S499.02 PIKO

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod vorisekml » čtv 20 dub, 2023 8:35 am

Mě pobavil popis loko Plecháč od Piko
V popisu je napsáno:
Loko je ve slušivém barevném provedení TEE ( Trans Europ Express) používaným v 70/80. letech...
Tak vážení, žádný komunistický unifikovaný nátěr.....ale TEE.....
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 890
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 20 dub, 2023 12:49 pm

vorisekml píše:Mě pobavil popis loko Plecháč od Piko
V popisu je napsáno:
Loko je ve slušivém barevném provedení TEE ( Trans Europ Express) používaným v 70/80. letech...
Tak vážení, žádný komunistický unifikovaný nátěr.....ale TEE.....

A to je ten hlavní důvod, proč se Piko pustilo do střídavých a ne stejnosměrných nebo vícesystémových českých lokomotiv :)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod JarPi » čtv 20 dub, 2023 3:30 pm

Die Farbgebung der neuen Piko-Lok erinnert an das TEE-Farbschema im Westeuropa...
Zbarvení ... připomíná barevné schéma TEE ze západní Evropy...
JarPi
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte 09 pro, 2014 7:09 pm
Bydliště: Jihlava

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod kuyon » čtv 20 dub, 2023 5:52 pm

Výmena povodneho zasobnika energie v podobe 2x220uF kondezatorov za 2x680uF na 16V vyrazne zlepšila dĺžku času na prekonavanie krátkodobých výpadkov napájania.
Viz video: https://youtu.be/Ypv-HdLHEJE
Přílohy
Screenshot_20230420_194802_Gallery.jpg
Screenshot_20230420_194750_Gallery.jpg
kuyon
 
Příspěvky: 175
Registrován: čtv 14 lis, 2013 6:42 pm

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod Jacek » čtv 20 dub, 2023 7:22 pm

Pro H0 to asi stačí, ale vývoj je už jinde :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=2-u7CPEnOwE
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod lubbik » úte 25 dub, 2023 1:56 pm

Zůstaly na tom Plecháči původní bandážované nápravy ?
Jen mě napadá , jestli není lepší místo jiných kondíků tam dát nebandážované a výpadky sběru proudu odpadnou .
lubbik
 
Příspěvky: 15
Registrován: ned 24 říj, 2021 10:54 am

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod vvitty » úte 25 dub, 2023 2:26 pm

Doporucuji pouzit kondenzatory minimalne na 25V.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod fulda » úte 25 dub, 2023 2:38 pm

vvitty píše:Doporucuji pouzit kondenzatory minimalne na 25V.

Norma dokonce říká 27V, pokud by někdo chtěl být detailista.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod Bedlisch » úte 25 dub, 2023 6:01 pm

Pokud jsou ty kondenzátory připojené přes konektor Plux22 na vývody Capacitor Positive a GROUND, tak návod k MS450 praví:
NOTE: External capacitors on MS440, MS450
Capacitors (Elkos, Supercaps) of any capacity can be connected to “ELKO Plus” (to ROUND) WITHOUT additional components; they do NOT have to be able to handle full running voltage; 16 V is enough.
Prerequisites for the connection for the stay-alive capacitor within the decoder prevent an inrush current too high and enable undisturbed Service Monde programming, software updates, sound loading, also with higher capacities and use the memory he best possible way.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod kuyon » úte 25 dub, 2023 6:23 pm

Bedlisch píše:Pokud jsou ty kondenzátory připojené přes konektor Plux22 na vývody Capacitor Positive a GROUND, tak návod k MS450 praví:
NOTE: External capacitors on MS440, MS450
Capacitors (Elkos, Supercaps) of any capacity can be connected to “ELKO Plus” (to ROUND) WITHOUT additional components; they do NOT have to be able to handle full running voltage; 16 V is enough.
Prerequisites for the connection for the stay-alive capacitor within the decoder prevent an inrush current too high and enable undisturbed Service Monde programming, software updates, sound loading, also with higher capacities and use the memory he best possible way.


Dakujem, nemal som čas reagovat, ale to je práve to, čoho som sa držal a prvá vec je že: nájsť rozmerovo vhodne 16V kondezatory s vyssou kapacitou ako som použil je pomerne problém.
Naposledy upravil kuyon dne stř 26 dub, 2023 4:19 am, celkově upraveno 1
kuyon
 
Příspěvky: 175
Registrován: čtv 14 lis, 2013 6:42 pm

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod Jacek » úte 25 dub, 2023 9:25 pm

Tak ještě jednou, proč tam dávat nějaký obrovský kondenzátor s malinkou kapacitou na zlomek sekundy, vývoj je dále
http://www.zimo.at/web2010/products/energiespeicher.htm
připojí se 6 malých superkondenzátorů přímo k dekodéru. Pak je hádám jedno jaké je napětí v kolejích. Výdrž skoro 10 sekund..
Dvojkolí bez bandáží jsou ale základ.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod romino » stř 26 dub, 2023 4:59 am

Jacek píše:Tak ještě jednou, proč tam dávat nějaký obrovský kondenzátor s malinkou kapacitou na zlomek sekundy, vývoj je dále
http://www.zimo.at/web2010/products/energiespeicher.htm
připojí se 6 malých superkondenzátorů přímo k dekodéru. Pak je hádám jedno jaké je napětí v kolejích. Výdrž skoro 10 sekund..
Dvojkolí bez bandáží jsou ale základ.


Pozor, 16V plati pre Zimo dekodery. Pre ine treba skontrolovat v prislusnom navode ci to postaci. Tak isto velkost kapacity.
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 238
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod Dovi » ned 14 kvě, 2023 4:13 pm

 
Předem se omlouvám za delší příspěvek - sepsal jsem ho pro případné ještě nerozhodnuté zájemce o Plecháče, a mohou ho klidně brát jako modelářskou Ódu na radost. Naopak majitelé PIKO Plecháče už to možná ani nemusejí číst, protože všechno to níže napsané asi již dobře vědí sami ze své zkušenosti.

greenery 15.2.2023 píše:Rád bych plecháče pořídil, bude to moje první elektrika.
Porovnávám oba modely a neumím se rozhodnout. Techimage je určitě špička - co se jízdních vlastností týká. Vzhledově se mi ale víc líbí Piko.

Dovi 16.2.2023 píše:Rovněž tak ani u PIKO verze bych se o jízdní vlastnosti vůbec nebál.
Pokud výrobce tento svůj model Plecháče záměrně nezmrší (a k tomu, doufejme, není rozumný důvod), pojezd PIKO Plecháče bude vycházet z pojezdu PIKO Laminátky - a ta má jízdní vlastnosti velmi dobré.

JaroHo 16.2.2023 píše:Piko na mě působí, jak už jsem psal jinde, povrchovka jedna z nejlepších :!: Zpřevodování u Pika nebude tak do těžka jako u TI. Víme, jak jezdí laminátky, Piko neumí jet pomalu, TI se umí plazit jako pšouk. Největší paštiky Piko jsou čmeláci. Ragulin je jiná liga, ten se umí na rozdíl od čmeláka plazit.

M&T 16.2.2023 píše:TI má všetko čo potrebuješ a je to model fakt na úrovni roku 2022/2023. Piko má trošičku navrch: jemnejšie prevedené zberače, pár detailov na spodku loko navyše, osvetlenie pojazdu. Zvukový projekt PIKO ale nepoznám. Jednoducho by som to povedal takto ... ak je TI 100% model, tak PIKO (ak dačo nedobabrú) je tak 105%. Ja som si kúpil TI, lebo .... našu podporu podľa mňa potrebuje viac ako PIKO ... (aj keď ... objednal som si aj PIKO - aspoň tomu plecháčovi od TI nebude smutno :-) )


OK, a tak když teď přišel ten správný čas, s velkým očekáváním a potěšením objednáno, zaplaceno, dovezeno a vybaleno:

PIKO_Plechac_na_zkusební_koleji.jpg
PIKO_Plechac_na_zkusební_koleji.jpg (15.97 KiB) Zobrazeno 2897 krát

Historicky i technicky Plecháč navazuje na Laminátku, a oba PIKO modely se povedly. Jsem i pro ten kontrast rád, že jsem tehdy loni nebo možná už předloni (ten čas strašně valí) Laminátku pořídil v té její typické vosí žluto-červené kamufláži, a nyní Plecháče v této zatím na trhu jediné dostupné, "skromně decentní" krémově polomáčené.

Rovněž i model Plecháče je celkově moc krásně proveden - a je fakt radost vzít tu mašinku do ruky, prohlížet ze všech stran, nasadit ji na kolej a kochat se a kochat...

PIKO_CSD_Laminatka_a_PIKO_CSD_Plechac.jpg

Tradičně klidná tichá pohodová "H0 PIKO jízda" (i přes výhybky), a co mě příjemně překvapilo, je schopnost opravdu velmi pomalého pohybu.

Úplně nový, ještě nezajetý PIKO Plecháč je totiž schopen plynulé jízdy rychlostí i jen cca 5,3 centimetru za minutu (tedy pod 0,9 mm/s).

To by, čistě pro srovnání, u skutečné lokomotivy (v měřítku 1:1) představovalo minimální rychlost menší než 0,3 km/h, čili jen asi desetinu rychlosti pomalé šouravé chůze - pomalejší zatím dokáže být (z mých mašinek) už jen nová Roco Všudybylka.

minimalni_rychlost_PIKO_Plechace_pouhych_53_mm_za_minutu.jpg
minimalni_rychlost_PIKO_Plechace_pouhych_53_mm_za_minutu.jpg (15.86 KiB) Zobrazeno 2897 krát

Takže nejenom TI Plecháč se umí "plazit jako pšouk". Zvládá to i Plecháč od PIKO, a i svou schopností hodně pomalé jízdy vyhoví myslím nárokům prakticky každého modeláře.

Ještě pro jistotu, a abych byl přesný - takto velmi pomalu dokáže jet můj exemplář PIKO Plecháče zatím jen jedním směrem. Druhým směrem je prozatím trochu rychlejší a takovéto hodně malé rychlosti zatím ještě nedosahuje. Ale jedná se (jednalo se) o nový model teď čerstvě vyjmutý z krabičky, který do té doby ujel mimo výrobu jen asi půl metru tam a půl metru zpátky při prvním základním vyzkoušení funkčnosti modelu po jeho zakoupení. Předpokládám proto, že časem to bude v obou směrech jízdy téměř stejné, po zajetí si to všechno vzájemně sedne, vůle se vymezí a ozubená kola se zalapují.

Hmotnost modelu PIKO Plecháče v DCC provedení se zvukem je úctyhodných 466 gramů (říká elektronická kuchyňská váha).

Ozvučení mi připadá v pořádku a vyladěné tak, aby i bez zásahů obsluhy co nejlépe zvukově napodobovalo skutečnou lokomotivu (zajiskření, náběh ventilátorů při rozjedu, skřípot brzd při zastavování atd. atd.). Rovněž např. i existující staniční hlášení je v češtině.
Nemám však naposlouchány všechny zvuky lokomotivy z denního provozu (nejsem ajznboňák, koloťuk nebo dokonce přímo strojvůdce ani zvukový mistr), a tak je možné, že nějaký přísnější posuzovatel a expert v oboru tam třebas i nějakou tu chybičku nebo odchylku najde - v tom případě se rád s event. připomínkami ke zvuku seznámím (a nemyslím to ironicky).

Co se osvětlení týče, je myslím řešeno velkoryse.
Kromě obligátního čelního a zadního osvětlení přepínaného automaticky dle směru jízdy lze volitelně zapnout ještě i dálkový světlomet ve směru jízdy, osvětlení pojezdu 4 světly na každé straně (celkem tedy 8 světel - u každého kola jedno), osvětlení kabiny strojvůdce ve směru jízdy a osvětlení strojovny. Dále třeba signální světlo, a je možné i vypnout koncová červená světla.
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod jipol57 » ned 14 kvě, 2023 4:59 pm

A jak má Piko vyřešené ty poziční světla? Má červené a bílé na krajích? Na stejných pozicích? TI má v tomto chybu a svítí to jak na motorech, odděleně (bílé na krajích, červené u středu).
Já jsem si u TI udělal opravu: viewtopic.php?f=15&t=14216&p=322994#p322994
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: S499.02 PIKO

Příspěvekod Dovi » ned 14 kvě, 2023 5:10 pm

jipol57 píše:A jak má PIKO vyřešené ty poziční světla? Má červené a bílé na krajích? Na stejných pozicích?

Ano, taky jsem si to kontroloval - je to OK.
PIKO Plecháč to má správně už z výroby.

Čili vnější světla (na krajích) jsou alternativně bílá/červená (na stejných pozicích).
Díky, pane PIKO :-)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků