E499.0 / 140 od MTB v H0

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod marian_r » úte 31 říj, 2023 6:41 pm

VladoH0 píše:Zdravím. Tak ako je to s tými oknami - sú vysoko alebo je to OK ?


tu sú fotografie
https://www.vlaky.net/galerie/311/e499-0/
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod Vysočina » úte 31 říj, 2023 6:49 pm

(.) P R U D Í Č
Vysočina
 
Příspěvky: 138
Registrován: ned 29 lis, 2009 1:09 pm
Bydliště: 758029 HCV

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod VladoH0 » pát 03 lis, 2023 5:46 pm



Mna skor zaujimal nazor miestnych znalcov na tento problem ...
Mne sa zdaju vysoko, ale to je len moje zdanie.
VladoH0
 
Příspěvky: 50
Registrován: pát 25 kvě, 2018 8:07 am

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod Aleson » sob 04 lis, 2023 1:56 am

Ne, není to zdání. :!: Tahle záležitost se tady intenzivně řešila po vydání tohoto modelu. Stačí trochu pohledat. Je dost zbytečné se k tomu znovu vracet...
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod Aleson » sob 16 pro, 2023 1:56 am

I když stejnosměrné lokomotivy do Brna nejezdily, tentokrát se v našem modelovém světě objevily v docela hojném počtu. Podle mého názoru se tato Bobina barevně velice povedla, je to opravdu elegantní stroj. Lokomotiva má kulatá okna v bočnicích níže (tam, kam patří), a i když je to jen malý krok v posunu oken, je to velký skok ve vzhledu modelu. 8) . Za tuhle úpravu velký dík MTB, protože úprava formy asi nebyla vůbec jednoduchá záležitost. Škoda jen, že k lokomotivě není dodáván aspoň 1 děrovaný pluh a hvězdy na čelech by měly být o něco větší. Ale i tak je model potěšením pro oko. Takže - Vánoce už trochu s předstihem :P
Tak šťatné a veselé ....

E499_005_MTB_1u.jpg

E499_005_MTB_2u.jpg
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod A2C » úte 09 led, 2024 11:31 pm

Keďže tu nikto nič nepíšete o limitke od MTB teda E499.005, pridávam sem pár postrehov.
Môj model prešiel malými, ale podstatnými úpravami aby zobrazoval nakoniec prototyp E499.001
Ešte som s ním nenajazdil "ani meter" teda pár krát som ho posunul hore dole po 60cm koľajnici.
Ale môžem popísať vzhľad, úpravy, ale aj postrehy s pojazdom...
Takže po rozbalení na nás vyskočil krásny model E499.005 ako je vidieť na fotkách.
Obrázek
Skôr než som začal čokoľvek s modelom robiť som sa rozhodol ho osadiť dekodérom Zimo MN330P22 tu som narazil na pár problémov. V prvom rade na zámok motora ktorý bránil v docvaknutí dekodéra, ale súčasne aj k starému známemu problému krátkych nožičiek u Zimo.
Takže som prebytok zámku odcvakol a zatlačil dekodér nadoraz.
Obrázek

Neskôr som prešiel k úprave na E499.001 aby odpovedala do stavu po výrobe.
Začal som odstránením madiel pod oknami, našťastie MTB použilo množstvo nepríliš kvalitného lepidla, preto som madlo v podstate vypáčil.
Zbytky lepidla zostali okolo otvoru, avšak nepoškodili lak ani farbu modelu a tak sa dali jednoducho zoškrabnúť bez následkov.
Vložil som do otvorov kruhový evergreen o priemere 0,5mm a zalepil. Následne jemne prebrúsil a pretrel podobným odtieňom farby.
Bohužiaľ som si pri práci všimol, že pochrómované diely na modely majú isté nedostatky ako je vidieť aj na fotke

To neskôr som pretrel, resp. prešiel štetčekom s špeciálnym zváracím lepidlom na plast ktorý túto farbu zmäkčil a prilepil k základni.
Obrázek

Model má všeobecne pár nedostatkov vo farebnej úprave detailov. Napr. na streche.
Obrázek

Prípadne očistenie náliatkov ako napr. na elektrickej výzbroji na streche alebo na svetlách...
Obrázek

Sú to drobnosti ktoré sa dajú odstrániť.
Pokračoval som však úpravami.
Odvŕtal som otvory na hadice, hák aj topnú spojku a osadil hadicami a hákom z Piko Laminátky, topnú spojku som jemne upravil z Roco.
Odvŕtal a osadill som madlo posunovača na ktoré MTB zabudlo a pokračoval som na úpravu strechy. Tu som zbrúsil lávky ktoré mali cca 0,6mm na približne hrúbku 0,4mm a osadil dýhou o hrúbke 0,4mm ktorú som zbrúsil z hrúbky 0,8mm ktorú som našiel v šuplíku. Po namorení hnedou Gunze C41 to myslím pekne dvihlo úroveň modelu.
Obrázek
Následne som zatmelil otvory na trúby pomocou evergreen profilu a Gunze tmelu.
Tu by som celkom rád vedel, prečo sú otvory na trúby v streche keď ich po výrobe nemali, mali len píšťalu, ale otvory pre hadice ktoré mali všetky Bobiny alebo také madlo posunovača tam tiež chýba.
Popravde, dosť som penil, pretože táto oprava je dosť na očiach a zabrala mi 3 dni, pričom s ňou ani teraz nie som na 100% spokojný.
Nakoniec som jemne odvŕtal z vytmeleného otvoru, kvapol do priehlbinky čierny základ a na neho som kvapol modrú farbu ktorá cca odpovedá odtieňu modrej. Následne na to som kvapol matný lak a ešte to celé zjednotil prestreknutím polomatným lakom v pomere asi 15:1 s leveling riedidlom aby som docielil zjednotenie povrchu a rozliatie prípadných kopčekov na streche.
Ako som písal, výsledok nie je 100% ale tak na 95% som spokojný.
Obrázek

Fotka však predbieha postup, takto to vyzeralo tesne pred dokončením.
Medzitým som nebol spokojný s plastovým vzhľadom pantografov, krytov pružiny ani tyčí vedenia na streche. Preto som ich nastriekal najskôr čiernym základom, červenou GX3 od Gunze a nakoniec lesklým lakom. Takto konečne zberače dostali vzhľad ktorý model znova dvihol vyššie.

Pretože som si bral inšpiráciu z modelov od IS Model zistil som, že na maskách podvozku je zrejme rýchlomer a ten nebol na maskách od MTB vôbec znázornený, vyrobil som imitáciu z toho čo dali šuplíky.
Obrázek
Ono masky podvozku i tak chceli minimálne matný lak, tak som ich spoločne s batériovými skriňami a vzdušníkmi prestriekal najprv čiernym základom, potom strednou šedou a nakoniec matným lakom.

Keď som už mal pojazd odstrojený, rozhodol som sa skontrolovať dvojkolia ktoré údajne menia samovoľne rozchod, prípadne sa pretáčajú. I keď sa mi ani jedno nepretáčalo, po otvorení prevodoviek som bol prekvapený farebnou pestrosťou jednotlivých ozubených kolečiek...
Ale aj rôznym rozchodom dvojkolí. Vnútorná vzdialenosť bola od 13,5mm po 14,5mm. Preto som všetky dvojkolia rozobral, očistil od náliatkov a sekundovým lepidlom zalepil na oske v správnom rozmere 14,3mm.
Obrázek
Obrázek

Obruče dvojkolí som nakoniec namaľoval na bielo. Viem, že E499.005 ich má červené, ale ja ju budem preznačovať na 1tku.

Musím podotknúť, že väčšina ložisiek na oskách bola voľná a na oske sa pohybovala čím umožňovala pohyb dvojkolia do strán, teda až na dve, jedno sa mi podarilo jemne rozchodiť, druhé však bolo veľmi tuho ako keby nalisované. Osobne nie som žiadny fanúšik tohto riešenia. Skôr dúfam, že sa časom nájde výrobca ktorý vyrobí poriadnu skriňu prevodovky kam sa len preskladajú ozubenia a vyhodí sa toto ložiskové riešenie. Bol by som rád, keby to bol minimálne poriadny plast ako používa Piko, ideálnejšie však zliatina akú používa Roco. Celkovo plast ktorý používa MTB mi príde ako recyklovaný.

Ešte dodám, že pluhy odpovedajú pluhom z výroby prvých kusov, avšak majú úplne zbytočne veľkú dieru. Stačilo by menej.
Obrázek
Naposledy upravil A2C dne úte 09 led, 2024 11:41 pm, celkově upraveno 1
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod A2C » úte 09 led, 2024 11:37 pm

Musím podotknúť, že by som oželel cca 50g na váhe, keby bolo viac priestoru pre stanovištia, takto je tam priestor len pre doštičku ktorá nemá žiadnu hĺbku a dokonca ani stanovište neodpovedá Bobinám. Je to niečo po rekonštrukcii.
Obrázek
Obrázek

Fotky zobrazujú v podstate aktuálny stav, aj keď som už z lyžín vycvakol prebytočnú tyčku medzi lyžinami. Ešte budem musieť vybrúsiť dráhu po vedení, čakám na novú veľkú hviezdu, píšťalu a musím dorobiť mriežku za oknami strojovne.
Snáď som nič nezabudol a niekoho to poteší.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Všetky fotky viete nájsť na mojom rajčeti.
https://www.rajce.idnes.cz/a2c/album/cs ... 005-od-mtb
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod JaroHo » stř 10 led, 2024 3:42 pm

krásná práce :wink:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod alik » stř 10 led, 2024 4:18 pm

A2C píše:Keď som už mal pojazd odstrojený, rozhodol som sa skontrolovať dvojkolia ktoré údajne menia samovoľne rozchod, prípadne sa pretáčajú. I keď sa mi ani jedno nepretáčalo, po otvorení prevodoviek som bol prekvapený farebnou pestrosťou jednotlivých ozubených kolečiek...

Problém s nesprávnou hodnotou rozkolí mám také, ale nepodařilo se mi dostat do podvozků. Nevím, jak to páčit, abych něco nezničil, MTB bohužel nepoužívá šrouby, jako Roco. Můžete mi poradit, jak se dostat k dvojkolím?
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod Aleson » stř 10 led, 2024 4:31 pm

To A2C : Opravdu kus pěkné práce....
Můžu se zeptat, čím natíráš/stříkáš kovové obruče kol ? Párkrát jsem to na nějakých lokomotivách zkusil nabarvit, ale barva se při ježdění s modelem začala vždy někde odlupovat..... Máš nějakou speciální barvu, nebo používáš nějakou úpravu povrchu, nějakou speciální základovku ? Nebo s modely nejezdíš, nebo se barva také odlupuje ?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod A2C » stř 10 led, 2024 5:47 pm

Aleson píše:To A2C : Opravdu kus pěkné práce....
Můžu se zeptat, čím natíráš/stříkáš kovové obruče kol ? Párkrát jsem to na nějakých lokomotivách zkusil nabarvit, ale barva se při ježdění s modelem začala vždy někde odlupovat..... Máš nějakou speciální barvu, nebo používáš nějakou úpravu povrchu, nějakou speciální základovku ? Nebo s modely nejezdíš, nebo se barva také odlupuje ?


Ďakujem, používam Gunze biely surf od Gunze. Dobre drží, ale samozrejme môže sa stať, že sa odlupne, proste ho potom natriem znova.
https://www.mn-modelar.cz/mr-finishing- ... 40ml-52740


alik píše:Problém s nesprávnou hodnotou rozkolí mám také, ale nepodařilo se mi dostat do podvozků. Nevím, jak to páčit, abych něco nezničil, MTB bohužel nepoužívá šrouby, jako Roco. Můžete mi poradit, jak se dostat k dvojkolím?


Ostrou pinzetou alebo tenkým plochým šrobováčikom treba nadvihnúť packu na čelách prevodovky, najlepšie od batériovej skrine, či od vzdušníkov a vyklopiť. Súhlasím, nie je to najlepšie riešenie a celé tie podvozky sú zrelé na upgrate tretím výrobcom, ale no takto nám to MTB dodáva...
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod M&T » stř 10 led, 2024 6:12 pm

Aleson píše:To A2C : Opravdu kus pěkné práce....
Můžu se zeptat, čím natíráš/stříkáš kovové obruče kol ? Párkrát jsem to na nějakých lokomotivách zkusil nabarvit, ale barva se při ježdění s modelem začala vždy někde odlupovat..... Máš nějakou speciální barvu, nebo používáš nějakou úpravu povrchu, nějakou speciální základovku ? Nebo s modely nejezdíš, nebo se barva také odlupuje ?

Ja používam klasiku syntetiku od revell. Ale dôležité je hlavne dvojkolie dobre odmastiť. Potom by to malo držať bez problémov ... (natieral som tak väčšinu lokomotív ACME).
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod Aleson » čtv 11 led, 2024 12:44 am

To A2C, M&T: Děkuju za odpovědi. Někdy to zase zkusím. Nabarvené obruče vypadají efektně a dodají modelu na eleganci.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Předchozí

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 25 návštevníků