nepoužiteľné a v prípade páčkového prepínača zasa zbytočné (polohu výhybky vidno z polohy prepínača, resp. si výstup do signálky vytiahnem priamo z prepínača).
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod Myšpulín » čtv 02 bře, 2023 2:36 pm

M&T píše:Ale to zapojenie na pôvodnom obrázku zmysel nedáva - lebo jedine kedy by to fungovalo je, ak by bol prestavník trvale napájaný cez páčkový prepínač. A teda pre tlačítkové ovládanie nepoužiteľné a v prípade páčkového prepínača zasa zbytočné (polohu výhybky vidno z polohy prepínača, resp. si výstup do signálky vytiahnem priamo z prepínača).

Který obrázek?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: vyhýbka ME 024 Piko

Příspěvekod milan1958 » čtv 02 bře, 2023 7:26 pm

Zdravím všechny,co se mi snažili pomoc v zapojení světelné odezvy vyhýbky.Všechny varianty jsem prodiskutoval se švagrem elektrikářem a musím Vám VŠEM PODĚKOVAT za iniciativu.A na závěr,Řešení od JIPOLA57,je perfektní,funguje to s diodama super,ještě jednou Ti děkuji Milan.
milan1958
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon 27 úno, 2023 2:08 pm


Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků