Motory Roco

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Motory Roco

Příspěvekod Jindra Charvat » sob 15 led, 2022 10:58 pm

CV 9
už se těším, jak to zítra odzkouším. Paradoxně o CV9 v manuálech Roko ani zmínka. Zato se tam kasají, jak akceptují brzdové moduly. Bohužel je dekoder akceptuje tak, že je ignoruje :). Jen doufám, že to bude jen u mne (Viessmann), pro spravedlnost musím připustit, že o Viessmannovi se nezmiňují...
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 165
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: Motory Roco

Příspěvekod zdeno » ned 16 led, 2022 8:37 am

Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Motory Roco

Příspěvekod Jindra Charvat » ned 16 led, 2022 10:29 am

tak jsem laboroval a testoval...
Konstatuji, že cukání je nejznatalnější na 50% výkonu +-2%. Na 47 a 53% je takřka neznatalné. Zvedl jsem maximální rychlost, která z výroby byla nastavena na cca 70%???. Cukání se nikam "neposunula z pásma" a zůstala na 50% výkonu, ačkoli loko jela znatelně rychleji...Z toho usuzuji, že se jedná opravdu o nastavení dekoderu, nikoli o motorek jako takový. Nakonec jsem se s cukáním smířil :(
a) jde o malé pásmo 49-51% regulace rychlosti
b) mfx v "motorovém" nastavení tuto volbu CV9 přímo neumožňuje
c) zatím nechci do mašiny za cca 8500,-"dloubat", že je nová a z následné věty.
Musím ale konstatovat, že jinak jsou jízdní vlastnosti přímo úchvatné. Na 1% výkonu (respektivě na 1% ze 120) se loko doslova ladně šourá, spíše hladce plazí. Rozjezdy a zastavení jsou realisticky "dokonalé" (ano jsem z ní nadšenej).
Pro úplnost dodávám - ačkoli to sem nepatří - že nereakce na brzdové moduly zřejmě půjde nastavit v dekoderu. Mám bohužel jen německou verzi a nejsem němčinář. Budu nastavovat, až trochu pochopím o co gou.... Tímto prosím jestli někdo máte českou verzi manuálu dekoderu Zimo z 380 (MS450P22), prosím sem s ním :)
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 165
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: Motory Roco

Příspěvekod Jindra Charvat » ned 16 led, 2022 11:35 am

CV #9 - Frekvence řízení motoru a vzorkovací frekvence EMF Šířkově pulzní modulace motoru je vysokofrekvenční (typicky 20 kHz, tj. nad frekvenčním pásmem vnímatelným lidským sluchem). Ve srovnání s nízkofrekvenční regulací (běžnou do 90. let 20. století, obvykle kolem 100 Hz) je tato regulace tichá a šetrná k motoru.
POZNÁMKA: Vyšší frekvence než 20 kHz nemají podle výrobců motorů žádnou výhodu, ale nevyhnutelně vedou (i když jen mírně) k větším tepelným ztrátám dekodéru. Proto již není k dispozici možnost nového dekodéru 40 kHz.
Řízení motoru je však periodicky přerušováno "nízkofrekvenčně" (50 až 200krát/s) a v malé míře i zvukově při vysoké frekvenci, aby bylo možné určit skutečné otáčky měřením "zpětného elektromagnetického pole" ("napětí generátoru" indukovaného zpět motorem). Čím častěji se tato "měřicí mezera" objevuje (frekvence vzorkování EMF), tím je to pro řízení lepší, ale také je zde více šumu, vnímaného jako šum pohonu. Ve výchozím nastavení se vzorkovací frekvence automaticky mění mezi 200 Hz (při nízké rychlosti) a 50 Hz (při maximální rychlosti).
CV #9 nabízí možnost individuálně ovlivnit jak vzorkovací frekvenci (desítková číslice), tak délku měřicí mezery (jednotková číslice); výchozí hodnota 55 znamená střední nastavení.

Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 165
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: Motory Roco

Příspěvekod Jindra Charvat » ned 16 led, 2022 11:47 am

Z výše a níže uvedeného "volného překladu manuálu" mě vyplývá, že nastavení CV9 na 0 nebude až zas tak super nastavení :(

Váhováním proporcionálně-intergrárně-diferenciálních hodnot lze chování regulace přizpůsobit typu motoru, hmotnosti vozidla atd. V praxi se to obvykle obejde beze změny diferenciální hodnoty.
CV #56 nabízí možnost nastavit proporcionální hodnotu (desítková číslice) i integrální hodnotu (jednotková číslice) na individuálně zvolené hodnoty; výchozí hodnota 55 znamená průměrné nastavení pro oba parametry. CV č. 56 se ve skutečnosti vyskytuje pouze v dekodérech MS z důvodů kompatibilita s dekodéry MX; jemnější odstupňování nastavení zajišťují nové CV.
#147, #148, #149:
CV #147, #148, #149 se automaticky upraví při změně CV #56, naopak NE.

CV9 Perioda nebo frekvence pohonu motoru a vzorkovací algoritmus EMF (vzorkovací frekvence, mezera měření)
Celková doba PWM

55 : Výchozí řízení motoru s vysokou frekvencí (20 kHz), průměrná vzorkovací frekvence měření EMP motoru, která se pohybuje od 200 (pomalé otáčky) do 50 Hz, a střední mezera měření EMF.
= 0: rovná se 0 (automaticky převedeno). <> 55 a <> 0 : změna výchozího nastavení, každý oddělený desítkovou číslicí (pro vzorkovací frekvenci) a číslice jednotky (měřicí mezera). Desetinné místo 1 - 4: Vzorkovací frekvence nižší než výchozí hodnota výchozí nastavení (méně hluku pohonu!)
Desetinná místa 6 - 9: Vzorkovací frekvence vyšší než výchozí (opatření proti škubání!) Jednotky číslice 1 - 4: měřicí mezera EMF kratší než výchozí hodnota výchozí (dobré pro Faulhabera, Maxxona, ...). menší hluk pohonu, vyšší výkon) Jednočíslí 5 - 9: mezera pro měření EMF delší než výchozí hodnota (může být nutné u kulatého motoru nebo podobného zařízení).

Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 165
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: Motory Roco

Příspěvekod zdeno » ned 16 led, 2022 6:46 pm

jeste tam chybi RailCom a je to dokonale !! :D :D
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Motory Roco

Příspěvekod Jindra Charvat » ned 16 led, 2022 7:16 pm

zdeno píše:jeste tam chybi RailCom a je to dokonale !! :D :D

Je možné si představit člověka, co neví co je RailCom?
Není potřeba si ho představovat, jsem to já.
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 165
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: Motory Roco

Příspěvekod zdeno » ned 16 led, 2022 7:59 pm

Jindra Charvat píše: co neví co je RailCom? Není potřeba si ho představovat, jsem to já.

ono to taky moc lidi nepouziva. Ale da se to povolit a potom to muze byt zajimave.
Chtel jsem se tim zabyvat a dopadlo to na dve veci, neni o to zajem.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Motory Roco

Příspěvekod prcek » ned 16 led, 2022 9:37 pm

Jindra Charvat píše:
zdeno píše:jeste tam chybi RailCom a je to dokonale !! :D :D

Je možné si představit člověka, co neví co je RailCom?
Není potřeba si ho představovat, jsem to já.


https://dccwiki.com/Term:RailCom

Za urcitych podminek muze dekoder posilat data z lokomotivy zpet centrale, ma to ruzna omezeni a existuji dva podobne standardy.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Motory Roco

Příspěvekod Jindra Charvat » pon 17 led, 2022 8:39 am

AHA, sice jsem nevěděl, jak se to jmenuje, ale už nějaký rok to používám (mfx,AC).
Děkuji Vám za osvětu.
Mohu-li kohokoli poprosit, potřebuji najít spojitosti s dekodérem (Zimo MS450P22), mezi CV 9 + CV56 a údajným jemným nastavením CV147, CV148, CV149 - vůbec netuším čeho, když potřebné nastavení se děje v CV9.
Dám-li CV9 = 0 je EMF vypnuté? Dle znalého kolegy je CV9/0 = CV9/55.
Zkuste si prosím představit, že nejste vysokoškolsky vzdělaní v oboru vysokofrekvenční elektroniky a nemáte celoživotní zkušenosti s programováním při osvětě nás, po vědění toužících :)
Jindra Charvat
 
Příspěvky: 165
Registrován: pát 31 led, 2020 8:07 am
Bydliště: Kundratice

Re: Motory Roco

Příspěvekod FloP » sob 22 led, 2022 12:45 am

...stále mi nebyl jasný výrobce nového, tak jsem hledal u D kolegů:

Der neu verbaute Motor stammt NICHT von Mabuchi! Der Hersteller heißt MOTRAXX, ein Deutscher Hersteller, der seit den 1970er-Jahren auf dem Gebiet tätig und spezialisiert auf DC-Motoren ist! Der Motor trägt wie das untere Bild zeigt die Bezeichnung FX-280SAV-19130.

https://www.mostviertler-modellbahnhof. ... ab-17-mai/
FloP
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 22 lis, 2012 10:52 am

Re: Motory Roco

Příspěvekod michal_n_cz » pát 04 úno, 2022 3:45 am

Jen tak pro zajímavost:
1. dobová reklama (r.1999) na nový motor Roco - zadní strana obálky EMM1999/12
motor se začal do modelů montovat již dříve, určitě byl v Re460 SBB, která byla jako novinka v Norimberku 1992 a prodávala se minimálně od podzimu stejného roku.
2. video historie Roco: https://www.youtube.com/watch?v=so32fMWWbzI&t=2237s
cca 16:00 a 26:00 je výroba a testování motorků.

Obrázek
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 841
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Motory Roco

Příspěvekod Chuchanek » úte 07 čer, 2022 3:40 pm

Taky pro zajímavost: Charakteristiky tří typů motorů Roco, měřeno bez zatížení, stejnosměrným stabilizovaným zdrojem.
motory-roco.jpg
Uživatelský avatar
Chuchanek
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 08 kvě, 2016 12:55 pm
Bydliště: Rudoltice

Předchozí

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků