498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod MAXSUPERCARS » sob 01 říj, 2022 10:07 am

Podľa mňa Märklin príde ešte s českým 498.0 Albatrosom.
Kotol, kabína a pojazd by mali byť zhodné či?
MAXSUPERCARS
Youtube: http://youtube.com/maxsupercars

Vlaky: HO, Spur 1, Z
RC lietadlá a heli
Uživatelský avatar
MAXSUPERCARS
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 03 úno, 2021 6:29 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod julius.chabada » sob 01 říj, 2022 10:23 am

MAXSUPERCARS píše:Podľa mňa Märklin príde ešte s českým 498.0 Albatrosom.
Kotol, kabína a pojazd by mali byť zhodné či?

Märklin/Trix nie sú Roco ani Piko, tak viacero variánt by som od nich neočakával. A nie je to ani nemecký stroj, že by predaje boli zodpovedajúce. Prekvapiť by ale mohli. To asi bude závislé od predajnosti tohoto prvého.
julius.chabada
 
Příspěvky: 117
Registrován: stř 06 pro, 2017 10:05 am

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod radeksindy » sob 01 říj, 2022 10:26 am

U všech modelů cizích lokomotiv Märklin nikdy varianty nedělal a taky myslím, že všechny jsou v muzeální verzi, žádná není provozní. Výjimkou byla SNCF 241, která byla vyrobena i jako 08 1001, protože tak po roce 1945 jezdila chvíli u DR.
radeksindy
 
Příspěvky: 2519
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod M&T » sob 01 říj, 2022 10:35 am

julius.chabada píše:
MAXSUPERCARS píše:Podľa mňa Märklin príde ešte s českým 498.0 Albatrosom.
Kotol, kabína a pojazd by mali byť zhodné či?

Märklin/Trix nie sú Roco ani Piko, tak viacero variánt by som od nich neočakával. A nie je to ani nemecký stroj, že by predaje boli zodpovedajúce. Prekvapiť by ale mohli. To asi bude závislé od predajnosti tohoto prvého.

Osobne si myslím, že albatros je primárne určený pre nemecký trh. Lebo keď ho robí Maerklin ... Koľko je u nás modelárov na tom AC systéme ? Zato v nemecku ... Takže keď sa do toho pustil výrobca, ktorý ma drvivú väčšinu zákazníkov v Nemecku, asi vedeli čo robia. V našich končinách to bude beznádejne vypredané, a to isté asi v DE (kde toho bude násobne viac). A niet sa čo čudovať. Nejde len o to, že je to prvá echt ČSD parná mašina (nie preznačenie, prestrek), ale hlavne je to mašina krásna. A ruku na srdce - koľko z nás si kúpi aj model mašiny, ktorý je mu relatívne vzdialený len preto, lebo je nádherná ?
Čo sa týka budúcnosti ... nechajme to, čas ukáže. Zatiaľ sa tešme z Albíka ....
M&T
 
Příspěvky: 193
Registrován: sob 11 pro, 2021 1:45 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod vperlik » sob 01 říj, 2022 10:38 am

vlado.s píše:
martin.havranek píše:
Tempotaxi píše:Tenhle Albatros je muzeální, a tedy spadá do let dnešních Slovenských železnic.
Do let ČSD se musí popisově předělat.


Nejenom popisky, ale i přebývají žluté kohouty napájecího potrubí na čelníkách. To za provozu neměli
Tempotaxi píše:Tenhle Albatros je muzeální, a tedy spadá do let dnešních Slovenských železnic.
Do let ČSD se musí popisově předělat.


No hurá, konečne niekto odpovedal na moju otázku. Hneď sa mi nezdala tá rímska VI v letáku. V prípade, že model pasuje do viacerých epoch, uvadzaj] ú tam rozsah, napr. IV-V. Díky chlapi, mám ušetrených 630 eur a čakám na "pravého" albatrosa z III-IV epochy. :D


Ano, je to tak, jen to tu zatím jasně nezaznělo.
Toto je model stroje v VI. epoše (ŽSR) a výrobce to nijak netají a kromě té velké "VI" v parametrech to zmiňuje i v popisu. Bohužel někteří prodejci u nás mylně uvádí epochu IV. a neopravili to, přesto že jsem většinu z nich na to upozornil.

Takže i nadpis tohoto vlákna není úplně správný - není to stroj ČSD. Většině lidí to asi vadit nebude a model si koupí (možná i právě proto, mohou si sestavit krásný nostalgický vlak), ale přetřásají se tu u modelů kdejaké nepřesnosti a chyby, tak i tohle by snad mělo odpovídat realitě, pro někoho to může být důležitá informace při rozhodování, zda koupit.

I když už to tu na začátku vlákna zaznělo, tak jen pro úplnost znovu uvádím, že pokud byste si chtěl někdo objednat tento model třeba v Německu, kde se dá pořídit o dost levněji (a to i přesto, že při odeslání do ČR vám prodejce naúčtuje naší DPH 21% a ne tu německou 19) a vyhledávali byste model jen podle názvu a ne podle katalogového čísla, tak na rozdíl od našich prodejců, kteří většinou nabízejí pouze verzi DC pod číslem TRIX, tak v Německu jsou nabízeny verze dvě, od Märklina pro AC a TRIX pro DC, ceny jsou stejné:

Trix 25498 - DC
Märklin 39498 - AC
Naposledy upravil vperlik dne ned 02 říj, 2022 9:58 am, celkově upraveno 1
ČSD H0, DCC, epocha IIIa-IVb
Uživatelský avatar
vperlik
 
Příspěvky: 95
Registrován: pát 20 dub, 2012 7:28 am

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod MAXSUPERCARS » sob 01 říj, 2022 10:51 am

julius.chabada píše:Märklin/Trix nie sú Roco ani Piko, tak viacero variánt by som od nich neočakával. A nie je to ani nemecký stroj, že by predaje boli zodpovedajúce. Prekvapiť by ale mohli. To asi bude závislé od predajnosti tohoto prvého.

Práve naopak. Pred páru rokmi spravil MäTrix lokomotívu
- SNCF 241-A-65
- o rok neskôr jej nemeckú sestru BR08
- a 2 roky potom ďalšiu zelenú sestru SNCF 241-A-58

A to sa odohralo v mierkach H0 a Spur 1.

A tento model je iba príklad. Podobne to urobilo s ďalšími.
Přílohy
Märklin - loko.jpg
MAXSUPERCARS
Youtube: http://youtube.com/maxsupercars

Vlaky: HO, Spur 1, Z
RC lietadlá a heli
Uživatelský avatar
MAXSUPERCARS
 
Příspěvky: 60
Registrován: stř 03 úno, 2021 6:29 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod RadekH0 » sob 01 říj, 2022 11:09 am

Takže i nadpis tohoto vlákna není úplně správný - není to stroj ČSD. Většině lidí to asi vadit nebude a model si koupí (možná i právě proto, mohou si sestavit krásný nostalgický vlak), ale přetřásají se tu u modelů kdejaké nepřesnosti a chyby, tak i tohle by snad mělo odpovídat realitě, pro někoho to může být důležitá informace při rozhodování, zda koupit.


Ámen… :!:
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod nem.str » sob 01 říj, 2022 11:12 am

M&T píše:
julius.chabada píše:
MAXSUPERCARS píše:Podľa mňa Märklin príde ešte s českým 498.0 Albatrosom.
Kotol, kabína a pojazd by mali byť zhodné či?

Märklin/Trix nie sú Roco ani Piko, tak viacero variánt by som od nich neočakával. A nie je to ani nemecký stroj, že by predaje boli zodpovedajúce. Prekvapiť by ale mohli. To asi bude závislé od predajnosti tohoto prvého.

Osobne si myslím, že albatros je primárne určený pre nemecký trh. Lebo keď ho robí Maerklin ... Koľko je u nás modelárov na tom AC systéme ? Zato v nemecku ... Takže keď sa do toho pustil výrobca, ktorý ma drvivú väčšinu zákazníkov v Nemecku, asi vedeli čo robia. V našich končinách to bude beznádejne vypredané, a to isté asi v DE (kde toho bude násobne viac). A niet sa čo čudovať. Nejde len o to, že je to prvá echt ČSD parná mašina (nie preznačenie, prestrek), ale hlavne je to mašina krásna. A ruku na srdce - koľko z nás si kúpi aj model mašiny, ktorý je mu relatívne vzdialený len preto, lebo je nádherná ?
Čo sa týka budúcnosti ... nechajme to, čas ukáže. Zatiaľ sa tešme z Albíka ....




toto je limitovaná edice 5000 ks ani o kus více či méně, příští rok bude provozní verze dle katalogu v Lipsku
nem.str
 
Příspěvky: 45
Registrován: pon 02 říj, 2017 5:53 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod Jindra Charvat » sob 01 říj, 2022 11:30 am

Charlie píše:Problém je, že mám na tobogánu R407, to tedy asi Albatros nedá... Těch 437,5 mm je vztažený k nějakýmu továrnímu kolejivu a ve skutečnosti by ten poloměr mohl být o něco menší? Nebo už to je krvavá hodnota opravdu na hraně? Musel bych předělat celou tu spirálu. Tak nevím. Máte někdo zkušenost s těma dlouhýma párama?

Technicky to nejspíše problém nebude, spíše co se kde ohne-urve :). Občas s takovou párou dám i R1(360) a dá to - a má všechno... no bude to chtít opatrně vyzkoušet, naprázdno i v zápřahu. Jde hlavně o předek a zadek lokomotivy, co tam bude kde překážet většímu zalomení a také jestli je oblouk v pomyslné rovné přímce. Tyto lokomotivy nemají rády změnu stoupání se změnou oblouku (rádiusu).

K další serii (ČSD) - že by udělali formu a nic dalšího? Možné je ale všechno. Před pár dny jsem pochyboval, že by do české - slovenské mašiny dali vůbec kouřovou vložku... A máme tu páru s plnou parádou, s dynymickám kouřem a nemalou reklamou, tak proč ne výrobně nenáročnou proměnou na ČSD. Koukněme třebas na zátopka a i další loko, tam vydali co šlo, a troufám si tvrdit, že ještě něco přijde...
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 172
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod novk2007 » sob 01 říj, 2022 4:47 pm

Nechci rejpat ale laminátku od Pika Dr. Rene Wilfer vynachválil tak že takove prodeje tohoto modelu nečekal at už v Německu nebo ve Francii a Italii . Sám ji označil za prodejní slagr . Tak proč si myslíte že Albatros nebude mít v Německu úspěch. Podle mě se jen po ní zaprási jako s tou 02 . Zajímalo by mě odkud kdo sehnal info že bude vyrobeno tolik kusu. Až se první serie vyprodá tak podle mě udělají druhou jako u 02 .
Naposledy upravil novk2007 dne sob 01 říj, 2022 5:23 pm, celkově upraveno 1
novk2007
 
Příspěvky: 808
Registrován: ned 23 říj, 2011 6:58 am

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod jirie123 » sob 01 říj, 2022 5:15 pm

A nebyl by nějaký hmatatelný důkaz o provozním Albatrosu v příštím roce?
Díky.
jirie123
 
Příspěvky: 477
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod vorisekml » sob 01 říj, 2022 8:36 pm

Viděl jsem ho včera naživo...
Hezký....
Ale sundejme růžové brýle. Dvojkolí by se měla v podstatě dotýkat, tady ta malička mezera je...
Lvíček na budce je v podstatě slitý flek...
Bílá barva na střeše moc nekryje ...
Tak nějak nechápu proč není osvětlen pojezd ( možná jsem špatně informován a bude svítit...)
A jezdit ho nikdo mimo toho reklamního videa neviděl....čekal jsem že bude na Lipsku jezdit...
Ne, nehanim ho. Líbí se mě a jsem za něj rád.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 890
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod hrboun » ned 02 říj, 2022 12:40 am

Je to model za 17 tisic drobnosti se daji doladit.
Je jasny ze pojezd nemůže byt dokonaly s tím musime počítat.
Az někdy bude dělat 498ku Mikromodelart počítejte tak s 4az5ti násobnou cenou.
Těším se jak malej jarda. (Na Trix! a možná i v budoucnu na dokonalej model)
hrboun
 
Příspěvky: 123
Registrován: pát 02 bře, 2012 5:15 pm
Bydliště: Brno

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod A2C » ned 02 říj, 2022 1:57 am

Páni, pozrel som sa na stránku Trix aby som prípadne objednal už teraz dvojkolie bez bandáže a tak som objavil už pdfká

Einzelteile der Lokomotive 25498
a príbalový manuál
Modell der Dampflokomotive Reihe 498.1

Bohužiaľ, zdá sa mi, že sa dvojkolie bez bandáže objednať nedá (prvé a štvrté by mali byť rovnaké, aj keď by ho trebalo stiahnuť a nalisovať na osku s ozubením.)

Naviac sa trocha bojím, že je znova použitý 3 pólový motor z Číny za 1 dolár... Dúfam, že sa budeme mýliť. Už jeden taký poslal dekodér do kremíkového neba v S3/6 čo som opravoval.
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: 498.104 ČSD v H0 TRIX/MÄRKLIN

Příspěvekod radeksindy » ned 02 říj, 2022 10:31 am

hrboun:
Je to model za 17 tisic drobnosti se daji doladit.
Je jasny ze pojezd nemůže byt dokonaly s tím musime počítat.


K tomu jeden trochu jiný pohled z druhé strany. Většina firem (ROCO, BRAWA, PIKO, ale i jiní) umí udělat parní lokomotivu o 100% líp. Model postrádá jakoukoli jemnost detailu a modelářský cit. Jak je u Märklina zvykem, je celý kotel se vším všudy odlitý z kovu a tato technologie neumožńuje udělat něco detailně nebo jemně. Je to vidět prakticky na celé lokomotivě. Takže místo decentního přeplátování krycích plechů na kotli lokomotivy, jsou tam vidět tlusté rýhy. Pohled na čelo lokomotivy je pro mně otřesný. Na skutečné lokomotivě jsou z vnitřní strany usměrňovačů kouře dva L profily, které skoro nejsou vidět, Märklin tam udělal dvě tlusté traverzy.

ucho.jpg
ucho.jpg (31.03 KiB) Zobrazeno 1708 krát


Detaily dýmničních dveřích jsou jen na hrubo odlité, jakým způsobem Märklin odlil dva tlusté kabely k reflektoru je dost děsný. Všechny madla jsou dvakrát tlustší než u jiných modelů, tu tlustou červenou plastovou desku na které je natištěna tabulka s inventárním číslem považuju za vtip. Na albatrosu je naprosto fascinující ten pohled na pojezd, štíhlá vysoká kola s průhledem pod kotlem, ale tady u mě zůstal jen pocit levný hračky. Tabulka půjde vyměnit, možná některá madla, ale většina "drobností" je neopravitených, pokud teda člověk nebude chtít kitovat a rýt znova kotel.

Naposledy jsem z rychlíkovek pořídil 01 a letos 02 od BRAWA. Jsou modelářsky asi tak o 1000% lepší, špičkové jizdní vlastnosti, coreless motor, plně odpružený pojezd, všechny podvozky s tříbodovým uložením, jemná kola (nejsou finescale, dokonce ani RP25, přesto vyšší liga než Märklin). DRG 02 má samozřejmě modelový vnitřní rozvod, u Märklina to nelze čekat. Stála 480 Eur se zvukem, takže na pultě je asi tak o 150 Eur levnější než Albatros. Lokomotiva Märklin/Trix bude bezpochyby skvěle jezdit, proporčně vypadá dobře, z 5m se soupravou bude vypadat taky dobře, ale to je vše. Přes 20 let starý model hrbouna je na modelářsky vyšší úrovni. Za cca 620 Eur na pultě očekávám víc, "být albatros" pro mě nastačí.
radeksindy
 
Příspěvky: 2519
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

PředchozíDalší

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků