E499.0 / 140 od MTB v H0

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Pawlik » stř 28 zář, 2022 10:07 am

fulda: Já tam tedy vidím hned dvě chyby ve vašem obrázku:
Horní čára nelícuje s horní hranou okna kabiny (hlavně vzadu tak o 50 mm), ale je položena níže. To pak vytváří dojem, že horní hrana rámu kulatého okna je ještě o něco víš (než ve skutečnosti), než horní hrana okna kabiny.
Tvrzení, že "...spodní spojnice je kousek pod rámem kulatých oken" podle mě není správné. Z vašeho obrázku plyne, že to lícuje, žádnou vůli mezi spodní čárou a dolní hranou rámu kulatého okna nevidím.

Ještě jsem to také zkusil "nabroušenou tužkou" a na mě to dělá dojem, že vodorovná osa kulatých oken je shodná s osou oken kabiny, přičemž průměr rámu kulatých oken je o fous větší než výška okna do kabiny. Zkrátka, že výškově je to symetrické.
Možná okna strojovny mají svojí osu dokonce i nepatrně níže, ale určitě ne výš, než okna do kabiny, vizte obrázek v dalším příspěvku.
bobina1.JPG
bobina2.JPG
bobina3.JPG
bobina3.JPG (33.11 KiB) Zobrazeno 2709 krát
Naposledy upravil Pawlik dne stř 28 zář, 2022 10:11 am, celkově upraveno 3
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Pawlik » stř 28 zář, 2022 10:08 am

bobina4.JPG
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Aleson » stř 28 zář, 2022 10:26 am

Dovedu ještě docela pochopit, že se občas neshodneme na barvách modelů a skutečných lokomotiv, ale v tomto případě bych řekl,že skutečnost je docela exaktní ..... Je to tak, jak dokazují snímky Pawlika a tady jsou ještě další v "bokorysu" :

140093_b.jpg


Na řadě fotek způsobuje dojem menší mezery mezi rýnou a horním okrajem rámu kulatých oken stín, který vrhá právě rýna. Pokud nezkresluje snímek boku modelu, pak jsou ta kulatá okna prostě vysoko :!:
Přílohy
140089b_b.jpg
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod fulda » stř 28 zář, 2022 10:40 am

Hlavní chyba je, že porovnáváš model focený shora s fotkou lokomotivy focené zdola. Pak ti může vyjít třeba to, že proužky mezi okny nejsou rovně, ale jsou prohnuté.
Ale jinak je mi to jedno, spíš se mi zdá, že se tu řeší kyselé hrozny.
okna2.jpg
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod Aleson » stř 28 zář, 2022 11:01 am

Co se týče roviny ( přímky nebo osy) vztažené při bočním pohledu k oknům kabiny a kulatým oknům strojovny, je jedno jestli se dívám mírně shora nebo zespodu, zkreslení bude u všech oken prakticky stejné. Pro mě - hned při prvním pohledu na fotku modelu - něco nebylo tak, jak má být. Někomu to možná nevadí, a já mu to neberu. Připadá mi jen škoda, že právě u takovéhoto kultovního modelu, který se určitě objeví v řadě barevných mutací, je chyba, která je podle mě úplně zbytečná ......

A ano, teď jsem se podíval na model Bobiny od MTB v TT a ta má okna strojovny umístěná správně. Tohle mi hlava nebere :?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod PavelGregora » stř 28 zář, 2022 10:38 pm

Okna strojovny jsou opravdu trochu výše, ale nad tím jsem s mírným zabolením u srdce mávl rukou. Co mi ale způsobilo větší srdcebol, byla těžká nepřesnost podvozku. Nulková Bobina je charakteristická tím, že má nápravy napasované téměř k pluhům. Zde je model těžce mimo. Bohužel z boku to tu mašinu dělá úplně jinou.
PavelGregora
 
Příspěvky: 90
Registrován: stř 15 led, 2020 6:54 am

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod M&T » čtv 29 zář, 2022 6:12 am

PavelGregora píše:Okna strojovny jsou opravdu trochu výše, ale nad tím jsem s mírným zabolením u srdce mávl rukou. Co mi ale způsobilo větší srdcebol, byla těžká nepřesnost podvozku. Nulková Bobina je charakteristická tím, že má nápravy napasované téměř k pluhům. Zde je model těžce mimo. Bohužel z boku to tu mašinu dělá úplně jinou.

V tomto by som si počkal na hotový model, lebo fotka modelu môže skresľovať (chcelo by to urobiť krátku fotoreportáž modelu ak to niekto bude mať). Lebo pojazd je určite prebratý z radu 141 a ten je viac menej správne. Vzdialenosť otočných čapov je na modeli o cca necelých 0,5 mm väčšia ako by mala byť (čo je reálne nepostrehnuteľné) a rázvor podvozku je o cca 1 mm menší (čo je tiež viac menej zanedbateľná hodnota). Detailné rozmery podvozku nepoznám, ale podľa typákov tie masky vyzerajú, že majú usporiadanie častí ako má byť (na mojej 141-tke).
Takže je to asi fakt len optický klam (perspektiva) pri fotení, resp. potom je niečo nezvládnuté na kasni/pluhoch. Z dvoch nepodarených fotiek ale robiť recenziu modelu je asi predčasné (aj keď o MTB vieme svoje, že :-) ).
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod PavelGregora » čtv 29 zář, 2022 6:27 am

Bohužel ani 141 není správně. Svislice vedená přes střed první nápravy u pluhu je ve skutečnosti značená červenou čarou a u modelu to vychází jak signalizuje žlutá čára, která se u modelu kryje s madlem. Po přepočtu je náprava u modelu o pár desítek cm posunutá od pluhu ke středu mašiny.
Přílohy
141-018-2-Kolín-foto©Vojtěch-Mikeš-5.2.2017-detaily-3.jpg
PavelGregora
 
Příspěvky: 90
Registrován: stř 15 led, 2020 6:54 am

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod M&T » čtv 29 zář, 2022 6:59 am

Tak potom je chyba na kasni (poloha dverí - vzdialenosť do čela) - v prípade MTB nič výnimočné, lebo je známe, že pri kreslení modelov si s nejakými výkresmi alebo rozmermi hlavu nelámu. Ale podvozok má fakt správne rozmery (tie pol milimetre sú zanedbateľné).
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod fousek » čtv 29 zář, 2022 7:18 am

Tipuji, že 140 a 141 mají stejný rám a stejnou deélku. Tudíž budpou obě s kompromisy.
fousek
 
Příspěvky: 465
Registrován: sob 17 led, 2009 11:33 am
Bydliště: Praha

Re: Novinky H0 2022

Příspěvekod M&T » čtv 29 zář, 2022 8:11 am

fousek píše:Tipuji, že 140 a 141 mají stejný rám a stejnou deélku. Tudíž budpou obě s kompromisy.

141 je o 600 mm dlhšia ako 140. Ale pojazd je rovnaký. Samozrejme, v modeli nemôže byť úplne rovnaký, lebo treba upraviť diely v okolí čela (kinematiky, DPS, umiestnenie stanoviska rušňovodiča).
Ak sa MTB pri výrobe legendy vybralo cestou, že to nejako ošidí na kasni (najpravdepodobnejší scenár - tzv. manažérske rozhodnutie :-) ), potom je ale zrejmé, že to na čelách sedieť nebude. Lebo 7 mm (po 3,5 na každom čele) už viditeľné je .... ale asi je to zbytočné riešiť, lebo core obchodná stratégia MTB je - kým sa to predáva, načo sa snažiť ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod Aleson » čtv 29 zář, 2022 8:21 am

Založil jsem nové vlákno pro tuhle lokomotivu ....
V posledních příspěvcích je zmiňována také nesprávná poloha podvozků - tam bych řekl, že chyba možná není ani tak v návrhu modelu, jako spíš nutnost posunu podvozků dál od čel lokomotivy kvůli možnosti projíždění oblouků s menšími poloměry.
Vrátím se ale ještě k těm oknům strojovny. Zkusil jsem poměřit a porovnat rozměry a umístění kulatých oken podle výkresu a vyšlo mně toto : Okna strojovny jsou výš jen o cca 0,2mm, ale okna kabiny jsou cca o 0,6mm širší ( což by tak nevadilo),zato o cca 1,1 mm vyšší a to směrem dolů ( jejich horní okraj je celkem v pořádku). To vyvolává značný dojem nesymetrie se střední osou a hlavně spodní linií kulatých oken. Dělící rovina mezi krémovou a tmavě zelenou barvou je položená o cca 0,8mm níž, takže opticky to vyvolává dojem, že kulatá okna jsou ještě výš. S umístěním oken už asi nic udělat nepůjde, ale možná by pomohlo posunout dělící rovinu barev o něco výš. Ovšem pak by možná byla zase příliš vysoko pod čelními okny, jejichž správné výškové umístění a rozměry jsem už nezkoumal ..... :|
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod Aleson » čtv 29 zář, 2022 9:15 am

************
Naposledy upravil Aleson dne pát 30 zář, 2022 8:41 pm, celkově upraveno 1
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod George V. » čtv 29 zář, 2022 9:46 am

...Tak ono je otázka jak by to projíždělo oblouky, kdyby to bylo správně. Třeba je to i konstrukční záměr. Asi by spousta z vás nebyla nadšena, kdyby to mělo projíždět oblouky od 600mm.
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Re: E499.0 / 140 od MTB v H0

Příspěvekod M&T » čtv 29 zář, 2022 1:02 pm

George V. píše:...Tak ono je otázka jak by to projíždělo oblouky, kdyby to bylo správně. Třeba je to i konstrukční záměr. Asi by spousta z vás nebyla nadšena, kdyby to mělo projíždět oblouky od 600mm.

Keby to bolo správne, tak by to s oblúkami nemalo žiadny problém. Prinajhoršom by sa urobil malý kompromis pri piesočníkoch na podvozkoch pri čelách lokomotívy. Stále lepšie ako viditeľné disproporcie na kasni ... ale ako som už písal - zbytočná debata nad dvoma nie veľmi kvalitnými fotkami ... na reálnom modeli sa uvidí ...
M&T
 
Příspěvky: 192
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků