Motory Roco

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti H0 (1:87).

Moderátor: Michal Dalecký

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod Petr B. » stř 05 led, 2022 9:41 am

Udělal jsem ještě jeden jízdní test pro jistotu. Model škube při cca 25% konstantní rychlosti velmi výrazně, stejně jako nový Taurus Nightjet. Nejsem si jistý, že je to tím motorkem, když jsem ho zkoušel v Taurusu vyměnit za ten původní Roco z jiného modelu (který se tam pořád vejde), stejně škubal a teď tento model zase. Třeba Vectron Metrans mně to nedělá, na stejných kolejích - Roco R5 s podložím a stejným ovladačem.

Nahrál jsem video s 3 nákladními vagónky, ten třetí poskakuje jako "koza". Sem se to video nevejde, případným zájemcům pošlu na email a klidně to někde umístěte na web, aby to všichni viděli. Pokud by to dělala jenom moje lokomotiva, tak mám pech jako blázen, uvidíme.

P.B.
Přílohy
Test s vozy.GIF
Petr B.
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 22 pro, 2020 8:21 am

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod Petr B. » čtv 06 led, 2022 8:32 am

Dobrý den, ten můj model jezdí také pěkně, akorát při určitě konstantní rychlosti cca na 25% výkonu prostě cuká a to bych od Roco nečekal, od Acme asi ano, tam to není nic mimořádného...
Petr B.
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 22 pro, 2020 8:21 am

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod Petr B. » sob 08 led, 2022 10:21 am

Zdravím,
nevejde se tam ani motor Canon - viz foto ode mě z minulého týdne, natož ten původní Roco. Jedině odfrézovat kus rámu a za pěkných 55 EUR jako náhradní díl koupit ten původní, zřejmě též kardany o jiné délce. Pěkná anabáze.

Po výčtu nedodělků/nepřesností/zjednodušení od kolegy Vikyho a dalších to na mě působí, že tady opět máme model dodělej si sám, po Acme tentokrát od Roco. Někomu to vyhovuje. Posun tam je samozřejmě markantní, ale já jsem čekal více. Navíc po včerejším dalším jízdním testu, kdy při jisté rychlosti, kterou neumím definovat z ovladače WLANmausu (viz foto), model prostě zadrhává, nemám pocit, že bychom za 8 000 Kč (ve zvuku) od Roco dostali hotový MODEL, ale zase polotovar. Stačila by tak tisícovka navíc a mohlo to být jako Vectron od LS Models třeba Regiojet - perfektní, bez nutnosti jakkoliv sahat dodatečně do modelu.

Nezbývá než doufat, že tu avizovanou 163/363 doladí Roco ještě trochu více.

Petr B.
Přílohy
Jízda při konstantní rychlosti.GIF
Petr B.
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 22 pro, 2020 8:21 am

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod viky » sob 08 led, 2022 5:46 pm

Ohledně špatných jízdních vlastnostech modelu.
Napadá mě buď slabý třípólový motor, nebo problém s tíšťákem jako u čmeláka Piko.
Všiml jsem si v rozpisu náhradních dílů, že šnek je plastový o velkém průměru zapadající do ozubeného kola s velkými zuby.
Stejně jako u BB 9200.
Stavěl jsem model na těchto podvozcích a byl tam podobný problém.
Nemá někdo možnost vyndat kardany a zkusit motor na prázdno, nebo ho vložit do modelu jiné řady.
Zatím model nemám abych to vyzkoušel.
viky
 
Příspěvky: 203
Registrován: sob 20 říj, 2012 2:06 pm

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod Petr B. » sob 08 led, 2022 7:35 pm

Koukal jsem, že by se do modelu místo toho Canonu mohl vejít Mashima 1830, je přeci jenom o 2 mm kratší.
Do modelu jsem nechtěl více zasahovat, abych ho případně mohl reklamovat. Nejsem ti ale jistý, že by to Roco uznalo. Podle mně by řekli, že je model špatně zajetý a že když jezdí, tak jakýpak problém. Ještě od Roco nikdy žádnou lokomotivu reklamoval a mám jich určitě kolem třiceti. Zvážím to, vyndat motor zkusit s ním experimentovat. Kolejivem to snad nebude, mám Roco modelové s podložím a oblouky R5.
Udělal jsem včera více testů lokomotiv s vagóny stejně jako s tou 230, běžně jezdím jenom s lokomotivami, občas. O novém Taurusu Nightjet už jsem tady psal, to je to samé jako s 230, možná ještě horší. Je tam už tento motor, ale šnek je kovový, pořád ještě.Dokonce jsem do něj zabudoval na zkoušku starý motor a nepomohlo to. K tomu jsem vyzkoušel pro porovnání starší Taurus Praha Wien Graz - Roco 73509 se starým motorem a on také cuká/nejede hezky plynule, kupodivu, ale o dost méně. Pak jsem zkoušel nový Vectron Metrans - nový motor, kovový šnek, cuká. Vectoron ČD Cargo vlajka - starý motor a kovový šnek, také cuká, ale zase o dost méně než ta 230 a Taurus Nightjet. Jediné co jezdilo na 1 byl Brejlovec modrý blesk s číslem 754 028, Vectron LS Models a nová Roco 71408 - Re 421 Zurich - Mnichov, ale ještě ta se starým motorem, u Lippeho ji ještě mají. U ostatních modelů nad tím mávám rukou, ono to nakonec zapnutý zvuk lokomotivy zamaskuje a ten jeden výrazně problematický Taurus hold stpím, ale ta 230 mě fakt štve. Není jisté, že to ty Peršingy a Esa co by tedy od Roco měli přijít, jak se říká, také nebudou dělat. Nechci malovat čerta na zeď. Myslel jsem, že budeme mít univerzální pojezd s dobrými vlastnostmi, na který si dáme kastli dle vlastních představ a už nebude potřeba řešit různé komponenty.
Co jsem pochopil, tak už model minimálně kolega doma má, možná více, tento týden už se to distribuovalo. Tak jsem zvědav, jestli jsem sám a nebo nás bude více...
Petr B.
Přílohy
Stávající motor a Canon.GIF
Motorky Canon a Mashima.GIF
Petr B.
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 22 pro, 2020 8:21 am

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod viky » sob 08 led, 2022 7:58 pm

Plastový šnek by nebyl problém ale spíše je problém že převod je do "rychla" tedy těžký převod.
Je tady jiný modul zubů než u brejlovců.
Vzpoměl jsem si když jsem stavěl pojezd na 372 tak se mě nevešel klasický motor od roca mezi podvozky.
Když jsem použil jakýkoli menší motor tak byl problém s jízdními vlastnostmi.
Dokonce na výlisku podvozku byl nepatrný otřep na hřídelce pro ozubené kolo pod šnek.
To se projevovalo při jízdě na jednu stranu větším odporem a při zatížení škubáním.
Jednalo se o podvozky z el. loko sncf, kde jsou stejné převody.
viky
 
Příspěvky: 203
Registrován: sob 20 říj, 2012 2:06 pm

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod Petr B. » sob 08 led, 2022 8:15 pm

Díky moc za cenné zkušenosti. Tak uvidíme jestli se někdo ozve s takovým či onakým výsledkem jízdy. Pak bych tedy do modelu více sáhl.
Problém dělá pouze specifická úroveň otáček/rychlosti, jinak je jízda klidná, to je právě zajímavé. Jak jsem ukazoval ten obrázek ovladače. Do CV jsem nezasahoval, takže kdo má stejný ovladač, měl by mít teoreticky problémy na stejné úrovni. Samozřejmě každý model jede trochu jinak, ale tak nějak zhruba by to mohlo být.
Petr B.
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 22 pro, 2020 8:21 am

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod viky » sob 08 led, 2022 9:03 pm

viky
 
Příspěvky: 203
Registrován: sob 20 říj, 2012 2:06 pm

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod Petr B. » sob 08 led, 2022 9:47 pm

Ještě jedna věc ohledně jízdních vlastností. Při porovnání 371 Acme Pepin a 230 Roco je Roco od cca od 2/3 výkonu výrazně hlučnější než Acme, ačkoliv Acme také přešlo na jakýsi levný 3-pól. Roco vydává takový nepříjemně vysoký zvuk, jakoby když by vrčelo. V Acme to zní spíše hlouběji, rozhodně to není tak znát, že model už jede poměrně rychle.
Petr B.
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 22 pro, 2020 8:21 am

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod viky » ned 09 led, 2022 7:37 am

Napadlo mě zkusit vyndat šnek z jednoho podvozku.
Odlehčit motoru aby hnal jen jeden podvozek a druhý nekladl žádný odpor.
Jestli se nezmění ten problém škubání do jiné rychlosti.
Jestli je těžký převod se slabším motorem, tak by to možná mohl dělat dekodér při změně frekvence (zpětnovazební regulace)
V tomhle jsem laik, je to jen moje doměnka.
Možná zkusit změřít odběr proudu při jízdě mašiny vůči modelu brejlovce.
Mašinu nemám, sám to nemůžu zkusit.
viky
 
Příspěvky: 203
Registrován: sob 20 říj, 2012 2:06 pm

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod zdeno » ned 09 led, 2022 8:25 am

zkuste laborovat s PWM, teda s rychlosti vyroby budeni, teda CV9.
Mam zkusenosti, ze trojpolove motorky jsou na to haklive.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod Petr B. » ned 09 led, 2022 8:38 am

Ok, možností je tedy vícero. Zkusím tam dát ten motor Mashima, jestli se vejde, stejně ten Roco dělá dost hluk jak jsem psal včera. Ono to při zapnutém zvuku nebude tak slyšet a navíc se většinou nejezdí na plno. Pokud se tam nevejde ta Mashima, tak zkusím ten jeden šnek a pak už to nechám být.
Jenom pro zajímavost, včera jsem pořádně zkusil projet tolik diskutované ohledně jízdních vlastností, Acme,konkrétně tu novou 150 222, mám tam zvukový dekodér Zimo. Ten model jezdí tak krásně, rozjíždí se bez jakéhokoliv zadrhávání od 0, umí jet naprostým krůčkem a na plnou rychlost, nebýt zvuků od kol na kolejích, tak ani nevím že jede lokomotiva po kolejích. Zajímavé zjištění...
Petr B.
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 22 pro, 2020 8:21 am

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod alik » ned 09 led, 2022 3:00 pm

Petr B. píše:při jisté rychlosti, kterou neumím definovat z ovladače WLANmausu (viz foto), model prostě zadrhává...
Petr B.

Měnit motor se mi nechce, já si na myši udělám červený křížek a tou rychlostí prostě nebudu jezdit. Horší, kdo má z21 a tablet....
alik
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 27 srp, 2012 5:02 pm

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod Petr B. » čtv 13 led, 2022 7:26 pm

Dobrý večer,
děkuji za postřeh ohledně jízdních vlastností, takže tady máme další případ cukajícího Bastarda od Roco, jako ten můj 230 DR ve zvuku.

Jaké jsou možnosti nápravy:

a) žádná, smíříme se a tu rychlost moc využívat nebudeme
b) zásahy do modelu, třeba výměna za motor Mashima, který se tam vejde, prozkoumání podvozků, převodů jestli není něco špatně tam
c) hodit to Rocu na hlavu, napsat tam co si o tom myslíme a mooožná za pomoci obchodníků (ale v ČR po mých zkušenostech spíše fikce) jim to vrátit/reklamovat/vznést důsledný dotaz, nevím co by pomohlo - co že to má znamenat...

Čekal jsem co další majitelé modelu, evidentně nejsem sám, kdo má problém. Já už jsem do modelu bohužel tou výměnou motoru zasahoval, takže se mně reklamace netýká, ale silně jsem o ni uvažoval.

Jaký je názor?

Petr B.
Petr B.
 
Příspěvky: 90
Registrován: úte 22 pro, 2020 8:21 am

Re: Roco ŠKODA X62, X63, X71, X72

Příspěvekod kuyon » čtv 13 led, 2022 7:50 pm

Reguláciu motora akurat riesim u pripravovaneho modelu ČS6 v ktorej je pouzity motor Piko. Aktualne mi tras motora riesi u dekodera ZIMO MS450 v CV56 -hodnota 22, ale je to vec testovania a skusania. Viz navod pre MS dekodery Zimo.
Přílohy
Screenshot_20220113-203933__01.jpg
kuyon
 
Příspěvky: 175
Registrován: čtv 14 lis, 2013 6:42 pm

Další

Zpět na Velikost H0 (komunita H0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků